Lze věřit PV-GIS? Porovnali jsme s reálem.

Zveřejněno: 2020-06-08 08:11:39, počet zobrazení: 4400, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

PV-GIS je databáze slunečního záření a dlouhá léta je používána k predikci produkce solárních elektráren. Kdo je alespoň trochu v oboru znalý, ten ví, o čem je řeč. Hledali jsme na internetu nějaký článek, který by osvětlil, jestli se ale údajům z tohoto zdroje dá věřit, vždyť i Státní energetická inspekce při svých kontrolách na PV-GIS odkazuje. Pojďme se tedy podívat na naše zjištění.

Druhý obrázek u článku je graf, stačí na něj juknout a hned to vidíme. Oko není p*del, oko vidí :) Možná ty popisky jsou na některých zařízeních hůře čitelné, tedy reálná je ta modrá křivka, oranžová vychází z dat z PVGIS získaných. Dopracovat se k nim byl trochu oříšek (vůbec ne překladatelský), nicméně povedlo se, leč s velmi hrubými hodnotami - dostupná byla pouze data po hodinách a to od 05:45 po 17:45. Reálná data jsme tedy také ořezali a když se navíc ke grafu přidal koeficient k, který podle špičkové hodnoty zbytek grafu znormoval, byly fajne data na světě. Normalizace byla nutná, neboť PVGIS poskytuje pouze hodnotu osvitu při čisté obloze (clear sky), kdežto my máme jen hodnoty aktuálního výkonu v konkrétním čase s přesností na 5 minut.

Jak je vidět, na webu prezentovaným datům se dá s relativní přesností docela slušně věřit. A o tento výsledek naší vědecké práce jsme se s vámi chtěli podělit. ... co že to jede ve vašich hlavách? Na co to bude dobré? Uvidíte v nějakém jiném článku, který už je buď v přípravě a nebo zveřejněn (podle toho, kdy tento článek čtete).

 

Další foto:Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Sníh na sluneční elektrárně

Zveřejněno: 2019-12-02 13:22:47

Pokud přemýšlíte o sluneční elektrárně ať už z důvodu, že Vás láká dotační program Nová zelená úsporám, nebo jste prostě fandové do solárních elektráren, možná Vás s přicházejícími chladnými rány jen tak napadlo jak to je s fotovoltaikou v zimě?

Více zde »  
 

Jak se připravit na instalaci sluneční elektrárny

Zveřejněno: 2020-10-12 06:18:22

Článek je určen pouze expertům! Protože ale na internetu je dneska expertem každý, je vlastně téma pro všechny :) A protože se instalují převážně hybridní FVE či ty s přebytky do vody (a jejich kombinace), zaměříme se hlavně tímto směrem.

Více zde »  
 

FVE na dluh potěší nejen banku

Zveřejněno: 2021-01-18 07:32:25

Návratnost solární elektrárny je téma nejen vášnivých matematiků s excelovskou tabulkou. Stále více zájemců o FVE se rekrutuje i z řad běžných spotřebitelů s úvahami nad úsporami. Dělají dobře a ještě lépe ti, kteří uvažují i o půjčce na fotovoltaický  systém, minimálně nad částí, kterou pak pokryje dotace.

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Nová registrace |Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022