Naše firma žije fotovoltaikou, ale už nemontujeme fotovoltaické elektrárny na klíč v takovém rozsahu jako dříve (viz. naše reference), zaměřujeme se pouze na projekty, které jsou pro investora ekonomicky zajímavé a také sledujeme, co se kde šustne a občas se také rádi podělíme o vlastní zkušenosti.
Trocha edukace neuškodí a tak se pojďme podívat jaké základní možnosti nám nabízí výrobci baterií a měničů, jak to vlastně může fungovat. Určitě nás budou zajímat termíny jako DC coupling nebo AC coupling, nízkonapěťové a vysokonapěťové baterie.
Na zajímavou otázku zajímavá odpověď. Teorie je věc pěkná, ale reálná historická data navíc z posledních let jsou k nezaplacení. Jak je to tedy s výrobou fotovoltaických elektráren? Kolik vyrobí FVE energie za den? Přívržence našeho webu potěšíme a některé obchoďáky (s teplou vodou nebo slunečními elektrárnami) asi moc ne.
Provozujeme elektrárnu z roku 2007 se zeleným bonusem, nejsme v tom sami. Blíží se doba, kdy zelené bonusy přestaneme pobírat. Vyplatí se elektrárnu ponechat v provozu? A co baterie, šly by připojit?
Malé doplnění názvu článku je - pro solární systémy bez baterií, tedy připojené do sítě. Když jsme v roce 2008 začali montovat našim zákazníkům sluneční elektrárny na klíč, byla jen jediná možnost, jak celý systém k síti zapojit - proud tekl z panelů do střídače a pak přes vnitřní rozvod energie přímo do sítě. Jestli některé panely byly zastíněné nebo špinavé, to se neřešilo. Časem však chytré zahraniční hlavičky přišly s různými zlepšováky. Pojďme se na to podívat.
Na trh stále přichází nová auta na baterky. Ať už jsou to čistokrevné elektromobily nebo plug-in hybridy, jedno mají společné - potřebují nabíjet. Jak je to v reálu a jak se zapojí domácí sluneční elektrárna? Máme zkušenosti, pojďe si dát relax se zajímavými informacemi.
Návratnost sluneční elektrárny je věc velmi zapeklitá a má svá temná místa. Pojďme se podívat na pět základních faktorů, které ovlivňují návratnost fotovoltaické elektrárny bez baterie. Uvedená fakta by Vám měla pomoci při úvahách jakou elektrárnu si pořídit, aby na to Vaše kapsa stačila a zároveň aby to nebyly vyhozené peníze za předražený systém solární elektrárny, je tu jedno, jestli se bavíme o pořízení FVE s dotací, nebo bez ní.
V článku Jaký střídač pro novou sluneční elektrárnu jsme se otřeli o téma spotřeby odběrného místa ještě před instalací sluneční elektrárny a vlastně ještě dlouho před tím, než nějaký systém poptáte. Pojďme se na to podívat podrobněji.
Jednofázový, třífázový, Grid-ON, Grid-Off, Hybridní... Kdo se v tom má vyznat? Něco si o tom napíšeme, ale jen tak trošku, aby to nenudilo :)
V ČR jsou tisíce solárních elektráren postavených v letech 2006 až 2013, které nemají baterii a jedou v režimu Zeleného bonusu. Jen naše firma jich postavila něco okolo stovky a dalším zájemcům dodala stavebnice pro stavbu svépomocí. Občas se někdo ozve s otázkou jak je to s možností připojit baterii do funkčního systému. Jelikož otázek přibývá (i zřejmě pod tlakem nových instalací a programu Nová zelená úsporám), je čas mít základní informace na webu.
V reklamě toho jsou plné weby. Je to opravdu takové terno jak je inzerováno? Jaký je pohled majitele firmy, která má zkušenosti se slunečními elektrárnami, ale už není zatížena nutností lákat zákazníky, protože se rozhodla, že už další zakázky realizovat nebude?
Pokud přemýšlíte o sluneční elektrárně ať už z důvodu, že Vás láká dotační program Nová zelená úsporám, nebo jste prostě fandové do solárních elektráren, možná Vás s přicházejícími chladnými rány jen tak napadlo jak to je s fotovoltaikou v zimě?
Pod pojmem Virtuální baterie nehledejme nic zvláštního, ale rozhodně ne nějaké zařízení. Pro někoho možná zajímavý přivýdělek při provozu malé solární elektrárny, pro jiné určitě dobrý marketingový tah jak nalákat další zájemce o sluneční elektrárny. Tak o čem to vlastně je?
Solární elektrárny nejčastěji v kombinaci s baterií klasickou nebo virtuální dnes nabízí kdekdo. Ale potřebujete ji? Zamýšlíte se nad tím jestli to nebude jen drahá hračka? A co když ta sluneční elektrárna nemusí být ani na střeše?
