Cena OTE: 1.27Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Dotace na fotovoltaiku bez licence na 10 kWp je lepší než na 5 kWp, zvýší se úspora

Zveřejněno: 2021-12-16 21:48:12, počet zobrazení: 13548, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Změna dotačního programu Nová zelená úsporám je tu několik měsíců a stále se některá fakta pletou. Z nových podmínek vypadlo například dokazování vlastní spotřeby a dotace nekončí 31.12.2021, ale budeme s ní žít minimálně ještě v roce 2025.

Dříve platilo, že 70% z výroby se musí spotřebovat v místě výroby, to je ale minulost a tak se lze aktuálně opřít o fakt: namontujte si kolik chcete a stát podpoří výkon od 2 do 10 kWp včetně.

Mikrozdroj FVE na střeše

Proč je limit 10 kWp? Je to hranice pro mikrozdroj, tedy fotovoltaiku bez nutnosti zřízení licence, o té ale někdy příště. Mikrozdroj investora nezatěžuje ani byrokracií, ani daňově, investor navíc může (a měl by) energii prodat, inspirujte se článkem 5 firem vykupuje přebytky z FVE, ale dnes už ty informace berte s rezervou, najděte si aktuální nabídku...

Vzorová cena hybridní elektrárny

V článku Porovnání nabídek slunečních elektráren s baterií (byl také vztažen k původní dotaci, ale obecně info platí) byl rozebírán vliv jednotlivých základních prvků na celkovou cenu hybridní fotovoltaické elektrárny. Vztáhnout nabyté informace k aktuální nabídce dotace znamená mít k porovnání nabídku na stejné lokaci lišící se pouze výkonem panelů, pojďme si to rozebrat na příkladu 5 nebo 10 kWp na panelech a měnič hybridní 10 kW a baterie 11,6 kWh, od nás cena na klíč např. 380 tKč proti 430 tKč.

Proč se cena v příkladu liší při dvojnásobku výkonu jen o 50 tisíc? Protože vše ostatní je stejné - měnič, baterie, elektro instalace, doprava, režie, výplaty... rozdíl jen množství panelů a konstrukce, dokonce i zaměření střechy při montáži je stejné...

Dotace na fotovoltaiku zkrátí návratnost

Na většině územní ČR je dotace na FVE od výkonu 5,4 kWp (+ AKU 11,6 kWh) na úrovni 200+5 tisíc, což je 50% z investice, porovnejme dotaci pro naše 2 případy: 190 ku 205 znamená rozdíl 15 tisíc, 5 kWp navíc investora po odečtení dotace přijde na 35 tisíc.

Pro počítání přes palec uvažujme výrobu z 5 kWp FVE na úrovni 5 MWh za rok, což by mohlo znamenat výkup na úrovni kolem 7 tisíc za rok a prostou návratnost navýšení výkonu na úrovni 5 let.

Vlastní úspora nákladů na elektřinu

A nakonec bonus: 2x větší výkon vyrobí i ve dnech s horším osvitem dvojnásobně energie a tu můžeme spotřebovat přímo nebo později odloženou v baterii. Takové stavy máme po třetinu roku - od listopadu do konce února. I kdyby to pak byla jen pětina takto ušetřené energie, tak nákup 1 MWh bude klidně i 5x dražší než prodej obchodníkovi (nakupujeme i s distribučními poplatky, podporou OZE, OTE, daní z elektřiny...) a návratnost většího výkonu se velmi rychle zkracuje...

Tak už víte proč větší je lepší? Prostě, na velkou střechu 10 kWp patří a není o čem diskutovat.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Nejvýhodnější nabídka hybridní FVE na trhu přichází na Svátek práce

Zveřejněno: 2020-05-01 00:00:01

Svátek práce se musí nějak oslavit. Jak asi tak slaví firma Nemakej? Začíná makat! A hned pěkně zhusta. Spouštíme e-shop, který budiž spíše katalogem pro poptání produktů. Rozjíždíme také montáže na klíč s neuvěřitelnými cenami za super konfigurace.

Více zde »  
 

(Vše)spasitelnost asymetrickým měničem

Zveřejněno: 2020-08-12 09:42:49

Asymetrie u střídače (ten je součástí i hybridních měničů) je v našich končinách věc ekonomicky nezbytná a v podstatě u třífázových systémů nevyhnutelná. Někdy se ale mluví a píše až o všespasitelném řešení, nikde není napsáno jaké jsou limity a o ty nám dnes půjde.

Více zde »  
 

NZU C3.9 je tu od 15. května 2020

Zveřejněno: 2020-11-09 09:22:17

No a co? Tomu nerozumím. Chytrému napověz, hloupého... Ok, v uvedeném termínu přibyla zajímavá podoblast dotace na FVE. Když napíšeme zajímavá, tak to bude nutné trochu popsat, pojďme na to.

Více zde »  
 
 VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57


Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2023


Cenová kalkulace ZDARMA »