Cena OTE: Reálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Jaký střídač pro novou sluneční elektrárnu

Zveřejněno: 2020-03-17 10:12:15, počet zobrazení: 26554, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Jednofázový, třífázový, Grid-ON, Grid-Off, Hybridní... Kdo se v tom má vyznat? Něco si o tom napíšeme, ale jen tak trošku, aby to nenudilo :)

Stavba nové elektrárny na střechu firmy nebo rodinného domu s sebou nese spoustu otázek. Je dobré se připravit ještě před příchodem obchodníka s nabídkou stavby FVE. Jestli bude elektrárna připojena k rozvodům stávajícího objektu většinou bývá rozhodnuto už dopředu. V zásadě se používají tyto tři způsoby:

  1. Systém připojený ke stávající distribuční síti (jmenuje se Grid-On, tedy síť zapnutá). Solární elektrárna síť k chodu potřebuje, protože střídač se bez sítě nezaktivuje a nevyrobí ani Wh (Wh = jednotka práce, tedy výkon krát čas, používají se více násobky kWh a MWh)
  2. Systém ostrovní (Grid Off, tedy síť odpojena). Střídač takového solárního systému síť nepotřebuje a ani se k ní nedokáže připojit, aby například přebytečnou energii do ní poslal. Ostrovní solární systémy jedou výhradně s bateriemi.
  3. Hybridní elektrárna či střídač kombinuje předchozí dva typy a bere z nich výhody. Bohužel je také výrazně dražší. Dovede jet v ostrovním režimu pro případ výpadku sítě - má baterii, z které pak čerpá uloženou energii. Jak dlouho v ostrovu vydrží záleží na kapacitě baterie a odběru připojených spotřebičů.

Otázkou je zda i při dotaci Nová zelená úsporám jsou systémy s hybridními střídači navrhovány správně a zda vůbec jsou takové systémy se zajímavou rentabilitou. Ukazuje se totiž, že některé systémy mohou být od začátku navrženy špatně.

Střídače běžně montované v našich krajinách se totiž rozdělují i podle počtu fází, do kterých jsou schopné vyrobenou energii dodat. Jsou tedy jedno, dvou nebo třífázové. U vícefázových střídačů je většinou problém, že vy jako uživatelé nemůžete střídači vnutit, aby dodával energii do určité konkrétní fáze podle toho jak je v té fázi potřeba. Ideální je samozřejmě mít (pokud skutečně potřebujeme napájet více fází) na každou fázi extra střídač (pro motory samozřejmě 3 střídače musejí být správně sfázované, aby se nám například cirkulárka netočila naopak). Pár výjimek mezi vícefázovými střídači se opravdu najde, ty jsou ovšem také podstatně dražší než ty, které na výkon do dodávaných fází nehledí.

Proč o tom píšeme? Inspirací nám byla reportáž České televize z pořadu Černé ovce, kterou si můžete na webu ČT přehrát. Tam právě špatným návrhem systému, tedy hlavně nevhodnou volbou střídače došlo k tomu, že distributor energie dodal fotovoltaický systém bez důkladné rozvahy a zákazník se ocitl v pasti nereálné návratnosti.

Bohužel ne všechno, co je s dotací, se vyplatí! Je třeba nejdřív hodně počítat a přemýšlet nad tím jakou spotřebu kdy a na jaké fázi mám a pak můžu po někom chtít, aby mi navrhnul systém, který mi ušetří se zajímavou návratností. Myslíme si, že teď všichni valí dotace, dotace, dotace ... ale nad reálnou návratností se zamyslí málokdo. Nebuďte proto hloupí a myslete dopředu.

Situace u nás je o to složitější, že odběr domácností nebo firem je od roku 2011 kalkulován po jednotlivých fázích, což je evidentně krok proti všem, co mají svou vlastní FVE na RD nebo firmě.

 Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Montujeme Solax hybrid a umíme to

Zveřejněno: 2022-09-18 14:27:02

Ten dělá to a ten zas tohle... Někdo montuje Fronius, jiný GoodWe a my Solax. Máme na to své důvody a rádi se s nimi svěříme. Většina montáží je s bateriemi, tak se to bude hodně točit okolo hybridních měničů aktuální verze G4.

Více zde »  
 

Extrémní sucho a změna klimatu je tady

Zveřejněno: 2019-11-08 15:18:35

Zdá se, že je něco jinak než by mělo být. Něco, co netěší nikoho. Nebo se pleteme? Ano, majitelé fotovoltaických elektráren totiž zažívají královské období. Ale vždy může být ještě lépe. Pojďme se podívat na pár zajímavých klimatologických údajů, které nám Český hydrometeorologický institut nabízí na svém webu zcela zdarma. Jsou prostě čísla, která stojí za to porovnat.

Více zde »  
 

Jak fungují optimizery ve fotovoltaické elektrárně

Zveřejněno: 2022-07-24 06:02:13

Optimizery používáme tam, kde hrozí stíny od různých překážek. Je problém sehnat informace o základních principech, jak to vlastně funguje. Je na čase trochu jít fotovoltaice pod pokličku, aby vám zas někdo netvrdil, že při zastínění se panel vypne nebo přemostí, a vy mu to věřili.

Více zde »  
 
 
VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »