Naše firma žije fotovoltaikou, ale už nemontujeme fotovoltaické elektrárny na klíč v takovém rozsahu jako dříve (viz. naše reference), zaměřujeme se pouze na projekty, které jsou pro investora ekonomicky zajímavé a také sledujeme, co se kde šustne a občas se také rádi podělíme o vlastní zkušenosti.
Před koncem loňského roku byly úřady zavaleny žádostmi o schvalování stovek solárních elektráren. Podnikatelé, kteří se snažili spustit své zdroje do 31. prosince, aby dosáhli na loňskou výhodnou výkupní cenu, často neváhali sáhnout k nejrůznějším neférovým praktikám.
Nemanice – Příhraniční obec patřící mezi deset nejslunečnějších v Česku byla jednou z prvních, které měly v územním plánu solární park. Ten je po změně podmínek pro provoz slunečních elektráren ztracen.
Liberec - Státní zástupce obžaloval tři muže, kteří se údajně pokusili milionem korun uplatit pracovníka Energetického regulačního úřadu (ERÚ), aby získali licenci pro solární elektrárnu s platností ještě pro rok 2010. Zajistili by tím výhodnější výkupní cenu elektřiny. Mužům ve věku 27 až 44 let nyní hrozí až šest let vězení, napsal server iHned.cz. Obžalovaní byli zástupci českobudějovické firmy Lumen energetický development. Ta už na začátku roku obvinění odmítla.
Solární elektrárny na českých polích vyrašily jako houby po dešti a nakonec hrozilo, že se kvůli nim elektrická síť zhroutí. Aby nedošlo k prudkému nárůstu cen elektřiny pro domácnosti, vymyslela minulý rok vláda a parlament způsob boje proti překotnému stavění slunečních panelů pomocí výrazného zvýšení poplatků za vynětí parcel z půdního fondu. Naneštěstí toto opatření nepostihne jen sluneční elektrárny, ale zdraží se i stavby silnic a dálnic.
Praha - Bezmála rok poté, co vláda a Parlament zdanily solární proud a zrušily další výhody pro fotovoltaické elektrárny, se na stát obrátilo už zhruba sto domácích a zahraničních investorů, kteří požadují finanční kompenzaci.
Pokud firmy ve sporu se státem uspějí, mohl by rozpočet zchudnout o miliardy korun.
Ministerstvo financí si však takovou variantu nepřipouští. "Domníváme se, že naše právní pozice zůstává pevná," řekl Aktuálně.cz Michal Žurovec z tiskového oddělení ministerstva.
Zároveň ale ví, že situace může dospět až k arbitrážím. "Riziko arbitráží nemůžeme vyloučit," uvedl úředník tiskového odboru.
PRAHA - Výroba elektřiny v solárních elektrárnách letos za sedm měsíců vzrostla na 1386 gigawatthodin, což je čtyřnásobek proti stejnému období loni. Nejvíce zatím fotovoltaické zdroje letos podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vyrobily v květnu, a sice 300 gigawatthodin.
České solární elektrárny zatím nevyužívají svou kapacitu výroby. Výpadky elektřiny kvůli přetížení přenosové soustavy tak zatím podle ČEPS nehrozí. "Ještě nebyl dosažen bilanční limit stanovený pro tyto zdroje," potvrdila specialistka odboru komunikace ČEPS Eva Vítková.
S blížícím se koncem roku slyšíme opět hysterické zprávy o tom, jak je solární energie drahá. Argumenty jsou stále tytéž. Solární energie je zlo, ke kterému nás tlačí Evropská unie. Podívejme se na základě aktuálních čísel, jak je to doopravdy.
S blížícím se koncem roku slyšíme opět hysterické zprávy o tom, jak je solární energie drahá. Argumenty jsou stále tytéž. Solární energie je zlo, ke kterému nás tlačí Evropská unie. Podívejme se na základě aktuálních čísel, jak je to doopravdy.
Zdroj: http://sdeleni.idnes.cz/je-elektrina-z-uhli-levnejsi-nez-solarni-energie-fu5-/eko-sdeleni.aspx?c=A110913_094730_eko-sdeleni_ahr
Vranovská Ves - K dohodě patrně spějí jednání mezi Vranovskou Vsí a společností Domica. Zastupitelé kývli na smlouvu, která má přinést přes milion korun ročně.
PRAHA - Loni bohaté výdělky, letos jen hubené zisky, nebo dokonce ztráta. Tak vypadají výsledky společností, jež v minulých letech investovaly do solárních elektráren. Rozdíl způsobila jediná změna - zavedení odvodu za elektřinu vyrobenou ze slunečního záření, tedy takzvané solární daně.
PRAHA – Při povolování solárních elektráren na »poslední chvíli« mohli pracovníci Energetického regulačního úřadu (ERÚ) pomáhat podvodníkům. Údajně tak prý činili i na základě politického tlaku.
V první polovině letošního roku pocházelo přes 20 procent německé energie z obnovitelných zdrojů. To je mnohem lepší výsledek než se čekalo. Podle spolkové vlády je jasným důkazem, že Německo zvládne přechod od atomové k takzvané zelené energii.
Cenový diktát ukončil boom obnovitelných zdrojů. Elektřina ze solárních elektráren a jiných obnovitelných zdrojů začíná tvrdě konkurovat energetickým gigantům.
