Zveřejněno: 2022-07-31 07:15:18, počet zobrazení: 8494, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Na jednoduchou otázku by mohla být jednoduchá odpověď. Ale není a v podstatě ani nemůže být. Fotovoltaiku dnes nabízí spousta firem, konkurence malých lokálních a velkých molochů, za které to ty malé stejně odedřou, tu je. Na druhou stranu se roztáčí inflační spirála a prachy je třeba v nejisté době investovat do smysluplných projektů. Tak kolik za FVE? 200 nebo 600 tisíc?
Peníze si do hrobu nikdo nevezme a byť byly původně určeny na luxusní dovolenou, nové auto nebo zabezpečení ve stáří, tak aktuální situace si žádá přehodnocení priorit a hitem se stává Tepelné čerpadlo a fotovoltaická elektrárna.
Takový výkon je stropem pro sluneční zdroj bez licence. Kdo má místo na střeše, má vyhráno a vůbec by neměl přemýšlet o nějaké slabší variantě. Zjistit po půl roce, že ty 2 kWp bych tam ještě využil, je pozdě - to už nikdo nebude chtít řešit už třeba kvůli kapacitám časovým, personálním či prosté byrokracii. Stále platí obsah článku Porovnání nabídek slunečních elektráren s baterií, ovšem podmínky dotace jsou už jinde. Aktuálně cena (červenec 2022) za 450 Wp panel je na úrovni kolem 5,5 tisíc Kč, tedy na Wp to je kolem 12 Kč a kilowatt peak solárních panelů tak vychází na 12 tisíc.
Zdražení nerezu a hliníku přináší do dříve poklidných vod položky víceméně cenově stabilní změny téměř turbulentní. Jeden náš dodavatel si povzdechl, že není problém z Ruska hutní materiál dovézt, ale zaplatit za něj - dostat peníze k dodavateli. Aktuálně to je cenová raketa a dřívější náklady na kWp kolem 2-3 tisíc zůstanou jen snovou vzpomínkou. U taškové střechy my, instalační firmy jen slzíme, u samozátěžové konstrukce na rovnou střechu to je nářek stáda krokodýlů :)
Tématu se věnuje článek NZÚ dotace pro on-grid FVE s hybridním měničem. Střídač je zhruba za 40, měnič za 80 tisíc. Bavíme se tu o cenách e-shopových, nákupní mají firmy lepší, na druhou stranu nedostatek na cenu tlačí.
A baterie? Vyrábí se z velké části v Asii, tam přece špinit planetu nevadí, náklady na dopravu rostou každým dnem, fabriky covid zavírá jako na běžícím pásu... darmo to rozvádět...
... A přitom stačilo napsat, že aktuálně rozumná cena za konfiguraci 10 kWp v panelech a baterie 10 kWh a více vychází na zhruba půl milionu korun s tím, že z ceny se odečte dotace zhruba 200 a tak 300 000,- CZK by mohlo být rozumným stropem. Je také ale otázka produčních kapacit, aktuálně se čeká na vše a čekají všichni.
Hybridní solární elektrárny, tedy ty s baterií, mají několik dobrých vlastností pro které jsou stále populárnější. Jednou z nich je možnost ostrovního provozu, pokud vypadne distribuční síť. Jedna nejmenovaná velká společnost nabízí možnost stoprocentního provozu celého domu z baterií, pojďme si to rozebrat logicky.
Jdu vám takhle po lese a najednou na mne vykouknou panely. Nevěřím svým očím, musím blíž, je to zajímavé, to jsem ještě nikdy neviděl.
Návratnost sluneční elektrárny je věc velmi zapeklitá a má svá temná místa. Pojďme se podívat na pět základních faktorů, které ovlivňují návratnost fotovoltaické elektrárny bez baterie. Uvedená fakta by Vám měla pomoci při úvahách jakou elektrárnu si pořídit, aby na to Vaše kapsa stačila a zároveň aby to nebyly vyhozené peníze za předražený systém solární elektrárny, je tu jedno, jestli se bavíme o pořízení FVE s dotací, nebo bez ní.