V článku Jaký střídač pro novou sluneční elektrárnu jsme se otřeli o téma spotřeby odběrného místa ještě před instalací sluneční elektrárny a vlastně ještě dlouho před tím, než nějaký systém poptáte. Pojďme se na to podívat podrobněji.
">Zveřejněno: 2020-03-23 08:12:15, počet zobrazení: 8795, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
V článku Jaký střídač pro novou sluneční elektrárnu jsme se otřeli o téma spotřeby odběrného místa ještě před instalací sluneční elektrárny a vlastně ještě dlouho před tím, než nějaký systém poptáte. Pojďme se na to podívat podrobněji.
Aktuální heslo všech prodejců fotovoltaických elektráren na klíč je: Vnutíme vám elektrárnu, bude s dotací a něco ušetříte (hlavně, že my vyděláme). To něco ušetříte však nikdo nemůže garantovat, protože Vaši konkrétní úsporu, a potažmo pak návratnost celého systému, ovlivňuje velká spousta faktorů.
O některých se v poukazovaném předchozím článku píše (tedy třífázový solární systém s nemožností v daný okamžik dodat do konkrétní fáze všechen potřebný výkon) některé si pojďme ještě zmínit.
Alfa a omega celého problému s aktuálními slunečními elektrárnami je v tom, že většina potenciálních zákazníků nemá přesný přehled a dokonce někdy ani netuší jakou má spotřebu v době kdy slunce svítí, kdy zapadá a v noci. Je pak dobré také vědět přesný průběh takové spotřeby a zamyslet se jestli opravdu všechny spotřebiče v objektu jedou pořád, jaký mají výkon a hlavně jestli jejich provoz musí být zajištěn v době výpadku sítě (ten nemusí nikdy nastat!) nebo v noci.
Aha, spousta proměnných, že? Ledničku, mrazák, světla (asi už máme všichni LEDky), internet, zabezpečovačku budeme potřebovat mít zálohované a funkční kdykoli a po co nejdelší dobu. Počítače můžeme po nějakém krátkém čase případného výpadku sítě vypnout, aby nám nebraly zbytečně proud. A co taková varná deska, trouba? Obejdeme se bez nich, když vypadne proud a nebo co večer, je nutné aby nám žraly energii z drahých baterek, když je někdy ani nepoužijeme?
Když si pak poskládáte všechny relevantní otázky pěkně na papír, začnete se v tom topit. Ale nebojte, tento článek vás nemá odradit od pořízení sluneční elektrárny. V první řadě chceme podpořit Vaši myšlenku. Je zde totiž elegantní řešení. Existuje přístroj, který byl primárně vyvinut pro řešení případných přetoků síťových elektráren (Grid-On), tedy případů kdy v objektu nejsou baterie a není jak skladovat energii. Samozřejmě můžete si počíst v článku Co je virtuální baterie v českém pojetí, ale my se soustředíme na to k čemu nám přístroj s názvem Wattrouter Mx vlastně bude dobrý.
Wattrouter aby mohl regulovat, musí umět především měřit. A to je jeho vlastnost, kterou my při úvahách o nové FVE potřebujeme. K dispozici jsou i statistiky a tak se po nainstalování dovíte, jakou máte kdy spotřebu a jaké přístroje jak žerou a jestli je jejich provoz na beterie nezbytně nutný. Tedy hodně zdaru! Jo a ještě poznámka - Po ukončení měření před poptávkou sluneční elektrárny si tam ten Wattrouter můžete nechat pro jeho prvotní účel - tedy regulaci disponibilní energie, aby Vám neutíkala zbytečně do sítě.
Další foto:
Jednofázový, třífázový, Grid-ON, Grid-Off, Hybridní... Kdo se v tom má vyznat? Něco si o tom napíšeme, ale jen tak trošku, aby to nenudilo :)
Rok 2020 sice přinesl nezvyklý (ne) chod běžných služeb a následky pandemie budeme pociťovat ještě dlouho, ale na druhou stranu lidé dostali prostor přemýšlet sami nad sebou, svým životem a v neposlední míře také nad tím, jak si svůj komfort zachovat, či dokonce povýšit na další level. Vše špatné je na něco dobré a to špatné se zapomene. Tím dobrým je, že spousta z nás se dokopala k činům, na které dříve nebyl čas a protože nejezdíme na výlety a dovolené, zbývá najednou prostor pro investice.
Tato otázka se občas v poptávkách ukazuje jako nezodpovězená, i když by se mohlo zdát, že odpověď je na internetu všude. Zájemci se ptají a tak si to jen tak lehce pojďme projít.