Kapacita pro solární energii naplněna, nové panely se nejspíš již nepřipojí

Zveřejněno: 2012-02-26 21:03:57, počet zobrazení: 6798, zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/165362-kapacita-pro-solarni-energii-naplnena-nove-panely-se-nepripoji/. Další novinky zde.

Praha – Připojit novou solární elektrárnu je už opět problém. Kapacita, kterou pro letošní rok uvolnil správce přenosové soustavy ČEPS se totiž rychle vyčerpává. Po téměř dvouleté pauze se začalo připojovat teprve v polovině prosince. Mnoho domácností si tak již nemůže připojit solární panely na domech, naprosto bez šance jsou mamutí projekty na polích.

Praha – Připojit novou solární elektrárnu je už opět problém. Kapacita, kterou pro letošní rok uvolnil správce přenosové soustavy ČEPS se totiž rychle vyčerpává. Po téměř dvouleté pauze se začalo připojovat teprve v polovině prosince. Mnoho domácností si tak již nemůže připojit solární panely na domech, naprosto bez šance jsou mamutí projekty na polích.Šedesát tři megawatt, které letos pro solární elektrárny uvolnil ČEPS, správce české přenosové soustavy, rychle mizí. Počet žádostí o připojení do sítě totiž zdaleka převyšuje uvolněnou kapacitu. "Kapacita, kterou jsme přidělili pro letošní rok, byla vlastně využita už začátkem tohoto roku pro žádosti, které byly platné," konstatoval člen představenstva ČEPS Miroslav Vrba.Podle tuzemských provozovatelů elektráren to je poslední hřebíček do rakve jejich byznysu. "Je to byznys, který ve větší míře už nepojede nikde v Evropě," myslí si Aleš Spáčil z České fotovoltaické průmyslové asociace.

Kvůli naplněné kapacitě se už není možné připojit ani malé solární články na střechách rodinných domků v jižních Čechách. Podle šéfa společnosti E-ON Distribuce, která v regionu rozvádí elektřinu, tvořily soláry na střechách domů polovinu všech podaných žádostí.ČEZ a Pražská energetika (PRE) zatím soláry připojí. Ale pouze tam, kde ještě žádné velké fotovoltaické elektrárny nejsou. Tedy většinou v místech, kde slunce tak často nesvítí. "Žádosti na připojení dál přijímáme, letos jich je zhruba 20 týdně," uvedl mluvčí PRE Petr Holubec.

Solární panely na polích jsou bez šance

Ještě hůř jsou na tom velké solární elektrárny na polích. Například v Ráječku na Blanensku měla solární elektrárna stát na 30ti hektarech. Dnes se zde tyčí pouze opuštěné stojany bez panelů. Jestli bude elektrárna vůbec někdy fungovat, nikdo netuší, investor s médii nekomunikuje.Pokud firma elektrárnu nakonec nezprovozní, bude mít obec další problém. Plocha je totiž v územním plánu určená právě pro fotovoltaiku. "Je to zásadně špatný, protože tam zůstalo 30 hektarů pozemků, který jsou neobdělaný," stěžují si obyvatelé obce.Četli jste? Porovnání HV baterií pro použití s hybridními měniči Solax

Zveřejněno: 2020-05-18 08:33:44

Nedávno jsme se na našem webu zabývali tématem kapacity akumulátorů elektrické energie dostatečné pro pokrytí spotřeby odbětného místa v době, kdy už Slunce nesvítí, tak abychom měli dostatek kapacity pro tzv. Time shift a jaký výkon FV panelů k tomu by asi tak nějak seděl. Dnes se podíváme na ukázku konkrétního měniče a možnosti připojení baterií. Snad bude další rozhodování o kapacitě baterií jasnější.

Více zde.  
 

Postavte si fotovoltaickou elektrárnu sami

Zveřejněno: 2009-07-15 08:13:33

Fotovoltaická elektrárna pro kutily znamená zajímavou úsporu v počátečních nákladech. Máte "zlaté ručičky"? Pojďme se podívat na instalaci na klasickou taškovou střechu. Uvidíte, že to je snadné ...

Více zde.  
 

5 nejdůležitějších bodů pro výpočet návratnosti sluneční elektrárny bez baterek

Zveřejněno: 2020-03-30 11:48:58

Návratnost sluneční elektrárny je věc velmi zapeklitá a má svá temná místa. Pojďme se podívat na pět základních faktorů, které ovlivňují návratnost fotovoltaické elektrárny bez baterie. Uvedená fakta by Vám měla pomoci při úvahách jakou elektrárnu si pořídit, aby na to Vaše kapsa stačila a zároveň aby to nebyly vyhozené peníze za předražený systém solární elektrárny, je tu jedno, jestli se bavíme o pořízení FVE s dotací, nebo bez ní.

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:

E-MAIL

HESLO


Další informace:

(c) nemakej.cz 2020