Lze věřit PV-GIS? Porovnali jsme s reálem.

Zveřejněno: 2020-06-08 08:11:39, počet zobrazení: 982, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

PV-GIS je databáze slunečního záření a dlouhá léta je používána k predikci produkce solárních elektráren. Kdo je alespoň trochu v oboru znalý, ten ví, o čem je řeč. Hledali jsme na internetu nějaký článek, který by osvětlil, jestli se ale údajům z tohoto zdroje dá věřit, vždyť i Státní energetická inspekce při svých kontrolách na PV-GIS odkazuje. Pojďme se tedy podívat na naše zjištění.

Druhý obrázek u článku je graf, stačí na něj juknout a hned to vidíme. Oko není p*del, oko vidí :) Možná ty popisky jsou na některých zařízeních hůře čitelné, tedy reálná je ta modrá křivka, oranžová vychází z dat z PVGIS získaných. Dopracovat se k nim byl trochu oříšek (vůbec ne překladatelský), nicméně povedlo se, leč s velmi hrubými hodnotami - dostupná byla pouze data po hodinách a to od 05:45 po 17:45. Reálná data jsme tedy také ořezali a když se navíc ke grafu přidal koeficient k, který podle špičkové hodnoty zbytek grafu znormoval, byly fajne data na světě. Normalizace byla nutná, neboť PVGIS poskytuje pouze hodnotu osvitu při čisté obloze (clear sky), kdežto my máme jen hodnoty aktuálního výkonu v konkrétním čase s přesností na 5 minut.

Jak je vidět, na webu prezentovaným datům se dá s relativní přesností docela slušně věřit. A o tento výsledek naší vědecké práce jsme se s vámi chtěli podělit. ... co že to jede ve vašich hlavách? Na co to bude dobré? Uvidíte v nějakém jiném článku, který už je buď v přípravě a nebo zveřejněn (podle toho, kdy tento článek čtete).

 

Další foto:Četli jste? Porovnání nabídek slunečních elektráren s baterií

Zveřejněno: 2020-11-16 07:15:03

Rozhodli jste se pro hybridní solární elektrárnu, nabídky se scházejí, ale každá má jiné parametry, navíc vůbec, ale vůbec nesouhlasí s inzerovanými od daných firem. A teď mi řekněte, co s tím?

Více zde.  
 

NZU C3.9 je tu od 15. května 2020

Zveřejněno: 2020-11-09 09:22:17

No a co? Tomu nerozumím. Chytrému napověz, hloupého... Ok, v uvedeném termínu přibyla zajímavá podoblast dotace na FVE. Když napíšeme zajímavá, tak to bude nutné trochu popsat, pojďme na to.

Více zde.  
 

FVE na ČOV, sámošku, benzínku i firmu

Zveřejněno: 2021-03-01 07:44:11

Mikrozdroj na střeše je velmi užitečná věc. Mrkneme na on-grid FVE bez akumulace a dotace se zaměřením na ty, co mají spotřebu energie přes den alespoň 7 kWh za hodinu.

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:
E-MAIL

HESLO


Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2021