Cena OTE: 3.23Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Wattrouter nebo Dry contact?

Zveřejněno: 2022-08-28 20:17:54, počet zobrazení: 11076, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Ohřev vody představuje v nákladech domácnosti vcelku významnou energetickou položku. Fotovoltaická elektrárna po většinu roku může TUV nahřívat zdarma. O Wattrouteru se hodně píše, ale co je, sakra, ten Dry Contact?

Podle našich referencí lehce zjistíte, že jsme experti na solární fotovoltaické systémy založené na střídačích a hlavně měničích Solax, v 99% instalací teď používáme měnič Solax X3-hybrid-10.0 D (G4), tak to bude tak trochu o něm, no, vlastně hlavně o něm.

Wattrouter ECO + Wattrouter Mx

Wattrouter je v systému fotovoltaické elektrárny posledním prvkem k zachytávání přebytků, má za úkol "zachránit, co se dá", aby to bez užitku neproteklo do distribuční sítě (DS). Má vždy 2 spínané výstupy na například čerpadlo či klimatizaci a minimálně 4 analogové výstupy pro ovládání SSR (solid state relay = polovodičové relé). Tato SSR zajistí přenos libovolné nadbytečné energie do spotřebiče, typicky bojleru, pochopitelně do limitu maximálního příkonu a jen pokud spotřebu nezastaví např. termostat.

Wattrouter tedy efektivně zužitkuje klidně přebytečných 100 W.

Mohlo by se zdát, že Wattrouter je ideálním řešením. Je, ale má to háček, vlastně tři:

  • nemůže ho zprovoznit Máňa z družstva - chce to nějakou zkušenost a přehled, tedy nastavuje odborná firma nebo IT nadšenec
  • provoz zařízení není bezeztrátový, může znamenat spotřebu až 0,5 kWh za den ze sítě
  • dlouhodobě přístroje nejsou k dispozici, výrobce se potýká s nedostatkem "vnitřností".

     

Dry Contact měniče Solax X3-hybrid

Výrobce hybridního měniče myslel na lepší zužitkování energie v místě výroby, a tak kromě chytré spolupráce s wallboxem zakomponoval do hardwarové struktury bezpotenciálový kontakt, jehož sepnutí se dá nastavit.

Dry Contact u měniče Solax X3-hybrid-10.0 D (G4) tak může být například sepnut v okamžiku, kdy přetok do sítě je větší než 2 kW, protože ve standardním režimu Self Use k přetoku dochází, až je uspokojena spotřeba domu a nabitá baterie. Vypnutí pak je po minimálním nastaveném čase nebo pokud spotřeba domu klesne pod nějakou hranici (to nastane například po odepnutí bojleru termostatem) a nebo pokud zbytek energie v baterce klesne pod nastavenou mez.

Je také pamatováno na možnost sepnutí spotřebiče přes Dry Contact na 2 napevno stanovené intervaly během dne u TUV to nastavujeme i u Wattrouteru například na jednu hodinu před koupáním - teplou vodu takto zajistíme i kdyby se boiler nenahřál ze slunce, pokud je ale voda teplá, termostat ohřev nepustí.

Co zvolit? Wattrouter nebo Dry Contact?

Je zřejmé, že dilema mají jen šťastní majitelé hybridního měniče Solax G4. A možná to ale stejně aktuálně moc dilema není, totiž: kde nic není, ani smrt nebere. Tím je myšleno, že "nedostatek střev" Wattrouterů je opravdu vážný problém.

Nejsou střeva, nejsou Wattroutery, bude aspoň Dry Contact. V 90% instalací je ale víc než adekvátní náhražka a furt je to lepší než zapadnout s vysokozdvižným vozíkem na rozmočeném trávníku.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Mohu postupně rozšiřovat kapacitu baterie?

Zveřejněno: 2020-09-28 10:02:54

Koupím si hybridní fotovoltaickou elektrárnu a baterii jen tak, aby prošla na dotaci. Tak to přece stačí. Uplyne měsíc a vidím, že by možná bylo lepší mít kapacitu o kapánek nebo dva kapánky větší. Po roce už si vím rady i s maximem, které lze připojit, koupil(a) jsem si totiž plug-in hybrid a nebo rovnou elektromobil. Mám smůlu, nebo si můžu připojit "co chci"?

Více zde »  
 

NZÚ light poctivě, pozor na energošmejdy

Zveřejněno: 2023-12-04 14:21:09

Už zase jsou důchodci na ráně - dostanou prachy z programu NZÚ light a nepoctivé firmy je oškubou jak slepice.  Pojďme se podívat,  jak se ohřev TUV pomocí FVE dělá poctivě a proč to tak musí být, co je fér.

Více zde »  
 

Nejvýhodnější nabídka hybridní FVE na trhu přichází na Svátek práce

Zveřejněno: 2020-05-01 00:00:01

Svátek práce se musí nějak oslavit. Jak asi tak slaví firma Nemakej? Začíná makat! A hned pěkně zhusta. Spouštíme e-shop, který budiž spíše katalogem pro poptání produktů. Rozjíždíme také montáže na klíč s neuvěřitelnými cenami za super konfigurace.

Více zde »  
 
 
VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »