Zveřejněno: 2024-03-16 07:12:02, počet zobrazení: 5413, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Na startu roku 2024 se proláklo, že se chystá změna výše dotace z programu Nová zelená úsporám. Nikdo nic nevěděl jistě, tak šmejdské firmy začaly tlačit na zákazníky pro rychlý podpis objednávky s pohrůžkou měnší dotace. Na to zareagovalo Ministerstvo životního prostředí a na konci ledna 2024 zveřejnilo nové podmínky od 15.2.2024. Tak tady je máme, pojďte si zkusit spočítat výši dotace, 212 500 Kč je strop (bez TČ).
Změna podmínek dotace v únoru 2024 není první změnou. Už na podzim 2021 byla ale v článku Dotace na fotovoltaiku bez licence na 10 kWp je lepší než na 5 kWp, zvýší se úspora zveřejněna rozborka výhod ve stylu "více je lépe". Jak šel čas, nabývá opět vlastní úspora oproti prodeji přebytků na významu, navíc dnes už lze bez licence mít i výrobnu do 50 kWp. Ta vlastní úspora je i v nových podmínkách zdůrazněna například ohřevem TUV, pak asi každý zaregistroval vyšší distribuční sazby, tedy co doma vyrobím a hned spotřebuju, z toho žádné distribuční poplatky ani daně neplatím, pro další rozbor tématu přetoků doporučujeme článek Výkup z FVE v roce 2024 a pak také Rok provozu FVE s tarifem Elektřina pro soláry a výhled na rok 2024.
Nejzásadnější změnou je pokles maximální podpory pro FVE z 200 na 160 tisíc Kč a zavedení stropu pro rezervovaný výkon do distribuční sítě na hodnotu poloviny instalovaného výkonu. To, že za instalovaný kWp je dotace 8 tisíc nebo za 1 kWh také jen 8 tisíc, to při základní sestavě FVE 9,9 nebo 10 kWp + AKU 11,6 kWh + wallbox zase tak nepostřehneme. Kvůli virtuální baterce se stejně doporučujeme držet pod 10 kWp a kvůli potřebě co největšího výkonu při sníženém osvitu v zimním půlroce je pak co největší plocha důvodem, proč je těch 10 kWp rozumný kompromis, protože výkon panelů je na celé té srandě to nejzásadnější a v důslednu i nejlevnější.
10 tisíc dostanete, když budete s běžnou spotřebou ještě i ohřívat TUV pomocí nové FVE. Dokládá se to fotkou bojleru s uvedením objemu AKU nádrže, podmínkou je mít bojler minimálně 120 litrů vody, tedy třeba běžná OKCE 125 od Dražic je minimální vhodnou variantou, protože vnitřní objem vody je 122 litrů.
To, že v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji dostanou zájemci o FVE 10% bonus oproti zbytku republiky se ví dávno. Teď tu ale máme novinku - ještě hospodářsky a sociálně ohrožená území. Do této kategorie spadají území kolem některých obcí s rošířenou působností. Naše férová firma působí na Moravě, tak je pro nás zajímavé, že třeba lidé spadající pod obce Veselí nad Moravou, Hodonín, Kyjov, Moravský Krumlov, Znojmo, Přerov, Jeseník, Šumperk, Konice, Mohelnice, Uničov, Lipník nad Bečvou, Zábřeh, Hranice, Šternberk, Bystřice pod Hostýnem, Kroměříž, Otrokovice, Holešov, Vsetín, Uherský Brod ... také dostanou o 10% dotace více!
Tak schválně, pojďte si spočítat, jakou dotaci dostanete vy!
Ten dělá to a ten zas tohle je název písně z filmu Pekařův císař. Tedy někdo staví sluneční elektrárny a jiný sjednává kupříkladu stavební spoření. Zlaté české ručičky ale má hodně lidí, těm patří tento článek. Ne všechno musí nutně udělat firma, na spoustě věcí se dá ušetřit, lidská síla je v době jejího nedostatku navíc k nezaplacení.
Cože, kolik? A to jako fakt? A jak to ví ten inzerent tak přesně a proč se ta čísla od každého liší? To je spousta otázek ale odpověď ani jedna. Je to jen lákadlo, aby se klikalo na reklamu. Pojďme se ale na reálnou úsporu podívat prakticky.
Malé doplnění názvu článku je - pro solární systémy bez baterií, tedy připojené do sítě. Když jsme v roce 2008 začali montovat našim zákazníkům sluneční elektrárny na klíč, byla jen jediná možnost, jak celý systém k síti zapojit - proud tekl z panelů do střídače a pak přes vnitřní rozvod energie přímo do sítě. Jestli některé panely byly zastíněné nebo špinavé, to se neřešilo. Časem však chytré zahraniční hlavičky přišly s různými zlepšováky. Pojďme se na to podívat.