Solární systém s baterií - otevřeme téma

Zveřejněno: 2019-11-02 11:45:14, počet zobrazení: 6131, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Nová zelená úsporám s akumulací do baterií aktuálně hýbe reklamním prostorem. Kdo z montážních firem přežil svou smrt, snaží se teď vzkřísit svůj byznys za každou cenu a distributoři energie nebo dokonce největší český e-shop se přidávají. Máme pocit, že je nejvyšší čas se postavit a křičet do světa: POZOR!!!

Není všechno zlato, co se třpytí a v tomto případě to platí dvojnásob. Na našem webu je vidět, že jsme nikdy žádnou podstatnou informaci nezatajovali, tedy věřte, neděláme si srandu.

Návratnost celého systému, byť s dotací, je závislá především na tom, kolik dokáže výrobce v době výroby spotřebovat a nebo jak má nadimenzovanou baterii, která ovšem znamená další investici s praxí ještě neprověřenou životností. Je třeba tedy být obezřetný hlavně v době návrhu celého systému, protože pak se buď stanete pokusným králíkem montážní firmy a/nebo se nebude jednat o investici ale o spotřebu, neboť návratnost bude za hranicí životnosti některých nebo rovnou všech potřebných komponentů, o záruce od dodavatele ani nemluvě.

Nemáme ve zvyku vařit z vody a jen tak plašit, naše články se vždy opírají o reálná data - máme na většině instalací fotovoltaických elektráren sledování provozu, tedy průběh vyráběného výkonu zjistíme jednoduše (viz fotopříloha). Dále využíváme nástroje, který bude v odběrném místě bez FVE asi těžko dostupný, ale je možné, že si to budete moci s distribuční společností domluvit. Píšeme o měření například ČEZ Distribuce - na domovním elektroměru je připojen bezdrátový přenos, který zpětně většinou za předchozího půl dne stáhne z elektroměru na internet informace o pohybu energie. Po registraci a přihlášení do webového nástroje (na obrázku ČEZ Distribuce) pro prohlížení toků odběrů a dodávek elektrického proudu dostaneme všechny potřebné informace pro vyhodnocení jak spotřebované energie, tak přebytků energie, které nebylo možné v rámci dané instalace zužitkovat. Pojďme se tedy podívat na pár typických situací, které jsou pro zájemce o FVE zásadní.

Zelený graf nám ukazuje případ, kdy zřejmě všechny spotřebiče s akumulací (boiler, elektromobil, baterie) jsou naplněny energií z předešlého dne. I když v tom dni měla křivka výroby téměř ideální průběh (jen po ránu vlivem odklonu od jihu a stínění byl náběh výkonu pozdější) jsou vidět značné přetoky do distribuční sítě a jelikož nedostanete aktuálně za tuto energii téměř žádné peníze, jedná se o energii v podstatě vyrobenou zbytečně. Například ve 12:45 byla zřejmě ohřívána krmě pro hladové osazenstvo domu, stejně tak by se dalo spekulovat o dalších propadlinách v grafu, výsledku to ale moc nepomůže. Další den, jak z grafu vidno, už byly přetoky minimální, zřejmě večer a v noci se hodně spotřebovalo a/nebo bylo ten následující den zataženo.

Další obrázek, který máme pro vás připraven, zobrazuje typický průběh spotřeby běžné domácnosti. Jedná se o Stand-By režimy spotřebičů, provoz ledniček, mrazáků, apod. Jak je vidět, málokdy se odběr přehoupne přes 200W (0,2 kW), ale za 24 hodin to udělalo celkem spotřebu slušných téměř 4,5 kWh. A co když máte spotřebičů více a jste doma aktivnější? Poslední foto tedy představuje 24 hodin s nabíjením plug-in hybridu v časech od 19 do 21 hodin a následně od půlnoci do cca půl páté, kdy auto bylo nabito. Odpoledne je vidět asi jen krátké nabíjení odpoledne a k večeru repete. Za den jen nabíjení auta znamenalo spotřebu kolem 20 kWh a k tomu nutno přičíst ještě spotřebu domu.

Jak si tedy vysvětlit důvod tohoto článku? Než někomu sednete na lep s výhodnou nabídkou fotovoltaiky, bedlivě prozkoumejte jaké máte potřeby. Jinak graf spotřeby bude vypadat tam, kde se chystáte celé léto ohřívat bazén nebo klimatizovat (rozumějte chladit) než tam, kde celé dny doma téměř nikdo není a celá spotřeba se odehrává pár hodin v podvečer a večer. Jinak to samozřejmě vypadá v létě, kdy je energie dostatek a večer se nesvítí, jinak to vypadá v zimě s roztočeným elektroměrem na maximum.

Bateriové uložiště doma nebo pseudo baterie u různých baterií v síti? Tak o tom až někdy příště, ale zázraky nečekejte. Vždy platí, že když si energii spotřebujete v místě výroby v čase výroby, systém se zaplatí velmi rychle. Každý jiný případ je pak špatně, někdy více, jindy méně.

Další foto:Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Reálný postup instalace solární elektrárny s dotací Nová zelená úsporám

Zveřejněno: 2020-11-30 07:58:12

Některé firmy inzerují, že dotaci garantují a když ji nedostanete, dají ji ze svého a ještě se to dá do smlouvy. Jak si mohou být tak jisti? Jak to vlastně s tím programem NZÚ je? A jsou ty garance vůbec potřeba?

Více zde »  
 

Sníh na sluneční elektrárně

Zveřejněno: 2019-12-02 13:22:47

Pokud přemýšlíte o sluneční elektrárně ať už z důvodu, že Vás láká dotační program Nová zelená úsporám, nebo jste prostě fandové do solárních elektráren, možná Vás s přicházejícími chladnými rány jen tak napadlo jak to je s fotovoltaikou v zimě?

Více zde »  
 

Jak připojit mikrozdroj?

Zveřejněno: 2020-05-25 07:09:11

Od začátku ledna 2016 platí vyhláška 16/2016 Sb. (o podmínkách připojení k síti), která umožňuje připojit solární elektrárny s výkonem do 10 kWp do sítě zjednodušenou cestou. Co tato "zjednodušená" cesta znamená a proč ji nevyužít si hned popíšeme. Tady to pořekadlo "Není všechno zlato, co se třpytí" platí do poslední unce. Úmysl byl možná dobrý, ale ach, ta naše legislativa!

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022