Kolik v roce 2022 stojí solární elektrárna?

Zveřejněno: 2022-07-31 07:15:18, počet zobrazení: 3626, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Na jednoduchou otázku by mohla být jednoduchá odpověď. Ale není a v podstatě ani nemůže být. Fotovoltaiku dnes nabízí spousta firem, konkurence malých lokálních a velkých molochů, za které to ty malé stejně odedřou, tu je. Na druhou stranu se roztáčí inflační spirála a prachy je třeba v nejisté době investovat do smysluplných projektů. Tak kolik za FVE? 200 nebo 600 tisíc?

Peníze si do hrobu nikdo nevezme a byť byly původně určeny na luxusní dovolenou, nové auto nebo zabezpečení ve stáří, tak aktuální situace si žádá přehodnocení priorit a hitem se stává Tepelné čerpadlo a fotovoltaická elektrárna.

10 kWp fotovoltaických panelů

Takový výkon je stropem pro sluneční zdroj bez licence. Kdo má místo na střeše, má vyhráno a vůbec by neměl přemýšlet o nějaké slabší variantě. Zjistit po půl roce, že ty 2 kWp bych tam ještě využil, je pozdě - to už nikdo nebude chtít řešit už třeba kvůli kapacitám časovým, personálním či prosté byrokracii. Stále platí obsah článku Porovnání nabídek slunečních elektráren s baterií, ovšem podmínky dotace jsou už jinde. Aktuálně cena (červenec 2022) za 450 Wp panel je na úrovni kolem 5,5 tisíc Kč, tedy na Wp to je kolem 12 Kč a kilowatt peak solárních panelů tak vychází na 12 tisíc.

Konstrukce uchycení FV panelů

Zdražení nerezu a hliníku přináší do dříve poklidných vod položky víceméně cenově stabilní změny téměř turbulentní. Jeden náš dodavatel si povzdechl, že není problém z Ruska hutní materiál dovézt, ale zaplatit za něj - dostat peníze k dodavateli. Aktuálně to je cenová raketa a dřívější náklady na kWp kolem 2-3 tisíc zůstanou jen snovou vzpomínkou. U taškové střechy my, instalační firmy jen slzíme, u samozátěžové konstrukce na rovnou střechu to je nářek stáda krokodýlů :)

On-grid FVE se střídačem nebo měničem?

Tématu se věnuje článek NZÚ dotace pro on-grid FVE s hybridním měničem. Střídač je zhruba za 40, měnič za 80 tisíc. Bavíme se tu o cenách e-shopových, nákupní mají firmy lepší, na druhou stranu nedostatek na cenu tlačí.

Baterie 10 kWh je minimum u hybridní FVE

A baterie? Vyrábí se z velké části v Asii, tam přece špinit planetu nevadí, náklady na dopravu rostou každým dnem, fabriky covid zavírá jako na běžícím pásu... darmo to rozvádět...

... A přitom stačilo napsat, že aktuálně rozumná cena za konfiguraci 10 kWp v panelech a baterie 10 kWh a více vychází na zhruba půl milionu korun s tím, že z ceny se odečte dotace zhruba 200 a tak 300 000,- CZK by mohlo být rozumným stropem. Je také ale otázka produčních kapacit, aktuálně se čeká na vše a čekají všichni.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Extrémní sucho a změna klimatu je tady

Zveřejněno: 2019-11-08 15:18:35

Zdá se, že je něco jinak než by mělo být. Něco, co netěší nikoho. Nebo se pleteme? Ano, majitelé fotovoltaických elektráren totiž zažívají královské období. Ale vždy může být ještě lépe. Pojďme se podívat na pár zajímavých klimatologických údajů, které nám Český hydrometeorologický institut nabízí na svém webu zcela zdarma. Jsou prostě čísla, která stojí za to porovnat.

Více zde »  
 

Jde spočítat nebo odhadnout jak velkou baterii?

Zveřejněno: 2020-06-15 04:55:05

Chystáte se koupit hybridní fotovoltaickou elektrárnu a chcete mít jistotu, že Vás nikdo "nenatáhne", tak se pídíte po informacích na internetu a některé věci se přesto nemůžete dovědět. Možná dnes napovíme či pomůžeme, alespoň se pokusíme. Vycházíme z reálných dat, tak to určitě nebude "out".

Více zde »  
 

Fotovoltaika svépomocí, problém zvaný Grid-Free

Zveřejněno: 2021-02-22 07:15:26

Grid Free fotovoltaické elektrárny je marketingový tah na lidi, kteří fandí fotovoltaice, rádi by si ji pořídili a po přečtení článků na internetu nabydou dojmu, že vše zvládnou sami. Pojďme si dát plusy a mínusy pěkně na jednu hromádku. Nic ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Bu, bu, bu!

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Nová registrace |Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022