Cena OTE: 2.89Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Zamítli mi žádost o připojení FVE k siti, co s tím?

Zveřejněno: 2022-12-10 23:11:22, počet zobrazení: 5726, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Aby FVE měla zajímavou návratnost, je fajn mít možnost dodávat do distribuční sítě přebytečnou energii, kterou převážně v letním provozu nejsme schopni využít pro vlastní potřebu. Při žádosti o připojení FVE se proto s přetoky počítá a stává se i, že nejsou povoleny. Proč? Povíme si.

My, stavitelé fotovoltaiky, máme na pomoc vědní obor - fyziku. Ve škole základy dostane každý a některým nějaké vědomosti zůstanou. Ti šťastnější je dokáží i pochopit a použít.

Od pantáty vedou dráty

Po části obce vedou volně vzduchem nebo zahrabané v zemi kabely různých kvalit a to je zásadní. Vedou z transformátoru zásobujícího konkrétní část obce a končí u nějakého posledního domu. Cestou jsou připojené další obydlí, obchody a firmy, obecně odběrná místa (OM).

Vodiče el. energie mají jednu základní vlastnost - elektrický odpor, komplexněji pojato impedanci. Impedance je větší, když je vedení delší a méně kvalitní.

V každém místě distribuční sítě (DS) je impedance jiná a tedy je to hlavní parametr určující, zda v daném místě fotovoltaickou elektrárnu můžete připojit.

Další důležitým ukazatelem pro připojitelnost nového zdroje energie je kapacita sítě, opírajíce se hlavně o hodnoty jistících prvků na cestě od zdroje ke spotřebě.

Zamítnuto z důvodu nedostatku kapacity sítě

Co proteče od trafa až na konec konců, proteče i zpět, ale jen pokud to dráty dovolí a nejsou třeba už všude okolo další FVE.

Formálně správně podaná žádost o připojení FVE jde k technikovi poskytování sítí, který v počítači vidí kvalitu sítě pro konkrétní OM i množství zdrojů v okolí i další konkrétní připojitelný výkon.

Na základě jemu dostupných údajů se, navíc svázán firemními pravidly, rozhodne zda žádost schválí nebo zamítne.

Zamítnutí žádosti o připojení nemusí být definitivní

10 kWp nevyrábí vždy 10 kW výkonu, které musíme chtít tlačit do sítě. Máte zamítnuto? Zavolejte technikovi, kolik vám povolí! Pokud je opravdu plno, zeptejte se na rekonstrukci sítě, jestli by nepovolil nižší výkon nebo jestli někdo v okolí už zdroj připojuje tak dlouho, že ho ani nepřipojí... technici jsou taky jen lidi a taky v práci, takže většinou jsou v pohodě, nemá cenu na ně být zlý, když něco navíc chcete.

Opravdu musím bez přetoků

Fyziku neobejdeš a neukecáš. No, tak teda bez přetoků, hlavně, že ušetřím nákup. Tady ale musím dokázat, že mi zdroj bude fungovat se sítí, abych si aspoň šáhnul na dotaci (FVE musí být připojena k síti).

Podmínkou pro povolení bezpřetokového fotovoltaického systému je impedance sítě do 0,47 Ohmů (pro zdroje do 16A na fázi), případně do 0,75 Ohmů pro zdroje do 10A na fázi, to vše při dodržení podmínky, že se v OM nebude zvyšovat napětí. A jsme na začátku zase. Navíc tento údaj musí změřit revizní technik, tak už ho pomalu shánějte, protože za chvíli už kapacita sítě dojde úplně všude. Tedy není nač čekat.

Další foto:Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Jak správně poptat solární elektrárnu

Zveřejněno: 2021-02-01 07:48:12

Poptali jste elektrárnu a nikdo se neozval nebo vaše komunikace "vyšuměla"? Tak proč, sakra, inzerovali, že se do dvou dnů ozvou, a pak nikdo nereaguje?

Více zde »  
 

Přebytky z FVE mají svůj strop

Zveřejněno: 2021-08-16 13:56:09

Cena elektřiny láme rekordy, to čteme všude. Majitelé slunečních elektráren si mnou ruce, jak krásně šetří a kdo má místo na střeše, hledá prostor pro navýšení výkonu přidáním dalších panelů. Pozná někdo, že jsem si jich pár přidal(a)?

Více zde »  
 

Ušetřete až 36841 Kč díky solární elektrárně

Zveřejněno: 2021-04-12 08:11:02

Cože, kolik? A to jako fakt? A jak to ví ten inzerent tak přesně a proč se ta čísla od každého liší? To je spousta otázek ale odpověď ani jedna. Je to jen lákadlo, aby se klikalo na reklamu. Pojďme se ale na reálnou úsporu podívat prakticky.

Více zde »  
 
 
VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »