Zveřejněno: 2020-06-15 04:55:05, počet zobrazení: 17009, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Chystáte se koupit hybridní fotovoltaickou elektrárnu a chcete mít jistotu, že Vás nikdo "nenatáhne", tak se pídíte po informacích na internetu a některé věci se přesto nemůžete dovědět. Možná dnes napovíme či pomůžeme, alespoň se pokusíme. Vycházíme z reálných dat, tak to určitě nebude "out".
Reálnými daty teď myslíme průběhy výkonu reálné fotovoltaické elektrárny v různých dnech části roku 2019. Z elektrárny o výkonu 5,7 kWp jsou data znormována na 1 kWp, ať se s tím dá univerzálně pracovat. Vidíme, že "kopec" se v průběhu roku liší jak výškou, tak šířkou. Protože jsme data nijak neupravovali, jsou jednotlivé křivky pěkně kostrbaté, pro naše účely to vadit nebude.
Dáme si příklad, na kterém se vše ukáže. Řekněme, že máme RD s roční spotřebou 4 MWh elektrické energie. Dá se říci, že to je asi 11 kWh za den. V průměru to platí, ale průměr je jen číslo. Vy byste měli být konkrétnější a vědět kolik spotřebujete přes den a kolik v noci. Přichází tedy na řadu denní odečet hodnot elektroměru ráno než odejdete do práce (v 6?) a odpoledne či podvečer (v 16?) po dobu typicky jednoho týdne. Zjistíte například, že přes týden v průběhu dne spotřebujete 6 kWh a v noci 4 kWh, o víkendu se může i vařit, tak poměr vyjde 10 ku 4 kWh. Celkově může vyjít spotřeba přes den v průměru 7 kWh, tedy průměrně odběr ze sítě 700 W.
Řekněme, že při roční spotřebě 4 MWh poptáváte HFVE s výkonem 4 kWp na panelech, aby byla dotace v rámci titulu Nová zelená úsporám 155 tisíc Kč. Graf si můžete vynásobit 4 nebo stálý potřebný výkon pro pokrytí vlastní spotřeby si podělíte výkonem panelů v kWp, tedy čtyřmi. Na dalším obrázku máme tedy čáru s označením 0,175 kW/kWp. V místech, kde tato čára protne konkrétní kopec začíná a končí čas po který FVE dokáže uživit dům svou produkcí ze slunce. Když na časové ose odečteme časový úsek takovéto "soběstačnosti", zjistíme, kolik energie nebudeme muset ukládat do baterií v konkrétním období. Pro jarní rovnodennost v tomto příkladu vyšly časy přibližně 07:30 a 16:40, tedy zhruba 8 hodin by měla výroba stačit na potřeby domu. Vynásobením s průměrným výkonem 700 W vyjde 5,6 kWh a jestliže nám vyšla spotřeba za 24 hodin 11 kWh, tak v baterii by pro jarní rovnodennost bylo potřeba mít použitelnou kapacitu baterie 5,5 kWh, tedy reálně by 8 kWh v nominálu mohlo stačit.
Je třeba zmínit, že ne vždy bude průběh výkonové křivky z fotovoltaických panelů ideální a tak potřeba kapacity může být i vyšší. Záleží pak samozřejmě na tom, jak moc chcete do baterie investovat, aby se to vyplatilo.
Další foto:
Na trh stále přichází nová auta na baterky. Ať už jsou to čistokrevné elektromobily nebo plug-in hybridy, jedno mají společné - potřebují nabíjet. Jak je to v reálu a jak se zapojí domácí sluneční elektrárna? Máme zkušenosti, pojďe si dát relax se zajímavými informacemi.
Vychloubat se nejvýkonnějšími slunečními panely, to umí každý. Jak to ale je ve skutečnosti? Co když reklama neuvádí relevantní data? A jak si můžu poradit vlastními silami (kalkulačkou)?
Na téma výkupu přebytků z fotovoltaické elektrárny jdou po internetu téměř legendy. Už nejen anarchistické kroužky skloňují výrazy spotová cena, denní trh, výrobní EAN nebo cenový fix. Licence na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů by také neměla být zaklínadlem.