Zveřejněno: 2021-07-24 14:48:32, počet zobrazení: 4950, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Solární panely nebo sluneční elektrárnu? A je myšleno na střeše nebo do sítě? Ten, kdo už se do problému ponořil, jistě ví. Kdo ale stojí a rozhlíží se kam nabrat směr, tomu snad ukážeme pár důležitých bodů.
Fakturu za elektřinu platíme obchodníkům, kteří nás buď zlákali svou nabídkou ceny nebo nám tu fakturu posílají už tak dlouho, že ani nevíme, kdy a proč jsme s nimi začali. Každopádně obchodníci s energií obecně nejsou závislí na lokalitě a tak klidně brněnská firma může dodávat energii do Karlových Varů.
Na faktuře za elektřinu najdeme položky závislé na zvoleném obchodníkovi (např. cenu za odebranou energii - tzv. silovou, běžně "silovku") a pak ceny závislé na Energetickém regulačním úřadu, tedy vyhlašované, například velmi populární poplatek za OZE :)
Mezi ceny závislé na ERU patří i cena za distribuci elektrické energie, rozumějme dopravu od zdroje (elektrárny) k elektroměru odběrného místa. Distribuční poplatky tedy nejsou závislé na obchodníkovi a vybrané peníze obchodník posílá distribučním společnosti, která v daném odběrném místě spravuje distribuční (elektrorozvodnou) síť, tedy dráty, kudy jde energie nade vraty.
Distribuční firmy jsou v ČR jen tři:
Každý, kdo chce připojit fotovoltaickou elektrárnu, musí požádat o připojení místně příslušnou distribuční společnost, tomu se nevyhne, pomůže mu však slušný dodavatel technologie FVE. Distributor vypracuje a předloží k podpisu Smlouvu o připojení (SoP) , která pak nastaví podmínky pro První paralelní připojení, což je finální akt instalace elektrárny a představuje v nejjednodušším případě kontrolu splnění podmínek SoP a následnou výměnu elektroměru za typ schopný měřit jak odběr, tak dodávku do sítě.
Jen pro úplnost... panely připojí instalační firma, nějaká podobná té naší :)
Instalace FVE je teď hit, málokdo si však uvědomí, nápor není jen na bedrech instalačních firem solárních elektráren, ale že napilno mají i úředníci distribučních společností (DS), Fondu životního prostředí a někde se zapotí i na stavebním úřadě či u památkářů. V tomto článku si projdeme celý proces realizace krok za krokem s výčtem názvů dokumentů (označíme červeně), které jsou v procesu potřeba, bavit se budeme o mikrozdroji pro RD s dotací z NZÚ.
Rozhodli jste se pro hybridní solární elektrárnu, nabídky se scházejí, ale každá má jiné parametry, navíc vůbec, ale vůbec nesouhlasí s inzerovanými od daných firem. A teď mi řekněte, co s tím?
Článek je určen pouze expertům! Protože ale na internetu je dneska expertem každý, je vlastně téma pro všechny :) A protože se instalují převážně hybridní FVE či ty s přebytky do vody (a jejich kombinace), zaměříme se hlavně tímto směrem.