Zveřejněno: 2020-04-20 06:21:47, počet zobrazení: 22916, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Na zajímavou otázku zajímavá odpověď. Teorie je věc pěkná, ale reálná historická data navíc z posledních let jsou k nezaplacení. Jak je to tedy s výrobou fotovoltaických elektráren? Kolik vyrobí FVE energie za den? Přívržence našeho webu potěšíme a některé obchoďáky (s teplou vodou nebo slunečními elektrárnami) asi moc ne.
Obrázek u tohoto článku (hlavně na něm zobrazená data) je přesně to, co potřebuje každý plánovač znát. Tedy, co se krývá v obrázku? A jak vznikl?
Vzali jsme jeden z 36 střídačů, které na jedné elektrárně monitorujeme. V databázi provozních dat jsme vytáhli všechny denní produkce daného střídače za všechny kalendářní dny od 1.1.2015. Abychom se neprali s různým počtem dnů u přestupného roku (letos a v roce 2016), data z těchto let z 29.2. ignorujeme.
Na síťovém měniči z DC do AC je připojeno 5,7 kWp panelů, tedy z databáze získaná data jsme znormovali na 1 kWp, tedy podělili hodnotou výkonu panelů. Uvedený graf tedy zobrazuje normalizovaná data přepočtená na 1 kWp výkonu v dané lokalitě. Je dlužno říci, že pokud bychom vzali libovolný střídač odkudkoli v ČR, budou se získané informace lišit maximálně o 10%.
Jednotlivé roky jsme poskládali jakoby přes sebe, to znamená, že u každého data je 6 čar až po 4.4. a 5 čar od 5.4. po 31.12. Za rok 2020 byla data pouze do 4.4.2020, v ten den probíhala datová příprava na tento článek.
Nejzásadnější informace, kterou na grafu jasně vidíme je maximální produkce energie v jednotlivých částech roku a současně její jistota či spíše nejistota. Barvy oddělují data z jednotlivých let.
Můžeme dobře odhadnout kolik vyrobí FVE například s výkonem 4 kWp za den. Proč zrovna 4 kWp? Třeba pro to, že na takovou FVE s akumulací do baterií dostanete z NZU dotaci 50%, max. 150 tisíc Kč a je dobré vědět k čemu pak ta energie bude a jestli vůbec takovou elektrárnu potřebujete.
Přes zimu (prosinec, leden) vidíme na grafu denní produkce sluneční elektrárny hodnotu 1-2 kWh, tedy v našem 4kWp případě to bude 4-8 kWh. Tak to si maximálně ohřejeme vodu v boileru a kde je vlastní spotřeba domu v době výroby?
Na jaře a na podzim to už vypadá zajímavěji a s produkcí kolem 3 - 5 kWh/kWp jsme schopni mít 12-20 kWh za den a to už nakrmíme boiler i případně baterii s kapacitou 10 kWh, protože jak jistě všichni dobře víme, tuto baterii nenabíjíme do 100% a ani není vybitá po 15%, tedy nám na takovou baterii stačí 8 kWh za den...
A léto? To je samozřejmě všech majitelů slunečních elektráren ráj! Energii by mohli rozdávat! A tak kdo nemá baterii s vyšší kapacitou a nepotřebuje energii na chlazení jídla a pití a klimatizaci domu a filtraci bazénu a dobíjení auta a ... atd., tak ten ji nakonec pošle distributorovi do sítě.
Tak jak to budete mít vy? A nebo to takto už máte?
Další foto:
Byť se žádná podpora domácností na pořízení elektromobilů nebo alespoň plug-in hybridů nechystá, jedno malé plus v pokračování programu Nová zelená úsporám najdeme. A jak pak nabíjet? V době nočního proudu nebo to jde i levněji?
Součástí dotačního programu Nová zelená úsporám je i podoblast C.5 Zpracování odborného posudku a zajištění měření průvzdušnosti obálky budovy. 5000 Kč na projekt. U FVE nás nějaká obálka vůbec nezajímá, tedy co je v tom posudku a kolik to stojí a kdo to může připravit?
Obecné principy uvedené na stránce Návratnost fotovoltaické elektrárny jsou platné i s aktuálním programem dotace na FVE od 12.10.2021. Nová zelená úsporám přechází s podporou podmíněnou vlastní spotřebou na prostou investiční, každý projekt tak může být podpořen do výkonu 10 kWp, což je zároveň legislativní limit pro tzv. mikrozdroj. Výrobce nemusí být podnikatel s licencí a současně může prodávat přebytky vyrobené energie.