Nejsme fanoušci ani obchodní zástupci žádného distributora nebo prodejce energií, přesto si myslíme, že o některých obchodních modelech je fajn napsat pár řádků nebo odstavců, zvláště pak v okamžiku, kdy máme dostatečně relevantní data z reálného provozu. Pojďme se tedy podívat na fakturu za roční vyúčtování plně elektrifikované olomoucké rodiny, zatím bez elektromobilu, kterou náklady v roce 2023 vyšly jen na 708 Kč měsíčně.
">Zveřejněno: 2024-02-19 15:21:09, počet zobrazení: 17938, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Nejsme fanoušci ani obchodní zástupci žádného distributora nebo prodejce energií, přesto si myslíme, že o některých obchodních modelech je fajn napsat pár řádků nebo odstavců, zvláště pak v okamžiku, kdy máme dostatečně relevantní data z reálného provozu. Pojďme se tedy podívat na fakturu za roční vyúčtování plně elektrifikované olomoucké rodiny, zatím bez elektromobilu, kterou náklady v roce 2023 vyšly jen na 708 Kč měsíčně.
Náš web je, stejně jako život, plný příběhů. Tento se začal psát v srpnu roku 2022, kdy jsme FVE namontovali na bungalov v Olomouci se střechou, jak by mnozí řekli, nevhodnou, protože je natočená jihozápadně. Z dnešního pohledu to ale nebylo úplně špatně - děti chodí do školy, to hlavní se v domě děje ráno, než odejdou, a pak po jejich návratu. Každopádně z měření za celý rok tu máme při instalovaném výkonu 9,9 kWp výrobu krásných 10,4 MWh za rok 2023. Dům je celý na elektriku a lokální spotřebě pomáhá i lokální baterie 11,6 kWh, v podstatě se jedná o naši typickou sestavu FVE + AKU, kterých jsme namontovali stovky.
V domě se topí, ohřívá TUV, klimatizuje, pracuje a baví, přičemž se stíhá i čas od času uklízet, žehlit, prát, sušit a cvičit. Abychom přinesli i nějaká data z běžného využívání do našeho webu, domluvili jsme se s panem majitelem na veřejném monitoringu provozu FVE, který na našem webu lze vidět v přímém přenosu. Jste v Olomouci? Chcete vědět kolik teď FVE vyrábí? Podívejte se na naši on-line statistiku!
Příběh pokračoval na podzim 2022 přechodem na tarif Elektřina pro soláry, což je virtuální baterka od ČEZu. Princip je jednoduchý - zaplatíte měsíčně nějakou (pevně danou) částku a co v létě pustíte do sítě (energii), to si můžete vzít kdykoli zpět, hodí se to převážně v zimě. Má to svá pravidla, například: když si nevyberete vše, co jste si do virtuální baterky poslali, nikdo vám za to nic nedá a naopak, když si vezmete něco navíc, tak zaplatíte o hodně víc, než v běžném tarifu. Hlavní výhoda je, že nemusíte přemýšlet komu svou přebytečnou energii prodáte a za kolik.
FVE vyrobila za zúčtovací období (kalendářní rok 2023) 10,4 MWh, to jsme si pochvalovali v prvním odstavci :) Do sítě přeteklo cca 5,7 MWh energie - pomineme různé údaje ČEZ a Solaxu, v rámci vyhodnocení jsou rozdíly irelevantní. 4,7 MWh tedy rodina pokryla ryze ze svých zdrojů bez jakýchkoliv poplatků či odvodů státu či komukoliv jinému. Data čerpáme z roční statistiky měniče Solax, to, že to s nimi umíme, jsme už psali...
No a zpět (v zimě) se odebraly cca 4 MWh energie, rodina měla spotřebu 4,7 + 4 = 8,7 MWh za rok. Z grafu na faktuře je jasně patrné, že za silovou energii tedy nebylo vůbec placeno, vše stačilo z nasyslené energie z léta.
Z faktury se dovídáme, že na 8,5 tisíc Kč, z čehož řádově 2 tisíce tvořily poplatky (například stálý plat za jistič dle tarifu) a daň z elektřiny, 6,5 tisíce byl přenos energie z virtuální baterie zpět do domácnosti, tedy jedna kWh takto přenesená vyšla na 1,5 Kč. Na faktuře se ještě obchodník snaží vypočítávat průměrnou cenu elektřiny v nízkém a vysokém tarifu, na reálnou cenu ale data nemá. My ale ano. My víme, že se spotřebovalo 8,7 MWh, tedy 8 700 kWh za rok a to sakum pikum i se všemi poplatky stálo 8,5 tisíce korun, takže to je asi za kačku. Za kačku jsme mívali jako děcka žvýkačku a dneska už za to není aní suchý rohlík... to ta inflace :(
Nebudě to také ĺahké, drahá zpívá Richard Müller a my si už moc prozpěvovat nebudeme. Rodina má na faktuře uveden tarif D45d, poplatky za distribuci se od letoška zvedají z 0,273 Kč/kWh na 0,649 Kč/kWh ve vysokém tarifu (4 hodiny za den) a v nízkém pak z 0,206 na 0,438 Kč/kWh. Vláda už dále za občany nebude platit příspěvek na OZE, tedy u odebrané energie ze sítě (paradoxně i u virtuální baterky k zelenému zdroji!) se vrátí poplatek 0,599 Kč/kWh. Celkem je rozdíl třeba jedna Kč.
A taky že ne. Pokud by spotřeba jela v zajetých kolejích roku 2023 a i počasí by přálo, tak se můžeme bavit o větší útratě jen u těch MWh, které se musely vzít zpět v zimě nebo při špatném počasí. Z útraty 8,5 tisíce bychom šli na 12,5 tisíce Kč a to ještě furt jde ... Když si uvědomíte, že jsou domácnosti, co platí běžně 6 nebo 7 Kč/kWh odebranou ze sítě a svou FVE nemají, tak jsou v nákladu na 6 x 8 700 = 52 200 Kč/rok, tak to těch 12,5 tisíce Kč je úplná brnkačka. Brnkejte s fotovoltaikou!
Další foto:
Pod pojmem Virtuální baterie nehledejme nic zvláštního, ale rozhodně ne nějaké zařízení. Pro někoho možná zajímavý přivýdělek při provozu malé solární elektrárny, pro jiné určitě dobrý marketingový tah jak nalákat další zájemce o sluneční elektrárny. Tak o čem to vlastně je?
Optimizery používáme tam, kde hrozí stíny od různých překážek. Je problém sehnat informace o základních principech, jak to vlastně funguje. Je na čase trochu jít fotovoltaice pod pokličku, aby vám zas někdo netvrdil, že při zastínění se panel vypne nebo přemostí, a vy mu to věřili.
Státní fond životního prostředí je tajemný, jak hrad v Karpatech. Jen jedno je jisté - stávající podmínky pro fotovoltaiku z programu Nová zelená úsporám tu budou do 30.6.2023. Kdo stihne žádost o dotaci do začátku prázdnin podat, bude mít jednu nespornou výhodu. A my víme jakou, vlastně možná víme o dvou.