Jaký směr panelů pro hybridní fotovoltaiku?

Zveřejněno: 2020-06-22 11:02:41, počet zobrazení: 1236, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Zavedeným standardem pro umísťování fotovoltaických panelů je jižní směr střechy, či přímo jižní orientace panelů, umístěných na pomocné konstrukci nebo plastových vanách na rovné střeše. Je to tak i v případě hybridní fotovoltaické elektrárny?

K odpovědi se dopátráme pomocí již publikovaných článků Jde spočítat nebo odhadnout jak velkou baterii? a Lze věřit PV-GIS? Porovnali jsme s reálem. - řekněme, že tam máme podhoubí pro dnešní téma. Bylo by totiž fajn, kdybychom mohli ušetřit kapacitu baterie i co nejdříve ráno a co nejpozději odpoledne. Jinými slovy, jak to bude vypadat, když dáme polovinu panelů na východní směr a polovinu na západ? A nebo to rozdělíme na třetiny? Na třetitny raději ne, většina hybridních měničů má jen 2 MPPT, na půl k porovnání to bude fajn. Budeme zkoumat příkladně HFVE s 4 kWp na panelech, ať je to krásně názorné.

Jako první tu máme graf s průměrnými osvity při čisté obloze za průměrný březen, tedy někde okolo jarní rovnodennosti. Tři křivky jasně ukazují, jak se projeví nasměrování panelů na východ či na západ, a co to udělá s maximálním osvitem. Sklon panelů byl vždy volen 35°, ztráty 14% a výkon 1 kWp. Vliv teploty nijak nezkoumáme.

Na druhém obrázku máme už možnost porovnat poměr produkce jedné 4 kWp FVE směrované na jih proti dvěma 2 kWp směrovaných na východ a západ. V období rovnodennosti se propad maximálního výkonu, kterého lze na jednotlivých částech mimo jižní směr dosáhnout, zdá být až nereálný. Pozitivní bohužel není ani součet ploch pod jednotlivými křivkami, ty nám totiž definují celkovou produkci energie. Jasně zde vidíme nesoulad hodnot a jasný důkaz, že takto rozhodně ne. Možná nám ale více pomůže letní období.

Za období června jsou už křivky denních produkcí méně závislé na směru natočení do světových stran, každá sice startuje v jinou dobu, ale špičkový výkon a celková produkce energie může být za jistých, především teplotních, vlivů podobná.

Závěrečná simulace se věnuje opět poměru 4 proti 2+2. V ranních hodinách je vidět, že východní směr hraje prim až do doby, než se Slunce dostane nad hranu jižní instalace. Podobně se chová západní křivka v podvečer. Je vidět, že takto bychom mohli dosáhnout jisté úspory doby, kdy budeme potřebovat energii z baterie. Celkové součty ani tady bohužel nevyznívají v prospěch rozdělení instalace na půl, když máte možnost jižního směru.

Resumé je tedy možná trochu očekávatelné, ale má jistou rezervu. Celková produkce FVE směrované napůl východním a západním směrem sice nedosáhne nikdy stejných hodnot jako ta jižní, nicméně lze alespoň mírně snížit potřebu využití baterí v letním období. Jisté řešení se, vzhledem ke snižujícím se nákladům na fotovoltaické panely, nabízí - pokud nemusíte využít jen jižní střechu a máte možnost i na východ a západ, dejte na tyto dva směry více panelů než by se vám v součtu vešlo na jižní stranu. Kdo nemá jižní směr vůbec, ten nemusí zoufat, HFVE vždy nějak pojede.

 

Další foto:Četli jste? Porovnání HV baterií pro použití s hybridními měniči Solax

Zveřejněno: 2020-05-18 08:33:44

Nedávno jsme se na našem webu zabývali tématem kapacity akumulátorů elektrické energie dostatečné pro pokrytí spotřeby odbětného místa v době, kdy už Slunce nesvítí, tak abychom měli dostatek kapacity pro tzv. Time shift a jaký výkon FV panelů k tomu by asi tak nějak seděl. Dnes se podíváme na ukázku konkrétního měniče a možnosti připojení baterií. Snad bude další rozhodování o kapacitě baterií jasnější.

Více zde.  
 

Jde spočítat nebo odhadnout jak velkou baterii?

Zveřejněno: 2020-06-15 04:55:05

Chystáte se koupit hybridní fotovoltaickou elektrárnu a chcete mít jistotu, že Vás nikdo "nenatáhne", tak se pídíte po informacích na internetu a některé věci se přesto nemůžete dovědět. Možná dnes napovíme či pomůžeme, alespoň se pokusíme. Vycházíme z reálných dat, tak to určitě nebude "out".

Více zde.  
 

(Vše)spasitelnost asymetrickým měničem

Zveřejněno: 2020-08-12 09:42:49

Asymetrie u střídače (ten je součástí i hybridních měničů) je v našich končinách věc ekonomicky nezbytná a v podstatě u třífázových systémů nevyhnutelná. Někdy se ale mluví a píše až o všespasitelném řešení, nikde není napsáno jaké jsou limity a o ty nám dnes půjde.

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:
E-MAIL

HESLO


Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2021