Cena OTE: 2.15Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Návratnost s novou dotací od října 2021

Zveřejněno: 2021-09-28 21:42:11, počet zobrazení: 16110, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Obecné principy uvedené na stránce Návratnost fotovoltaické elektrárny jsou platné i s aktuálním programem dotace na FVE od 12.10.2021. Nová zelená úsporám přechází s podporou podmíněnou vlastní spotřebou na prostou investiční, každý projekt tak může být podpořen do výkonu 10 kWp, což je zároveň legislativní limit pro tzv. mikrozdroj. Výrobce nemusí být podnikatel s licencí a současně může prodávat přebytky vyrobené energie.

Podpora SFŽP přes NZÚ pro FVE

Komu se vejde 10 kWp na střechu či pozemek u domu, dostane u on-grid FVE 125 tisíc a u hybridního systému s baterií min. 10 kWh pak 205 tisíc. V Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji je navíc bonus 10%. Vše jsou to částky maximální a do výše 50% nákladů, stejnou cenu musí dát i investor ze svého. Mějme pro jednoduchost výpočtů "přes palec" v dalším textu tedy částky 125 a 205 tisíc.

Cena energie na burze a souvislost s návratností

V aktuálním nastavení výrobce s mikrozdrojem a nabídkou firem na výkup přebytků za cenu blízkou ceně silové energie (na internetu je snadno najdete) budeme dále počítat s tím, že si obchodník vykupující elektřinu započte marži za prodej energie. Aktuální cena silové energie je 3,96 Kč / kWh, po odečtu marže 0,25 Kč / kWh dostáváme cenu za přebytky pro výrobce 3,71 Kč /kWh.

Produkce FV panelů

Na stránce Fotovoltaika - obecně i konkrétně se dočteme, že pokud sklon není více než nějakých 20°, tak od východní po západní orientaci se dá počítat s produkcí minimálně 800 kWh za rok na instalovaný kWp, jižní směr je na tom samozřejmě lépe (i 1100 - 1300 dle lokality), tedy počítejme dále s produkcí 1 MWh na 1 kWp za rok, což je hodnota z praxe běžná pro něco mezi.

Návratnost = investice / (výdělek + úspora)

Pojďme se teď podívat na případ, kdy máme FVE připojenou mimo spotřebu našeho domu a veškerá výroba by nám tekla do sítě, bavíme se o výkonu na panelech 10 kWp, tedy produkce cca 10 MWh / rok. Takové produkci odpovídá tržba na úrovni 37.119,80 Kč / rok. Aniž bychom cokoli z vyprodukované energie sami spotřebovali, je prostá návratnost při investici 125.000,00 Kč do On-Grid FVE na úrovni 3,37 let a při investici z vlastní kapsy 205.000,00 Kč do hybridní FVE na úrovni 5,52 let.

My si ale nechceme FVE postavit jen pro dodávku do sítě, my chceme šetřit! A ušetříme tím víc, čím víc z vyrobené energie sami spotřebujeme - a to přímo při výrobě a nebo i v noci u systémů s baterkou. Naše firma už namontovala spoustu různých elektráren a viděla velké množství účtů za elektřinu. Dá se zobecnit, že průměrně naši zákazníci před pořízením solární elektrárny měli spotřebu od 4 do 12 MWh / rok, průměr je někde na cca 5500 kWh / rok. Úspora při instalaci On-Grid FVE (tedy bez baterky) je v průměru na úrovni 2 MWh / rok, u verze s akumulací do baterií to je více, průměrně o trochu méně než dvojnásobek, tedy cca 3,5 MWh. Nákupní cena elektřiny se skládá ze silovky (aktuálně 3,96 Kč / kWh), distribučních a dalších poplatků za minimálně dalších 2,50 Kč / kWh. Tyto peníze ale při vlastní spotřebě ušetříme. Kolik, je vidět dále v následujících odstavcích.

Návratnost On-Grid FVE

Spočetli jsme zisk z produkce (37.119,80 Kč / rok), vypočteme si úsporu na poplatcích: 2 MWh * 2,50 Kč/ kWh = 5000 Kč / rok. Silovou energii do tohoto výpočtu už dále nevnášíme, protože když ji neprodáme, tak bychom ji spotřebovali a v podstatě ušetřili na nákupu. Tedy celková úspora a výnos je 42.119,80 Kč / rok a návratnost se zkrátí na 2,97 let.

Návratnost hybridní FVE

Zisk z produkce je stejný (37.119,80 Kč / rok), vypočteme si úsporu na poplatcích: 3,5 MWh * 2,50 Kč/ kWh = 8750 Kč / rok. Tedy celková úspora a výnos je 45.869,80 Kč / rok a návratnost se zkrátí na 4,47 let.

On-Grid nebo hybridní FVE?

Hybridní sice vychází z našeho vzorového výpočtu "přes palec" trochu hůře, ale vůbec ne špatně. Noční spotřeba bývá také významná a ne každý zapadá do průměrných hodnot nejen celkovou roční spotřebou, ale především profilem své denní potřeby.

Poslední období s home-officem a home-school režimem (distančkou) zamíchal našimi životy nejen v osobních návycích, sociálních kontaktech či zvyklostech, ale i rytmem života a v přeneseném významu i energetickými nároky. S hybridní elektrárnou je krásné sledovat, jak účty za elektřinu od jara do podzimu atakují nulu, zkuste to také. Tak, jak jsme si dříve mysleli, že FVE je jen pro pár nadšenců, tak tu máme další solární boom a fotovoltaika je opravdu pro všechny. Nasedněte včas do vlaku, který je na nádráží, ať Vám neodjede, jako mnohým před 10 lety.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

(Ne)buďte energeticky nezávislí

Zveřejněno: 2020-05-05 12:12:48

Komentář, který si nemůžeme odpustit.
Titulek dnešního tématu snad každý viděl u nějaké nabídky na fotovoltaickou elektrárnu. Zamyslel se však někdo nad reálností takového (samozřejmě toho pozitivního) příkazu? Nemělo být snad napsáno: zkuste jestli umíme nabídnout fve s baterií tak, abyste se nemuseli bát výpadku v případě servisu distribuční sítě?

Více zde »  
 

Záloha celého domu na baterii

Zveřejněno: 2021-09-26 11:05:21

Hybridní solární elektrárny, tedy ty s baterií, mají několik dobrých vlastností pro které jsou stále populárnější. Jednou z nich je možnost ostrovního provozu, pokud vypadne distribuční síť. Jedna nejmenovaná velká společnost nabízí možnost stoprocentního provozu celého domu z baterií, pojďme si to rozebrat logicky.

Více zde »  
 

Zkušenosti s hybridní fotovoltaickou elektrárnou

Zveřejněno: 2021-03-15 07:23:14

Rok 2020 sice přinesl nezvyklý (ne) chod běžných služeb a následky pandemie budeme pociťovat ještě dlouho, ale na druhou stranu lidé dostali prostor přemýšlet sami nad sebou, svým životem a v neposlední míře také nad tím, jak si svůj komfort zachovat, či dokonce povýšit na další level. Vše špatné je na něco dobré a to špatné se zapomene. Tím dobrým je, že spousta z nás se dokopala k činům, na které dříve nebyl čas a protože nejezdíme na výlety a dovolené, zbývá najednou prostor pro investice.

Více zde »  
 
 VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57


Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2023


Cenová kalkulace ZDARMA »