Cena OTE: 2.64Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Dotace na fotovoltaiku bez licence na 10 kWp je lepší než na 5 kWp, zvýší se úspora

Zveřejněno: 2021-12-16 21:48:12, počet zobrazení: 12462, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Změna dotačního programu Nová zelená úsporám je tu několik měsíců a stále se některá fakta pletou. Z nových podmínek vypadlo například dokazování vlastní spotřeby a dotace nekončí 31.12.2021, ale budeme s ní žít minimálně ještě v roce 2025.

Dříve platilo, že 70% z výroby se musí spotřebovat v místě výroby, to je ale minulost a tak se lze aktuálně opřít o fakt: namontujte si kolik chcete a stát podpoří výkon od 2 do 10 kWp včetně.

Mikrozdroj FVE na střeše

Proč je limit 10 kWp? Je to hranice pro mikrozdroj, tedy fotovoltaiku bez nutnosti zřízení licence, o té ale někdy příště. Mikrozdroj investora nezatěžuje ani byrokracií, ani daňově, investor navíc může (a měl by) energii prodat, inspirujte se článkem 5 firem vykupuje přebytky z FVE, ale dnes už ty informace berte s rezervou, najděte si aktuální nabídku...

Vzorová cena hybridní elektrárny

V článku Porovnání nabídek slunečních elektráren s baterií (byl také vztažen k původní dotaci, ale obecně info platí) byl rozebírán vliv jednotlivých základních prvků na celkovou cenu hybridní fotovoltaické elektrárny. Vztáhnout nabyté informace k aktuální nabídce dotace znamená mít k porovnání nabídku na stejné lokaci lišící se pouze výkonem panelů, pojďme si to rozebrat na příkladu 5 nebo 10 kWp na panelech a měnič hybridní 10 kW a baterie 11,6 kWh, od nás cena na klíč např. 380 tKč proti 430 tKč.

Proč se cena v příkladu liší při dvojnásobku výkonu jen o 50 tisíc? Protože vše ostatní je stejné - měnič, baterie, elektro instalace, doprava, režie, výplaty... rozdíl jen množství panelů a konstrukce, dokonce i zaměření střechy při montáži je stejné...

Dotace na fotovoltaiku zkrátí návratnost

Na většině územní ČR je dotace na FVE od výkonu 5,4 kWp (+ AKU 11,6 kWh) na úrovni 200+5 tisíc, což je 50% z investice, porovnejme dotaci pro naše 2 případy: 190 ku 205 znamená rozdíl 15 tisíc, 5 kWp navíc investora po odečtení dotace přijde na 35 tisíc.

Pro počítání přes palec uvažujme výrobu z 5 kWp FVE na úrovni 5 MWh za rok, což by mohlo znamenat výkup na úrovni kolem 7 tisíc za rok a prostou návratnost navýšení výkonu na úrovni 5 let.

Vlastní úspora nákladů na elektřinu

A nakonec bonus: 2x větší výkon vyrobí i ve dnech s horším osvitem dvojnásobně energie a tu můžeme spotřebovat přímo nebo později odloženou v baterii. Takové stavy máme po třetinu roku - od listopadu do konce února. I kdyby to pak byla jen pětina takto ušetřené energie, tak nákup 1 MWh bude klidně i 5x dražší než prodej obchodníkovi (nakupujeme i s distribučními poplatky, podporou OZE, OTE, daní z elektřiny...) a návratnost většího výkonu se velmi rychle zkracuje...

Tak už víte proč větší je lepší? Prostě, na velkou střechu 10 kWp patří a není o čem diskutovat.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Montujeme Solax hybrid a umíme to

Zveřejněno: 2022-09-18 14:27:02

Ten dělá to a ten zas tohle... Někdo montuje Fronius, jiný GoodWe a my Solax. Máme na to své důvody a rádi se s nimi svěříme. Většina montáží je s bateriemi, tak se to bude hodně točit okolo hybridních měničů aktuální verze G4.

Více zde »  
 

Umístění fotovoltaických panelů

Zveřejněno: 2021-04-05 08:14:28

Všechno má svá pravidla a proto se dnes podíváme na některá týkající se pozice solárních panelů na šikmých střechách. Bude to trochu osobní. Jako majitel tohoto webu a hlavně firmy, která solární systémy montuje, jsem svou prací postižen - jak jedu autem, neunikne mi žádná střecha :) Říká se tomu profesionální deformace.

Více zde »  
 

Postavte FVE sami na rovné střeše

Zveřejněno: 2021-01-25 08:11:05

Ten dělá to a ten zas tohle je název písně z filmu Pekařův císař. Tedy někdo staví sluneční elektrárny a jiný sjednává kupříkladu stavební spoření. Zlaté české ručičky ale má hodně lidí, těm patří tento článek. Ne všechno musí nutně udělat firma, na spoustě věcí se dá ušetřit, lidská síla je v době jejího nedostatku navíc k nezaplacení.

Více zde »  
 
 VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57


Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2023


Cenová kalkulace ZDARMA »