Naše firma žije fotovoltaikou, ale už nemontujeme fotovoltaické elektrárny na klíč v takovém rozsahu jako dříve (viz. naše reference), zaměřujeme se pouze na projekty, které jsou pro investora ekonomicky zajímavé a také sledujeme, co se kde šustne a občas se také rádi podělíme o vlastní zkušenosti.
Dvouletý stop stav, během kterého se do distribuční sítě nesměly připojovat další větrné a fotovoltaické elektrárny, patrně skončil. Energetický regulační úřad (ERÚ) uznal argumenty provozovatelů alternativních zdrojů energie, informovali v pondělí jejich právní zástupci.
Elektřina ze solárních panelů, větrných elektráren a z dalších obnovitelných zdrojů možná v nejbližší době přijde o státní dotace.
Vedení Energetického regulačního úřadu nyní prověřuje finanční možnosti státu zvýhodňovat zelené zdroje energie vyšší výkupní cenou proudu.
Výsledkem pak může být návrh, aby se minimálně dočasně zastavila podpora nových fotovoltaických a větrných elektráren nebo spaloven na biomasu. "Může se stát, že bude stop-stav podpory obnovitelných zdrojů energie," řekla předsedkyně regulačního úřadu Alena Vitásková.
Investovali do solárních elektráren a předpokládali, že už budou jen sledovat, jak jim přibývají peníze na kontech. O desítky tisíc korun denně však mohou přicházet například kvůli znečištěným panelům nebo skrytým závadám. Vážnější poruchy mohou odstavit elektrárnu i na několik měsíců v době, kdy je intenzita slunečního svitu nejvyšší. Ztráty jsou pak ještě citelnější.
Podle nového zákona o podporovaných druzích energie se elektrárnám po rekonstrukci solárního parku výrazně sníží vyplácené peníze. Opravené elektrárny se budou považovat za nové, a tím se na ně budou vztahovat aktuální podmínky provozu. To znamená i méně výhodné výkupní ceny proudu.
Praha - Stát vymyslel past na sluneční elektrárny, jimž kvůli vlastní neschopnosti včas zastavit masivní rozvoj fotovoltaiky musí odběratelé vyplácet miliardy korun za vyrobenou elektřinu.
Německá vláda uvažuje o radikálním omezení výstavby nových fotovoltaických elektráren. Tamní ministerstvo hospodářství a životního prostředí by, podle časopisu Focus, mělo do konce ledna příštího roku prověřit, zda by bylo možné stanovit roční maximální hranici 1000 MW celkové nově instalované kapacity. To představuje dost razantní snížení. Například ještě v loňském roce byla instalována zařízení o celkovém výkonu 7400 MW.
Nedávno zveřejnil Energetický regulační úřad návrh na výši výkupních cen elektřiny v roce 2012. U některých obnovitelných zdrojů by měly být navýšeny. Přinášíme vám informace, za kolik se bude vykupovat elektřina z fotovoltaiky, z vodních i větrných elektráren.
Nezávislé energetické zdroje tvoří zhruba 12 procent instalovaného výkonu (cca 2837 MWp) a mohou pokrýt až deset procent celkové tuzemské spotřeby. Ve středu o tom informovala společnost Amper Market, která obchoduje s elektřinou vyrobenou hlavně z obnovitelných zdrojů.
Brno - Soudci Městského soudu v Praze poslali na Ústavní soud návrh na zrušení solární daně. Jako další se tak postavili proti postupu státu vůči firmám provozujícím solární elektrárny.
Praha - Tuzemské banky se na poslední chvíli snaží zvrátit rozhodnutí poslanců, kteří by v nejbližších dnech měli definitivně schválit nový zákon o obnovitelných zdrojích energie.
Fotovoltaická elektrárna v Sezemicích na Pardubicku se bourat nebude. Stavbě hrozila demolice kvůli chybě stavebního úřadu, který vydal stavební povolení v rozporu s územním plánem. Krajský úřad v Pardubicích však v polovině října rozhodl, že stavba na místě zůstane.
Elektřina ze solárních elektráren a jiných obnovitelných zdrojů začíná tvrdě konkurovat energetickým gigantům. Již nyní může elektřina z malých elektráren snížit firmám a domácnostem účet za energie až o 10 i více procent. Malé energetické zdroje navíc mohou nabídnout dlouhodobě stabilnější ceny.
7. ročník konference Solární energie v ČR 2011 uspořádala ve středu 26. října 2011 v pražském hotelu Novotel společnost B.I.D. services. Konferenci, uspořádané do čtyř tematických bloků, předsedali a diskusi řídili pánové RNDr. Michal Pop, ředitel a jednatel pořádající společnosti, a Ing. Jaroslav Jakubes, ředitel divize OZE, ENA.
Před koncem loňského roku byly úřady zavaleny žádostmi o schvalování stovek solárních elektráren. Podnikatelé, kteří se snažili spustit své zdroje do 31. prosince, aby dosáhli na loňskou výhodnou výkupní cenu, často neváhali sáhnout k nejrůznějším neférovým praktikám.
Nemanice – Příhraniční obec patřící mezi deset nejslunečnějších v Česku byla jednou z prvních, které měly v územním plánu solární park. Ten je po změně podmínek pro provoz slunečních elektráren ztracen.