V letošním roce začal Operátor trhu (OTE) podněcovat (úkolovat) Státní energetickou inspekci (SEI) ke kontrolám FVE s produkcí energie za roky 2017 a/nebo 2018 vyšší než 1,1 MWh na instalovanou kWp. Kontrol za rok 2019 bude hodně.
Jdu vám takhle po lese a najednou na mne vykouknou panely. Nevěřím svým očím, musím blíž, je to zajímavé, to jsem ještě nikdy neviděl.
Zdá se, že je něco jinak než by mělo být. Něco, co netěší nikoho. Nebo se pleteme? Ano, majitelé fotovoltaických elektráren totiž zažívají královské období. Ale vždy může být ještě lépe. Pojďme se podívat na pár zajímavých klimatologických údajů, které nám Český hydrometeorologický institut nabízí na svém webu zcela zdarma. Jsou prostě čísla, která stojí za to porovnat.
Nová zelená úsporám s akumulací do baterií aktuálně hýbe reklamním prostorem. Kdo z montážních firem přežil svou smrt, snaží se teď vzkřísit svůj byznys za každou cenu a distributoři energie nebo dokonce největší český e-shop se přidávají. Máme pocit, že je nejvyšší čas se postavit a křičet do světa: POZOR!!!
Slunce svítí, majitelé fotovoltaických elektráren se radují. Ne vždy tomu ale tak je. Pojďme se podívat jak to v období prvních 4 měsíců v České republice vypadalo. Nebudeme zastírat, že to bylo fajn, jen tak dál!
Berlín – Němečtí poslanci podle očekávání schválili snížení státní podpory solární elektřiny u nových projektů od 1. dubna až o 30 procent. Cílem je omezit boom výstavby fotovoltaických elektráren v Německu. Proti tomuto opatření vlády však má výhrady část spolkových zemí, které zasedají v horní parlamentní komoře. Novela zákona se tak může ještě změnit.
PRAHA - Velké finanční skupiny začínají ve velkém skupovat rozsáhlé solární parky v Česku. Jejich dosavadní majitelé postižení srážkovou daní se totiž svých elektráren houfně zbavují, zatímco noví zájemci předpokládají, že v budoucnu na výrobě elektřiny ze slunce naopak vydělají.
Vyšší účinnost a menší servisní náročnost u fotovoltaických panelů je cílem testovací aplikace tzv. nanonátěrů na několika panelech fotovoltaické elektrárny Buštěhrad. V pondělí o tom informoval manažer komunikace ČEZ Martin Schreier s tím, že jde o výzkumný projekt Skupiny ČEZ.
Praha – Připojit novou solární elektrárnu je už opět problém. Kapacita, kterou pro letošní rok uvolnil správce přenosové soustavy ČEPS se totiž rychle vyčerpává. Po téměř dvouleté pauze se začalo připojovat teprve v polovině prosince. Mnoho domácností si tak již nemůže připojit solární panely na domech, naprosto bez šance jsou mamutí projekty na polích.
Německo, největší světový výrobce elektřiny ze slunce, výrazně omezí dotace pro výrobu solární energie. Chce tím zabrzdit obrovský stavební boom fotovoltaických elektráren. Zpráva okamžitě srazila akcie výrobců solárních panelů.
V Německu spěje k hořkému konci jeden z největších experimentů se zelenou energií na světě.
Provozovatelům tuzemských solárních elektráren se nelíbí část nového zákona o podporovaných zdrojích energie, která jim ukládá povinnost finančně přispívat na recyklaci vysloužilých fotovoltaických panelů.
Dlouhá léta dominovaly na poli obnovitelných zdrojů energie v České republice vodní elektrárny. V loňském roce však dosáhla výroba elektřiny ve fotovoltaických elektrárnách téměř stejného objemu.
Někteří Češi, kteří si chtějí pořídit střešní solární elektrárnu, mají až do roku 2020 smůlu. Záleží na místu bydliště a distributorovi elektrické energie, asi v jedenácti okresech už je ale naplněn limit sítě a noví zájemci nemohou být připojeni.
Praha - Energetický regulační úřad po bezmála dvou letech sporu uznal, že distribuční firmy pochybily, když odmítly připojit do sítě tři malé solární elektrárny na střechách domů.
Výrobci elektřiny z obnovitelných zdrojů budou mít letos větší šanci připojit své elektrárny do sítě. Pro provozovatele slunečních a větrných elektráren je teď je v rozvodné síti České republiky k dispozici 65 megawattů. Loni ale distribuční společnosti připojování nových elektráren ve většině míst republiky v podstatě zastavily.
Podle nezávislého průzkumu mezi zástupci vybraných českých solárních společností, který naše redakce provedla minulý týden, bylo potvrzeno, že všechny distribuční společnosti začaly nyní opět posuzovat nové žádosti o připojení malých střešních solárních elektráren do 30 kilowattů.