Výsledky dTestu z kampaně Chci sluneční energii jsou překonány

Zveřejněno: 2020-06-01 15:35:44, počet zobrazení: 1180, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

V roce 2019 dTest zorganizoval kampaň na hromadnou poptávku dodávky FVE domácnostem, které projeví zájem. Zájem projevilo zhruba 15 tisíc domácností, které pak dostaly od vítěze rámcovou nabídku, tu mimochodem posílá dodnes všem, i když se toho nezúčastnili. Tím vítězem se stala firma ČEZ Prodej. Pojďme se podívat na tuto problematiku jiným úhlem pohledu.

Na stránkách dTestu bohužel nikdo nenajde přesnou konfiguraci nabízených variant a zřejmě o to ani nešlo. Šlo o to, zkusit prověřit dodavatelské firmy jestli by si na tak velké množství zakázek troufli a co by mohli zákazníkům v té době skutečně nabídnout. Z dnešního pohledu už je ve smyslu "Po bitvě je každý generál" snadné říci, uděláme lepší nabídku, ale ruku na srdce, máme tady více takových firem jako jsou finančně mega zabezpečené distribuční společnosti?

Rozborku původní nabídky si tedy uděláme jen z teoretického pohledu, snad naše oko odborníka něco odhalí, co by vás mohlo zaujmout.

Jako první nás zaujal rozdíl ceny FVE s akumulací do vody s boilerem a bez boileru. Boiler stojí 10 tisíc Kč včetně montáže? A jakou má kapacitu vody? Kolik potřebujete energie na ohřev dané vody boilerem. O tom se nikde nepíše. Tak doplníme. Boiler o objemu 160  litrů ohřejete z 20° C na 80° C pomocí cca 8 kWh energie a k tomu od jara do podzimu stačí FVE o výkonu cca 1.6 kWp. Střídač + panely 2,24 kWp + regulace přebytků + konstrukce + nějaké drobné elektro - nakoupíte po jednotlivých kusech za 100 tisíc a to je ještě DPH v základní sazbě - jednoduše namontujete sami, jen si zaplatíte revizi. Tak proč dotace? Že by tady bylo potřeba ždímat dotační titul Nová zelená úsporám za každou cenu?

U systému s baterií, která se na stránce testovací a současně poptávající společnosti objevila, je jen jedna varianta. Pravda, každý by chtěl asi nejvyšší částku z dotace, ale nevěděli snad zadavatelé, že pokud máte odběr 3 MWh za rok, tak na dotaci 150 tisíc nemůžete dosáhnout? Proč tam tedy není i varianta okolo 3 kWp HFVE s baterií kolem 4,5 kWh?

Stále více se ukazuje, že šlo zřejmě jen o popularizaci a nebo že by předem připravená kampaň polostátního molochu? Někdy si člověk může myslet různé věci. Tak snad to není tak špatné v tom našem státě, hlavně, že Slunce svítí!Četli jste? Postavte FVE sami na rovné střeše

Zveřejněno: 2021-01-25 08:11:05

Ten dělá to a ten zas tohle je název písně z filmu Pekařův císař. Tedy někdo staví sluneční elektrárny a jiný sjednává kupříkladu stavební spoření. Zlaté české ručičky ale má hodně lidí, těm patří tento článek. Ne všechno musí nutně udělat firma, na spoustě věcí se dá ušetřit, lidská síla je v době jejího nedostatku navíc k nezaplacení.

Více zde.  
 

Podzim nepřeje fotovoltaice, ani té hybridní

Zveřejněno: 2020-11-02 07:02:03

Pošmourno, plýskanice, déšť a citelně se zkracujicí doba slunečního svitu, tohle prodejci fotovoltaiky rozhodně nehraje do karet, každý potencionální zákazník si lehce uvědomí jak je mu akumulace k ničemu, když není z čeho nebo co akumulovat.

Více zde.  
 

Uvažuji o FVE. Jak začít?

Zveřejněno: 2020-03-23 08:12:15

V článku Jaký střídač pro novou sluneční elektrárnu jsme se otřeli o téma spotřeby odběrného místa ještě před instalací sluneční elektrárny a vlastně ještě dlouho před tím, než nějaký systém poptáte. Pojďme se na to podívat podrobněji.

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:
E-MAIL

HESLO


Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2021