Na vašem soukromí nám záleží Pro provoz webu používáme cookies, aby vše správně fungovalo. Případně se podívejte na více informací.
CookieCrumbz 2.00

x

Zelený bonus: Nemáš cejch? Vrať dotaci!

« zpět

Nemakej.czStátní energetická inspekce chodí jako Pešek okolo a pokud se na někoho koukne a najde elektroměr Zelených bonusů bez platného ověření, tak sankce může bolet, opravdu reálně hrozí vrácení dotace až za 3 roky zpětně. Proč? No, počtěte si v našem článku. Od ledna 2025 je to téma více než aktuální.

Nejenže aktuálně nejsou dotace na nové fotovoltaiky, ale šlape se i po provozovatelích těch stávajících, hledají se záminky, jak znepříjemnit život nebo odebrat dotaci. Kdo má vše v pořádku, ten by se samozřejmě neměl ničeho bát. Tak snad se nebojíte :)

Bavíme se zde o elektrárnách postavených v letech 2008 - 2013 čerpající provozní dotaci formou Zelených bonusů, tedy majitelé novějších FVE si můžou oddechnout a dál číst jen pro zajímavost.

Co je na tom Zeleném bonusu tak zajímavé? 

To, že se vyplácí podpora za vyrobenou energii (existuje metodika, jak moc je ještě v pořádku) a ne za tu, co proteče do sítě. Majitel FVE tak má dvojí prospěch - jednak dostane z vyrobené energie dotaci a ušetří ještě za nákup energie, když tu vyrobenou rovnou spotřebuje. Vyrobenou energii měří elektroměr hned za střídačem.

Elektroměr Zelených bonusů

Je podle zákona č. 505/1990 Sb., o metrologii stanoveným měřidlem, které musí provozovatel FVE se ZB udržovat a provozovat s platným ověřením. Časový test na ověření (cejch) je u většiny elektroměrů 12 let, takže FVE zprovozněné v prosinci 2013 (a vlastně i všechny starší instalace) mají k dnešku stoprocentně původní cejch propadlý.  Nějaké procento se pokazilo, to je v dnešní situaci výhoda, někdo si na výměnu myslel. Řekněme, že ale velká část FVE jede s elektroměrem původním a porušuje zákon.

Na možný problém je provozovatel elektrárny od loňského roku upozorňován i v prostředí Operátora trhu (OTE), kde se stavy výroby, dodávky a odběru měsíčně zapisují, což je pak podmínka výplaty dotace. Ještě chcete nějaký paragraf nějakého zákona? Tak tady je:  § 11a zákona č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů ukládá povinnost měřit právě cejchovaným elektroměrem a pouze z tohoto elektroměru pak údaje do OTE zapisovat.

Můžu si nějak pomoct?

No, sám asi ne, pokud nejste osobou registrovanou u Českého metrologického institutu, jako třeba my z Nemakej.cz. Kdo není pro montáž elektroměrů registrován u ČMI, podle § 19 odst. 1 zákona o metrologii páchá přestupek s pokutou do výše až 1 000 000 Kč. Přestupek projednává ČMI. Takže je lepší si nechat elektroměr vyměnit a zaplombovat registrovanou osobou. Většina firem montujících fotovoltaiku o tomto vůbec neví a přesto službu nabízí. Než někoho oslovíte, prověřte si ho. U nás v Nemakej.cz je vše vždy v pořádku a fér :) 

A co ty 3 roky?

Elektroměr (jako stanovené měřidlo) je pro fakturaci nezpůsobilým od prvního dne po datu propadnutí ověření (cejchu). Pokud přijde kontrola, tak se bude řídit správním řádem, který může dopadnout na období 3 roky zpětně. Tak když vezmeme rok 2026 mínus 3 je 2023, mínus 12 let cejch ... je montáž 2011. Nejvíce FVE v režimu Zelených bonusů bylo montováno v letech 2009 a 2010, takže tam je největší riziko. No a tak tu máme právě ty 3 roky jako strašáka u třeba 20 tisíc instalací napříč celou Českou republikou. Při kontrole může být ztráta dotace a ještě pokuta. Dotace je za 3 roky cca 45 tisíc na jeden instalovaný kWp, tak si to pak lehce spočítáte, že mrknout na elektroměr a oslovit Nemakej.cz pro výměnu se vyplatí.

A ještě jedna věc - elektroměry DVH 3113 jsou nezpůsobilé pro fotovoltaiku obecně - tam vás nezachrání ani cejch! Více info o tom je přímo na SEI.

Elektroměr vyměnit a co ještě?

O tom je více napsáno v článku Rekonstrukce staré FVE přinese vyšší výkon i úspory ... tak přečtěte a napište nám, jsme tu od roku 2008, umíme si poradit se vším - ty babičky elektrárny bez současných ochran a vymožeností jsme také montovali. No a protože nejsou dotace, tak na vás budeme mít opravdu dostatek času :)

 




Chci nezávaznou nabídku 


Další z našeho blogu o fotovoltaice

Dotace končí a stát couvá. Kdo bude čekat, zaplatí víc.
Nové podmínky podpory úsporných opatření, které vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí, jsou přesně v duchu: „nejsme zlí, ale vy si to zaplatíte sami“.
13.03.2026
Bezpečné vypnutí FVE podle vyhlášky MPO č. 114 2023 Sb.

Od 1.5.2023 tu máme novou povinnost - udělat svět krásnější a hlavně bezpečnější všude tam, kde nainstalujeme solární elektrárnu s výkonem větším než 10 kWp. Vo co gou si povíme v tomto článku a ještě se někteří nachytří tak, že to budou chtít mít doma.

08.07.2023
Rekonstrukce staré FVE přinese vyšší výkon i úspory
V letech 2008 až 2013 se postavilo řádově 20 tisíc menších či větších fotovoltaik, je na čase je zrekonstruovat a vyždímat maximum ze zkušeností z jejich provozu.
21.12.2025
Online kalkulačka dotace NZÚ na FVE od září 2023

Od září 2023 pokračuje dotační program Nová zelená úsporám po prázdninové pauze s mírně upravenými podmínkami. To nemusíte být žádný Einstein,  abyste si na internetu našli přesné podmínky,  ale takhle,  když si u nás na webu skonzumujete čísla námi donesená na zlatém podnosu až k Vaším zrakům,  bude to pohodlnější. 

30.07.2023
Růžena Colombová na Solárním magazínu

Články na webu nemakej jsou vždy reakcí na nějaké konkrétní události, témata. Někdy je téma více odborné, jindy se může jen tak plácat a polemizovat. Teď tu ale máme vcelku neobvyklou situaci striktně navázanou na zakladatele naší firmy a tohoto webu. A protože to je tak trochu osobní, další řádky budou jen delším úvodem k videu.

06.07.2024
Fixujte cenu elektřiny na 20-30 let

Představte si, že cenu elektřiny budete mít následujících 30 let furt jen 1,50 Kč za kWh a nebo míň. Ne, to není utopie nebo zbožné přání, s fotovoltaikou to tak prostě je.

12.05.2023


Nezávazná nabídka