Zveřejněno: 2020-06-22 11:02:41, počet zobrazení: 12064, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Zavedeným standardem pro umísťování fotovoltaických panelů je jižní směr střechy, či přímo jižní orientace panelů, umístěných na pomocné konstrukci nebo plastových vanách na rovné střeše. Je to tak i v případě hybridní fotovoltaické elektrárny?
K odpovědi se dopátráme pomocí již publikovaných článků Jde spočítat nebo odhadnout jak velkou baterii? a Lze věřit PV-GIS? Porovnali jsme s reálem. - řekněme, že tam máme podhoubí pro dnešní téma. Bylo by totiž fajn, kdybychom mohli ušetřit kapacitu baterie i co nejdříve ráno a co nejpozději odpoledne. Jinými slovy, jak to bude vypadat, když dáme polovinu panelů na východní směr a polovinu na západ? A nebo to rozdělíme na třetiny? Na třetitny raději ne, většina hybridních měničů má jen 2 MPPT, na půl k porovnání to bude fajn. Budeme zkoumat příkladně HFVE s 4 kWp na panelech, ať je to krásně názorné.
Jako první tu máme graf s průměrnými osvity při čisté obloze za průměrný březen, tedy někde okolo jarní rovnodennosti. Tři křivky jasně ukazují, jak se projeví nasměrování panelů na východ či na západ, a co to udělá s maximálním osvitem. Sklon panelů byl vždy volen 35°, ztráty 14% a výkon 1 kWp. Vliv teploty nijak nezkoumáme.
Na druhém obrázku máme už možnost porovnat poměr produkce jedné 4 kWp FVE směrované na jih proti dvěma 2 kWp směrovaných na východ a západ. V období rovnodennosti se propad maximálního výkonu, kterého lze na jednotlivých částech mimo jižní směr dosáhnout, zdá být až nereálný. Pozitivní bohužel není ani součet ploch pod jednotlivými křivkami, ty nám totiž definují celkovou produkci energie. Jasně zde vidíme nesoulad hodnot a jasný důkaz, že takto rozhodně ne. Možná nám ale více pomůže letní období.
Za období června jsou už křivky denních produkcí méně závislé na směru natočení do světových stran, každá sice startuje v jinou dobu, ale špičkový výkon a celková produkce energie může být za jistých, především teplotních, vlivů podobná.
Závěrečná simulace se věnuje opět poměru 4 proti 2+2. V ranních hodinách je vidět, že východní směr hraje prim až do doby, než se Slunce dostane nad hranu jižní instalace. Podobně se chová západní křivka v podvečer. Je vidět, že takto bychom mohli dosáhnout jisté úspory doby, kdy budeme potřebovat energii z baterie. Celkové součty ani tady bohužel nevyznívají v prospěch rozdělení instalace na půl, když máte možnost jižního směru.
Resumé je tedy možná trochu očekávatelné, ale má jistou rezervu. Celková produkce FVE směrované napůl východním a západním směrem sice nedosáhne nikdy stejných hodnot jako ta jižní, nicméně lze alespoň mírně snížit potřebu využití baterí v letním období. Jisté řešení se, vzhledem ke snižujícím se nákladům na fotovoltaické panely, nabízí - pokud nemusíte využít jen jižní střechu a máte možnost i na východ a západ, dejte na tyto dva směry více panelů než by se vám v součtu vešlo na jižní stranu. Kdo nemá jižní směr vůbec, ten nemusí zoufat, HFVE vždy nějak pojede.
Další foto:
Nabídky na fotovoltaiku jsou všude, jak si vybrat, která je ta nej? Pojďme si zanalyzovat dotaci NZÚ C3.7 z pohledu situace na trhu na sklonku března 2021.
V reklamě toho jsou plné weby. Je to opravdu takové terno jak je inzerováno? Jaký je pohled majitele firmy, která má zkušenosti se slunečními elektrárnami, ale už není zatížena nutností lákat zákazníky, protože se rozhodla, že už další zakázky realizovat nebude?
Mít domácí nabíjecí stanici bude za nedlouho běžným standardem. Ukládat přebytky z FVE do auta je to, co chceme - lokální zdroj využijeme k lokálním přesunům, tomu se říká ekologická doprava. NZÚ přispěje, s novou FVE navíc s bonusem.