Cena OTE: 2.89Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Rok provozu FVE s tarifem Elektřina pro soláry a výhled na rok 2024

Zveřejněno: 2024-02-19 15:21:09, počet zobrazení: 3711, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Nejsme fanoušci ani obchodní zástupci žádného distributora nebo prodejce energií, přesto si myslíme, že o některých obchodních modelech je fajn napsat pár řádků nebo odstavců, zvláště pak v okamžiku, kdy máme dostatečně relevantní data z reálného provozu. Pojďme se tedy podívat na fakturu za roční vyúčtování plně elektrifikované olomoucké rodiny, zatím bez elektromobilu, kterou náklady v roce 2023 vyšly jen na 708 Kč měsíčně. 

Náš web je, stejně jako život, plný příběhů. Tento se začal psát v srpnu roku 2022, kdy jsme FVE namontovali na bungalov v Olomouci se střechou, jak by mnozí řekli, nevhodnou, protože je natočená jihozápadně. Z dnešního pohledu to ale nebylo úplně špatně - děti chodí do školy, to hlavní se v domě děje ráno, než odejdou, a pak po jejich návratu. Každopádně z měření za celý rok tu máme při instalovaném výkonu 9,9 kWp výrobu krásných 10,4 MWh za rok 2023. Dům je celý na elektriku a lokální spotřebě pomáhá i lokální baterie 11,6 kWh, v podstatě se jedná o naši typickou sestavu FVE + AKU, kterých jsme namontovali stovky.

V domě se topí, ohřívá TUV, klimatizuje, pracuje a baví, přičemž se stíhá i čas od času uklízet, žehlit, prát, sušit a cvičit. Abychom přinesli i nějaká data z běžného využívání do našeho webu, domluvili jsme se s panem majitelem na veřejném monitoringu provozu FVE, který na našem webu lze vidět v přímém přenosu. Jste v Olomouci? Chcete vědět kolik teď FVE vyrábí? Podívejte se na naši on-line statistiku!

Virtuální baterka od ČEZu

Příběh pokračoval na podzim 2022 přechodem na tarif Elektřina pro soláry, což je virtuální baterka od ČEZu. Princip je jednoduchý - zaplatíte měsíčně nějakou (pevně danou) částku a co v létě pustíte do sítě (energii), to si můžete vzít kdykoli zpět, hodí se to převážně v zimě. Má to svá pravidla, například: když si nevyberete vše, co jste si do virtuální baterky poslali, nikdo vám za to nic nedá a naopak, když si vezmete něco navíc, tak zaplatíte o hodně víc, než v běžném tarifu. Hlavní výhoda je, že nemusíte přemýšlet komu svou přebytečnou energii prodáte a za kolik.

Reálný provoz s virtuální baterkou v číslech

FVE vyrobila za zúčtovací období (kalendářní rok 2023) 10,4 MWh, to jsme si pochvalovali v prvním odstavci :) Do sítě přeteklo cca 5,7 MWh energie - pomineme různé údaje ČEZ a Solaxu, v rámci vyhodnocení jsou rozdíly irelevantní. 4,7 MWh tedy rodina pokryla ryze ze svých zdrojů bez jakýchkoliv poplatků či odvodů státu či komukoliv jinému. Data čerpáme z roční statistiky měniče Solax, to, že to s nimi umíme, jsme už psali...

No a zpět (v zimě) se odebraly cca 4 MWh energie, rodina měla spotřebu 4,7 + 4 = 8,7 MWh za rok. Z grafu na faktuře je jasně patrné, že za silovou energii tedy nebylo vůbec placeno, vše stačilo z nasyslené energie z léta.

Na kolik vyšla elektřina za celý rok?

Z faktury se dovídáme, že na 8,5 tisíc Kč, z čehož řádově 2 tisíce tvořily poplatky (například stálý plat za jistič dle tarifu) a daň z elektřiny, 6,5 tisíce byl přenos energie z virtuální baterie zpět do domácnosti, tedy jedna kWh takto přenesená vyšla na 1,5 Kč. Na faktuře se ještě obchodník snaží vypočítávat průměrnou cenu elektřiny v nízkém a vysokém tarifu, na reálnou cenu ale data nemá. My ale ano. My víme, že se spotřebovalo 8,7 MWh, tedy 8 700 kWh za rok a to sakum pikum i se všemi poplatky stálo 8,5 tisíce korun, takže to je asi za kačku. Za kačku jsme mívali jako děcka žvýkačku a dneska už za to není aní suchý rohlík... to ta inflace :(

Výhled na rok 2024

Nebudě to také ĺahké, drahá zpívá Richard Müller a my si už moc prozpěvovat nebudeme. Rodina má na faktuře uveden tarif D45d, poplatky za distribuci se od letoška zvedají z 0,273 Kč/kWh na 0,649 Kč/kWh ve vysokém tarifu (4 hodiny za den) a v nízkém pak z 0,206 na 0,438 Kč/kWh. Vláda už dále za občany nebude platit příspěvek na OZE, tedy u odebrané energie ze sítě (paradoxně i u virtuální baterky k zelenému zdroji!) se vrátí poplatek 0,599 Kč/kWh. Celkem je rozdíl třeba jedna Kč.

To na bankrot nevypadá

A taky že ne. Pokud by spotřeba jela v zajetých kolejích roku 2023 a i počasí by přálo, tak se můžeme bavit o větší útratě jen u těch MWh, které se musely vzít zpět v zimě nebo při špatném počasí. Z útraty 8,5 tisíce bychom šli na 12,5 tisíce Kč a to ještě furt jde ... Když si uvědomíte, že jsou domácnosti, co platí běžně 6 nebo 7 Kč/kWh odebranou ze sítě a svou FVE nemají, tak jsou v nákladu na 6 x 8 700 = 52 200 Kč/rok, tak to těch 12,5 tisíce Kč je úplná brnkačka. Brnkejte s fotovoltaikou!

Další foto:Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Nová zelená úsporám pokračuje do roku 2030

Zveřejněno: 2021-08-04 11:32:44

Na nějaké informace o nástupci stávajícího programu čekáme v podstatě od jara 2021. Máme dobré zprávy, ale pořád něco chybí.

Více zde »  
 

FVE vyrobily v roce 2019 více než statistiky předpovídají

Zveřejněno: 2019-11-18 22:59:31

V letošním roce začal Operátor trhu (OTE) podněcovat (úkolovat) Státní energetickou inspekci (SEI) ke kontrolám FVE s produkcí energie za roky 2017 a/nebo 2018 vyšší než 1,1 MWh na instalovanou kWp. Kontrol za rok 2019 bude hodně.

Více zde »  
 

Fotovoltaika svépomocí, problém zvaný Grid-Free

Zveřejněno: 2021-02-22 07:15:26

Grid Free fotovoltaické elektrárny je marketingový tah na lidi, kteří fandí fotovoltaice, rádi by si ji pořídili a po přečtení článků na internetu nabydou dojmu, že vše zvládnou sami. Pojďme si dát plusy a mínusy pěkně na jednu hromádku. Nic ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Bu, bu, bu!

Více zde »  
 
 
VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »