Návratnost s novou dotací od října 2021

Zveřejněno: 2021-09-28 21:42:11, počet zobrazení: 12686, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Obecné principy uvedené na stránce Návratnost fotovoltaické elektrárny jsou platné i s aktuálním programem dotace na FVE od 12.10.2021. Nová zelená úsporám přechází s podporou podmíněnou vlastní spotřebou na prostou investiční, každý projekt tak může být podpořen do výkonu 10 kWp, což je zároveň legislativní limit pro tzv. mikrozdroj. Výrobce nemusí být podnikatel s licencí a současně může prodávat přebytky vyrobené energie.

Podpora SFŽP přes NZÚ pro FVE

Komu se vejde 10 kWp na střechu či pozemek u domu, dostane u on-grid FVE 125 tisíc a u hybridního systému s baterií min. 10 kWh pak 205 tisíc. V Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji je navíc bonus 10%. Vše jsou to částky maximální a do výše 50% nákladů, stejnou cenu musí dát i investor ze svého. Mějme pro jednoduchost výpočtů "přes palec" v dalším textu tedy částky 125 a 205 tisíc.

Cena energie na burze a souvislost s návratností

V aktuálním nastavení výrobce s mikrozdrojem a nabídkou firem na výkup přebytků za cenu blízkou ceně silové energie (na internetu je snadno najdete) budeme dále počítat s tím, že si obchodník vykupující elektřinu započte marži za prodej energie. Aktuální cena silové energie je 6,57 Kč / kWh, po odečtu marže 0,25 Kč / kWh dostáváme cenu za přebytky pro výrobce 6,32 Kč /kWh.

Produkce FV panelů

Na stránce Fotovoltaika - obecně i konkrétně se dočteme, že pokud sklon není více než nějakých 20°, tak od východní po západní orientaci se dá počítat s produkcí minimálně 800 kWh za rok na instalovaný kWp, jižní směr je na tom samozřejmě lépe (i 1100 - 1300 dle lokality), tedy počítejme dále s produkcí 1 MWh na 1 kWp za rok, což je hodnota z praxe běžná pro něco mezi.

Návratnost = investice / (výdělek + úspora)

Pojďme se teď podívat na případ, kdy máme FVE připojenou mimo spotřebu našeho domu a veškerá výroba by nám tekla do sítě, bavíme se o výkonu na panelech 10 kWp, tedy produkce cca 10 MWh / rok. Takové produkci odpovídá tržba na úrovni 63.154,70 Kč / rok. Aniž bychom cokoli z vyprodukované energie sami spotřebovali, je prostá návratnost při investici 125.000,00 Kč do On-Grid FVE na úrovni 1,98 let a při investici z vlastní kapsy 205.000,00 Kč do hybridní FVE na úrovni 3,25 let.

My si ale nechceme FVE postavit jen pro dodávku do sítě, my chceme šetřit! A ušetříme tím víc, čím víc z vyrobené energie sami spotřebujeme - a to přímo při výrobě a nebo i v noci u systémů s baterkou. Naše firma už namontovala spoustu různých elektráren a viděla velké množství účtů za elektřinu. Dá se zobecnit, že průměrně naši zákazníci před pořízením solární elektrárny měli spotřebu od 4 do 12 MWh / rok, průměr je někde na cca 5500 kWh / rok. Úspora při instalaci On-Grid FVE (tedy bez baterky) je v průměru na úrovni 2 MWh / rok, u verze s akumulací do baterií to je více, průměrně o trochu méně než dvojnásobek, tedy cca 3,5 MWh. Nákupní cena elektřiny se skládá ze silovky (aktuálně 6,57 Kč / kWh), distribučních a dalších poplatků za minimálně dalších 2,50 Kč / kWh. Tyto peníze ale při vlastní spotřebě ušetříme. Kolik, je vidět dále v následujících odstavcích.

Návratnost On-Grid FVE

Spočetli jsme zisk z produkce (63.154,70 Kč / rok), vypočteme si úsporu na poplatcích: 2 MWh * 2,50 Kč/ kWh = 5000 Kč / rok. Silovou energii do tohoto výpočtu už dále nevnášíme, protože když ji neprodáme, tak bychom ji spotřebovali a v podstatě ušetřili na nákupu. Tedy celková úspora a výnos je 68.154,70 Kč / rok a návratnost se zkrátí na 1,83 let.

Návratnost hybridní FVE

Zisk z produkce je stejný (63.154,70 Kč / rok), vypočteme si úsporu na poplatcích: 3,5 MWh * 2,50 Kč/ kWh = 8750 Kč / rok. Tedy celková úspora a výnos je 71.904,70 Kč / rok a návratnost se zkrátí na 2,85 let.

On-Grid nebo hybridní FVE?

Hybridní sice vychází z našeho vzorového výpočtu "přes palec" trochu hůře, ale vůbec ne špatně. Noční spotřeba bývá také významná a ne každý zapadá do průměrných hodnot nejen celkovou roční spotřebou, ale především profilem své denní potřeby.

Poslední období s home-officem a home-school režimem (distančkou) zamíchal našimi životy nejen v osobních návycích, sociálních kontaktech či zvyklostech, ale i rytmem života a v přeneseném významu i energetickými nároky. S hybridní elektrárnou je krásné sledovat, jak účty za elektřinu od jara do podzimu atakují nulu, zkuste to také. Tak, jak jsme si dříve mysleli, že FVE je jen pro pár nadšenců, tak tu máme další solární boom a fotovoltaika je opravdu pro všechny. Nasedněte včas do vlaku, který je na nádráží, ať Vám neodjede, jako mnohým před 10 lety.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Extrémní sucho a změna klimatu je tady

Zveřejněno: 2019-11-08 15:18:35

Zdá se, že je něco jinak než by mělo být. Něco, co netěší nikoho. Nebo se pleteme? Ano, majitelé fotovoltaických elektráren totiž zažívají královské období. Ale vždy může být ještě lépe. Pojďme se podívat na pár zajímavých klimatologických údajů, které nám Český hydrometeorologický institut nabízí na svém webu zcela zdarma. Jsou prostě čísla, která stojí za to porovnat.

Více zde »  
 

Zelený bonus a baterie. Jde to k sobě?

Zveřejněno: 2020-04-17 04:12:48

Provozujeme elektrárnu z roku 2007 se zeleným bonusem, nejsme v tom sami. Blíží se doba, kdy zelené bonusy přestaneme pobírat. Vyplatí se elektrárnu ponechat v provozu? A co baterie, šly by připojit?

Více zde »  
 

Nová zelená úsporám je zajímavá

Zveřejněno: 2019-12-13 23:15:58

V reklamě toho jsou plné weby. Je to opravdu takové terno jak je inzerováno? Jaký je pohled majitele firmy, která má zkušenosti se slunečními elektrárnami, ale už není zatížena nutností lákat zákazníky, protože se rozhodla, že už další zakázky realizovat nebude?

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Nová registrace | Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022