Zveřejněno: 2021-03-15 07:23:14, počet zobrazení: 28426, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Rok 2020 sice přinesl nezvyklý (ne) chod běžných služeb a následky pandemie budeme pociťovat ještě dlouho, ale na druhou stranu lidé dostali prostor přemýšlet sami nad sebou, svým životem a v neposlední míře také nad tím, jak si svůj komfort zachovat, či dokonce povýšit na další level. Vše špatné je na něco dobré a to špatné se zapomene. Tím dobrým je, že spousta z nás se dokopala k činům, na které dříve nebyl čas a protože nejezdíme na výlety a dovolené, zbývá najednou prostor pro investice.
4846 nových mikrozdrojů se v roce 2020 objevilo na střechách napříč celou naší krásnou krajinou. Většina z nich je hybridních FVE, tedy přebytky ukládají do baterií pro večerní a noční spotřebu.
Běžnou se stává i instalace kombinující klasickou hybridní FVE a použití Wattrouteru pro maximalizaci zachycení veškeré vyrobené energie, tedy minimalizaci dalších nákupů energií.
Nic ale není ideální a tak pozorujeme, že výsledná úspora ani přes léto není stoprocentní, především díky výkonovým limitům běžných HFVE.
Dotací podporované systémy nesmí být provozovány v ostrovním režimu, což ve výsledku vyžaduje i distribuční společnost. Každý solidní k síti připojený systém založený na asymetrickém 3f měniči pracuje s informacemi o výkonových poměrech panujících na hranici vlastnictví a vyhodnocuje situaci v jistých intervalech. To ovšem znamená, že postřehnout a vyrovnat výkonové špičky trvá nějaký čas a tak se nějakému odběru ze sítě nevyhne ani ten sebelepší systém.
Bavíme se tu pak reálně o poklesu nákupu energie v létě i o 95% a přes zimu bohužel nejsou výjimky, že díky počasí neušetříme nic. V celkovém ročním úhrnu bychom ale vždy měli být na využitelnosti minimálně 70% vyrobené energie, což je z historického pohledu reálný požadavek u správně navrženého systému.
Ono totiž to procento využití vyrobené energie nám krásně ukazuje na celkovou návratnost naší investice. Dle zpětných vazeb od našich klientů víme, že on-grid systém vychází aktuálně s prostou návratností 6-7 let, hybridní pak 9-13 roků.
Malé doplnění názvu článku je - pro solární systémy bez baterií, tedy připojené do sítě. Když jsme v roce 2008 začali montovat našim zákazníkům sluneční elektrárny na klíč, byla jen jediná možnost, jak celý systém k síti zapojit - proud tekl z panelů do střídače a pak přes vnitřní rozvod energie přímo do sítě. Jestli některé panely byly zastíněné nebo špinavé, to se neřešilo. Časem však chytré zahraniční hlavičky přišly s různými zlepšováky. Pojďme se na to podívat.
Grid Free fotovoltaické elektrárny je marketingový tah na lidi, kteří fandí fotovoltaice, rádi by si ji pořídili a po přečtení článků na internetu nabydou dojmu, že vše zvládnou sami. Pojďme si dát plusy a mínusy pěkně na jednu hromádku. Nic ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Bu, bu, bu!
Zavedeným standardem pro umísťování fotovoltaických panelů je jižní směr střechy, či přímo jižní orientace panelů, umístěných na pomocné konstrukci nebo plastových vanách na rovné střeše. Je to tak i v případě hybridní fotovoltaické elektrárny?