Zveřejněno: 2020-03-04 10:24:15, počet zobrazení: 8461, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
V ČR jsou tisíce solárních elektráren postavených v letech 2006 až 2013, které nemají baterii a jedou v režimu Zeleného bonusu. Jen naše firma jich postavila něco okolo stovky a dalším zájemcům dodala stavebnice pro stavbu svépomocí. Občas se někdo ozve s otázkou jak je to s možností připojit baterii do funkčního systému. Jelikož otázek přibývá (i zřejmě pod tlakem nových instalací a programu Nová zelená úsporám), je čas mít základní informace na webu.
V režimu Zeleného bonusu byly montovány střídače On-Grid, které pro svou funkci potřebovaly mít běžnou distribuční síť a k ní se přifázovaly, tedy chytly se napětí a frekvence sítě a pak dodávaly proud. Tyto střídače nemají žádné konektory na připojení baterií, umí převádět jen energii z panelů na střídavé hodnoty a výstupem jsou střídavé veličiny závislé na parametrech sítě. Přímo ke střídači je tedy nereálné jakoukoli baterii připojit.
V aktuálním pojetí fotovoltaického systému se většinou používají střídače hybridní, které v sobě obsahují 4 základní věci:
Hybridní střídač z panelů nabíjí baterii a současně krmí domácí spotřebiče v závislosti na poměrech spotřeby a výroby. Nedostatek v baterii znamená domácí provoz ze slunce nebo dokrmení ze sítě.
Nutno říci, že hybridní střídač nemá cejchovaný elektroměr, který by dokázal věrohodně a průkazně (při případné kontrole ze strany Státní energetické inspekce) stanovit celkovou výrobu panelů za dané období (měsíc). Pro provoz v Zeleném bonusu je tedy nevhodný, nebo respektive je vhodný do první kontroly (ta ani ale nemusí nikdy přijít - záleží na číslech jaké výrobce zadává do OTE a jaké má štěstí). Hlavně náklad na pořízení systému jde do vyšších desítek tisíc i s baterií a žádná dotace neexistuje.
Začneme od lesa, omáčka se hodí.
Většina domácností s fotovoltaickou elektrárnou už přesně ví kolik energie zbývá (jaké jsou přetoky do sítě) a jaké má potřeby energie večer, v noci. Řekněme, že průměrně česká domácnost má lednici, pračku, sporák, boiler, několik televizí a počítačů, k tomu nějaké přístroje s displejem a nabíječky neustále v zásuvce.
Boiler si my fotovoltaici nahříváme pomocí Wattrouteru přímo ze slunce a nebo nočním proudem. Stačí jeden boiler v odběrném místě a můžete mít podstatně levnější noční proud. Pračka a sporák jsou spotřebiče s nepravidelným provozem, tam těžko odhadneme kolik energie budeme potřebovat mít v zásobě a obzvláště sporák nebo jiné kuchyňské spotřebiče jsou s velkou nárazovou výkonovou potřebou.
Asi čtenář tuší, kam míříme - ano, je to stanovení minimálního potřebného výkonu v určitém čase, tedy čase bez Slunce. Jakmile se takového údaje dopátráme, zjistíme možná velmi zajímavý fakt. Jednoduchým (nebo i mírně složitějším) způsobem bychom mohli být schopni vyčlenit z hlavního domovního rozvaděče spotřebiče, které používáme večer (světla, TV, PC) nebo jedou pořád (lednice, mrazák). Spotřebiče s krátkodobou větší spotřebou bychom nechali bez bateriového večerního provozu. Dá se pak spočítat, že spotřeba domu je zjednodušeně například:
Zkusit bychom mohli například UPS pro kotle. Na netu jich najdeme spoustu - s baterií, bez baterie. systém by měl být nastaven nějak takto: Nabíjení UPS je nastaveno tak, aby probíhalo v době přebytků (časovým spínačem, lépe Wattrouterem) nebo nočním proudem, když už není dost energie ze slunce. Současně je vhodné vybrat typ UPS, který umí sepnout určitý výstup v čase vybití baterie pod jistou hranici, aby se také mohlo nabíjení ze sítě obnovit.
Na téma výkupu přebytků z fotovoltaické elektrárny jdou po internetu téměř legendy. Už nejen anarchistické kroužky skloňují výrazy spotová cena, denní trh, výrobní EAN nebo cenový fix. Licence na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů by také neměla být zaklínadlem.
Ten dělá to a ten zas tohle... Někdo montuje Fronius, jiný GoodWe a my Solax. Máme na to své důvody a rádi se s nimi svěříme. Většina montáží je s bateriemi, tak se to bude hodně točit okolo hybridních měničů aktuální verze G4.
Jdu vám takhle po lese a najednou na mne vykouknou panely. Nevěřím svým očím, musím blíž, je to zajímavé, to jsem ještě nikdy neviděl.