Cena OTE: 2.64Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Zamítli mi žádost o připojení FVE k siti, co s tím?

Zveřejněno: 2022-12-10 23:11:22, počet zobrazení: 1220, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Aby FVE měla zajímavou návratnost, je fajn mít možnost dodávat do distribuční sítě přebytečnou energii, kterou převážně v letním provozu nejsme schopni využít pro vlastní potřebu. Při žádosti o připojení FVE se proto s přetoky počítá a stává se i, že nejsou povoleny. Proč? Povíme si.

My, stavitelé fotovoltaiky, máme na pomoc vědní obor - fyziku. Ve škole základy dostane každý a některým nějaké vědomosti zůstanou. Ti šťastnější je dokáží i pochopit a použít.

Od pantáty vedou dráty

Po části obce vedou volně vzduchem nebo zahrabané v zemi kabely různých kvalit a to je zásadní. Vedou z transformátoru zásobujícího konkrétní část obce a končí u nějakého posledního domu. Cestou jsou připojené další obydlí, obchody a firmy, obecně odběrná místa (OM).

Vodiče el. energie mají jednu základní vlastnost - elektrický odpor, komplexněji pojato impedanci. Impedance je větší, když je vedení delší a méně kvalitní.

V každém místě distribuční sítě (DS) je impedance jiná a tedy je to hlavní parametr určující, zda v daném místě fotovoltaickou elektrárnu můžete připojit.

Další důležitým ukazatelem pro připojitelnost nového zdroje energie je kapacita sítě, opírajíce se hlavně o hodnoty jistících prvků na cestě od zdroje ke spotřebě.

Zamítnuto z důvodu nedostatku kapacity sítě

Co proteče od trafa až na konec konců, proteče i zpět, ale jen pokud to dráty dovolí a nejsou třeba už všude okolo další FVE.

Formálně správně podaná žádost o připojení FVE jde k technikovi poskytování sítí, který v počítači vidí kvalitu sítě pro konkrétní OM i množství zdrojů v okolí i další konkrétní připojitelný výkon.

Na základě jemu dostupných údajů se, navíc svázán firemními pravidly, rozhodne zda žádost schválí nebo zamítne.

Zamítnutí žádosti o připojení nemusí být definitivní

10 kWp nevyrábí vždy 10 kW výkonu, které musíme chtít tlačit do sítě. Máte zamítnuto? Zavolejte technikovi, kolik vám povolí! Pokud je opravdu plno, zeptejte se na rekonstrukci sítě, jestli by nepovolil nižší výkon nebo jestli někdo v okolí už zdroj připojuje tak dlouho, že ho ani nepřipojí... technici jsou taky jen lidi a taky v práci, takže většinou jsou v pohodě, nemá cenu na ně být zlý, když něco navíc chcete.

Opravdu musím bez přetoků

Fyziku neobejdeš a neukecáš. No, tak teda bez přetoků, hlavně, že ušetřím nákup. Tady ale musím dokázat, že mi zdroj bude fungovat se sítí, abych si aspoň šáhnul na dotaci (FVE musí být připojena k síti).

Podmínkou pro povolení bezpřetokového fotovoltaického systému je impedance sítě do 0,47 Ohmů (pro zdroje do 16A na fázi), případně do 0,75 Ohmů pro zdroje do 10A na fázi, to vše při dodržení podmínky, že se v OM nebude zvyšovat napětí. A jsme na začátku zase. Navíc tento údaj musí změřit revizní technik, tak už ho pomalu shánějte, protože za chvíli už kapacita sítě dojde úplně všude. Tedy není nač čekat.

Další foto:Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Porovnání nabídek slunečních elektráren s baterií

Zveřejněno: 2020-11-16 07:15:03

Rozhodli jste se pro hybridní solární elektrárnu, nabídky se scházejí, ale každá má jiné parametry, navíc vůbec, ale vůbec nesouhlasí s inzerovanými od daných firem. A teď mi řekněte, co s tím?

Více zde »  
 

Zkušenosti s hybridní fotovoltaickou elektrárnou

Zveřejněno: 2021-03-15 07:23:14

Rok 2020 sice přinesl nezvyklý (ne) chod běžných služeb a následky pandemie budeme pociťovat ještě dlouho, ale na druhou stranu lidé dostali prostor přemýšlet sami nad sebou, svým životem a v neposlední míře také nad tím, jak si svůj komfort zachovat, či dokonce povýšit na další level. Vše špatné je na něco dobré a to špatné se zapomene. Tím dobrým je, že spousta z nás se dokopala k činům, na které dříve nebyl čas a protože nejezdíme na výlety a dovolené, zbývá najednou prostor pro investice.

Více zde »  
 

Reálný postup instalace solární elektrárny s dotací Nová zelená úsporám

Zveřejněno: 2020-11-30 07:58:12

Některé firmy inzerují, že dotaci garantují a když ji nedostanete, dají ji ze svého a ještě se to dá do smlouvy. Jak si mohou být tak jisti? Jak to vlastně s tím programem NZÚ je? A jsou ty garance vůbec potřeba?

Více zde »  
 
 VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57


Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2023


Cenová kalkulace ZDARMA »