Zveřejněno: 2019-12-02 13:22:47, počet zobrazení: 7181, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Pokud přemýšlíte o sluneční elektrárně ať už z důvodu, že Vás láká dotační program Nová zelená úsporám, nebo jste prostě fandové do solárních elektráren, možná Vás s přicházejícími chladnými rány jen tak napadlo jak to je s fotovoltaikou v zimě?
Nemá cenu zastírat, že zima jako roční období u majitelů slunečních elektráren není populární. Slunce je po skromnu a když už je konečně jasný nebo alespoň polojasný den, tak je to svátek, který netrvá dlouho, protože délka osvitu panelů padá na minimum. Co se týče produkce elektrické energie, je jasné, že to není žádná sláva.
Mějme kupříkladu 3 kWp elektrárnu s celkem dobrým nasměrováním, ničím nezastíněnou. V letním období je schopa dát denně v průměru 14 kWh energie (průměr bereme opravdu průměr, kdy špička může být i na 20kWh za den), což dělá za měsíc kolem 400 - 420 kWh. Tatáž sluneční elektrárna pak v zimě vyrobí kupříkladu 50 - 60 kWh za měsíc, tedy v průměru do 2kWh za den (maximum v prosinci snad na 8 kWh).
Tedy spoléhat se na energii vyrobenou sluneční elektrárnou v zimě, jak vidíte na příkladu, je celkem nesmysl. A pak si kupte baterii a tu dobíjejte :) Ale to je jiná pohádka. Nás bude zajímat zima jako taková, jak ukazuje fotka z plantáže. Ne každý má tu plantáž, tak obrázek pojďme vzít jen tak, že tam vidíme sníh a sluneční panely, bezesporu fotovoltaické. Ty hory v zadu je sice taky krása, ale o tom až jindy (poznámka autora: už se těším na výšlap, po kolena ve sněhu na Praděd je to taky super).
Myslím, že málo z nás je takových nadšenců, aby po každém sebemenším sněžení chodil s nadstaveným smetákem vyklánět se z oken a ometat sníh z panelů. Je to sice metoda k lepšímu energetickému zisku, ale nic se nesmí přehánět. Myslíme si, že daleko lepší je sledovat počasí. Vysvětlení je prosté. Po většině sněžení přichází obleva a sníh jednoduše odtaje. Stačí, aby na chvíli vykouklo slunce a po tmavé ploše panelů sníh sjede jako po másle.
Druhá možnost je, že opravdu přituhne. To se děje povětšinou po večerním sněžení nad ránem. Až se vzbudíte, tak byste si akorát smeták zlomili. Tedy stejně budete muset počkat. Vždyť trocha klidu nezaškodí, ono by se stejně moc nevyrobilo, jak je uvedeno na příkladu. A když přece jen bude jasno? Tak i přes mráz se panely přes rámy prohřejí tak, aby sníh sjel dolů.
Tedy kůň má větší hlavu a tak mu úvahy o provozu sluneční elektrárny v zimě přenechejme a my raději pojeďme na lyže!
Solární boom odstartoval, vlak je v nádraží, přistupte. Podat žádost o dotaci na fotovoltaiku je opravdu snadné, popíšeme si postup krok za krokem. Potřebovat budete jen 3 věci.
Dnes si zanotujeme jednu známou dětskou písničku, jen s trochu jiným textem:
Nemít střechu - nevadí! Nemít pozemek - vadí! Nemít prachy - nevadí! Potkat blbce, jó, to vadí... Fotovoltaika nemusí být nuda :) Podíváme se na jednu velmi rozšířenou dezinformaci a krásně se nám z toho vyloupne i vcelku smysluplný význam jinak podivného nadpisu tohoto článku.
50 tisíc instalací malých fotovoltaik (ne všechny jsme instalovali my) v roce 2022 je začátek. Přichází doba prodeje přebytků, sdílené energetiky a střech pokrytých panely do posledního místa. Velký prostor vidíme i na stěnách budov.