Cena OTE: 3.06Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Zelený bonus a baterie. Jde to k sobě?

Zveřejněno: 2020-04-17 04:12:48, počet zobrazení: 5350, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Provozujeme elektrárnu z roku 2007 se zeleným bonusem, nejsme v tom sami. Blíží se doba, kdy zelené bonusy přestaneme pobírat. Vyplatí se elektrárnu ponechat v provozu? A co baterie, šly by připojit?

Na Zelený čtvrtek bylo krásné počasí, tak jako od začátku dubna. I pomysleli jsme si, že by bylo dobré podívat se na energetickou bilanci naší malé solární elektrárny umístěné na budově. Protože máme přístup do Portálu naměřených dat (poskytuje ČEZ distribuce), bylo velmi jednoduché stáhnout data o odběru ze sítě a dodávce přebytků. Data o výrobě ze střídače máme vždy k dispozici a tak nic nebránilo tomu dát všechny 3 grafy do jednoho. Na výsledek se můžete podívat u tohoto článku. Dovolíme si zde malý popis.

Modrá křivka ukazuje ideální stav, který má svůj výkonový vrchol dán lokalitou, polohou panelů, datem a teplotou. Na 3 kWp FVE slušný výsledek. Řekněme, že velmi slušný.

Oranžová barva reprezentuje dodávku přebytků do sítě, tady to, co se v odběrném místě nespotřebovalo. Je vidět že po ránu se většina energie spotřebovala lokálně, ale zhruba kolem jedné odpoledne, kdy už byl bojler plně nahřátý, dochází k výraznějšímu přetoku a ten je na něco víc než hodinu přerušen opětovným dohřátím bojleru, jedině ten je totiž napojen na optimalizátor spotřeby (Wattrouter).

Šedá je grafem spotřeby, tedy tím, co bude nutné zaplatit. Večerní a noční špičky způsobené nabíjením plug-in hybridu, tedy automobilu zčásti na elektrický pohon, jsou odběrem v nízkém tarifu a tedy nepálí tak, jako průběh šedé barvy po dobu výroby. Obzvláště morálně nevhodné jsou zuby způsobené vařením na třífázovém sporáku, to je úkol pro odborníka!

Ne vždy, jak je vidět, je možné uzpůsobit odběr třífázové domácnosti na jednofázovou fotovoltaickou elektrárnu. Jelikož odběrová křivka se táhne celým dnem, respektive po celých 24 hodin, je zde krásně vidět, že měření distribuční společnosti (v tomto případě tedy ČEZ distribuce) je skutečně po fázích, tak jak jsme na to upozorňovali v článku Jaký střídač pro novou sluneční elektrárnu.

Řešení problému

Bohužel nemáme moc na výběr. Pro snížení, případně úplnou eliminaci odběru na zbylých dvou fázích, buď můžeme doinstalovat další dva střídače s několika dalšími panely, nebo nainstalujeme třífázový asymetrický hybridní měnič, který doplníme o baterii adekvátní kapacity. Tato druhá varianta je příznivější minimálně ze dvou hledisek.

Nechceme-li, nemusíme přikupovat další panely, můžeme využít hybridní měnič a panely dokoupit později nebo vůbec. Můžeme také rovnou vybrat hybridní měnič bez vstupu na solární panely, tento má označení RetroFIT (např. X3-FIT-8.0E) a funguje naprosto stejně jako běžné hybridní měniče, je ovšem o trochu levnější.

Klasický nebo RetroFIT hybridní měnič vyrovná odběrovou křivku ideálně na nulovou hodnotu v okamžiku, kdy v baterii máme dostatek energie. Současně nám tento systém pomůže posunout čas spotřeby vlastní vyrobené energie a eliminovat přetoky do sítě vhodnou volbou kapacity baterie.

Vhodnou velikost baterie určuje nejen odběrová a výrobní křivka, ale v potaz je nutno brát i chování všech členů domácnosti dle pravidelného časového rozvrhu a ročního období. Optimalizace kapacity baterie je ideální provádět ke středním hodnotám produkce stávající FVE, tak aby výroba pokryla spotřebu odběrného místa ideálně od března po říjen.

Odpověď na otázku je tedy: Ano, baterie a Zelený bonus jdou k sobě. Není to nic proti ničemu. Je to jen otázka peněz a tedy ekonomiky především závislé na návrhu systému, který se doinstaluje ke stávající FVE se Zeleným bonusem. Mrkněte kupříkladu na námi nabízený set Stavebnice pro ZB - 12,6 kWh.

Další foto:Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Hasiči a fotovoltaika není dobrá kombinace

Zveřejněno: 2020-09-21 06:31:11

Oheň je stejně jako voda dobrý sluha, ale zlý pán. Opéci si špekáčky nebo steak je fajn, ale když zahoří vaše obydlí, tak už je zle. A s fotovoltaikou na střeše to může být ještě daleko horší. Pojďme se podívat na některá důležitá fakta o tomto problému. Nechceme strašit, nikomu nic zlého nepřejeme, ale informace by měl mít každý majitel solární elektrárny.

Více zde »  
 

Jak připojit mikrozdroj?

Zveřejněno: 2020-05-25 07:09:11

Od začátku ledna 2016 platí vyhláška 16/2016 Sb. (o podmínkách připojení k síti), která umožňuje připojit solární elektrárny s výkonem do 10 kWp do sítě zjednodušenou cestou. Co tato "zjednodušená" cesta znamená a proč ji nevyužít si hned popíšeme. Tady to pořekadlo "Není všechno zlato, co se třpytí" platí do poslední unce. Úmysl byl možná dobrý, ale ach, ta naše legislativa!

Více zde »  
 

Mohu postupně rozšiřovat kapacitu baterie?

Zveřejněno: 2020-09-28 10:02:54

Koupím si hybridní fotovoltaickou elektrárnu a baterii jen tak, aby prošla na dotaci. Tak to přece stačí. Uplyne měsíc a vidím, že by možná bylo lepší mít kapacitu o kapánek nebo dva kapánky větší. Po roce už si vím rady i s maximem, které lze připojit, koupil(a) jsem si totiž plug-in hybrid a nebo rovnou elektromobil. Mám smůlu, nebo si můžu připojit "co chci"?

Více zde »  
 
 VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57


Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2023


Cenová kalkulace ZDARMA »