(Ne)buďte energeticky nezávislí

Zveřejněno: 2020-05-05 12:12:48, počet zobrazení: 1049, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Komentář, který si nemůžeme odpustit.

Titulek dnešního tématu snad každý viděl u nějaké nabídky na fotovoltaickou elektrárnu. Zamyslel se však někdo nad reálností takového (samozřejmě toho pozitivního) příkazu? Nemělo být snad napsáno: zkuste jestli umíme nabídnout fve s baterií tak, abyste se nemuseli bát výpadku v případě servisu distribuční sítě?

V době, kdy máme stabilní přenosovou a distribuční soustavu, je opravdu bláhové přemýšlet nad dlouhodobým výpadkem energie, natož tak blackoutem.
Většina inzerentů na stavbu solárních elektráren tedy evidentně myslí onou nezávislostí na síti stav, kdy majitel hybridní fotovoltaické elektrárny dospěje k závěru, že již distribuční síť nepotřebuje a v klidu si může nechat odmontovat elektroměr.
Jenže je to reálné v podmínkách naší republiky? Kdo ještě nečetl článek  Kolik energie vyrobí sluneční elektrárna?, měl by pro doplnění znalosti tak neprodleně učinit. Jak asi, čtenáři, tušíš, nevznikl tento článek jen tak, někde je zakopaný pes.
Tajemství energetické nezávislosti je ukryto v dostatku energie na dobu nezbytnou než například opět vysvitne Slunce.
V létě jsme v pohodě, na jaře a na podzim systém s dotací Nová Zelená Úsporám a bateriemi také nějak dodavatelé naladí. Ale co ty nejméně energeticky vydatné měsíce na přelomu roku?
Už někdo viděl nabídku na systém s baterií 50 kWh a k tomu 10 kWp FVE, aby to byl ještě mikrozdroj? Asi ne, tedy pojďme nemluvit o energetické nezávislosti, když už nabízíme sluneční elektrárnu, prosím!


Četli jste? Co je virtuální baterie v českém pojetí

Zveřejněno: 2019-12-01 01:36:04

Pod pojmem Virtuální baterie nehledejme nic zvláštního, ale rozhodně ne nějaké zařízení. Pro někoho možná zajímavý přivýdělek při provozu malé solární elektrárny, pro jiné určitě dobrý marketingový tah jak nalákat další zájemce o sluneční elektrárny. Tak o čem to vlastně je?

Více zde.  
 

Akumulace do baterií a přebytků do vody

Zveřejněno: 2020-09-14 08:23:57

Odborník je v ČR každý, ale setkáváme se s případy, že i experti na fotovoltaiku si nevědí rady jak naložit s přebytky energie, jak správně zapojit Wattrouter. Pojďme si probrat správné zapojení.

Více zde.  
 

Extrémní sucho a změna klimatu je tady

Zveřejněno: 2019-11-08 15:18:35

Zdá se, že je něco jinak než by mělo být. Něco, co netěší nikoho. Nebo se pleteme? Ano, majitelé fotovoltaických elektráren totiž zažívají královské období. Ale vždy může být ještě lépe. Pojďme se podívat na pár zajímavých klimatologických údajů, které nám Český hydrometeorologický institut nabízí na svém webu zcela zdarma. Jsou prostě čísla, která stojí za to porovnat.

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:
E-MAIL

HESLO


Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2021