Cena OTE: 2.13Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Solární systém s baterií - otevřeme téma

Zveřejněno: 2019-11-02 11:45:14, počet zobrazení: 8854, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Nová zelená úsporám s akumulací do baterií aktuálně hýbe reklamním prostorem. Kdo z montážních firem přežil svou smrt, snaží se teď vzkřísit svůj byznys za každou cenu a distributoři energie nebo dokonce největší český e-shop se přidávají. Máme pocit, že je nejvyšší čas se postavit a křičet do světa: POZOR!!!

Není všechno zlato, co se třpytí a v tomto případě to platí dvojnásob. Na našem webu je vidět, že jsme nikdy žádnou podstatnou informaci nezatajovali, tedy věřte, neděláme si srandu.

Návratnost celého systému, byť s dotací, je závislá především na tom, kolik dokáže výrobce v době výroby spotřebovat a nebo jak má nadimenzovanou baterii, která ovšem znamená další investici s praxí ještě neprověřenou životností. Je třeba tedy být obezřetný hlavně v době návrhu celého systému, protože pak se buď stanete pokusným králíkem montážní firmy a/nebo se nebude jednat o investici ale o spotřebu, neboť návratnost bude za hranicí životnosti některých nebo rovnou všech potřebných komponentů, o záruce od dodavatele ani nemluvě.

Nemáme ve zvyku vařit z vody a jen tak plašit, naše články se vždy opírají o reálná data - máme na většině instalací fotovoltaických elektráren sledování provozu, tedy průběh vyráběného výkonu zjistíme jednoduše (viz fotopříloha). Dále využíváme nástroje, který bude v odběrném místě bez FVE asi těžko dostupný, ale je možné, že si to budete moci s distribuční společností domluvit. Píšeme o měření například ČEZ Distribuce - na domovním elektroměru je připojen bezdrátový přenos, který zpětně většinou za předchozího půl dne stáhne z elektroměru na internet informace o pohybu energie. Po registraci a přihlášení do webového nástroje (na obrázku ČEZ Distribuce) pro prohlížení toků odběrů a dodávek elektrického proudu dostaneme všechny potřebné informace pro vyhodnocení jak spotřebované energie, tak přebytků energie, které nebylo možné v rámci dané instalace zužitkovat. Pojďme se tedy podívat na pár typických situací, které jsou pro zájemce o FVE zásadní.

Zelený graf nám ukazuje případ, kdy zřejmě všechny spotřebiče s akumulací (boiler, elektromobil, baterie) jsou naplněny energií z předešlého dne. I když v tom dni měla křivka výroby téměř ideální průběh (jen po ránu vlivem odklonu od jihu a stínění byl náběh výkonu pozdější) jsou vidět značné přetoky do distribuční sítě a jelikož nedostanete aktuálně za tuto energii téměř žádné peníze, jedná se o energii v podstatě vyrobenou zbytečně. Například ve 12:45 byla zřejmě ohřívána krmě pro hladové osazenstvo domu, stejně tak by se dalo spekulovat o dalších propadlinách v grafu, výsledku to ale moc nepomůže. Další den, jak z grafu vidno, už byly přetoky minimální, zřejmě večer a v noci se hodně spotřebovalo a/nebo bylo ten následující den zataženo.

Další obrázek, který máme pro vás připraven, zobrazuje typický průběh spotřeby běžné domácnosti. Jedná se o Stand-By režimy spotřebičů, provoz ledniček, mrazáků, apod. Jak je vidět, málokdy se odběr přehoupne přes 200W (0,2 kW), ale za 24 hodin to udělalo celkem spotřebu slušných téměř 4,5 kWh. A co když máte spotřebičů více a jste doma aktivnější? Poslední foto tedy představuje 24 hodin s nabíjením plug-in hybridu v časech od 19 do 21 hodin a následně od půlnoci do cca půl páté, kdy auto bylo nabito. Odpoledne je vidět asi jen krátké nabíjení odpoledne a k večeru repete. Za den jen nabíjení auta znamenalo spotřebu kolem 20 kWh a k tomu nutno přičíst ještě spotřebu domu.

Jak si tedy vysvětlit důvod tohoto článku? Než někomu sednete na lep s výhodnou nabídkou fotovoltaiky, bedlivě prozkoumejte jaké máte potřeby. Jinak graf spotřeby bude vypadat tam, kde se chystáte celé léto ohřívat bazén nebo klimatizovat (rozumějte chladit) než tam, kde celé dny doma téměř nikdo není a celá spotřeba se odehrává pár hodin v podvečer a večer. Jinak to samozřejmě vypadá v létě, kdy je energie dostatek a večer se nesvítí, jinak to vypadá v zimě s roztočeným elektroměrem na maximum.

Bateriové uložiště doma nebo pseudo baterie u různých baterií v síti? Tak o tom až někdy příště, ale zázraky nečekejte. Vždy platí, že když si energii spotřebujete v místě výroby v čase výroby, systém se zaplatí velmi rychle. Každý jiný případ je pak špatně, někdy více, jindy méně.

Další foto:Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Extrémní sucho a změna klimatu je tady

Zveřejněno: 2019-11-08 15:18:35

Zdá se, že je něco jinak než by mělo být. Něco, co netěší nikoho. Nebo se pleteme? Ano, majitelé fotovoltaických elektráren totiž zažívají královské období. Ale vždy může být ještě lépe. Pojďme se podívat na pár zajímavých klimatologických údajů, které nám Český hydrometeorologický institut nabízí na svém webu zcela zdarma. Jsou prostě čísla, která stojí za to porovnat.

Více zde »  
 

Postavíme FVE do měsíce - jde to?

Zveřejněno: 2023-03-22 10:21:52

Jde, ale jen někde a chce to i trochu štěstí. Podrobnosti si popíšeme v dalších odstavcích, není to ale taková zívačka, jak některé firmy inzerují. Sakra pozor si dejte na firmu, co chce stavět bez existence Smlouvy o připojení.

Více zde »  
 

Výsledky dTestu z kampaně Chci sluneční energii jsou překonány

Zveřejněno: 2020-06-01 15:35:44

V roce 2019 dTest zorganizoval kampaň na hromadnou poptávku dodávky FVE domácnostem, které projeví zájem. Zájem projevilo zhruba 15 tisíc domácností, které pak dostaly od vítěze rámcovou nabídku, tu mimochodem posílá dodnes všem, i když se toho nezúčastnili. Tím vítězem se stala firma ČEZ Prodej. Pojďme se podívat na tuto problematiku jiným úhlem pohledu.

Více zde »  
 
 
VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57


Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2023


Cenová kalkulace ZDARMA »