Cena OTE: 1.77Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

FVE na bytový dům nemusí být terno, jak někteří prezentují

Zveřejněno: 2023-09-10 22:38:12, počet zobrazení: 285, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Četli jste článek o bytovém domě, kde na střechu dali FVE a chlubil se, jak je to super? Tak z oblak spadněte honem rychle na zem, popsaný příklad je jen reklamní text, taková FVE bude mít přínos snad jen v tom, že instalační firma se napakuje a technologie pro SVJ bude s krásnou dotací. Jednotlivé byty moc neušetří, jak je prezentováno. Povíme si proč.

Instalujeme fotovoltaiku na rodinné domy, firmy i na bytové domy a nikdy bychom se nesnížili k vychvalování fotovoltaické elektrárny jen proto, že na tom vyděláme, ale zákazníkova efektivita bude sporná. Jednáme fér a je třeba říci pár specifik, které se týkají bytových domů.

Společně prostory bytového domu

Osvětlení a výtah je základem spotřeby většiny elektřiny, někde je i společný ohřev TUV (často ale na plyn) a topení tepelným čerpadlem, pokud je i společná klimatizace, tím lépe.

Bez baterií si dovedeme představit efekt fotovoltaiky jen u klimatizace a ohřevu TUV, s bateriemi je pak efektivní i zbytek spotřeby a to pak zhruba od poloviny února do poloviny listopadu.

Z tohoto pohledu super, tady je vše správně a tak to má být.

Komunitní sdílení v rámci SVJ

Při běžném provozu v dopoledních hodinách dochází k dobíjení baterií, tedy systém FVE s bateriemi připojený na společné prostory negeruje žádné přebytky, které by se mohly rozdělit zbytku společenství. Ranní spotřebu až do cca 10 hodin dopoledne si každý zaplatí celou.

Přes poledne je výroba FVE největší, nejvíce pak v květnu. Výhodu pro jednotlivé byty mají instalace, kdy je střecha šikmá a počet jednotek je malý. V okamžiku, kdy na jeden byt připadá méně než 1 kWp výkonu, je jasné, že takový výkon moc úspor nepřinese, například varná konvice potřebuje 2 kW příkonu, sporák od 2 do 6 kW.

Čas je v energetické komunitě nepřítel

Elektřina se v energetické komunitě musí spotřebovat v čase výroby, kdy přetok z odběrného místa s FVE vzniká, tedy buďte všichni doma, když elektrárna vyrábí! Naprogramovat některé spotřebiče asi půjde, ale o nějaké velké úspoře nemůže být ani slovo.

Slovy jednoho z našich spolupracovníků: v paneláku je největší odběr večer, až jsou lidi z práce doma - do 3 až 4 hodin odpo je mrtvo a večer se celej dům rozjede a vaří a sežere se 90% energie. My říkáme, rozjezd až za tmy.

Přetoky lze prodávat

Aspoň, že tak! Na výběr máme fixovaný výkup za stabilní cenu (např. E.ON nabízel na konci prázdnin 2023 cenu 2,20 Kč/kWh) nebo za SPOTové ceny, kdy každý může být vítězem i poraženým zároveň - ostatně ceny SPOTového trhu lze vidět i v našich statistikách z reálné instalace (10 kWp na RD s bateriemi 11,6 kWh = pro jednu domácnost!)

Tak šup a skok na lep těm, co to "umí" a ještě si platí amatérské PR oddělení, které o praxi nemá ani tušení.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Nejlepší sluneční elektrárna

Zveřejněno: 2021-03-29 08:01:39

Nabídky na fotovoltaiku jsou všude, jak si vybrat, která je ta nej? Pojďme si zanalyzovat dotaci NZÚ C3.7 z pohledu situace na trhu na sklonku března 2021.

Více zde »  
 

Jde spočítat nebo odhadnout jak velkou baterii?

Zveřejněno: 2020-06-15 04:55:05

Chystáte se koupit hybridní fotovoltaickou elektrárnu a chcete mít jistotu, že Vás nikdo "nenatáhne", tak se pídíte po informacích na internetu a některé věci se přesto nemůžete dovědět. Možná dnes napovíme či pomůžeme, alespoň se pokusíme. Vycházíme z reálných dat, tak to určitě nebude "out".

Více zde »  
 

Online kalkulačka dotace NZÚ na FVE od září 2023

Zveřejněno: 2023-07-30 22:43:41

Od září 2023 pokračuje dotační program Nová zelená úsporám po prázdninové pauze s mírně upravenými podmínkami. To nemusíte být žádný Einstein,  abyste si na internetu našli přesné podmínky,  ale takhle,  když si u nás na webu skonzumujete čísla námi donesená na zlatém podnosu až k Vaším zrakům,  bude to pohodlnější. 

Více zde »  
 
 
VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57


Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2023


Cenová kalkulace ZDARMA »