Výsledky dTestu z kampaně Chci sluneční energii jsou překonány

Zveřejněno: 2020-06-01 15:35:44, počet zobrazení: 5155, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

V roce 2019 dTest zorganizoval kampaň na hromadnou poptávku dodávky FVE domácnostem, které projeví zájem. Zájem projevilo zhruba 15 tisíc domácností, které pak dostaly od vítěze rámcovou nabídku, tu mimochodem posílá dodnes všem, i když se toho nezúčastnili. Tím vítězem se stala firma ČEZ Prodej. Pojďme se podívat na tuto problematiku jiným úhlem pohledu.

Na stránkách dTestu bohužel nikdo nenajde přesnou konfiguraci nabízených variant a zřejmě o to ani nešlo. Šlo o to, zkusit prověřit dodavatelské firmy jestli by si na tak velké množství zakázek troufli a co by mohli zákazníkům v té době skutečně nabídnout. Z dnešního pohledu už je ve smyslu "Po bitvě je každý generál" snadné říci, uděláme lepší nabídku, ale ruku na srdce, máme tady více takových firem jako jsou finančně mega zabezpečené distribuční společnosti?

Rozborku původní nabídky si tedy uděláme jen z teoretického pohledu, snad naše oko odborníka něco odhalí, co by vás mohlo zaujmout.

Jako první nás zaujal rozdíl ceny FVE s akumulací do vody s boilerem a bez boileru. Boiler stojí 10 tisíc Kč včetně montáže? A jakou má kapacitu vody? Kolik potřebujete energie na ohřev dané vody boilerem. O tom se nikde nepíše. Tak doplníme. Boiler o objemu 160  litrů ohřejete z 20° C na 80° C pomocí cca 8 kWh energie a k tomu od jara do podzimu stačí FVE o výkonu cca 1.6 kWp. Střídač + panely 2,24 kWp + regulace přebytků + konstrukce + nějaké drobné elektro - nakoupíte po jednotlivých kusech za 100 tisíc a to je ještě DPH v základní sazbě - jednoduše namontujete sami, jen si zaplatíte revizi. Tak proč dotace? Že by tady bylo potřeba ždímat dotační titul Nová zelená úsporám za každou cenu?

U systému s baterií, která se na stránce testovací a současně poptávající společnosti objevila, je jen jedna varianta. Pravda, každý by chtěl asi nejvyšší částku z dotace, ale nevěděli snad zadavatelé, že pokud máte odběr 3 MWh za rok, tak na dotaci 150 tisíc nemůžete dosáhnout? Proč tam tedy není i varianta okolo 3 kWp HFVE s baterií kolem 4,5 kWh?

Stále více se ukazuje, že šlo zřejmě jen o popularizaci a nebo že by předem připravená kampaň polostátního molochu? Někdy si člověk může myslet různé věci. Tak snad to není tak špatné v tom našem státě, hlavně, že Slunce svítí!Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Zkušenosti s Plug-In Hybridem a souvislost s On-Grid FVE

Zveřejněno: 2020-04-06 05:15:22

Na trh stále přichází nová auta na baterky. Ať už jsou to čistokrevné elektromobily nebo plug-in hybridy, jedno mají společné - potřebují nabíjet. Jak je to v reálu a jak se zapojí domácí sluneční elektrárna? Máme zkušenosti, pojďe si dát relax se zajímavými informacemi.

Více zde »  
 

Porovnání HV baterií pro použití s hybridními měniči Solax

Zveřejněno: 2020-05-18 08:33:44

Nedávno jsme se na našem webu zabývali tématem kapacity akumulátorů elektrické energie dostatečné pro pokrytí spotřeby odbětného místa v době, kdy už Slunce nesvítí, tak abychom měli dostatek kapacity pro tzv. Time shift a jaký výkon FV panelů k tomu by asi tak nějak seděl. Dnes se podíváme na ukázku konkrétního měniče a možnosti připojení baterií. Snad bude další rozhodování o kapacitě baterií jasnější.

Více zde »  
 

Souvisí spolu vítr, fotovoltaika a pojistka?

Zveřejněno: 2020-07-29 22:21:36

Všechno souvisí se vším. Neštěstí jednoho může poučit tisíce dalších, protože po bitvě je přece každý generál. Bouře s vichřicí v úterý 28.7.2020 zničila fotovoltaiku v obci Vlasatice na Brněnsku. Vše se dá opravit, jak nejde o život, jde o ho... dně peněz.

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Nová registrace |Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022