Zveřejněno: 2022-08-28 20:17:54, počet zobrazení: 7023, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Ohřev vody představuje v nákladech domácnosti vcelku významnou energetickou položku. Fotovoltaická elektrárna po většinu roku může TUV nahřívat zdarma. O Wattrouteru se hodně píše, ale co je, sakra, ten Dry Contact?
Podle našich referencí lehce zjistíte, že jsme experti na solární fotovoltaické systémy založené na střídačích a hlavně měničích Solax, v 99% instalací teď používáme měnič Solax X3-hybrid-10.0 D (G4), tak to bude tak trochu o něm, no, vlastně hlavně o něm.
Wattrouter je v systému fotovoltaické elektrárny posledním prvkem k zachytávání přebytků, má za úkol "zachránit, co se dá", aby to bez užitku neproteklo do distribuční sítě (DS). Má vždy 2 spínané výstupy na například čerpadlo či klimatizaci a minimálně 4 analogové výstupy pro ovládání SSR (solid state relay = polovodičové relé). Tato SSR zajistí přenos libovolné nadbytečné energie do spotřebiče, typicky bojleru, pochopitelně do limitu maximálního příkonu a jen pokud spotřebu nezastaví např. termostat.
Wattrouter tedy efektivně zužitkuje klidně přebytečných 100 W.
Mohlo by se zdát, že Wattrouter je ideálním řešením. Je, ale má to háček, vlastně tři:
Výrobce hybridního měniče myslel na lepší zužitkování energie v místě výroby, a tak kromě chytré spolupráce s wallboxem zakomponoval do hardwarové struktury bezpotenciálový kontakt, jehož sepnutí se dá nastavit.
Dry Contact u měniče Solax X3-hybrid-10.0 D (G4) tak může být například sepnut v okamžiku, kdy přetok do sítě je větší než 2 kW, protože ve standardním režimu Self Use k přetoku dochází, až je uspokojena spotřeba domu a nabitá baterie. Vypnutí pak je po minimálním nastaveném čase nebo pokud spotřeba domu klesne pod nějakou hranici (to nastane například po odepnutí bojleru termostatem) a nebo pokud zbytek energie v baterce klesne pod nastavenou mez.
Je také pamatováno na možnost sepnutí spotřebiče přes Dry Contact na 2 napevno stanovené intervaly během dne u TUV to nastavujeme i u Wattrouteru například na jednu hodinu před koupáním - teplou vodu takto zajistíme i kdyby se boiler nenahřál ze slunce, pokud je ale voda teplá, termostat ohřev nepustí.
Je zřejmé, že dilema mají jen šťastní majitelé hybridního měniče Solax G4. A možná to ale stejně aktuálně moc dilema není, totiž: kde nic není, ani smrt nebere. Tím je myšleno, že "nedostatek střev" Wattrouterů je opravdu vážný problém.
Nejsou střeva, nejsou Wattroutery, bude aspoň Dry Contact. V 90% instalací je ale víc než adekvátní náhražka a furt je to lepší než zapadnout s vysokozdvižným vozíkem na rozmočeném trávníku.
Rok 2020 sice přinesl nezvyklý (ne) chod běžných služeb a následky pandemie budeme pociťovat ještě dlouho, ale na druhou stranu lidé dostali prostor přemýšlet sami nad sebou, svým životem a v neposlední míře také nad tím, jak si svůj komfort zachovat, či dokonce povýšit na další level. Vše špatné je na něco dobré a to špatné se zapomene. Tím dobrým je, že spousta z nás se dokopala k činům, na které dříve nebyl čas a protože nejezdíme na výlety a dovolené, zbývá najednou prostor pro investice.
Poptali jste elektrárnu a nikdo se neozval nebo vaše komunikace "vyšuměla"? Tak proč, sakra, inzerovali, že se do dvou dnů ozvou, a pak nikdo nereaguje?
Solární elektrárny nejčastěji v kombinaci s baterií klasickou nebo virtuální dnes nabízí kdekdo. Ale potřebujete ji? Zamýšlíte se nad tím jestli to nebude jen drahá hračka? A co když ta sluneční elektrárna nemusí být ani na střeše?