Fotovoltaika s akumulací do baterií

Zveřejněno: 2020-04-27 09:11:48, počet zobrazení: 1043, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Trocha edukace neuškodí a tak se pojďme podívat jaké základní možnosti nám nabízí výrobci baterií a měničů, jak to vlastně může fungovat. Určitě nás budou zajímat termíny jako DC coupling nebo AC coupling, nízkonapěťové a vysokonapěťové baterie.

Sluneční elektrárny tu v hojné míře máme z let 2007 až 2013. Tyto solární systémy byly založeny na možnosti získání výhodných provozních dotací s názvem Zelený bonus nebo Přímá dodávka, ekonomika byla postavena na úhradě vyrobené energie. Taková podpora od roku 2014 už k dispozici není a tak platí, že co si výrobce v době výroby sám spotřebuje, to nemusí kupovat. V posledních letech tu opět máme dotaci, ale tentokráte investiční s názvem Nová zelená úsporám, která má za úkol přispět především majitelům RD na pořízení fotovoltaických elektráren s akumulací přebytků energie do vody a baterií, těch se tedy pojďme v tomto článku přidržet.

DC a AC Coupling

Sluneční elektrárny s baterií bývají označovány jako Hybridní fotovoltaické elektrárny. Podle umístění baterie v procesu zpracování ze Slunce získané energie se hybridní elektrárny rozdělují na dva základní typy:

  1. DC Coupling - baterie je umístěna na DC (čti stejnosměrné) straně FV systému, tedy energie z FV panelů se přímo pomocí regulátoru nabíjení ukládá do baterie (ta je vždy stejnosměrná - poznáš podle vývodů + a -), odkud je pro použití s domácími spotřebiči teprve střídána (rozkmitána) na běžný AC (tedy střídavý) proud o parametrech, které máme běžně z distribuční sítě.
  2. AC Coupling - energie z panelů jde přímo do střídače a tento je připojen na domácí nízkonapěťovou střídavou síť a z této sítě se přebytky ukládají pomocí usměrnění do baterie. V případě potřeby je energie z baterie opět střídačem dodána do AC rozvodu. Střídač a usměrňovač v tomto případě bývá v jednom přístroji nazvaném Hybridní měnič.
Kombinací uvedených dvou typů existuje možnost třetí a tou je AC/DC coupling, kdy baterii máme jak pro dobíjení z DC strany, tak usměrňovačem z AC strany.

Nízko a vysokonapěťové baterie

Nízkonapěťové baterie známe a běžně používáme všichni, zkonstruovány byly jako náhrada suchých článků, které se jednou použily a pak vyhodily. Věříme, že všichni tuší, že baterií zde vlastně označujeme akumulátor (akumuluje, tedy shromažďuje energii), neb akumulátor můžeme nabíjet a v tom je jeho síla. Od nejmenších baterií v ovladačích po autobaterie (akumulátory do auta!). Uvedený poslední výraz je vlastně prvním typickým zástupcem nízkonapěťových baterií pro hybridní či ostrovní (nelze připojit k síti) fotovoltaické systémy, kde se typicky hodnota napětí pohybuje od nominálních 12 V po 48 V.

Nevýhoda nízkonapěťových bateriových systémů je, že při konkrétní kapacitě, tedy nabíjecím či vybíjecím výkonu musí mít výrazně posílené průřezy přívodních vodičů. Je to dáno vzorečkem P=R*I2, který říká, že výkon a tedy i ztrátový (zahřívání se) na přívodním vodiči k baterii je dán násobkem odporu zařízení či vodiče vynásobeným kvadrantem protékajícího proudu. Je tedy sakra rozdíl jestli kabelem teče prod 5 A (52=25) nebo 20 A (202=400), pro tento případ pak platí, že přívodní kabel musí mít 16x menší odpor při 4x vyšším proudu, aby ztráty na přívodním vodiči byly stejné (udělá se to silnějším drátem, kabelem). Protože fyzika nás obdarovala ještě jedním vzorečkem pro výpočet výkonu (P=U*I), víme, že u násobně vyššího napětí je třeba pro stejný výkon násobně menšího proudu a tím si tedy pomůžeme proti ztrátám na přívodních vodičích pro vyšší kapacitu baterií.

Existuje i druhý důvod proč existují vysokonapěťové baterie pro aplikaci s hybridními měniči. Většina střídačů má určitý rozsah vstupních hodnot pro pole fotovoltaických panelů. Vesměs, co se týče napětí v optimálním pracovním bodě, se dovídáme z technických listů hodnotu 150 V až 800 V. Jelikož střídači umístěném v hybridním měniči je jedno jestli bere energii z panelů nebo akumulátoru, je výhodnější mít bateii s podobným napětím jako mají sluneční panely na střeše, pak tedy používáme sestavy baterií s napětím od 150 V výše.

Další foto:Četli jste? Baterie pro hybrydní fotovoltaiku, jakou vybrat?

Zveřejněno: 2020-05-11 08:19:22

Na bateriích stojí a padá veškerá sranda s fotovoltaickými systémy dotovanými programem Nová zelená úsporám. Co máme na výběr a co vlastně požadovat po dodavateli hybridní fotovoltaické elektrárny, aby nový projekt měl svou finanční hlavu a patu? Máme tu pár tipů a možná někomu pomůžeme.

Více zde.  
 

Váhat nebo spěchat na instalaci fotovoltaické elektrárny?

Zveřejněno: 2020-08-24 12:50:12

S dnešním tématem se pojí některá pořekadla. Kdo si počká, ten se dočká. Kdo chvíli stál, už stojí opodál. Nebo taky: Kdo šetří, má za tři. Jak to vidíme u nás v redakci webu? Vyplatí se vůbec počkat?

Více zde.  
 

Mám FVE se zeleným bonusem. Mohu vyměnit střídač a připojit baterie?

Zveřejněno: 2020-07-06 10:45:12

Životnost střídačů z let 2007-2013, kdy výrobci dostávali podporu formou Zelených bonusů či přímé dodávky, je mnohdy u konce. Mohu vadný střídač vyměnit za nový nebo kde seženu náhradu? Určitě je spousta provozovatelů s podobnou otázkou. A co když místo střídače připojím měnič a k němu baterie? Pojďme si to rozebrat i s praktickou zkušeností z provedené kontroly ze strany České energetické inspekce.

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:
E-MAIL

HESLO


Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2020