Zveřejněno: 2022-09-18 14:27:02, počet zobrazení: 4564, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Ten dělá to a ten zas tohle... Někdo montuje Fronius, jiný GoodWe a my Solax. Máme na to své důvody a rádi se s nimi svěříme. Většina montáží je s bateriemi, tak se to bude hodně točit okolo hybridních měničů aktuální verze G4.
Je tady druhá vlna fotovoltaické privatizace a spousta nových firem (rychlokvašek) chce zbohatnout přes noc. Budou slibovat instalaci v krátké době nebo tvrdit, že jsou výrobci. To my nemusíme. Za nás mluví kvalita a reference. Neinzerujeme, máme plno práce i bez reklamy. Jak je to možné?
Zdá se, že jsme vsadili na dobrou strategii - montujeme pouze jeden systém, o kterém víme vše a průběžně se s ním seznamujeme do větší hloubky. Úzce komunikujeme se servisem dovozce a testujeme a připomínkujeme nově zveřejněné verze firmware (= vnitřní program přístroje). Tak se postupně povedlo odladit verzi, kde nastavením měniče může být jeden hardware (= krabice nějak zapojených součástek) použit jako bezpřetokový a nebo s minimálním odběrem ze sítě.
Samozřejmě u hybridních měničů. U střídače je to blbost. Hybrid má ale k ruce měření buď proudovými transformátory nebo chytrým elektroměrem. Tak vyvažuje každou fázi samostatně a umí to až do 150 % nominálního výkonu, což u 10 kW verze dělá až 20 A na jednu fázi.
Tonda programuje firmware měniče a Lojza baterek. Tonda a Lojza se spolu baví, jak to udělat lepší. Protože se nemusí rozptylovat tím, aby jen to jejich zařizení splnilo podmínky toho druhého, jde jim to dobře. Oni totiž Tonda a Lojza jsou z jedné firmy, jsou kamarádi a i ve svém volném čase se o práci baví. Jména jsou ilustrační, asi v Solaxu taková nikdo ve vývojových teamech nemá... Horší to evidentně bude tam, kdy oba kluci jsou z jiných firem a jen občas si něco napíší, když si vzpomenou, "že už by to chtělo".
Standardní sestava má u 3f měniče minimální technologicky podmíněnou kapacitu 11,6 kWh (minimální startovací napětí měniče). Může to být Master + Slave modul, každý má vždy 5,8 kWh, rozšíření je možné o další 2 ks Slave. Kdo chtěl víc, nemá nic? Kdepak - pro překročení hranice 23,2 kWh provedeme při návrhu systému krok stranou - nepoužijeme Master, ale BMS Parallel Box II a další už budou jen moduly Slave, maximálně 8 kousků dá nominální kapacitu 46,4 kWh. A co ten desetinásobek? No, přece až 10 měničů spojených datovou komunikací, kámo...
O tom, že Wattrouter je aktuálně téměř nedostupný se píše v článku Wattrouter nebo Dry contact? No a protože každý chce nahřívat boiler na TUV zadáčo, tak to jenom zapojíme a funguje to!
Měnič Solax se napáruje k domácí wifi síti a data co 5 minut posílá na cloudové uložiště. Z tama si data můžeme vytahovat, systém monitorovat.
Hi-tech řešením je pak propojení se systémem Home Assistant, kdy data jsou k dispozici co 2 sekundy a pomocí vlastního SW můžete například při znalosti ceny z OTE do sítě cíleně vybíjet akumulátory v době nejvyšší ceny na SPOTovém trhu.
Když máte takové možnosti, tak proč hledat jinde a tříštit pozornost?
Pokud přemýšlíte o sluneční elektrárně ať už z důvodu, že Vás láká dotační program Nová zelená úsporám, nebo jste prostě fandové do solárních elektráren, možná Vás s přicházejícími chladnými rány jen tak napadlo jak to je s fotovoltaikou v zimě?
Nabídky na fotovoltaiku jsou všude, jak si vybrat, která je ta nej? Pojďme si zanalyzovat dotaci NZÚ C3.7 z pohledu situace na trhu na sklonku března 2021.
Vychloubat se nejvýkonnějšími slunečními panely, to umí každý. Jak to ale je ve skutečnosti? Co když reklama neuvádí relevantní data? A jak si můžu poradit vlastními silami (kalkulačkou)?