Naše firma žije fotovoltaikou, ale už nemontujeme fotovoltaické elektrárny na klíč v takovém rozsahu jako dříve (viz. naše reference), zaměřujeme se pouze na projekty, které jsou pro investora ekonomicky zajímavé a také sledujeme, co se kde šustne a občas se také rádi podělíme o vlastní zkušenosti.
V letošním roce začal Operátor trhu (OTE) podněcovat (úkolovat) Státní energetickou inspekci (SEI) ke kontrolám FVE s produkcí energie za roky 2017 a/nebo 2018 vyšší než 1,1 MWh na instalovanou kWp. Kontrol za rok 2019 bude hodně.
Jdu vám takhle po lese a najednou na mne vykouknou panely. Nevěřím svým očím, musím blíž, je to zajímavé, to jsem ještě nikdy neviděl.
Zdá se, že je něco jinak než by mělo být. Něco, co netěší nikoho. Nebo se pleteme? Ano, majitelé fotovoltaických elektráren totiž zažívají královské období. Ale vždy může být ještě lépe. Pojďme se podívat na pár zajímavých klimatologických údajů, které nám Český hydrometeorologický institut nabízí na svém webu zcela zdarma. Jsou prostě čísla, která stojí za to porovnat.
Nová zelená úsporám s akumulací do baterií aktuálně hýbe reklamním prostorem. Kdo z montážních firem přežil svou smrt, snaží se teď vzkřísit svůj byznys za každou cenu a distributoři energie nebo dokonce největší český e-shop se přidávají. Máme pocit, že je nejvyšší čas se postavit a křičet do světa: POZOR!!!
Slunce svítí, majitelé fotovoltaických elektráren se radují. Ne vždy tomu ale tak je. Pojďme se podívat jak to v období prvních 4 měsíců v České republice vypadalo. Nebudeme zastírat, že to bylo fajn, jen tak dál!
Berlín – Němečtí poslanci podle očekávání schválili snížení státní podpory solární elektřiny u nových projektů od 1. dubna až o 30 procent. Cílem je omezit boom výstavby fotovoltaických elektráren v Německu. Proti tomuto opatření vlády však má výhrady část spolkových zemí, které zasedají v horní parlamentní komoře. Novela zákona se tak může ještě změnit.
PRAHA - Velké finanční skupiny začínají ve velkém skupovat rozsáhlé solární parky v Česku. Jejich dosavadní majitelé postižení srážkovou daní se totiž svých elektráren houfně zbavují, zatímco noví zájemci předpokládají, že v budoucnu na výrobě elektřiny ze slunce naopak vydělají.
Vyšší účinnost a menší servisní náročnost u fotovoltaických panelů je cílem testovací aplikace tzv. nanonátěrů na několika panelech fotovoltaické elektrárny Buštěhrad. V pondělí o tom informoval manažer komunikace ČEZ Martin Schreier s tím, že jde o výzkumný projekt Skupiny ČEZ.
Praha – Připojit novou solární elektrárnu je už opět problém. Kapacita, kterou pro letošní rok uvolnil správce přenosové soustavy ČEPS se totiž rychle vyčerpává. Po téměř dvouleté pauze se začalo připojovat teprve v polovině prosince. Mnoho domácností si tak již nemůže připojit solární panely na domech, naprosto bez šance jsou mamutí projekty na polích.
Německo, největší světový výrobce elektřiny ze slunce, výrazně omezí dotace pro výrobu solární energie. Chce tím zabrzdit obrovský stavební boom fotovoltaických elektráren. Zpráva okamžitě srazila akcie výrobců solárních panelů.
V Německu spěje k hořkému konci jeden z největších experimentů se zelenou energií na světě.
Provozovatelům tuzemských solárních elektráren se nelíbí část nového zákona o podporovaných zdrojích energie, která jim ukládá povinnost finančně přispívat na recyklaci vysloužilých fotovoltaických panelů.
Dlouhá léta dominovaly na poli obnovitelných zdrojů energie v České republice vodní elektrárny. V loňském roce však dosáhla výroba elektřiny ve fotovoltaických elektrárnách téměř stejného objemu.
Někteří Češi, kteří si chtějí pořídit střešní solární elektrárnu, mají až do roku 2020 smůlu. Záleží na místu bydliště a distributorovi elektrické energie, asi v jedenácti okresech už je ale naplněn limit sítě a noví zájemci nemohou být připojeni.
Praha - Energetický regulační úřad po bezmála dvou letech sporu uznal, že distribuční firmy pochybily, když odmítly připojit do sítě tři malé solární elektrárny na střechách domů.
Výrobci elektřiny z obnovitelných zdrojů budou mít letos větší šanci připojit své elektrárny do sítě. Pro provozovatele slunečních a větrných elektráren je teď je v rozvodné síti České republiky k dispozici 65 megawattů. Loni ale distribuční společnosti připojování nových elektráren ve většině míst republiky v podstatě zastavily.
