Past na solární parky, po opravě přijdou o milióny

Zveřejněno: 2011-11-27 21:59:08, počet zobrazení: 3143, zdroj: http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=721473. Další novinky zde.

Praha - Stát vymyslel past na sluneční elektrárny, jimž kvůli vlastní neschopnosti včas zastavit masivní rozvoj fotovoltaiky musí odběratelé vyplácet miliardy korun za vyrobenou elektřinu.

 

Praha - Stát vymyslel past na sluneční elektrárny, jimž kvůli vlastní neschopnosti včas zastavit masivní rozvoj fotovoltaiky musí odběratelé vyplácet miliardy korun za vyrobenou elektřinu.

Nový zákon o podporovaných druzích energie, který už sněmovna poslala do Senátu, počítá s tím, že po rekonstrukci solárního parku se elektrárně radikálně sníží vyplácené peníze.

Předloha totiž počítá s tím, že opravené elektrárny budou považované za nové zdroje, na něž se budou vztahovat aktuální podmínky provozu včetně méně výhodné výkupní ceny proudu. Současná cena je přitom až o polovinu nižší než loňská.

"Za uvedení výrobny elektřiny do provozu se považuje též ukončení rekonstrukce technologické části stávající výrobny elektřiny, nebo ukončení modernizace, zvyšující technickou a ekologickou úroveň stávající výrobny elektřiny na úroveň srovnatelnou s nově zřizovanými výrobnami elektřiny," stojí v paragrafu 12 zmiňovaného zákona.

Podle právníka Luďka Šikoly, který se problematikou obnovitelných zdrojů dlouhodobě zabývá, se do tohoto ustanovení "vejde" takřka každá oprava solární elektrárny. 

Je to nefér, říká solární asociace

V loňském roce prudce rostl počet solárních elektráren, a proto bude provoz těchto zdrojů příští rok stát přes 22 miliard korun, celkové náklady na obnovitelné zdroje dosáhnou asi 32 miliard korun. Vláda z toho pokryje část dotacemi, další část se promítne do cen elektřiny. Každé snížení dotace tak může kabinetu ušetřit nemalé prostředky.Nový paragraf se ovšem nezamlouvá České průmyslové fotovoltaické asociaci. "Je to naprosto nefér," řekl prezident asociace Aleš Spáčil, podle něhož tento paragraf nevytváří pro fotovoltaický byznys stabilní podnikatelské prostředí.

V podobném duchu je podle asociace i ekologických organizací celý zákon, který například nedává majitelům fotovoltaických, nebo slunečních elektráren jistotu, že budou připojeni do sítě.

Dodržíme eurohujerské závazky
Exministr průmyslu Martin Kocourek, který zákon prosadit ve sněmovně jen pár dní před svým koncem ve vládě, tvrdí, že předloha je nastavena tak, aby Česko dosáhlo v roce 2020 třináctiprocentního podílu obnovitelných zdrojů elektřiny a tepla.

"Dodržíme vyjednané 'eurohujerské' závazky v oblasti obnovitelných zdrojů, ale nedopustíme jejich sebemenší překročení," konstatoval Kocourek.

Jak dlouho vydrží panely

Aleš Spáčil z fotovoltaické asociace uvedl, že například měniče v ideálním případě vydrží třeba 15 let, ale na elektrárně se mohou pokazit relativně brzy i jiné komponenty.

Třeba když se použijí kvůli úspoře neznačkový materiál nebo je elektrárna nesprávně zapojená. "Například zjistíte, že vyrábí méně elektřiny, než by měla" řekl Aktuálně,cz Spáčil, který je zároveň šéfem české pobočky firmy Conergy, renomovaného dodavatele solárních technologií.

Vytváří se korupční prostředí

Právník Luděk Šikola, jehož advokátní kancelář zastupuje fotovoltaické firmy, uvedl, že navrhované ustanovení o "nové" výkupní ceně pro staré elektrárny může vést k tomu, že jejich majitelé budou své elektrárny opravovat a renovovat načerno.

"Problémů v elektrárně může být spoustu a každá změna pak může být vykládána podle tohoto ustanovení," řekl Aktuálně.cz Šikola.

Nový paragraf navíc vytváří korupční prostředí. Mnozí podnikatelé investovali do solárních parků desítky milionů korun a mají půjčky u bank. Proto se jim může vyplatit dát obálku úředníkovi, než aby přišli o miliony korun z prodeje dotované elektřiny.Četli jste? Co je virtuální baterie v českém pojetí

Zveřejněno: 2019-12-01 01:36:04

Pod pojmem Virtuální baterie nehledejme nic zvláštního, ale rozhodně ne nějaké zařízení. Pro někoho možná zajímavý přivýdělek při provozu malé solární elektrárny, pro jiné určitě dobrý marketingový tah jak nalákat další zájemce o sluneční elektrárny. Tak o čem to vlastně je?

Více zde.  
 

Baterie pro hybrydní fotovoltaiku, jakou vybrat?

Zveřejněno: 2020-05-11 08:19:22

Na bateriích stojí a padá veškerá sranda s fotovoltaickými systémy dotovanými programem Nová zelená úsporám. Co máme na výběr a co vlastně požadovat po dodavateli hybridní fotovoltaické elektrárny, aby nový projekt měl svou finanční hlavu a patu? Máme tu pár tipů a možná někomu pomůžeme.

Více zde.  
 

3 způsoby jak ze solárních panelů dostat šťávu

Zveřejněno: 2020-04-13 09:33:02

Malé doplnění názvu článku je - pro solární systémy bez baterií, tedy připojené do sítě. Když jsme v roce 2008 začali montovat našim zákazníkům sluneční elektrárny na klíč, byla jen jediná možnost, jak celý systém k síti zapojit - proud tekl z panelů do střídače a pak přes vnitřní rozvod energie přímo do sítě. Jestli některé panely byly zastíněné nebo špinavé, to se neřešilo. Časem však chytré zahraniční hlavičky přišly s různými zlepšováky. Pojďme se na to podívat.

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:
E-MAIL

HESLO


Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2020