Jaký směr panelů pro hybridní fotovoltaiku?

Zveřejněno: 2020-06-22 11:02:41, počet zobrazení: 9678, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Zavedeným standardem pro umísťování fotovoltaických panelů je jižní směr střechy, či přímo jižní orientace panelů, umístěných na pomocné konstrukci nebo plastových vanách na rovné střeše. Je to tak i v případě hybridní fotovoltaické elektrárny?

K odpovědi se dopátráme pomocí již publikovaných článků Jde spočítat nebo odhadnout jak velkou baterii? a Lze věřit PV-GIS? Porovnali jsme s reálem. - řekněme, že tam máme podhoubí pro dnešní téma. Bylo by totiž fajn, kdybychom mohli ušetřit kapacitu baterie i co nejdříve ráno a co nejpozději odpoledne. Jinými slovy, jak to bude vypadat, když dáme polovinu panelů na východní směr a polovinu na západ? A nebo to rozdělíme na třetiny? Na třetitny raději ne, většina hybridních měničů má jen 2 MPPT, na půl k porovnání to bude fajn. Budeme zkoumat příkladně HFVE s 4 kWp na panelech, ať je to krásně názorné.

Jako první tu máme graf s průměrnými osvity při čisté obloze za průměrný březen, tedy někde okolo jarní rovnodennosti. Tři křivky jasně ukazují, jak se projeví nasměrování panelů na východ či na západ, a co to udělá s maximálním osvitem. Sklon panelů byl vždy volen 35°, ztráty 14% a výkon 1 kWp. Vliv teploty nijak nezkoumáme.

Na druhém obrázku máme už možnost porovnat poměr produkce jedné 4 kWp FVE směrované na jih proti dvěma 2 kWp směrovaných na východ a západ. V období rovnodennosti se propad maximálního výkonu, kterého lze na jednotlivých částech mimo jižní směr dosáhnout, zdá být až nereálný. Pozitivní bohužel není ani součet ploch pod jednotlivými křivkami, ty nám totiž definují celkovou produkci energie. Jasně zde vidíme nesoulad hodnot a jasný důkaz, že takto rozhodně ne. Možná nám ale více pomůže letní období.

Za období června jsou už křivky denních produkcí méně závislé na směru natočení do světových stran, každá sice startuje v jinou dobu, ale špičkový výkon a celková produkce energie může být za jistých, především teplotních, vlivů podobná.

Závěrečná simulace se věnuje opět poměru 4 proti 2+2. V ranních hodinách je vidět, že východní směr hraje prim až do doby, než se Slunce dostane nad hranu jižní instalace. Podobně se chová západní křivka v podvečer. Je vidět, že takto bychom mohli dosáhnout jisté úspory doby, kdy budeme potřebovat energii z baterie. Celkové součty ani tady bohužel nevyznívají v prospěch rozdělení instalace na půl, když máte možnost jižního směru.

Resumé je tedy možná trochu očekávatelné, ale má jistou rezervu. Celková produkce FVE směrované napůl východním a západním směrem sice nedosáhne nikdy stejných hodnot jako ta jižní, nicméně lze alespoň mírně snížit potřebu využití baterí v letním období. Jisté řešení se, vzhledem ke snižujícím se nákladům na fotovoltaické panely, nabízí - pokud nemusíte využít jen jižní střechu a máte možnost i na východ a západ, dejte na tyto dva směry více panelů než by se vám v součtu vešlo na jižní stranu. Kdo nemá jižní směr vůbec, ten nemusí zoufat, HFVE vždy nějak pojede.

 

Další foto:Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Zkušenosti s Plug-In Hybridem a souvislost s On-Grid FVE

Zveřejněno: 2020-04-06 05:15:22

Na trh stále přichází nová auta na baterky. Ať už jsou to čistokrevné elektromobily nebo plug-in hybridy, jedno mají společné - potřebují nabíjet. Jak je to v reálu a jak se zapojí domácí sluneční elektrárna? Máme zkušenosti, pojďe si dát relax se zajímavými informacemi.

Více zde »  
 

Přebytky z FVE mají svůj strop

Zveřejněno: 2021-08-16 13:56:09

Cena elektřiny láme rekordy, to čteme všude. Majitelé slunečních elektráren si mnou ruce, jak krásně šetří a kdo má místo na střeše, hledá prostor pro navýšení výkonu přidáním dalších panelů. Pozná někdo, že jsem si jich pár přidal(a)?

Více zde »  
 

Mohu postupně rozšiřovat kapacitu baterie?

Zveřejněno: 2020-09-28 10:02:54

Koupím si hybridní fotovoltaickou elektrárnu a baterii jen tak, aby prošla na dotaci. Tak to přece stačí. Uplyne měsíc a vidím, že by možná bylo lepší mít kapacitu o kapánek nebo dva kapánky větší. Po roce už si vím rady i s maximem, které lze připojit, koupil(a) jsem si totiž plug-in hybrid a nebo rovnou elektromobil. Mám smůlu, nebo si můžu připojit "co chci"?

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Nová registrace |Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022