Cena OTE: 2.49Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Kolik v roce 2022 stojí solární elektrárna?

Zveřejněno: 2022-07-31 07:15:18, počet zobrazení: 8023, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Na jednoduchou otázku by mohla být jednoduchá odpověď. Ale není a v podstatě ani nemůže být. Fotovoltaiku dnes nabízí spousta firem, konkurence malých lokálních a velkých molochů, za které to ty malé stejně odedřou, tu je. Na druhou stranu se roztáčí inflační spirála a prachy je třeba v nejisté době investovat do smysluplných projektů. Tak kolik za FVE? 200 nebo 600 tisíc?

Peníze si do hrobu nikdo nevezme a byť byly původně určeny na luxusní dovolenou, nové auto nebo zabezpečení ve stáří, tak aktuální situace si žádá přehodnocení priorit a hitem se stává Tepelné čerpadlo a fotovoltaická elektrárna.

10 kWp fotovoltaických panelů

Takový výkon je stropem pro sluneční zdroj bez licence. Kdo má místo na střeše, má vyhráno a vůbec by neměl přemýšlet o nějaké slabší variantě. Zjistit po půl roce, že ty 2 kWp bych tam ještě využil, je pozdě - to už nikdo nebude chtít řešit už třeba kvůli kapacitám časovým, personálním či prosté byrokracii. Stále platí obsah článku Porovnání nabídek slunečních elektráren s baterií, ovšem podmínky dotace jsou už jinde. Aktuálně cena (červenec 2022) za 450 Wp panel je na úrovni kolem 5,5 tisíc Kč, tedy na Wp to je kolem 12 Kč a kilowatt peak solárních panelů tak vychází na 12 tisíc.

Konstrukce uchycení FV panelů

Zdražení nerezu a hliníku přináší do dříve poklidných vod položky víceméně cenově stabilní změny téměř turbulentní. Jeden náš dodavatel si povzdechl, že není problém z Ruska hutní materiál dovézt, ale zaplatit za něj - dostat peníze k dodavateli. Aktuálně to je cenová raketa a dřívější náklady na kWp kolem 2-3 tisíc zůstanou jen snovou vzpomínkou. U taškové střechy my, instalační firmy jen slzíme, u samozátěžové konstrukce na rovnou střechu to je nářek stáda krokodýlů :)

On-grid FVE se střídačem nebo měničem?

Tématu se věnuje článek NZÚ dotace pro on-grid FVE s hybridním měničem. Střídač je zhruba za 40, měnič za 80 tisíc. Bavíme se tu o cenách e-shopových, nákupní mají firmy lepší, na druhou stranu nedostatek na cenu tlačí.

Baterie 10 kWh je minimum u hybridní FVE

A baterie? Vyrábí se z velké části v Asii, tam přece špinit planetu nevadí, náklady na dopravu rostou každým dnem, fabriky covid zavírá jako na běžícím pásu... darmo to rozvádět...

... A přitom stačilo napsat, že aktuálně rozumná cena za konfiguraci 10 kWp v panelech a baterie 10 kWh a více vychází na zhruba půl milionu korun s tím, že z ceny se odečte dotace zhruba 200 a tak 300 000,- CZK by mohlo být rozumným stropem. Je také ale otázka produčních kapacit, aktuálně se čeká na vše a čekají všichni.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Fotovoltaika v roce 2023 bude hustá!

Zveřejněno: 2022-12-17 11:52:05

50 tisíc instalací malých fotovoltaik (ne všechny jsme instalovali my) v roce 2022 je začátek. Přichází doba prodeje přebytků, sdílené energetiky a střech pokrytých panely do posledního místa. Velký prostor vidíme i na stěnách budov.

Více zde »  
 

Montujeme Solax hybrid a umíme to

Zveřejněno: 2022-09-18 14:27:02

Ten dělá to a ten zas tohle... Někdo montuje Fronius, jiný GoodWe a my Solax. Máme na to své důvody a rádi se s nimi svěříme. Většina montáží je s bateriemi, tak se to bude hodně točit okolo hybridních měničů aktuální verze G4.

Více zde »  
 

Produkce v listopadu 2020 + srovnání

Zveřejněno: 2020-12-07 06:32:31

Ohlédnutí za předposledním měsícem roku většinou z pohledu produkce FVE nebývá nijak veselé. Máme pro ukázku údaje jak z on-grid FVE fungující již 10 let, tak z nové hybridní FVE, pojďme se podívat na data a můžeme i porovnat stárnoucí a novou solární elektrárnu.

Více zde »  
 
 
VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »