Zveřejněno: 2020-06-08 08:11:39, počet zobrazení: 5022, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
PV-GIS je databáze slunečního záření a dlouhá léta je používána k predikci produkce solárních elektráren. Kdo je alespoň trochu v oboru znalý, ten ví, o čem je řeč. Hledali jsme na internetu nějaký článek, který by osvětlil, jestli se ale údajům z tohoto zdroje dá věřit, vždyť i Státní energetická inspekce při svých kontrolách na PV-GIS odkazuje. Pojďme se tedy podívat na naše zjištění.
Druhý obrázek u článku je graf, stačí na něj juknout a hned to vidíme. Oko není p*del, oko vidí :) Možná ty popisky jsou na některých zařízeních hůře čitelné, tedy reálná je ta modrá křivka, oranžová vychází z dat z PVGIS získaných. Dopracovat se k nim byl trochu oříšek (vůbec ne překladatelský), nicméně povedlo se, leč s velmi hrubými hodnotami - dostupná byla pouze data po hodinách a to od 05:45 po 17:45. Reálná data jsme tedy také ořezali a když se navíc ke grafu přidal koeficient k, který podle špičkové hodnoty zbytek grafu znormoval, byly fajne data na světě. Normalizace byla nutná, neboť PVGIS poskytuje pouze hodnotu osvitu při čisté obloze (clear sky), kdežto my máme jen hodnoty aktuálního výkonu v konkrétním čase s přesností na 5 minut.
Jak je vidět, na webu prezentovaným datům se dá s relativní přesností docela slušně věřit. A o tento výsledek naší vědecké práce jsme se s vámi chtěli podělit. ... co že to jede ve vašich hlavách? Na co to bude dobré? Uvidíte v nějakém jiném článku, který už je buď v přípravě a nebo zveřejněn (podle toho, kdy tento článek čtete).
Další foto:
Kvalita na prvním místě, žádné dlouhé čekání na nabídku a záloha až před realizací FVE. Solární asociace má jasno a my taky. Loni jsme namontovali více než 250 FVE jak na RD, tak na firmy, nejsme žádní amatéři.
Tato otázka se občas v poptávkách ukazuje jako nezodpovězená, i když by se mohlo zdát, že odpověď je na internetu všude. Zájemci se ptají a tak si to jen tak lehce pojďme projít.
Na trh stále přichází nová auta na baterky. Ať už jsou to čistokrevné elektromobily nebo plug-in hybridy, jedno mají společné - potřebují nabíjet. Jak je to v reálu a jak se zapojí domácí sluneční elektrárna? Máme zkušenosti, pojďe si dát relax se zajímavými informacemi.