Podle nezávislého průzkumu mezi zástupci vybraných českých solárních společností, který naše redakce provedla minulý týden, bylo potvrzeno, že všechny distribuční společnosti začaly nyní opět posuzovat nové žádosti o připojení malých střešních solárních elektráren do 30 kilowattů.
Dvouletý stop stav, během kterého se do distribuční sítě nesměly připojovat další větrné a fotovoltaické elektrárny, patrně skončil. Energetický regulační úřad (ERÚ) uznal argumenty provozovatelů alternativních zdrojů energie, informovali v pondělí jejich právní zástupci.
Elektřina ze solárních panelů, větrných elektráren a z dalších obnovitelných zdrojů možná v nejbližší době přijde o státní dotace.
Vedení Energetického regulačního úřadu nyní prověřuje finanční možnosti státu zvýhodňovat zelené zdroje energie vyšší výkupní cenou proudu.
Výsledkem pak může být návrh, aby se minimálně dočasně zastavila podpora nových fotovoltaických a větrných elektráren nebo spaloven na biomasu. "Může se stát, že bude stop-stav podpory obnovitelných zdrojů energie," řekla předsedkyně regulačního úřadu Alena Vitásková.
Investovali do solárních elektráren a předpokládali, že už budou jen sledovat, jak jim přibývají peníze na kontech. O desítky tisíc korun denně však mohou přicházet například kvůli znečištěným panelům nebo skrytým závadám. Vážnější poruchy mohou odstavit elektrárnu i na několik měsíců v době, kdy je intenzita slunečního svitu nejvyšší. Ztráty jsou pak ještě citelnější.
Podle nového zákona o podporovaných druzích energie se elektrárnám po rekonstrukci solárního parku výrazně sníží vyplácené peníze. Opravené elektrárny se budou považovat za nové, a tím se na ně budou vztahovat aktuální podmínky provozu. To znamená i méně výhodné výkupní ceny proudu.
Praha - Stát vymyslel past na sluneční elektrárny, jimž kvůli vlastní neschopnosti včas zastavit masivní rozvoj fotovoltaiky musí odběratelé vyplácet miliardy korun za vyrobenou elektřinu.
Německá vláda uvažuje o radikálním omezení výstavby nových fotovoltaických elektráren. Tamní ministerstvo hospodářství a životního prostředí by, podle časopisu Focus, mělo do konce ledna příštího roku prověřit, zda by bylo možné stanovit roční maximální hranici 1000 MW celkové nově instalované kapacity. To představuje dost razantní snížení. Například ještě v loňském roce byla instalována zařízení o celkovém výkonu 7400 MW.
Nedávno zveřejnil Energetický regulační úřad návrh na výši výkupních cen elektřiny v roce 2012. U některých obnovitelných zdrojů by měly být navýšeny. Přinášíme vám informace, za kolik se bude vykupovat elektřina z fotovoltaiky, z vodních i větrných elektráren.
Nezávislé energetické zdroje tvoří zhruba 12 procent instalovaného výkonu (cca 2837 MWp) a mohou pokrýt až deset procent celkové tuzemské spotřeby. Ve středu o tom informovala společnost Amper Market, která obchoduje s elektřinou vyrobenou hlavně z obnovitelných zdrojů.
Brno - Soudci Městského soudu v Praze poslali na Ústavní soud návrh na zrušení solární daně. Jako další se tak postavili proti postupu státu vůči firmám provozujícím solární elektrárny.
Praha - Tuzemské banky se na poslední chvíli snaží zvrátit rozhodnutí poslanců, kteří by v nejbližších dnech měli definitivně schválit nový zákon o obnovitelných zdrojích energie.
Fotovoltaická elektrárna v Sezemicích na Pardubicku se bourat nebude. Stavbě hrozila demolice kvůli chybě stavebního úřadu, který vydal stavební povolení v rozporu s územním plánem. Krajský úřad v Pardubicích však v polovině října rozhodl, že stavba na místě zůstane.
Elektřina ze solárních elektráren a jiných obnovitelných zdrojů začíná tvrdě konkurovat energetickým gigantům. Již nyní může elektřina z malých elektráren snížit firmám a domácnostem účet za energie až o 10 i více procent. Malé energetické zdroje navíc mohou nabídnout dlouhodobě stabilnější ceny.
7. ročník konference Solární energie v ČR 2011 uspořádala ve středu 26. října 2011 v pražském hotelu Novotel společnost B.I.D. services. Konferenci, uspořádané do čtyř tematických bloků, předsedali a diskusi řídili pánové RNDr. Michal Pop, ředitel a jednatel pořádající společnosti, a Ing. Jaroslav Jakubes, ředitel divize OZE, ENA.