Pražská burza se tento měsíc dočká nového přírůstku. Vstoupí na ni akciová společnost E4U, která podniká v oboru obnovitelných zdrojů energie. Od 25. srpna se její akcie začnou obchodovat v systému KOBOS a stanou se součástí indexu PX Glob.
Jeden z majitelů fotovoltaických elektráren uspěl u soudu se stížností na 26 procentní daň z výnosů. Informaci jako první přinesla Česká televize. Daň vyměřil stát ve snaze nějak zkrotit solární boom, který by přišel spotřebitele hodně draho. Vzhledem k prudkému rozvoji fotovoltaických elektráren, ke kterému došlo především v loňském roce, se České republice začalo přezdívat ‘solární velmoc‘.
Energetický regulační úřad (ERÚ) reaguje na podezřelé hromadné přidělování licencí na solární elektrárny na konci loňského roku a připravuje vlastní audit, který má zjistit, kdo v celém případu pochybil.
Protikorupční policie začala prošetřovat, jestli povolování solárních elektráren na konci loňského roku neprovázela korupce. Informují o tom Hospodářské noviny.
PRAHA - Loni bohaté výdělky, letos jen hubené zisky, nebo dokonce ztráta. Tak vypadají výsledky společností, jež v minulých letech investovaly do solárních elektráren. Rozdíl způsobila jediná změna - zavedení odvodu za elektřinu vyrobenou ze slunečního záření, tedy takzvané solární daně.
Účet pro poplatníky za solární boom bude 200 miliard, odhaduje nová předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. HN poskytla vůbec první rozhovor po nástupu do funkce.
Firmy, které doplatily na nezvládnutou podporu fotovoltaiky ze strany českých úřadů, našly recept, jak se vyhnout krachu. Tamní vláda totiž politiku výhodných výkupních cen solárního proudu vedla až do června. Mnoho podnikatelů tak rozmontovalo své sluneční elektrárny a převezlo je o pár set kilometrů na východ. Informaci přinesl portál Aktuálně.cz
Hradec Králové - Pro desítky českých solárních podnikatelů se stalo Slovensko zemí, která je zachránila před krachem a milionovými dluhy.
Když česká vláda a úřady nezvládly rozvoj fotovoltaiky, rozhodly se radikálně snížit výhodné výkupní ceny solárního proudu a zastavit připojování nových panelů. Tím dostaly spoustu firem do pasti.
Měly sice postavené solární parky, ale i kdyby začaly vyrobený proud prodávat, investice by se jim nikdy nevrátila.
Na Slovensku ovšem podpora trvala až do června, a tak se mnozí solární podnikatelé upnuli k jedinému cíli: rozmontovat sluneční elektrárny a přestěhovat o stovky kilometrů dál na východ.
Investoři do solárních zdrojů dosáhli v pondělí prvního právního úspěchu. Městský soud v Praze posoudil 26procentní daň uvalenou na výnosy elektráren je protiústavní. Definitivní slovo bude mít Ústavní soud. Na dotazy čtenářů odpovídal advokát Petr Petržílek.
Německá firma připravovala velký projekt solární elektrárny v Ralsku výrazně levněji než dodavatel ČEZ.
Podnikání v tomto oboru takřka ztratilo smysl, tvrdí investoři do solárních elektráren. 26procentní daň z výnosů, kterou narychlo zavedla vláda, označil již za protiústavní Městský soud v Praze.
Česku hrozí přes osmdesát arbitráží. Zahraniční vlastníci solárních elektráren se totiž bouří, že zavedením srážkové daně na příjmy z prodeje této energie stát neochránil jejich investice. A už začínají posílat žaloby. Česko chystá tým expertů, kteří jej mají zastupovat - bez výběrového řízení.
Nejrůznějších solárních elektráren je nejen ve světě ale i u nás řada. Ale jen tahle je schopná „chrlit“ elektřinu 24 hodin denně po 365 dní v roce.
SOLÁRNÍ DAŇ. Argumenty státu pro solární daň a argumenty investorů proti ní jsou srovnatelné, říká Martin Hrodek. Důležitý tak podle něj bude výsledek prvního sporu, který může hrát roli budoucího precendentu a skýtá také potenciál pro spolupráci jednotlivých investorů proti Česku.
V poslední době jsme svědky obrovské nevole vůči všemu, co jakkoliv souvisí s problematikou solárních elektráren. I v tomto odvětví však existují lidé, kteří skrze instalování několika solárních panelů na střechu svého domu chtěli ukázat, že to s naším životním prostředím myslí vážně. Na rozdíl od jiných se však stát vůči těmto zachoval zcela macešsky, když veškeré sliby a státní garance vzaly ze dne na den za své.
Slovensko od letošního července omezilo podporu výrobců elektřiny z obnovitelných zdrojů. Výkon slunečních elektráren ke konci června činil 480 MW. Proti skokovému zdražení elektřiny v důsledku dotování proudu ze solárních elektráren zasáhlo také Česko.
PRAHA (MEDIAFAX) - Česká fotovoltaická průmyslová asociace odmítá spekulace o tom, že kvůli podpoře solárních elektráren dojde v příštím roce k dalšímu skokovému zdražení elektřiny. V úterý o tom informoval mluvčí asociace Jan Hlaváč.