Zveřejněno: 2020-09-14 08:23:57, počet zobrazení: 17627, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Odborník je v ČR každý, ale setkáváme se s případy, že i experti na fotovoltaiku si nevědí rady jak naložit s přebytky energie, jak správně zapojit Wattrouter. Pojďme si probrat správné zapojení.
Vycházíme z předpokladu, že primární je elektrickou energií ze sluneční elektrárny uspokojit vnitřní spotřebu objektu, pak dobít baterie (pro večerní a noční spotřebu) a až pak, co by přeteklo do distribuční soustavy, se uloží zbytek energie do vody v boileru nebo jiném zásobníku na TUV.
Správně nainstalovaný systém hybridní FVE má mezi elektroměrovým a domovním rozvaděčem osazen chytrý elektroměr (smart meter), který komunikuje s měničem a předává především informace o velikosti a směru proudu. Proud energie do objektu je odběr a opačně dodávka. Podle hodnot z uvedeného měřiče je měnič schopen dopočítat kolik ještě může uložit do baterií a případně kolik je nutno brát z akumulátoru při nedostatku osvitu FVE.
Je jasné, že při nabitém akumulátoru a vyšší výrobě než spotřebě dochází k přetoku, pokud si nenastavíte brzdění výroby, což by byla škoda. Lepší je totiž přebytky energie uschovat do vody ve formě tepla. Přichází na řadu další úroveň.
Podle předchozích odstavců víme o drátu z elektroměrového rozvaděče k chytrému elektroměru. Po něm už teče jen energie nezužitkovaná a teprve na tento vodič připojíme měření Wattrouteru a silové kabely pro ohřev vody.
Wattrouter je v podstatě principiálně úplně to samé zařízení jako chytrý elektroměr, jen navíc má svůj vlastní počítač pro zpracování naměřených hodnot. Dokáže tedy libovolnou energii dle naprogramovaných pravidel (nastavených při instalaci z počítače) přesměrovat do boileru, chytré zásuvky či jiných spotřebičů.
Pozor na zapojení - všechny spotřebiče napojené přes Wattrouter musí být mimo obvody, na které vidí chytrý elektroměr, jinak by mohl nastat problém s toky energie uvnitř systému řízeného měničem.
Staré moudro je v tomto případě na správném místě. Než se s dodavatelem HFVE dohodnete na realizaci projektu, chtějte mít vyřešené i přetoky. Nedávejte energii pryč, když byste ji museli znovu koupit. Když už budete mít ale nabité baterie a nahřáté zásobníky na vodu, pak energii alespoň prodejte - více v článku 5 firem vykupuje přebytky z FVE.
Asymetrie u střídače (ten je součástí i hybridních měničů) je v našich končinách věc ekonomicky nezbytná a v podstatě u třífázových systémů nevyhnutelná. Někdy se ale mluví a píše až o všespasitelném řešení, nikde není napsáno jaké jsou limity a o ty nám dnes půjde.
Pošmourno, plýskanice, déšť a citelně se zkracujicí doba slunečního svitu, tohle prodejci fotovoltaiky rozhodně nehraje do karet, každý potencionální zákazník si lehce uvědomí jak je mu akumulace k ničemu, když není z čeho nebo co akumulovat.
Instalace fotovoltaické elektrárny nezačíná na střeše, ale u investora, který má spoustu všetečných otázek. Některé se hodně opakují, třeba tyto... Jak se počítají cykly a jak to souvisí s životností akumulátoru? A vydrží mi baterka 10 let?