Cena OTE: Reálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Baterie pro starší sluneční elektrárny

Zveřejněno: 2020-03-04 10:24:15, počet zobrazení: 9257, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.


V ČR jsou tisíce solárních elektráren postavených v letech 2006 až 2013, které nemají baterii a jedou v režimu Zeleného bonusu. Jen naše firma jich postavila něco okolo stovky a dalším zájemcům dodala stavebnice pro stavbu svépomocí. Občas se někdo ozve s otázkou jak je to s možností připojit baterii do funkčního systému. Jelikož otázek přibývá (i zřejmě pod tlakem nových instalací a programu Nová zelená úsporám), je čas mít základní informace na webu.

V režimu Zeleného bonusu byly montovány střídače On-Grid, které pro svou funkci potřebovaly mít běžnou distribuční síť a k ní se přifázovaly, tedy chytly se napětí a frekvence sítě a pak dodávaly proud. Tyto střídače nemají žádné konektory na připojení baterií, umí převádět jen energii z panelů na střídavé hodnoty a výstupem jsou střídavé veličiny závislé na parametrech sítě. Přímo ke střídači je tedy nereálné jakoukoli baterii připojit.

V aktuálním pojetí fotovoltaického systému se většinou používají střídače hybridní, které v sobě obsahují 4 základní věci:

  • konverzi veličin z panelů na hodnoty vhodné pro nabíjení baterie (DC/DC měnič)
  • střídač pro výrobu běžných střídavých veličin podobných parametrům sítě z energie baterie (DC/AC)
  • usměrňovač pro nabíjení baterie ze sítě (pro zabezpečení maximální životnosti baterie nebo když je málo slunečního svitu, např. v zimě)
  • přepínače a řídící elektroniku pro provoz jak na distribuční síť, tak na baterie

Hybridní střídač z panelů nabíjí baterii a současně krmí domácí spotřebiče v závislosti na poměrech spotřeby a výroby. Nedostatek v baterii znamená domácí provoz ze slunce nebo dokrmení ze sítě.

Nutno říci, že hybridní střídač nemá cejchovaný elektroměr, který by dokázal věrohodně a průkazně (při případné kontrole ze strany Státní energetické inspekce) stanovit celkovou výrobu panelů za dané období (měsíc). Pro provoz v Zeleném bonusu je tedy nevhodný, nebo respektive je vhodný do první kontroly (ta ani ale nemusí nikdy přijít - záleží na číslech jaké výrobce zadává do OTE a jaké má štěstí). Hlavně náklad na pořízení systému jde do vyšších desítek tisíc i s baterií a žádná dotace neexistuje.

Jak tedy tu baterii do systému zakomponovat?

Začneme od lesa, omáčka se hodí.

Většina domácností s fotovoltaickou elektrárnou už přesně ví kolik energie zbývá (jaké jsou přetoky do sítě) a jaké má potřeby energie večer, v noci. Řekněme, že průměrně česká domácnost má lednici, pračku, sporák, boiler, několik televizí a počítačů, k tomu nějaké přístroje s displejem a nabíječky neustále v zásuvce.

Boiler si my fotovoltaici nahříváme pomocí Wattrouteru přímo ze slunce a nebo nočním proudem. Stačí jeden boiler v odběrném místě a můžete mít podstatně levnější noční proud. Pračka a sporák jsou spotřebiče s nepravidelným provozem, tam těžko odhadneme kolik energie budeme potřebovat mít v zásobě a obzvláště sporák nebo jiné kuchyňské spotřebiče jsou s velkou nárazovou výkonovou potřebou.

Asi čtenář tuší, kam míříme - ano, je to stanovení minimálního potřebného výkonu v určitém čase, tedy čase bez Slunce. Jakmile se takového údaje dopátráme, zjistíme možná velmi zajímavý fakt. Jednoduchým (nebo i mírně složitějším) způsobem bychom mohli být schopni vyčlenit z hlavního domovního rozvaděče spotřebiče, které používáme večer (světla, TV, PC) nebo jedou pořád (lednice, mrazák). Spotřebiče s krátkodobou větší spotřebou bychom nechali bez bateriového večerního provozu. Dá se pak spočítat, že spotřeba domu je zjednodušeně například:

  • 300 W v době od 18:00 do 23:00 (1,5 kWh)
  • 60 W v době od 23:00 do 06:00 (0,42 kWh)
  • 150 W v době od 06:00 do 08:00 (0,3 kWh)
S malinkou rezervou potřebujeme například 2,5 kWh energie v průměru denně. Pokud není noční proud a cena energie je 5,50 Kč / kWh, znamená to ročně náklad cca 5000 Kč, odhad při dvoutarifu by mohl být někde na 3000 Kč za rok.

A teď ta baterie?

Zkusit bychom mohli například UPS pro kotle. Na netu jich najdeme spoustu - s baterií, bez baterie. systém by měl být nastaven nějak takto: Nabíjení UPS je nastaveno tak, aby probíhalo v době přebytků (časovým spínačem, lépe Wattrouterem) nebo nočním proudem, když už není dost energie ze slunce. Současně je vhodné vybrat typ UPS, který umí sepnout určitý výstup v čase vybití baterie pod jistou hranici, aby se také mohlo nabíjení ze sítě obnovit.


Nejlevnější řešení sice nemusí být vždy nejlepší, ale někdy může být velmi dobře účinné a funkční. Pro příklad cenové náročnosti uvádíme orientační náklady:
  • Záložní zdroj 12V 500W 800VA (do 3000 Kč)
  • Autobaterie 230 Ah (kolem 4 500 Kč)
  • úpravy rozvodů, rozvaděče, kabeláž (cca 2000 Kč)
Jestli dobře počítáme, tak bychom se s návratností systému mohli pohybovat v ideálním případě kolem dvou až tří let. Důležité je, aby se vše dobře odhadlo a spočetlo.


Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Ušetřete až 36841 Kč díky solární elektrárně

Zveřejněno: 2021-04-12 08:11:02

Cože, kolik? A to jako fakt? A jak to ví ten inzerent tak přesně a proč se ta čísla od každého liší? To je spousta otázek ale odpověď ani jedna. Je to jen lákadlo, aby se klikalo na reklamu. Pojďme se ale na reálnou úsporu podívat prakticky.

Více zde »  
 

Připravujeme svůj dům na instalací hybridní FVE

Zveřejněno: 2022-09-08 06:17:54

Praktických rad není nikdy dost. Projdeme instalaci solární elektrárny od střechy po elektroměrový rozvaděč a mrkneme, na co se připravit.

Více zde »  
 

Jak se připravit na instalaci sluneční elektrárny

Zveřejněno: 2020-10-12 06:18:22

Článek je určen pouze expertům! Protože ale na internetu je dneska expertem každý, je vlastně téma pro všechny :) A protože se instalují převážně hybridní FVE či ty s přebytky do vody (a jejich kombinace), zaměříme se hlavně tímto směrem.

Více zde »  
 
 




VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57



Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »