Cena OTE: 2.15Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Připravujeme svůj dům na instalací hybridní FVE

Zveřejněno: 2022-09-08 06:17:54, počet zobrazení: 2320, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Praktických rad není nikdy dost. Projdeme instalaci solární elektrárny od střechy po elektroměrový rozvaděč a mrkneme, na co se připravit.

Opřeme se o reálné zkušenosti a, jako obvykle, nebudeme se s tím nijak mazat.

Střecha pro fotovoltaiku

Střecha je základem. Nemusí být vybrána přímo na objektu, kde bude spotřeba, hodí se stodola, pergola, cokoli s dostatečným osvitem. Tašková je velmi populární, ovšem je třeba pamatovat, že čím starší, tím více poškozených tašek obsahuje a nebo pod tíhou montáže se poškodí (zkušení montéři a materiál taky něco váží), mějte dostatek náhradních tašek!

Plochá střecha (IPA, fólie, plech) má dosti často komínky, drobné překážky, antény - vše musí pryč nebo přesunout na severní kraj disponibilní plochy.

Plechová šikmá s taškoplechem dosti často překryje starou krytinu a kde jsou trámy pro uchycení konstrukce pro FV panely?

Svod stejnosměrného vedení

A jsme z nejhoršího vevnitř! Tedy vedeme podle typu FV panelů a použitého měniče většinou 2 páry vodiče s dvojitou izolací s dobrou odolností proti UV záření prostorem pod střechou a následně budovou tak, aby nedocházelo k souběhu vedení. Výhoda je nepoužívaný komín. Trasa svodu v UV chráničce (husím krku či trubce) se dá schovat za rýnu, atiku ... přemýšlejte o trase, než montážní četa zamaká.

Umístění měniče a baterek

Osvědčené řešení je mít tento sekundární zdroj co nejblíže hlavnímu domovnímu rozvaděči, tedy v zimě hezky pěkně v teple (aby si nemusel přitápět) a zároveň v létě ve stínu (stejně jako každá elektronika, nemá fotovoltaické zařízení zalíbení v přehřívání).

Garáž, chodba, technická místnost či spíž, to jsou místa, kde bude měniči a akumulátorům fajn. Pamatujte, že se od měniče povede kabeláž do (ideálně) hlavního rozvaděče, a to jak silová (on-grid připojení + zálohovaný výstup), tak datová (komunikace s měřícími transformátory či chytrým elektroměrem, Dry Contact, N0%).

Rozmyslete trasu a vyčkejte na příjezd specialistů na fotovoltaiku, běžný elektrikář se zde moc chytat nebude.

Nechystejte nic dopředu, pokud chcete přiložit ruku k dílu, tak až po dohodě s expertem v den montáže. Ctěte zásadu: "Když dělat bordel, tak jen jednou, zato pořádně..."

Hlavní domovní rozvaděč

My, fotovoltaici, jsme zavaleni jak horníci. Makáme od rána do večera, aby vše klaplo na první dobrou. Staré, neoznačené a přeplněné domovní rozvaděče jsou vysloveně klacky pod nohama. Tak co s tím?

Zamyslete se nebo poraďte s lokálním elektrikářem, jestli by nestálo za to:

  • zmodernizovat výstroj rozvaděče (nové normy směřují k vyšší bezpečnosti vás i vašich dětí)
  • rozdělit instalaci domu na zbytnou (nař. zábavní elektronika, vaření, žehlení apod.) a nezbytnou - s FVE zálohovanou (světla, lednice, mrazák, PZS, EZS, kamerový systém, ovládání vrat, zásuvka napájení plynového kotle či jiného nuceného oběhu tepelného zdroje)
  • řádně označit alespoň modré vodiče, aby se vědělo, ke kterým jističům patří
  • zvětšit - vyměnit rozvaděč tak, aby se vešlo i vše potřebné pro FVE a zachytávání přebytků pomocí Wallboxu či do ohřevu TUV. Stačí většinou 20 pozic na DIN liště.

     

Elektroměrový rozvaděč pro FVE

Místo, které ve finále bude pracovníka Distribuce zajímat jako první, tu máme jako třešničku na dortu. Potkáváme se běžně s techniky ČEZ Distribuce i EG.D a ti tvrdí, že až 70% instalací je připraveno špatně. Jsme školení a sledujeme změny a to by měl dělat každý, kdo chce montovat fotovoltaiku.

Základem jsou vždy aktuální připojovací podmínky dané distribuční společnosti a dále podmínky připojení definované ve Smlouvě o připojení.

Obecně je velmi málo vyhovujících elektromerových rozvaděčů a pokud není tento mladší 10 let, zvažujeme osazení nového nebo modernizaci stávajícího. Poraďte se s obchoďákem dodavatele, měl by mít provedení v malíku.

Kromě silového propojení s hlavním domácím rozvaděčem je u ČEZ Distribuce nutno počítat i s propojem N0%.

Konejšivá slova zahřejí jako slunce

Nebojte, nejste v tom sami. Dobrá firma se postará, poradí. K poptávce přiložte fotky rozvaděčů, ať se ví vo co gou.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Nová zelená úsporám pokračuje do roku 2030

Zveřejněno: 2021-08-04 11:32:44

Na nějaké informace o nástupci stávajícího programu čekáme v podstatě od jara 2021. Máme dobré zprávy, ale pořád něco chybí.

Více zde »  
 

Co je virtuální baterie v českém pojetí

Zveřejněno: 2019-12-01 01:36:04

Pod pojmem Virtuální baterie nehledejme nic zvláštního, ale rozhodně ne nějaké zařízení. Pro někoho možná zajímavý přivýdělek při provozu malé solární elektrárny, pro jiné určitě dobrý marketingový tah jak nalákat další zájemce o sluneční elektrárny. Tak o čem to vlastně je?

Více zde »  
 

Zkušenosti s hybridní fotovoltaickou elektrárnou

Zveřejněno: 2021-03-15 07:23:14

Rok 2020 sice přinesl nezvyklý (ne) chod běžných služeb a následky pandemie budeme pociťovat ještě dlouho, ale na druhou stranu lidé dostali prostor přemýšlet sami nad sebou, svým životem a v neposlední míře také nad tím, jak si svůj komfort zachovat, či dokonce povýšit na další level. Vše špatné je na něco dobré a to špatné se zapomene. Tím dobrým je, že spousta z nás se dokopala k činům, na které dříve nebyl čas a protože nejezdíme na výlety a dovolené, zbývá najednou prostor pro investice.

Více zde »  
 
 VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57


Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2023


Cenová kalkulace ZDARMA »