Cena OTE: Reálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

5 nejdůležitějších bodů pro výpočet návratnosti sluneční elektrárny bez baterek

Zveřejněno: 2020-03-30 11:48:58, počet zobrazení: 11283, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Návratnost sluneční elektrárny je věc velmi zapeklitá a má svá temná místa. Pojďme se podívat na pět základních faktorů, které ovlivňují návratnost fotovoltaické elektrárny bez baterie. Uvedená fakta by Vám měla pomoci při úvahách jakou elektrárnu si pořídit, aby na to Vaše kapsa stačila a zároveň aby to nebyly vyhozené peníze za předražený systém solární elektrárny, je tu jedno, jestli se bavíme o pořízení FVE s dotací, nebo bez ní.

Jelikož vábení reklam je dnes lákavé, tak je třeba už dopředu být připraveni na různé faktory či milníky dnešní fotovoltaiky. Nebudeme zde popisovat jestli je lepší méně výkonnějších panelů nebo více levnějších, nebo snad jestli se vyplatí značkový střídač a kteří výrobci jsou vyhlášenými značkami. Pojďme se na problematiku podívat selským rozumem, ten se na webu dost málo vidí. Snad nám dáte za pravdu.

1. Nákupní cena energie ze sítě

Někdo by řekl, jak to souvisí s plány na vybudování sluneční elektrárny? A vidíte, je to hned první důvod proč to zkusit a zároveň první věc, která hraje svou velmi důležitou roli. Pokud chceme šetřit energii, musíme vědět kolik ta energie stojí. Jinak to bude u rodinných domů, jinak asi u podniků, plátců DPH. Ostatně DPH se nám do výpočtu návratnosti investice projeví ještě na jednom místě tohoto článku (4. bod). U nákupu energie se můžeme také setkat s různými tarify a to jak ve spojitosti nízký a vysoký tarif, tak v závislosti na dodavateli elektrické energie. Obecně pak platí, že čím nižší nákupní cena energie ve dne, tím delší návratnost solárního systému.

2. Instalovaný výkon FVE

Tento faktor bývá určujícím prvkem celkové ceny sluneční elektrárny, udává se ve Wp, resp. kWp - jednotkách výkonu při normované teplotě a osvitu. Hlavně nám ale definuje množství energie, kterou nám systém dokáže v jeden okamžik dodat nebo kolik energie je možné vyrobit v průběhu určité časové jednotky, například dne. O tom, že bychom měli mít už dopředu představu kolik energie vlastně potřebujeme, jsme psali v článku Uvažuji o FVE. Jak začít? Například tak víme, že pro boiler o příkonu 2 kW a objemu 160 l se potřebuje na ohřev vody z teploty 20°C na 80°C zhruba 8,5 kWh elektrické energie. Současně se ale ví, že výkon elektrárny není stálý a tak je lepší nějaká rezerva, více v následujícím odstavci.

3. Množství energie ze Slunce

Abychom se dopočítali kolik vyrobí vaše sluneční elektrárna, museli bychom použít skutečně hodně složitých vzorců s možná ještě více závislými či nezávislými proměnnými. To snad ale není tak moc potřeba. Na internetu se dají dohledat statistiky výroby existujících projektů a tam se dá zjistit i pár zajímavých údajů o vaší lokalitě. Nějakou statistiku si můžete prohlédnout i u tohoto článku. Tam je vidět, že u 6 kWp FVE "něco začíná dít" zhruba od půli února s denní produkcí max. 24 kWh a špička nastává někdy v červnu s produkcí až 38 kWh za den. V přepočtu na instalovaný výkon to vychází na hodnoty 4 kWh za den na konci února a 6,3 kWh/den ve špičce sezóny. Tady vidíme, že v únoru bychom potřebovali mít výkon na ohřev boileru z předchozího odstavce zhruba 2,3 kWp a v létě by stačilo klidně 1,4 kWp.

4. Pořizovací cena za jednotkový výkon, tedy 1 Wp nebo 1 kWp

Tento faktor hraje opět velmi důležitou roli a je několik způsobů jak dosáhnout snížení ceny za konkrétní sluneční elektrárnu. Obecně platí, že u malých systémů, což mikrozdroje jsou (do 10 kWp), je cena za instalovanou jednotku výkonu zásadně nižší pro FVE s vyšším výkonem než u těch úplně nejmenších. Hlavním faktorem bývá nutnost pořízení střídače, jehož cena do celku přispívá s panely nejvyšší měrou. Třetí důležitou položkou je lidská práce, většinou nutně spojená s marží a ziskem dodavatelské firmy. Proto jistě každý pochopí, že zakoupit si stavebnici a namontovat si ji na střechu sám s pomocí kamaráda elektrikáře vyjde snad nejlevněji ze všech variant a že tady dokonce ani žádná dotace nepomůže (pořád se zabýváme systémem bez baterie).

5. Poměr výroby a lokální spotřeby

Zde je dosti často kámen úrazu u systémů dodávaných firmami na klíč. Zákazník pro ně bývá jen dalším kusem, další "čárkou" obchodního zástupce, dalším papírovým případem. Je třeba si uvědomit, že jedině 100% spotřeba veškeré vyrobené energie je zárukou nejkratší návratnosti. K čemu Vám bude systém se zárukou 5 nebo 10 let, když návratnost bude třeba 20-25 let? A, nedejbože, aby se něco půl roku po záruce pokazilo...

Další foto:Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Fotovoltaika v lese nebo ve stínu

Zveřejněno: 2019-11-18 11:11:37

Jdu vám takhle po lese a najednou na mne vykouknou panely. Nevěřím svým očím, musím blíž, je to zajímavé, to jsem ještě nikdy neviděl.

Více zde »  
 

Mám FVE se zeleným bonusem. Mohu vyměnit střídač a připojit baterie?

Zveřejněno: 2020-07-06 10:45:12

Životnost střídačů z let 2007-2013, kdy výrobci dostávali podporu formou Zelených bonusů či přímé dodávky, je mnohdy u konce. Mohu vadný střídač vyměnit za nový nebo kde seženu náhradu? Určitě je spousta provozovatelů s podobnou otázkou. A co když místo střídače připojím měnič a k němu baterie? Pojďme si to rozebrat i s praktickou zkušeností z provedené kontroly ze strany České energetické inspekce.

Více zde »  
 

Online kalkulačka dotace NZÚ na FVE od září 2023

Zveřejněno: 2023-07-30 22:43:41

Od září 2023 pokračuje dotační program Nová zelená úsporám po prázdninové pauze s mírně upravenými podmínkami. To nemusíte být žádný Einstein,  abyste si na internetu našli přesné podmínky,  ale takhle,  když si u nás na webu skonzumujete čísla námi donesená na zlatém podnosu až k Vaším zrakům,  bude to pohodlnější. 

Více zde »  
 
 
VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »