Dotace NZÚ i pro zelený bonus 2021

Zveřejněno: 2021-03-08 07:11:24, počet zobrazení: 698, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Otázka majitele webu: Mám doma elektrárnu z roku 2007 a moje firma jich postavila přibližně 100 do roku 2013 v režimu tzv. Zeleného bonusu. Takových FVE vzniklo na tisíce. Mohu teď využít dotaci z titulu Nová zelená úsporám?

Pro některé návštěvníky našeho webu je to jistě také zajímavá otázka. K odpovědi se dostaneme uvědoměním si několika základních faktů.

Princip Zeleného bonusu

On-grid solární elektrárna postavená do roku 2013 pobírá provozní dotaci za energii, kterou vyrobí. Je na šikovnosti majitele FVE, kolik vyrobené energie dokáže spotřebovat. Zbytek projde do distribuční sítě jako přebytek. Většina domácností nedokáže elektrickou energii spotřebovat v době výroby, a tak je většina přetoků poskytnuta zdarma, nebo za nevýznamný peníz, provozovateli DS. Pokud je zdroj jednofázový, je v našich podmínkách reálné, že i v době výroby je nakupována energie ze sítě na zbylých dvou fázích.

Nová zelená úsporám 2021

Úsporám znamená, že bychom opravdu měli uvažovat nad projektem, který uspoří, nejde tedy o zisk. V podmínkách dotačního titulu je přímo uvedeno, že musíme v místě instalace nového zdroje spotřebovat minimálně 70 % z výroby. V okamžiku, kdy většina energie z FVE se ZB proteče ven jsme stejně nuceni energii nakupovat vždy od večera do rána a při nepřízni počasí, a u 1f systémů i na zbylých fázích. Spotřeba běžného RD s FVE se ZB se tak nemusí výrazně lišit od domácnosti bez elektrárny.

Dosáhnu na dotaci z NZÚ?

Jádro pudla se skrývá pouze v množství odebrané energie za rok, vhodné technologii a umístění fotovoltaických panelů. Hrubý odhad říká, že ať elektrárnu se ZB máte či nemáte, postačuje pro dosažení na dotaci mít spotřebu, tedy nákup dle faktury, na úrovní minimálně 5 MWh za rok. V jiných případech je vhodnost instalace ryze individuální a záleží na energetickém hodnocení celého plánovaného projektu.

Resumé:

NZÚ je vhodná pro všechny, tedy i pro majitele elektráren zapojených v režimu zeleného bonusu z období do roku 2013.

Inspirujte se na našem webu a pokud jste ve vzdálenosti do 1h od našeho sídla, nebo od nás elektrárnu už máte, klidně poptejte nový systém.Četli jste? Souvisí spolu vítr, fotovoltaika a pojistka?

Zveřejněno: 2020-07-29 22:21:36

Všechno souvisí se vším. Neštěstí jednoho může poučit tisíce dalších, protože po bitvě je přece každý generál. Bouře s vichřicí v úterý 28.7.2020 zničila fotovoltaiku v obci Vlasatice na Brněnsku. Vše se dá opravit, jak nejde o život, jde o ho... dně peněz.

Více zde.  
 

Nejlepší sluneční elektrárna

Zveřejněno: 2021-03-29 08:01:39

Nabídky na fotovoltaiku jsou všude, jak si vybrat, která je ta nej? Pojďme si zanalyzovat dotaci NZÚ C3.7 z pohledu situace na trhu na sklonku března 2021.

Více zde.  
 

5 firem vykupuje přebytky z FVE

Zveřejněno: 2020-08-17 07:55:12

Máte fotovoltaiku a nevíte, co s přebytečnou energií? Můžete ji uschovat do baterie, nebo využít nabídky některého obchodníka s energií, který nabízí možnost výkupu Vašich přebytků. Na českém trhu je několik takových firem. Obchodníky pak můžeme rozdělit do dvou kategorií - s nutností nové instalace od dané firmy a bez nutnosti nové instalace. Pojďme se mrknout na jejich nabídky.

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:
E-MAIL

HESLO


Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2021