Naše firma žije fotovoltaikou, ale už nemontujeme fotovoltaické elektrárny na klíč v takovém rozsahu jako dříve (viz. naše reference), zaměřujeme se pouze na projekty, které jsou pro investora ekonomicky zajímavé a také sledujeme, co se kde šustne a občas se také rádi podělíme o vlastní zkušenosti.
50 tisíc instalací malých fotovoltaik (ne všechny jsme instalovali my) v roce 2022 je začátek. Přichází doba prodeje přebytků, sdílené energetiky a střech pokrytých panely do posledního místa. Velký prostor vidíme i na stěnách budov.
Aby FVE měla zajímavou návratnost, je fajn mít možnost dodávat do distribuční sítě přebytečnou energii, kterou převážně v letním provozu nejsme schopni využít pro vlastní potřebu. Při žádosti o připojení FVE se proto s přetoky počítá a stává se i, že nejsou povoleny. Proč? Povíme si.
Na jednoduchou otázku jednoduchá odpověď. Kdykoli, i teď, kdyžplánujete stavbu FVE v roce 2023. Ale je to tak? Jak vlastně firmy fungují a co od nich čekat? A co podbízení se v reklamách?
Některé věci musí skončit, aby jiné mohly začít. Na testovací instalaci naší firmy jsme shodili ze zdi G3 a pověsili nový měnič Solax X3-hybrid-10.0D (G4). Změna je očekávaná, u zákazníků už měniče stejného typu montujeme od ledna 2022.
Od 1.7.2022 EG.D sjednotilo připojovací podmínky s ČEZ Distribuce - požadavky na vybavení a provedení elektroměrového rozvaděče pro FVE. Spousta firem je v oboru nových a setkáváme se i s dotazy zavedených konkurentů na správné provedení. a protože jsme dobří a netajíme se s tím, tak informace sdílíme. Ne, že bychom se tím chtěli chlubit, to je prostě fakt.
Ten dělá to a ten zas tohle... Někdo montuje Fronius, jiný GoodWe a my Solax. Máme na to své důvody a rádi se s nimi svěříme. Většina montáží je s bateriemi, tak se to bude hodně točit okolo hybridních měničů aktuální verze G4.
Praktických rad není nikdy dost. Projdeme instalaci solární elektrárny od střechy po elektroměrový rozvaděč a mrkneme, na co se připravit.
Ohřev vody představuje v nákladech domácnosti vcelku významnou energetickou položku. Fotovoltaická elektrárna po většinu roku může TUV nahřívat zdarma. O Wattrouteru se hodně píše, ale co je, sakra, ten Dry Contact?
Instalace FVE je teď hit, málokdo si však uvědomí, nápor není jen na bedrech instalačních firem solárních elektráren, ale že napilno mají i úředníci distribučních společností (DS), Fondu životního prostředí a někde se zapotí i na stavebním úřadě či u památkářů. V tomto článku si projdeme celý proces realizace krok za krokem s výčtem názvů dokumentů (označíme červeně), které jsou v procesu potřeba, bavit se budeme o mikrozdroji pro RD s dotací z NZÚ.
Na jednoduchou otázku by mohla být jednoduchá odpověď. Ale není a v podstatě ani nemůže být. Fotovoltaiku dnes nabízí spousta firem, konkurence malých lokálních a velkých molochů, za které to ty malé stejně odedřou, tu je. Na druhou stranu se roztáčí inflační spirála a prachy je třeba v nejisté době investovat do smysluplných projektů. Tak kolik za FVE? 200 nebo 600 tisíc?
Optimizery používáme tam, kde hrozí stíny od různých překážek. Je problém sehnat informace o základních principech, jak to vlastně funguje. Je na čase trochu jít fotovoltaice pod pokličku, aby vám zas někdo netvrdil, že při zastínění se panel vypne nebo přemostí, a vy mu to věřili.
Na téma výkupu přebytků z fotovoltaické elektrárny jdou po internetu téměř legendy. Už nejen anarchistické kroužky skloňují výrazy spotová cena, denní trh, výrobní EAN nebo cenový fix. Licence na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů by také neměla být zaklínadlem.
S poptávkami solárních elektráren se roztrhl pytel, FVE chce každý. Klasická nabídka instalačních firem je buď On-grid FVE bez baterek nebo plnohodnotná hybridní FVE. Ale co když bude hybrid bez baterky nebo on-grid s hybridním měničem? Podpoří takový projekt NZÚ?
Mít domácí nabíjecí stanici bude za nedlouho běžným standardem. Ukládat přebytky z FVE do auta je to, co chceme - lokální zdroj využijeme k lokálním přesunům, tomu se říká ekologická doprava. NZÚ přispěje, s novou FVE navíc s bonusem.
Změna dotačního programu Nová zelená úsporám je tu několik měsíců a stále se některá fakta pletou. Z nových podmínek vypadlo například dokazování vlastní spotřeby a dotace nekončí 31.12.2021, ale budeme s ní žít minimálně ještě v roce 2025.
Solární boom odstartoval, vlak je v nádraží, přistupte. Podat žádost o dotaci na fotovoltaiku je opravdu snadné, popíšeme si postup krok za krokem. Potřebovat budete jen 3 věci.
Obecné principy uvedené na stránce Návratnost fotovoltaické elektrárny jsou platné i s aktuálním programem dotace na FVE od 12.10.2021. Nová zelená úsporám přechází s podporou podmíněnou vlastní spotřebou na prostou investiční, každý projekt tak může být podpořen do výkonu 10 kWp, což je zároveň legislativní limit pro tzv. mikrozdroj. Výrobce nemusí být podnikatel s licencí a současně může prodávat přebytky vyrobené energie.
Hybridní solární elektrárny, tedy ty s baterií, mají několik dobrých vlastností pro které jsou stále populárnější. Jednou z nich je možnost ostrovního provozu, pokud vypadne distribuční síť. Jedna nejmenovaná velká společnost nabízí možnost stoprocentního provozu celého domu z baterií, pojďme si to rozebrat logicky.
Trvalo to jen pár dnů a s potěšením můžeme napsat, že naše predikce a úvahy z posledních článků se víceméně naplnila. Ale ještě pořád tomu něco chybí...
Schází se to jak švábi na pivo. A co? Podmínky, postřehy, připomínky, spekulace. Každý den něco. Někdy jsou to jen hlasité myšlenky či přání. Podmínky ale zajímají všechny. Přinášíme pár postřehů, věříme, že se predikce naplní.
Instalace fotovoltaické elektrárny nezačíná na střeše, ale u investora, který má spoustu všetečných otázek. Některé se hodně opakují, třeba tyto... Jak se počítají cykly a jak to souvisí s životností akumulátoru? A vydrží mi baterka 10 let?
Co je hybridní, je moderní, často se o tom píše a někdy i blbě, no spíše nesprávně, až mystifikačně. Pojďme se podívat, jak to reálně funguje u instalací, které naše firma zrealizovala od května 2020.
Byť se žádná podpora domácností na pořízení elektromobilů nebo alespoň plug-in hybridů nechystá, jedno malé plus v pokračování programu Nová zelená úsporám najdeme. A jak pak nabíjet? V době nočního proudu nebo to jde i levněji?
Cena elektřiny láme rekordy, to čteme všude. Majitelé slunečních elektráren si mnou ruce, jak krásně šetří a kdo má místo na střeše, hledá prostor pro navýšení výkonu přidáním dalších panelů. Pozná někdo, že jsem si jich pár přidal(a)?
Na nějaké informace o nástupci stávajícího programu čekáme v podstatě od jara 2021. Máme dobré zprávy, ale pořád něco chybí.
Solární panely nebo sluneční elektrárnu? A je myšleno na střeše nebo do sítě? Ten, kdo už se do problému ponořil, jistě ví. Kdo ale stojí a rozhlíží se kam nabrat směr, tomu snad ukážeme pár důležitých bodů.
Situace na trhu se neustále vyvíjí a co bylo před rokem, je dnes překonaná historie. Článek je tentokrát inspirován fascinací pokrokem, byť jeden fakt nepotěší běžné spotřebitele bez vlastního zdroje.
Tato otázka se občas v poptávkách ukazuje jako nezodpovězená, i když by se mohlo zdát, že odpověď je na internetu všude. Zájemci se ptají a tak si to jen tak lehce pojďme projít.
Střídač, měnič, invertor a kdo ví co ještě. Některé pojmy dají zabrat, abyste se v tom vyznali, ukážeme si základní rozdíly ve funkci v tomto článku. Dnes to bude Malá škola fotovoltaiky.
Pravidelní čtenáři našeho webu a možná i ti, kteří jsou zde poprvé, nabydou dosti často dojmu, že naše nabídka hybridních fotovoltaických elektráren je nejlepší. My si to také myslíme, ale chceme být pouze lokální firmou, proto se dnes podíváme na to, kde hledat v rámci celé České republiky i jiné podobné firmy, které byste mohli oslovit.