Němci sníží státní podporu solární energie až o 30 procent

Zveřejněno: 2012-03-30 21:48:29, počet zobrazení: 7167, zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/170135-nemci-snizi-statni-podporu-solarni-energie-az-o-30-procent/. Další novinky zde.

Berlín – Němečtí poslanci podle očekávání schválili snížení státní podpory solární elektřiny u nových projektů od 1. dubna až o 30 procent. Cílem je omezit boom výstavby fotovoltaických elektráren v Německu. Proti tomuto opatření vlády však má výhrady část spolkových zemí, které zasedají v horní parlamentní komoře. Novela zákona se tak může ještě změnit.

Berlín – Němečtí poslanci podle očekávání schválili snížení státní podpory solární elektřiny u nových projektů od 1. dubna až o 30 procent. Cílem je omezit boom výstavby fotovoltaických elektráren v Německu. Proti tomuto opatření vlády však má výhrady část spolkových zemí, které zasedají v horní parlamentní komoře. Novela zákona se tak může ještě změnit.Nejvíce se krácení garantovaných výkupních cen dotkne velkých solárních parků, u nichž subvence klesnou právě o 30 procent. Fotovoltaickým instalacím na střechách se dotace sníží o 20 procent. Nově však mají mít nárok na starou cenu ti provozovatelé malých elektráren, kteří si přihlásili jejich připojení do sítě do 24. února a zprovozní je do konce června.Cílem novely je "zkrotit" boom výstavby nových fotovoltaických zařízení v Německu, světové jedničce ve výrobě elektřiny ze slunce. Aby německá vláda nalákala investory, slíbila jim na dvacet let garantované výkupní ceny, které však prodražují cenu elektřiny pro koncové odběratele. Vláda proto pravidelně tuto podporu pro nová zařízení snižuje. Tentokrát se rozhodla pro razantnější omezení.

Garantovaná cena bude záviset na počtu nových panelů

Zákonodárci středopravé koalice však původní návrh upravili s tím, že garantovaná cena bude klesat o jedno procento měsíčně až od května do října, poté se jeho výše bude nově vypočítávat na základě přírůstku instalovaného výkonu solárních elektráren v předchozím období. Pokud by se například opakoval razantní nárůst o 7,5 gigawattu (GW) jako v letech 2010 a 2011, mohly by se dotace měsíčně snížit až o 2,8 procenta.U nových projektů také už Německo nebude vykupovat všechnu vyrobenou solární elektřinu. Majitelé malých zařízení budou muset sami spotřebovat nebo prodat za tržní ceny 20 procent produkce (původní návrh počítal s 15 procenty), větší elektrárny deset procent.Podle předsedy představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace Petra Klimka by se fotovoltaičtí producenti díky lepším technologiím mohli již brzy bez státních dotací zcela obejít. "Němci mají spočítáno, že za dva až čtyři roky bude výrobní cena tak nízká, že se do toho vyplatí investovat i bez výkupních cen," tvrdí Klimek. "Takové projekty už vznikají i v Česku," dodal.

Omezení podpory odmítají některé spolkové země

Německý solární průmysl proti těmto opatřením protestuje a označuje je za likvidační. Řada výrobců panelů se už nyní potýká s finančními problémy; v posledních měsících jich několik vyhlásilo bankrot. Klimek vládní postup za likvidační nepovažuje, spíše naopak. "Myslím si, že to je krok správným směrem. Měly by se podporovat instalace na střechách a vlastní spotřeba," podotkl.Výrazné omezení podpory solární energetiky má ale také odpůrce silnějšího kalibru. Staví se proti němu některé spolkové země především na jihu a východě Německa, kde je tento průmysl nejrozvinutější a zaměstnává tam tisíce lidí. Právě zástupci regionálních vlád tvoří druhou parlamentní komoru, Spolkovou radu, která má novelu začít projednávat v pátek a její rozhodnutí se čeká 11. května.Četli jste? (Ne)buďte energeticky nezávislí

Zveřejněno: 2020-05-05 12:12:48

Komentář, který si nemůžeme odpustit.
Titulek dnešního tématu snad každý viděl u nějaké nabídky na fotovoltaickou elektrárnu. Zamyslel se však někdo nad reálností takového (samozřejmě toho pozitivního) příkazu? Nemělo být snad napsáno: zkuste jestli umíme nabídnout fve s baterií tak, abyste se nemuseli bát výpadku v případě servisu distribuční sítě?

Více zde.  
 

Extrémní sucho a změna klimatu je tady

Zveřejněno: 2019-11-08 15:18:35

Zdá se, že je něco jinak než by mělo být. Něco, co netěší nikoho. Nebo se pleteme? Ano, majitelé fotovoltaických elektráren totiž zažívají královské období. Ale vždy může být ještě lépe. Pojďme se podívat na pár zajímavých klimatologických údajů, které nám Český hydrometeorologický institut nabízí na svém webu zcela zdarma. Jsou prostě čísla, která stojí za to porovnat.

Více zde.  
 

Solární systém s baterií - otevřeme téma

Zveřejněno: 2019-11-02 11:45:14

Nová zelená úsporám s akumulací do baterií aktuálně hýbe reklamním prostorem. Kdo z montážních firem přežil svou smrt, snaží se teď vzkřísit svůj byznys za každou cenu a distributoři energie nebo dokonce největší český e-shop se přidávají. Máme pocit, že je nejvyšší čas se postavit a křičet do světa: POZOR!!!

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:

E-MAIL

HESLO


Další informace:

(c) nemakej.cz 2020