Fotovoltaika dotáhla vodu

Zveřejněno: 2012-02-15 21:14:47, počet zobrazení: 3506, zdroj: http://energie.tzb-info.cz/109406-elektrina-fotovoltaika-dotahla-vodu. Další novinky zde.

Dlouhá léta dominovaly na poli obnovitelných zdrojů energie v České republice vodní elektrárny. V loňském roce však dosáhla výroba elektřiny ve fotovoltaických elektrárnách téměř stejného objemu.

Dlouhá léta dominovaly na poli obnovitelných zdrojů energie v České republice vodní elektrárny. V loňském roce však dosáhla výroba elektřiny ve fotovoltaických elektrárnách téměř stejného objemu.Podle informací Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vyrobily v roce 2011 vodní elektrárny celkem 2835 GWh elektřiny. Po odečtení produkce přečerpávacích vodních elektráren a vlastní spotřeby vodních elektráren na výrobu elektřiny vyrobily vodní elektrárny celkem 2124,40 GWh elektřiny.

 

Jen o 20 GWh méně, tj. 2104,40 GWh vyrobily fotovoltaické elektrárny, rozdíl je tedy menší než jedno procento. Až do listopadu přitom v pomyslném souboji vedly fotovoltaické elektrárny. Nutno však přiznat, že na výsledek měly výrazný vliv mimořádné klimatické podmínky roku 2011 - nízké srážky a vysoká úroveň slunečního záření, která provozovatelům fotovoltaických elektráren částečně kompenzovala ztrátu v důsledku zavedení solární daně.

 

Uvědomíme-li si však na druhou stranu, že vodní elektrárny jsou z větší části koncentrovány na Vltavě, zatímco fotovoltaické elektrárny jsou v elektrizační soustavě rozptýleny rovnoměrněji, je možno odhadovat, že ztráty při přenosu elektřiny vyrobené ve fotovoltaických elektrárnách budou nižší než ztráty při přenosu elektřiny z vodních elektráren. Zvláště u malých systémů na střechách rodinných domů se elektřina spotřebuje v místě výroby nebo v nejbližším okolí, takže zatížení přenosové soustavy i ztráty prokazatelně snižují.

 

Celkové ztráty v elektrizační soustavě přesahují 6 % výroby elektřiny. Pokud budeme předpokládat, že ztráty při přenosu elektřiny z fotovoltaických elektráren byly poloviční ve srovnání se ztrátami při přenosu elektřiny z elektráren vodních, je možno konstatovat, že fotovoltaické elektrárny dodaly v roce 2011 koncovým odběratelům asi o 40 GWh více elektřiny než elektrárny vodní.

 

Fotovoltaika při současném instalované výkonu snižuje rozdíl mezi denní a noční výrobou v konvenčních elektrárnách, což umožňuje zvýšit efektivnost jejich provozu. V roce 2011 se přitom potvrdily závěry studie, kterou vypracoval ČEPS ve spolupráci se slovenskou firmou GeoModel, že pravděpodobnost překročení dostupného regulačního výkonu je zanedbatelná.

 

Vodní elektrárny, zvláště ve spojení s elektrárnami přečerpávacími, mohou sloužit k efektivnímu vyrovnávání výroby neregulujících obnovitelných zdrojů (fotovoltaika a vítr). Vzledem k instalovanému výkonu a kapacitě mohou vodní elektrárny i v méně příznivých podmínkách, jaké nastaly v loňském roce, pokrýt většinu výkyvů neregulujících zdrojů i při podstatně vyšším instalovaném výkonu než současných přibližně 2200 MW neregulujících OZE.

 

 Četli jste? Postavte si fotovoltaickou elektrárnu sami

Zveřejněno: 2009-07-15 08:13:33

Fotovoltaická elektrárna pro kutily znamená zajímavou úsporu v počátečních nákladech. Máte "zlaté ručičky"? Pojďme se podívat na instalaci na klasickou taškovou střechu. Uvidíte, že to je snadné ...

Více zde.  
 

5 nejdůležitějších bodů pro výpočet návratnosti sluneční elektrárny bez baterek

Zveřejněno: 2020-03-30 11:48:58

Návratnost sluneční elektrárny je věc velmi zapeklitá a má svá temná místa. Pojďme se podívat na pět základních faktorů, které ovlivňují návratnost fotovoltaické elektrárny bez baterie. Uvedená fakta by Vám měla pomoci při úvahách jakou elektrárnu si pořídit, aby na to Vaše kapsa stačila a zároveň aby to nebyly vyhozené peníze za předražený systém solární elektrárny, je tu jedno, jestli se bavíme o pořízení FVE s dotací, nebo bez ní.

Více zde.  
 

Co je virtuální baterie v českém pojetí

Zveřejněno: 2019-12-01 01:36:04

Pod pojmem Virtuální baterie nehledejme nic zvláštního, ale rozhodně ne nějaké zařízení. Pro někoho možná zajímavý přivýdělek při provozu malé solární elektrárny, pro jiné určitě dobrý marketingový tah jak nalákat další zájemce o sluneční elektrárny. Tak o čem to vlastně je?

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:
E-MAIL

HESLO


Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2020