Zveřejněno: 2021-03-15 07:23:14, počet zobrazení: 18683, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Rok 2020 sice přinesl nezvyklý (ne) chod běžných služeb a následky pandemie budeme pociťovat ještě dlouho, ale na druhou stranu lidé dostali prostor přemýšlet sami nad sebou, svým životem a v neposlední míře také nad tím, jak si svůj komfort zachovat, či dokonce povýšit na další level. Vše špatné je na něco dobré a to špatné se zapomene. Tím dobrým je, že spousta z nás se dokopala k činům, na které dříve nebyl čas a protože nejezdíme na výlety a dovolené, zbývá najednou prostor pro investice.
4846 nových mikrozdrojů se v roce 2020 objevilo na střechách napříč celou naší krásnou krajinou. Většina z nich je hybridních FVE, tedy přebytky ukládají do baterií pro večerní a noční spotřebu.
Běžnou se stává i instalace kombinující klasickou hybridní FVE a použití Wattrouteru pro maximalizaci zachycení veškeré vyrobené energie, tedy minimalizaci dalších nákupů energií.
Nic ale není ideální a tak pozorujeme, že výsledná úspora ani přes léto není stoprocentní, především díky výkonovým limitům běžných HFVE.
Dotací podporované systémy nesmí být provozovány v ostrovním režimu, což ve výsledku vyžaduje i distribuční společnost. Každý solidní k síti připojený systém založený na asymetrickém 3f měniči pracuje s informacemi o výkonových poměrech panujících na hranici vlastnictví a vyhodnocuje situaci v jistých intervalech. To ovšem znamená, že postřehnout a vyrovnat výkonové špičky trvá nějaký čas a tak se nějakému odběru ze sítě nevyhne ani ten sebelepší systém.
Bavíme se tu pak reálně o poklesu nákupu energie v létě i o 95% a přes zimu bohužel nejsou výjimky, že díky počasí neušetříme nic. V celkovém ročním úhrnu bychom ale vždy měli být na využitelnosti minimálně 70% vyrobené energie, což je z historického pohledu reálný požadavek u správně navrženého systému.
Ono totiž to procento využití vyrobené energie nám krásně ukazuje na celkovou návratnost naší investice. Dle zpětných vazeb od našich klientů víme, že on-grid systém vychází aktuálně s prostou návratností 6-7 let, hybridní pak 9-13 roků.
Asymetrie u střídače (ten je součástí i hybridních měničů) je v našich končinách věc ekonomicky nezbytná a v podstatě u třífázových systémů nevyhnutelná. Někdy se ale mluví a píše až o všespasitelném řešení, nikde není napsáno jaké jsou limity a o ty nám dnes půjde.
Trocha edukace neuškodí a tak se pojďme podívat jaké základní možnosti nám nabízí výrobci baterií a měničů, jak to vlastně může fungovat. Určitě nás budou zajímat termíny jako DC coupling nebo AC coupling, nízkonapěťové a vysokonapěťové baterie.
Obecné principy uvedené na stránce Návratnost fotovoltaické elektrárny jsou platné i s aktuálním programem dotace na FVE od 12.10.2021. Nová zelená úsporám přechází s podporou podmíněnou vlastní spotřebou na prostou investiční, každý projekt tak může být podpořen do výkonu 10 kWp, což je zároveň legislativní limit pro tzv. mikrozdroj. Výrobce nemusí být podnikatel s licencí a současně může prodávat přebytky vyrobené energie.