Kdy doma nabíjet elektromobil pomocí HFVE?

Zveřejněno: 2021-08-23 09:14:45, počet zobrazení: 260, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Byť se žádná podpora domácností na pořízení elektromobilů nebo alespoň plug-in hybridů nechystá, jedno malé plus v pokračování programu Nová zelená úsporám najdeme. A jak pak nabíjet? V době nočního proudu nebo to jde i levněji?

Jedno malé plus v pokračování NZÚ je v podobě dotace až 30 000 Kč na pořízení domácí nabíjecí stanice (wallboxu) + 10 000 Kč bonus při současném čerpání podpory na on-grid nebo hybridní FVE. Při maximální částce 200 tisíc na fotovoltaickou elektrárnu se dostáváme až na pěkných 240 tisíc, to je zajímavé, ale nepůjde to vždy :)

Nabíjení doma

Varianta zdarma neexistuje. Nabíjení z distribuční soustavy je zpoplatněno vždy a všude. Cena za jakýkoli odběr, tedy i nabíjení elektro vozu, se skládá z ceny za silovou energii, její přenos sítí a poplatky dané ERU. Ať máte tarif sebelepší, energii platit budete a vzhledem k růstu silovky na burze, to bude stále více i v době nízkého tarifu.

Mám nebo zvažuji FVE

Také to není zadarmo :) FVE se přece musí pořídit... Z dlouhodobého hlediska je to ale logický a především ekonomicky výhodný krok, proto zřejmě i ta podpora wallboxů. Energii, kterou si sami spotřebujeme v době výroby, v horším případě z bateriového uložiště, neprochází distribuční sítí a tedy žádné další poplatky nejsou, tedy v čase je energie levnější a levnější.

Praktické řešení s Wattrouterem

Máme prakticky vyzkoušeno - mrkněte na obrázek u článku - plug-in hybrid s Aku 17 kWh, nabíječka 7 kW, automat zapíná po připojení nabíjení s 50% výkonu, tedy 3,5 kW. Běžně se nabíjí 4 hodiny do plna. HFVE 6 kWp - půlka na jih a zbytek východ, baterie 12,6 kWh.

Stejně jako u většiny zákazníků je akumulátor během dopoledne nabitý a nastávají přetoky, toho si všimne správně nastavený Wattrouter a sepne stykač zásuvky pro připojení auta. Jakmile je s autem zaparkováno, nabíjí se. Když nestačí energie z panelů, baterie pomůže. Po nabití vozu se znovu dobíjí akumulátor. Má to pár omezení, ale dá se to zvládnout.

Noční proud a HFVE

Z logiky věci a hlavně předchozích odstavců plyne důležitý poznatek - noční proud je u hybridní FVE převážně v letním období nadbytečný přepych a nabíjení elektro auta je pak výhodnější v době maximálního slunečního svitu. Někdy se ale nabíjení přes noc člověk nevyhne, zimní plýskanice dají i procesu výroby vlastní energie zabrat. Z toho důvodu je pak noční proud nutným zlem. Zde pomáhá jediné, čím více panelů na střeše, tím méně nutného zla.Četli jste? Reálný postup instalace solární elektrárny s dotací Nová zelená úsporám

Zveřejněno: 2020-11-30 07:58:12

Některé firmy inzerují, že dotaci garantují a když ji nedostanete, dají ji ze svého a ještě se to dá do smlouvy. Jak si mohou být tak jisti? Jak to vlastně s tím programem NZÚ je? A jsou ty garance vůbec potřeba?

Více zde.  
 

Co je virtuální baterie v českém pojetí

Zveřejněno: 2019-12-01 01:36:04

Pod pojmem Virtuální baterie nehledejme nic zvláštního, ale rozhodně ne nějaké zařízení. Pro někoho možná zajímavý přivýdělek při provozu malé solární elektrárny, pro jiné určitě dobrý marketingový tah jak nalákat další zájemce o sluneční elektrárny. Tak o čem to vlastně je?

Více zde.  
 

NZÚ - sluneční elektrárny i pro domy bez střechy

Zveřejněno: 2021-02-15 08:02:31

Dnes si zanotujeme jednu známou dětskou písničku, jen s trochu jiným textem:
Nemít střechu - nevadí! Nemít pozemek - vadí! Nemít prachy - nevadí! Potkat blbce, jó, to vadí... Fotovoltaika nemusí být nuda :) Podíváme se na jednu velmi rozšířenou dezinformaci a krásně se nám z toho vyloupne i vcelku smysluplný význam jinak podivného nadpisu tohoto článku.

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:
E-MAIL

HESLO


Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2021