Cena OTE: Reálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Wattrouter nebo Dry contact?

Zveřejněno: 2022-08-28 20:17:54, počet zobrazení: 7023, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Ohřev vody představuje v nákladech domácnosti vcelku významnou energetickou položku. Fotovoltaická elektrárna po většinu roku může TUV nahřívat zdarma. O Wattrouteru se hodně píše, ale co je, sakra, ten Dry Contact?

Podle našich referencí lehce zjistíte, že jsme experti na solární fotovoltaické systémy založené na střídačích a hlavně měničích Solax, v 99% instalací teď používáme měnič Solax X3-hybrid-10.0 D (G4), tak to bude tak trochu o něm, no, vlastně hlavně o něm.

Wattrouter ECO + Wattrouter Mx

Wattrouter je v systému fotovoltaické elektrárny posledním prvkem k zachytávání přebytků, má za úkol "zachránit, co se dá", aby to bez užitku neproteklo do distribuční sítě (DS). Má vždy 2 spínané výstupy na například čerpadlo či klimatizaci a minimálně 4 analogové výstupy pro ovládání SSR (solid state relay = polovodičové relé). Tato SSR zajistí přenos libovolné nadbytečné energie do spotřebiče, typicky bojleru, pochopitelně do limitu maximálního příkonu a jen pokud spotřebu nezastaví např. termostat.

Wattrouter tedy efektivně zužitkuje klidně přebytečných 100 W.

Mohlo by se zdát, že Wattrouter je ideálním řešením. Je, ale má to háček, vlastně tři:

  • nemůže ho zprovoznit Máňa z družstva - chce to nějakou zkušenost a přehled, tedy nastavuje odborná firma nebo IT nadšenec
  • provoz zařízení není bezeztrátový, může znamenat spotřebu až 0,5 kWh za den ze sítě
  • dlouhodobě přístroje nejsou k dispozici, výrobce se potýká s nedostatkem "vnitřností".

     

Dry Contact měniče Solax X3-hybrid

Výrobce hybridního měniče myslel na lepší zužitkování energie v místě výroby, a tak kromě chytré spolupráce s wallboxem zakomponoval do hardwarové struktury bezpotenciálový kontakt, jehož sepnutí se dá nastavit.

Dry Contact u měniče Solax X3-hybrid-10.0 D (G4) tak může být například sepnut v okamžiku, kdy přetok do sítě je větší než 2 kW, protože ve standardním režimu Self Use k přetoku dochází, až je uspokojena spotřeba domu a nabitá baterie. Vypnutí pak je po minimálním nastaveném čase nebo pokud spotřeba domu klesne pod nějakou hranici (to nastane například po odepnutí bojleru termostatem) a nebo pokud zbytek energie v baterce klesne pod nastavenou mez.

Je také pamatováno na možnost sepnutí spotřebiče přes Dry Contact na 2 napevno stanovené intervaly během dne u TUV to nastavujeme i u Wattrouteru například na jednu hodinu před koupáním - teplou vodu takto zajistíme i kdyby se boiler nenahřál ze slunce, pokud je ale voda teplá, termostat ohřev nepustí.

Co zvolit? Wattrouter nebo Dry Contact?

Je zřejmé, že dilema mají jen šťastní majitelé hybridního měniče Solax G4. A možná to ale stejně aktuálně moc dilema není, totiž: kde nic není, ani smrt nebere. Tím je myšleno, že "nedostatek střev" Wattrouterů je opravdu vážný problém.

Nejsou střeva, nejsou Wattroutery, bude aspoň Dry Contact. V 90% instalací je ale víc než adekvátní náhražka a furt je to lepší než zapadnout s vysokozdvižným vozíkem na rozmočeném trávníku.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Zkušenosti s hybridní fotovoltaickou elektrárnou

Zveřejněno: 2021-03-15 07:23:14

Rok 2020 sice přinesl nezvyklý (ne) chod běžných služeb a následky pandemie budeme pociťovat ještě dlouho, ale na druhou stranu lidé dostali prostor přemýšlet sami nad sebou, svým životem a v neposlední míře také nad tím, jak si svůj komfort zachovat, či dokonce povýšit na další level. Vše špatné je na něco dobré a to špatné se zapomene. Tím dobrým je, že spousta z nás se dokopala k činům, na které dříve nebyl čas a protože nejezdíme na výlety a dovolené, zbývá najednou prostor pro investice.

Více zde »  
 

Jak správně poptat solární elektrárnu

Zveřejněno: 2021-02-01 07:48:12

Poptali jste elektrárnu a nikdo se neozval nebo vaše komunikace "vyšuměla"? Tak proč, sakra, inzerovali, že se do dvou dnů ozvou, a pak nikdo nereaguje?

Více zde »  
 

Solární elektrárna na střeše nebo ne

Zveřejněno: 2019-11-27 23:17:14

Solární elektrárny nejčastěji v kombinaci s baterií klasickou nebo virtuální dnes nabízí kdekdo. Ale potřebujete ji? Zamýšlíte se nad tím jestli to nebude jen drahá hračka? A co když ta sluneční elektrárna nemusí být ani na střeše?

Více zde »  
 
 VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57


Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2023


Cenová kalkulace ZDARMA »