Výsledky dTestu z kampaně Chci sluneční energii jsou překonány

Zveřejněno: 2020-06-01 15:35:44, počet zobrazení: 659, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

V roce 2019 dTest zorganizoval kampaň na hromadnou poptávku dodávky FVE domácnostem, které projeví zájem. Zájem projevilo zhruba 15 tisíc domácností, které pak dostaly od vítěze rámcovou nabídku, tu mimochodem posílá dodnes všem, i když se toho nezúčastnili. Tím vítězem se stala firma ČEZ Prodej. Pojďme se podívat na tuto problematiku jiným úhlem pohledu.

Na stránkách dTestu bohužel nikdo nenajde přesnou konfiguraci nabízených variant a zřejmě o to ani nešlo. Šlo o to, zkusit prověřit dodavatelské firmy jestli by si na tak velké množství zakázek troufli a co by mohli zákazníkům v té době skutečně nabídnout. Z dnešního pohledu už je ve smyslu "Po bitvě je každý generál" snadné říci, uděláme lepší nabídku, ale ruku na srdce, máme tady více takových firem jako jsou finančně mega zabezpečené distribuční společnosti?

Rozborku původní nabídky si tedy uděláme jen z teoretického pohledu, snad naše oko odborníka něco odhalí, co by vás mohlo zaujmout.

Jako první nás zaujal rozdíl ceny FVE s akumulací do vody s boilerem a bez boileru. Boiler stojí 10 tisíc Kč včetně montáže? A jakou má kapacitu vody? Kolik potřebujete energie na ohřev dané vody boilerem. O tom se nikde nepíše. Tak doplníme. Boiler o objemu 160  litrů ohřejete z 20° C na 80° C pomocí cca 8 kWh energie a k tomu od jara do podzimu stačí FVE o výkonu cca 1.6 kWp. Střídač + panely 2,24 kWp + regulace přebytků + konstrukce + nějaké drobné elektro - nakoupíte po jednotlivých kusech za 100 tisíc a to je ještě DPH v základní sazbě - jednoduše namontujete sami, jen si zaplatíte revizi. Tak proč dotace? Že by tady bylo potřeba ždímat dotační titul Nová zelená úsporám za každou cenu?

U systému s baterií, která se na stránce testovací a současně poptávající společnosti objevila, je jen jedna varianta. Pravda, každý by chtěl asi nejvyšší částku z dotace, ale nevěděli snad zadavatelé, že pokud máte odběr 3 MWh za rok, tak na dotaci 150 tisíc nemůžete dosáhnout? Proč tam tedy není i varianta okolo 3 kWp HFVE s baterií kolem 4,5 kWh?

Stále více se ukazuje, že šlo zřejmě jen o popularizaci a nebo že by předem připravená kampaň polostátního molochu? Někdy si člověk může myslet různé věci. Tak snad to není tak špatné v tom našem státě, hlavně, že Slunce svítí!Četli jste? Který je nejúčinnější solární panel?

Zveřejněno: 2020-07-22 10:21:36

Vychloubat se nejvýkonnějšími slunečními panely, to umí každý. Jak to ale je ve skutečnosti? Co když reklama neuvádí relevantní data? A jak si můžu poradit vlastními silami (kalkulačkou)?

Více zde.  
 

Aktuální trendy a informace o fotovoltaice v jednom videu

Zveřejněno: 2020-06-29 09:23:12

Jeden obrázek ukáže víc než tisíc slov a jedno video je víc než 1000 obrázků. O fotovoltaice je hodně napsáno, ale opravdu solidní video bez reklamy na konkrétní výrobky nebo systémy tu chybělo. Minulý čas je na místě. Pojďte se podívat.

Více zde.  
 

NZU C3.9 je tu od 15. května 2020

Zveřejněno: 2020-11-09 09:22:17

No a co? Tomu nerozumím. Chytrému napověz, hloupého... Ok, v uvedeném termínu přibyla zajímavá podoblast dotace na FVE. Když napíšeme zajímavá, tak to bude nutné trochu popsat, pojďme na to.

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:
E-MAIL

HESLO


Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2020