Lze věřit PV-GIS? Porovnali jsme s reálem.

Zveřejněno: 2020-06-08 08:11:39, počet zobrazení: 3763, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

PV-GIS je databáze slunečního záření a dlouhá léta je používána k predikci produkce solárních elektráren. Kdo je alespoň trochu v oboru znalý, ten ví, o čem je řeč. Hledali jsme na internetu nějaký článek, který by osvětlil, jestli se ale údajům z tohoto zdroje dá věřit, vždyť i Státní energetická inspekce při svých kontrolách na PV-GIS odkazuje. Pojďme se tedy podívat na naše zjištění.

Druhý obrázek u článku je graf, stačí na něj juknout a hned to vidíme. Oko není p*del, oko vidí :) Možná ty popisky jsou na některých zařízeních hůře čitelné, tedy reálná je ta modrá křivka, oranžová vychází z dat z PVGIS získaných. Dopracovat se k nim byl trochu oříšek (vůbec ne překladatelský), nicméně povedlo se, leč s velmi hrubými hodnotami - dostupná byla pouze data po hodinách a to od 05:45 po 17:45. Reálná data jsme tedy také ořezali a když se navíc ke grafu přidal koeficient k, který podle špičkové hodnoty zbytek grafu znormoval, byly fajne data na světě. Normalizace byla nutná, neboť PVGIS poskytuje pouze hodnotu osvitu při čisté obloze (clear sky), kdežto my máme jen hodnoty aktuálního výkonu v konkrétním čase s přesností na 5 minut.

Jak je vidět, na webu prezentovaným datům se dá s relativní přesností docela slušně věřit. A o tento výsledek naší vědecké práce jsme se s vámi chtěli podělit. ... co že to jede ve vašich hlavách? Na co to bude dobré? Uvidíte v nějakém jiném článku, který už je buď v přípravě a nebo zveřejněn (podle toho, kdy tento článek čtete).

 

Další foto:Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Který je nejúčinnější solární panel?

Zveřejněno: 2020-07-22 10:21:36

Vychloubat se nejvýkonnějšími slunečními panely, to umí každý. Jak to ale je ve skutečnosti? Co když reklama neuvádí relevantní data? A jak si můžu poradit vlastními silami (kalkulačkou)?

Více zde »  
 

Jak dlouho vydrží baterie u hybridní elektrárny?

Zveřejněno: 2021-09-11 22:30:05

Instalace fotovoltaické elektrárny nezačíná na střeše, ale u investora, který má spoustu všetečných otázek. Některé se hodně opakují, třeba tyto... Jak se počítají cykly a jak to souvisí s životností akumulátoru? A vydrží mi baterka 10 let?

Více zde »  
 

Nová zelená úsporám pokračuje do roku 2030

Zveřejněno: 2021-08-04 11:32:44

Na nějaké informace o nástupci stávajícího programu čekáme v podstatě od jara 2021. Máme dobré zprávy, ale pořád něco chybí.

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022