Liberec - Státní zástupce obžaloval tři muže, kteří se údajně pokusili milionem korun uplatit pracovníka Energetického regulačního úřadu (ERÚ), aby získali licenci pro solární elektrárnu s platností ještě pro rok 2010. Zajistili by tím výhodnější výkupní cenu elektřiny. Mužům ve věku 27 až 44 let nyní hrozí až šest let vězení, napsal server iHned.cz. Obžalovaní byli zástupci českobudějovické firmy Lumen energetický development. Ta už na začátku roku obvinění odmítla.
Solární elektrárny na českých polích vyrašily jako houby po dešti a nakonec hrozilo, že se kvůli nim elektrická síť zhroutí. Aby nedošlo k prudkému nárůstu cen elektřiny pro domácnosti, vymyslela minulý rok vláda a parlament způsob boje proti překotnému stavění slunečních panelů pomocí výrazného zvýšení poplatků za vynětí parcel z půdního fondu. Naneštěstí toto opatření nepostihne jen sluneční elektrárny, ale zdraží se i stavby silnic a dálnic.
Praha - Bezmála rok poté, co vláda a Parlament zdanily solární proud a zrušily další výhody pro fotovoltaické elektrárny, se na stát obrátilo už zhruba sto domácích a zahraničních investorů, kteří požadují finanční kompenzaci.
Pokud firmy ve sporu se státem uspějí, mohl by rozpočet zchudnout o miliardy korun.
Ministerstvo financí si však takovou variantu nepřipouští. "Domníváme se, že naše právní pozice zůstává pevná," řekl Aktuálně.cz Michal Žurovec z tiskového oddělení ministerstva.
Zároveň ale ví, že situace může dospět až k arbitrážím. "Riziko arbitráží nemůžeme vyloučit," uvedl úředník tiskového odboru.
PRAHA - Výroba elektřiny v solárních elektrárnách letos za sedm měsíců vzrostla na 1386 gigawatthodin, což je čtyřnásobek proti stejnému období loni. Nejvíce zatím fotovoltaické zdroje letos podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vyrobily v květnu, a sice 300 gigawatthodin.
České solární elektrárny zatím nevyužívají svou kapacitu výroby. Výpadky elektřiny kvůli přetížení přenosové soustavy tak zatím podle ČEPS nehrozí. "Ještě nebyl dosažen bilanční limit stanovený pro tyto zdroje," potvrdila specialistka odboru komunikace ČEPS Eva Vítková.
S blížícím se koncem roku slyšíme opět hysterické zprávy o tom, jak je solární energie drahá. Argumenty jsou stále tytéž. Solární energie je zlo, ke kterému nás tlačí Evropská unie. Podívejme se na základě aktuálních čísel, jak je to doopravdy.
S blížícím se koncem roku slyšíme opět hysterické zprávy o tom, jak je solární energie drahá. Argumenty jsou stále tytéž. Solární energie je zlo, ke kterému nás tlačí Evropská unie. Podívejme se na základě aktuálních čísel, jak je to doopravdy.
Zdroj: http://sdeleni.idnes.cz/je-elektrina-z-uhli-levnejsi-nez-solarni-energie-fu5-/eko-sdeleni.aspx?c=A110913_094730_eko-sdeleni_ahr
Vranovská Ves - K dohodě patrně spějí jednání mezi Vranovskou Vsí a společností Domica. Zastupitelé kývli na smlouvu, která má přinést přes milion korun ročně.
PRAHA - Loni bohaté výdělky, letos jen hubené zisky, nebo dokonce ztráta. Tak vypadají výsledky společností, jež v minulých letech investovaly do solárních elektráren. Rozdíl způsobila jediná změna - zavedení odvodu za elektřinu vyrobenou ze slunečního záření, tedy takzvané solární daně.
PRAHA – Při povolování solárních elektráren na »poslední chvíli« mohli pracovníci Energetického regulačního úřadu (ERÚ) pomáhat podvodníkům. Údajně tak prý činili i na základě politického tlaku.
V první polovině letošního roku pocházelo přes 20 procent německé energie z obnovitelných zdrojů. To je mnohem lepší výsledek než se čekalo. Podle spolkové vlády je jasným důkazem, že Německo zvládne přechod od atomové k takzvané zelené energii.
Cenový diktát ukončil boom obnovitelných zdrojů. Elektřina ze solárních elektráren a jiných obnovitelných zdrojů začíná tvrdě konkurovat energetickým gigantům.
Pražská burza se tento měsíc dočká nového přírůstku. Vstoupí na ni akciová společnost E4U, která podniká v oboru obnovitelných zdrojů energie. Od 25. srpna se její akcie začnou obchodovat v systému KOBOS a stanou se součástí indexu PX Glob.
Jeden z majitelů fotovoltaických elektráren uspěl u soudu se stížností na 26 procentní daň z výnosů. Informaci jako první přinesla Česká televize. Daň vyměřil stát ve snaze nějak zkrotit solární boom, který by přišel spotřebitele hodně draho. Vzhledem k prudkému rozvoji fotovoltaických elektráren, ke kterému došlo především v loňském roce, se České republice začalo přezdívat ‘solární velmoc‘.
Energetický regulační úřad (ERÚ) reaguje na podezřelé hromadné přidělování licencí na solární elektrárny na konci loňského roku a připravuje vlastní audit, který má zjistit, kdo v celém případu pochybil.
Protikorupční policie začala prošetřovat, jestli povolování solárních elektráren na konci loňského roku neprovázela korupce. Informují o tom Hospodářské noviny.