Cena OTE: 1.27Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Návratnost s novou dotací od října 2021

Zveřejněno: 2021-09-28 21:42:11, počet zobrazení: 17338, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Obecné principy uvedené na stránce Návratnost fotovoltaické elektrárny jsou platné i s aktuálním programem dotace na FVE od 12.10.2021. Nová zelená úsporám přechází s podporou podmíněnou vlastní spotřebou na prostou investiční, každý projekt tak může být podpořen do výkonu 10 kWp, což je zároveň legislativní limit pro tzv. mikrozdroj. Výrobce nemusí být podnikatel s licencí a současně může prodávat přebytky vyrobené energie.

Podpora SFŽP přes NZÚ pro FVE

Komu se vejde 10 kWp na střechu či pozemek u domu, dostane u on-grid FVE 125 tisíc a u hybridního systému s baterií min. 10 kWh pak 205 tisíc. V Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji je navíc bonus 10%. Vše jsou to částky maximální a do výše 50% nákladů, stejnou cenu musí dát i investor ze svého. Mějme pro jednoduchost výpočtů "přes palec" v dalším textu tedy částky 125 a 205 tisíc.

Cena energie na burze a souvislost s návratností

V aktuálním nastavení výrobce s mikrozdrojem a nabídkou firem na výkup přebytků za cenu blízkou ceně silové energie (na internetu je snadno najdete) budeme dále počítat s tím, že si obchodník vykupující elektřinu započte marži za prodej energie. Aktuální cena silové energie je 3,04 Kč / kWh, po odečtu marže 0,25 Kč / kWh dostáváme cenu za přebytky pro výrobce 2,79 Kč /kWh.

Produkce FV panelů

Na stránce Fotovoltaika - obecně i konkrétně se dočteme, že pokud sklon není více než nějakých 20°, tak od východní po západní orientaci se dá počítat s produkcí minimálně 800 kWh za rok na instalovaný kWp, jižní směr je na tom samozřejmě lépe (i 1100 - 1300 dle lokality), tedy počítejme dále s produkcí 1 MWh na 1 kWp za rok, což je hodnota z praxe běžná pro něco mezi.

Návratnost = investice / (výdělek + úspora)

Pojďme se teď podívat na případ, kdy máme FVE připojenou mimo spotřebu našeho domu a veškerá výroba by nám tekla do sítě, bavíme se o výkonu na panelech 10 kWp, tedy produkce cca 10 MWh / rok. Takové produkci odpovídá tržba na úrovni 27.886,10 Kč / rok. Aniž bychom cokoli z vyprodukované energie sami spotřebovali, je prostá návratnost při investici 125.000,00 Kč do On-Grid FVE na úrovni 4,48 let a při investici z vlastní kapsy 205.000,00 Kč do hybridní FVE na úrovni 7,35 let.

My si ale nechceme FVE postavit jen pro dodávku do sítě, my chceme šetřit! A ušetříme tím víc, čím víc z vyrobené energie sami spotřebujeme - a to přímo při výrobě a nebo i v noci u systémů s baterkou. Naše firma už namontovala spoustu různých elektráren a viděla velké množství účtů za elektřinu. Dá se zobecnit, že průměrně naši zákazníci před pořízením solární elektrárny měli spotřebu od 4 do 12 MWh / rok, průměr je někde na cca 5500 kWh / rok. Úspora při instalaci On-Grid FVE (tedy bez baterky) je v průměru na úrovni 2 MWh / rok, u verze s akumulací do baterií to je více, průměrně o trochu méně než dvojnásobek, tedy cca 3,5 MWh. Nákupní cena elektřiny se skládá ze silovky (aktuálně 3,04 Kč / kWh), distribučních a dalších poplatků za minimálně dalších 2,50 Kč / kWh. Tyto peníze ale při vlastní spotřebě ušetříme. Kolik, je vidět dále v následujících odstavcích.

Návratnost On-Grid FVE

Spočetli jsme zisk z produkce (27.886,10 Kč / rok), vypočteme si úsporu na poplatcích: 2 MWh * 2,50 Kč/ kWh = 5000 Kč / rok. Silovou energii do tohoto výpočtu už dále nevnášíme, protože když ji neprodáme, tak bychom ji spotřebovali a v podstatě ušetřili na nákupu. Tedy celková úspora a výnos je 32.886,10 Kč / rok a návratnost se zkrátí na 3,80 let.

Návratnost hybridní FVE

Zisk z produkce je stejný (27.886,10 Kč / rok), vypočteme si úsporu na poplatcích: 3,5 MWh * 2,50 Kč/ kWh = 8750 Kč / rok. Tedy celková úspora a výnos je 36.636,10 Kč / rok a návratnost se zkrátí na 5,60 let.

On-Grid nebo hybridní FVE?

Hybridní sice vychází z našeho vzorového výpočtu "přes palec" trochu hůře, ale vůbec ne špatně. Noční spotřeba bývá také významná a ne každý zapadá do průměrných hodnot nejen celkovou roční spotřebou, ale především profilem své denní potřeby.

Poslední období s home-officem a home-school režimem (distančkou) zamíchal našimi životy nejen v osobních návycích, sociálních kontaktech či zvyklostech, ale i rytmem života a v přeneseném významu i energetickými nároky. S hybridní elektrárnou je krásné sledovat, jak účty za elektřinu od jara do podzimu atakují nulu, zkuste to také. Tak, jak jsme si dříve mysleli, že FVE je jen pro pár nadšenců, tak tu máme další solární boom a fotovoltaika je opravdu pro všechny. Nasedněte včas do vlaku, který je na nádráží, ať Vám neodjede, jako mnohým před 10 lety.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Fotovoltaika s akumulací do baterií

Zveřejněno: 2020-04-27 09:11:48

Trocha edukace neuškodí a tak se pojďme podívat jaké základní možnosti nám nabízí výrobci baterií a měničů, jak to vlastně může fungovat. Určitě nás budou zajímat termíny jako DC coupling nebo AC coupling, nízkonapěťové a vysokonapěťové baterie.

Více zde »  
 

Nová zelená úsporám podporuje chytré nabíjení elektro aut

Zveřejněno: 2021-12-23 20:15:02

Mít domácí nabíjecí stanici bude za nedlouho běžným standardem. Ukládat přebytky z FVE do auta je to, co chceme - lokální zdroj využijeme k lokálním přesunům, tomu se říká ekologická doprava. NZÚ přispěje, s novou FVE navíc s bonusem.

Více zde »  
 

Mohu postupně rozšiřovat kapacitu baterie?

Zveřejněno: 2020-09-28 10:02:54

Koupím si hybridní fotovoltaickou elektrárnu a baterii jen tak, aby prošla na dotaci. Tak to přece stačí. Uplyne měsíc a vidím, že by možná bylo lepší mít kapacitu o kapánek nebo dva kapánky větší. Po roce už si vím rady i s maximem, které lze připojit, koupil(a) jsem si totiž plug-in hybrid a nebo rovnou elektromobil. Mám smůlu, nebo si můžu připojit "co chci"?

Více zde »  
 
 VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57


Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2023


Cenová kalkulace ZDARMA »