Jaký střídač pro novou sluneční elektrárnu

Zveřejněno: 2020-03-17 10:12:15, počet zobrazení: 19781, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Jednofázový, třífázový, Grid-ON, Grid-Off, Hybridní... Kdo se v tom má vyznat? Něco si o tom napíšeme, ale jen tak trošku, aby to nenudilo :)

Stavba nové elektrárny na střechu firmy nebo rodinného domu s sebou nese spoustu otázek. Je dobré se připravit ještě před příchodem obchodníka s nabídkou stavby FVE. Jestli bude elektrárna připojena k rozvodům stávajícího objektu většinou bývá rozhodnuto už dopředu. V zásadě se používají tyto tři způsoby:

  1. Systém připojený ke stávající distribuční síti (jmenuje se Grid-On, tedy síť zapnutá). Solární elektrárna síť k chodu potřebuje, protože střídač se bez sítě nezaktivuje a nevyrobí ani Wh (Wh = jednotka práce, tedy výkon krát čas, používají se více násobky kWh a MWh)
  2. Systém ostrovní (Grid Off, tedy síť odpojena). Střídač takového solárního systému síť nepotřebuje a ani se k ní nedokáže připojit, aby například přebytečnou energii do ní poslal. Ostrovní solární systémy jedou výhradně s bateriemi.
  3. Hybridní elektrárna či střídač kombinuje předchozí dva typy a bere z nich výhody. Bohužel je také výrazně dražší. Dovede jet v ostrovním režimu pro případ výpadku sítě - má baterii, z které pak čerpá uloženou energii. Jak dlouho v ostrovu vydrží záleží na kapacitě baterie a odběru připojených spotřebičů.

Otázkou je zda i při dotaci Nová zelená úsporám jsou systémy s hybridními střídači navrhovány správně a zda vůbec jsou takové systémy se zajímavou rentabilitou. Ukazuje se totiž, že některé systémy mohou být od začátku navrženy špatně.

Střídače běžně montované v našich krajinách se totiž rozdělují i podle počtu fází, do kterých jsou schopné vyrobenou energii dodat. Jsou tedy jedno, dvou nebo třífázové. U vícefázových střídačů je většinou problém, že vy jako uživatelé nemůžete střídači vnutit, aby dodával energii do určité konkrétní fáze podle toho jak je v té fázi potřeba. Ideální je samozřejmě mít (pokud skutečně potřebujeme napájet více fází) na každou fázi extra střídač (pro motory samozřejmě 3 střídače musejí být správně sfázované, aby se nám například cirkulárka netočila naopak). Pár výjimek mezi vícefázovými střídači se opravdu najde, ty jsou ovšem také podstatně dražší než ty, které na výkon do dodávaných fází nehledí.

Proč o tom píšeme? Inspirací nám byla reportáž České televize z pořadu Černé ovce, kterou si můžete na webu ČT přehrát. Tam právě špatným návrhem systému, tedy hlavně nevhodnou volbou střídače došlo k tomu, že distributor energie dodal fotovoltaický systém bez důkladné rozvahy a zákazník se ocitl v pasti nereálné návratnosti.

Bohužel ne všechno, co je s dotací, se vyplatí! Je třeba nejdřív hodně počítat a přemýšlet nad tím jakou spotřebu kdy a na jaké fázi mám a pak můžu po někom chtít, aby mi navrhnul systém, který mi ušetří se zajímavou návratností. Myslíme si, že teď všichni valí dotace, dotace, dotace ... ale nad reálnou návratností se zamyslí málokdo. Nebuďte proto hloupí a myslete dopředu.

Situace u nás je o to složitější, že odběr domácností nebo firem je od roku 2011 kalkulován po jednotlivých fázích, což je evidentně krok proti všem, co mají svou vlastní FVE na RD nebo firmě.

 Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Získání dotace garantujeme a dáme vám polovinu panelů zadarmo

Zveřejněno: 2020-10-26 05:15:21

Také vás neustále prudí reklamní hesla vyskakující ze všech stran, sotva se začnete o fotovoltaiku alespoň trochu zajímat? Jak to vlastně je s tou garancí získání dotace? A jak si jedna velká firma může dovolit dát polovinu panelů zadarmo? Pojďme si to rozebrat.

Více zde »  
 

Nová zelená úsporám je zajímavá

Zveřejněno: 2019-12-13 23:15:58

V reklamě toho jsou plné weby. Je to opravdu takové terno jak je inzerováno? Jaký je pohled majitele firmy, která má zkušenosti se slunečními elektrárnami, ale už není zatížena nutností lákat zákazníky, protože se rozhodla, že už další zakázky realizovat nebude?

Více zde »  
 

Váhat nebo spěchat na instalaci fotovoltaické elektrárny?

Zveřejněno: 2020-08-24 12:50:12

S dnešním tématem se pojí některá pořekadla. Kdo si počká, ten se dočká. Kdo chvíli stál, už stojí opodál. Nebo taky: Kdo šetří, má za tři. Jak to vidíme u nás v redakci webu? Vyplatí se vůbec počkat?

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Nová registrace |Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022