Cena OTE: Reálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Dotace NZÚ i pro zelený bonus 2021

Zveřejněno: 2021-03-08 07:11:24, počet zobrazení: 6376, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Otázka majitele webu: Mám doma elektrárnu z roku 2007 a moje firma jich postavila přibližně 100 do roku 2013 v režimu tzv. Zeleného bonusu. Takových FVE vzniklo na tisíce. Mohu teď využít dotaci z titulu Nová zelená úsporám?

Pro některé návštěvníky našeho webu je to jistě také zajímavá otázka. K odpovědi se dostaneme uvědoměním si několika základních faktů.

Princip Zeleného bonusu

On-grid solární elektrárna postavená do roku 2013 pobírá provozní dotaci za energii, kterou vyrobí. Je na šikovnosti majitele FVE, kolik vyrobené energie dokáže spotřebovat. Zbytek projde do distribuční sítě jako přebytek. Většina domácností nedokáže elektrickou energii spotřebovat v době výroby, a tak je většina přetoků poskytnuta zdarma, nebo za nevýznamný peníz, provozovateli DS. Pokud je zdroj jednofázový, je v našich podmínkách reálné, že i v době výroby je nakupována energie ze sítě na zbylých dvou fázích.

Nová zelená úsporám 2021

Úsporám znamená, že bychom opravdu měli uvažovat nad projektem, který uspoří, nejde tedy o zisk. V podmínkách dotačního titulu je přímo uvedeno, že musíme v místě instalace nového zdroje spotřebovat minimálně 70 % z výroby. V okamžiku, kdy většina energie z FVE se ZB proteče ven jsme stejně nuceni energii nakupovat vždy od večera do rána a při nepřízni počasí, a u 1f systémů i na zbylých fázích. Spotřeba běžného RD s FVE se ZB se tak nemusí výrazně lišit od domácnosti bez elektrárny.

Dosáhnu na dotaci z NZÚ?

Jádro pudla se skrývá pouze v množství odebrané energie za rok, vhodné technologii a umístění fotovoltaických panelů. Hrubý odhad říká, že ať elektrárnu se ZB máte či nemáte, postačuje pro dosažení na dotaci mít spotřebu, tedy nákup dle faktury, na úrovní minimálně 5 MWh za rok. V jiných případech je vhodnost instalace ryze individuální a záleží na energetickém hodnocení celého plánovaného projektu.

Resumé:

NZÚ je vhodná pro všechny, tedy i pro majitele elektráren zapojených v režimu zeleného bonusu z období do roku 2013.

Inspirujte se na našem webu a pokud jste ve vzdálenosti do 1h od našeho sídla, nebo od nás elektrárnu už máte, klidně poptejte nový systém.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Návratnost s novou dotací od října 2021

Zveřejněno: 2021-09-28 21:42:11

Obecné principy uvedené na stránce Návratnost fotovoltaické elektrárny jsou platné i s aktuálním programem dotace na FVE od 12.10.2021. Nová zelená úsporám přechází s podporou podmíněnou vlastní spotřebou na prostou investiční, každý projekt tak může být podpořen do výkonu 10 kWp, což je zároveň legislativní limit pro tzv. mikrozdroj. Výrobce nemusí být podnikatel s licencí a současně může prodávat přebytky vyrobené energie.

Více zde »  
 

Baterie, panely a hybridní měnič v ročních obdobích

Zveřejněno: 2023-01-01 20:15:12

Co je fotovoltaika a jak to asi funguje se i díky naší osvětě začíná i v neodborné veřejnosti alespoň tušit. Abyste netápali v důležitých chvílích, pojďte si základy zopakovat. Nováčci v oboru, čtěte pozorně! A pozor, na konci článku je video, které se nám na Youtube moc líbilo :)

Více zde »  
 

Asymetrický střídač

Zveřejněno: 2021-03-22 07:36:52

O asymetrii střídačů jdou na internetu legendy. Pojďme se podívat na čistou pravdu, bohužel spoustu lidí zklamání nemine. Ona totiž není asymetrie jako asymetrie.

Více zde »  
 
 
VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »