Zelený bonus a baterie. Jde to k sobě?

Zveřejněno: 2020-04-17 04:12:48, počet zobrazení: 4584, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Provozujeme elektrárnu z roku 2007 se zeleným bonusem, nejsme v tom sami. Blíží se doba, kdy zelené bonusy přestaneme pobírat. Vyplatí se elektrárnu ponechat v provozu? A co baterie, šly by připojit?

Na Zelený čtvrtek bylo krásné počasí, tak jako od začátku dubna. I pomysleli jsme si, že by bylo dobré podívat se na energetickou bilanci naší malé solární elektrárny umístěné na budově. Protože máme přístup do Portálu naměřených dat (poskytuje ČEZ distribuce), bylo velmi jednoduché stáhnout data o odběru ze sítě a dodávce přebytků. Data o výrobě ze střídače máme vždy k dispozici a tak nic nebránilo tomu dát všechny 3 grafy do jednoho. Na výsledek se můžete podívat u tohoto článku. Dovolíme si zde malý popis.

Modrá křivka ukazuje ideální stav, který má svůj výkonový vrchol dán lokalitou, polohou panelů, datem a teplotou. Na 3 kWp FVE slušný výsledek. Řekněme, že velmi slušný.

Oranžová barva reprezentuje dodávku přebytků do sítě, tady to, co se v odběrném místě nespotřebovalo. Je vidět že po ránu se většina energie spotřebovala lokálně, ale zhruba kolem jedné odpoledne, kdy už byl bojler plně nahřátý, dochází k výraznějšímu přetoku a ten je na něco víc než hodinu přerušen opětovným dohřátím bojleru, jedině ten je totiž napojen na optimalizátor spotřeby (Wattrouter).

Šedá je grafem spotřeby, tedy tím, co bude nutné zaplatit. Večerní a noční špičky způsobené nabíjením plug-in hybridu, tedy automobilu zčásti na elektrický pohon, jsou odběrem v nízkém tarifu a tedy nepálí tak, jako průběh šedé barvy po dobu výroby. Obzvláště morálně nevhodné jsou zuby způsobené vařením na třífázovém sporáku, to je úkol pro odborníka!

Ne vždy, jak je vidět, je možné uzpůsobit odběr třífázové domácnosti na jednofázovou fotovoltaickou elektrárnu. Jelikož odběrová křivka se táhne celým dnem, respektive po celých 24 hodin, je zde krásně vidět, že měření distribuční společnosti (v tomto případě tedy ČEZ distribuce) je skutečně po fázích, tak jak jsme na to upozorňovali v článku Jaký střídač pro novou sluneční elektrárnu.

Řešení problému

Bohužel nemáme moc na výběr. Pro snížení, případně úplnou eliminaci odběru na zbylých dvou fázích, buď můžeme doinstalovat další dva střídače s několika dalšími panely, nebo nainstalujeme třífázový asymetrický hybridní měnič, který doplníme o baterii adekvátní kapacity. Tato druhá varianta je příznivější minimálně ze dvou hledisek.

Nechceme-li, nemusíme přikupovat další panely, můžeme využít hybridní měnič a panely dokoupit později nebo vůbec. Můžeme také rovnou vybrat hybridní měnič bez vstupu na solární panely, tento má označení RetroFIT (např. X3-FIT-8.0E) a funguje naprosto stejně jako běžné hybridní měniče, je ovšem o trochu levnější.

Klasický nebo RetroFIT hybridní měnič vyrovná odběrovou křivku ideálně na nulovou hodnotu v okamžiku, kdy v baterii máme dostatek energie. Současně nám tento systém pomůže posunout čas spotřeby vlastní vyrobené energie a eliminovat přetoky do sítě vhodnou volbou kapacity baterie.

Vhodnou velikost baterie určuje nejen odběrová a výrobní křivka, ale v potaz je nutno brát i chování všech členů domácnosti dle pravidelného časového rozvrhu a ročního období. Optimalizace kapacity baterie je ideální provádět ke středním hodnotám produkce stávající FVE, tak aby výroba pokryla spotřebu odběrného místa ideálně od března po říjen.

Odpověď na otázku je tedy: Ano, baterie a Zelený bonus jdou k sobě. Není to nic proti ničemu. Je to jen otázka peněz a tedy ekonomiky především závislé na návrhu systému, který se doinstaluje ke stávající FVE se Zeleným bonusem. Mrkněte kupříkladu na námi nabízený set Stavebnice pro ZB - 12,6 kWh.

Další foto:Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Papíry k fotovoltaice krok za krokem v roce 2022

Zveřejněno: 2022-08-21 07:35:01

Instalace FVE je teď hit, málokdo si však uvědomí, nápor není jen na bedrech instalačních firem solárních elektráren, ale že napilno mají i úředníci distribučních společností (DS), Fondu životního prostředí a někde se zapotí i na stavebním úřadě či u památkářů. V tomto článku si projdeme celý proces realizace krok za krokem s výčtem názvů dokumentů (označíme červeně), které jsou v procesu potřeba, bavit se budeme o mikrozdroji pro RD s dotací z NZÚ.

Více zde »  
 

Baterie pro hybrydní fotovoltaiku, jakou vybrat?

Zveřejněno: 2020-05-11 08:19:22

Na bateriích stojí a padá veškerá sranda s fotovoltaickými systémy dotovanými programem Nová zelená úsporám. Co máme na výběr a co vlastně požadovat po dodavateli hybridní fotovoltaické elektrárny, aby nový projekt měl svou finanční hlavu a patu? Máme tu pár tipů a možná někomu pomůžeme.

Více zde »  
 

Jde spočítat nebo odhadnout jak velkou baterii?

Zveřejněno: 2020-06-15 04:55:05

Chystáte se koupit hybridní fotovoltaickou elektrárnu a chcete mít jistotu, že Vás nikdo "nenatáhne", tak se pídíte po informacích na internetu a některé věci se přesto nemůžete dovědět. Možná dnes napovíme či pomůžeme, alespoň se pokusíme. Vycházíme z reálných dat, tak to určitě nebude "out".

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Nová registrace |Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022