Četli jste článek o bytovém domě, kde na střechu dali FVE a chlubil se, jak je to super? Tak z oblak spadněte honem rychle na zem, popsaný příklad je jen reklamní text, taková FVE bude mít přínos snad jen v tom, že instalační firma se napakuje a technologie pro SVJ bude s krásnou dotací. Jednotlivé byty moc neušetří, jak je prezentováno. Povíme si proč.
">Zveřejněno: 2023-09-10 22:38:12, počet zobrazení: 2152, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Četli jste článek o bytovém domě, kde na střechu dali FVE a chlubil se, jak je to super? Tak z oblak spadněte honem rychle na zem, popsaný příklad je jen reklamní text, taková FVE bude mít přínos snad jen v tom, že instalační firma se napakuje a technologie pro SVJ bude s krásnou dotací. Jednotlivé byty moc neušetří, jak je prezentováno. Povíme si proč.
Instalujeme fotovoltaiku na rodinné domy, firmy i na bytové domy a nikdy bychom se nesnížili k vychvalování fotovoltaické elektrárny jen proto, že na tom vyděláme, ale zákazníkova efektivita bude sporná. Jednáme fér a je třeba říci pár specifik, které se týkají bytových domů.
Osvětlení a výtah je základem spotřeby většiny elektřiny, někde je i společný ohřev TUV (často ale na plyn) a topení tepelným čerpadlem, pokud je i společná klimatizace, tím lépe.
Bez baterií si dovedeme představit efekt fotovoltaiky jen u klimatizace a ohřevu TUV, s bateriemi je pak efektivní i zbytek spotřeby a to pak zhruba od poloviny února do poloviny listopadu.
Z tohoto pohledu super, tady je vše správně a tak to má být.
Při běžném provozu v dopoledních hodinách dochází k dobíjení baterií, tedy systém FVE s bateriemi připojený na společné prostory negeruje žádné přebytky, které by se mohly rozdělit zbytku společenství. Ranní spotřebu až do cca 10 hodin dopoledne si každý zaplatí celou.
Přes poledne je výroba FVE největší, nejvíce pak v květnu. Výhodu pro jednotlivé byty mají instalace, kdy je střecha šikmá a počet jednotek je malý. V okamžiku, kdy na jeden byt připadá méně než 1 kWp výkonu, je jasné, že takový výkon moc úspor nepřinese, například varná konvice potřebuje 2 kW příkonu, sporák od 2 do 6 kW.
Elektřina se v energetické komunitě musí spotřebovat v čase výroby, kdy přetok z odběrného místa s FVE vzniká, tedy buďte všichni doma, když elektrárna vyrábí! Naprogramovat některé spotřebiče asi půjde, ale o nějaké velké úspoře nemůže být ani slovo.
Slovy jednoho z našich spolupracovníků: v paneláku je největší odběr večer, až jsou lidi z práce doma - do 3 až 4 hodin odpo je mrtvo a večer se celej dům rozjede a vaří a sežere se 90% energie. My říkáme, rozjezd až za tmy.
Aspoň, že tak! Na výběr máme fixovaný výkup za stabilní cenu (např. E.ON nabízel na konci prázdnin 2023 cenu 2,20 Kč/kWh) nebo za SPOTové ceny, kdy každý může být vítězem i poraženým zároveň - ostatně ceny SPOTového trhu lze vidět i v našich statistikách z reálné instalace (10 kWp na RD s bateriemi 11,6 kWh = pro jednu domácnost!)
Tak šup a skok na lep těm, co to "umí" a ještě si platí amatérské PR oddělení, které o praxi nemá ani tušení.
Pod pojmem Virtuální baterie nehledejme nic zvláštního, ale rozhodně ne nějaké zařízení. Pro někoho možná zajímavý přivýdělek při provozu malé solární elektrárny, pro jiné určitě dobrý marketingový tah jak nalákat další zájemce o sluneční elektrárny. Tak o čem to vlastně je?
Mikrozdroj na střeše je velmi užitečná věc. Mrkneme na on-grid FVE bez akumulace a dotace se zaměřením na ty, co mají spotřebu energie přes den alespoň 7 kWh za hodinu.
Rozhodli jste se pro hybridní solární elektrárnu, nabídky se scházejí, ale každá má jiné parametry, navíc vůbec, ale vůbec nesouhlasí s inzerovanými od daných firem. A teď mi řekněte, co s tím?