Státní zástupce obžaloval tři solárníky z pokusu o uplácení úředníka ERÚ

Zveřejněno: 2011-10-25 20:13:46, počet zobrazení: 2683, zdroj: http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-53138450-statni-zastupce-obzaloval-tri-solarniky-z-pokusu-o-uplaceni-urednika-eru. Další novinky zde.

Před koncem loňského roku byly úřady zavaleny žádostmi o schvalování stovek solárních elektráren. Podnikatelé, kteří se snažili spustit své zdroje do 31. prosince, aby dosáhli na loňskou výhodnou výkupní cenu, často neváhali sáhnout k nejrůznějším neférovým praktikám.

Před koncem loňského roku byly úřady zavaleny žádostmi o schvalování stovek solárních elektráren. Podnikatelé, kteří se snažili spustit své zdroje do 31. prosince, aby dosáhli na loňskou výhodnou výkupní cenu, často neváhali sáhnout k nejrůznějším neférovým praktikám.

Liberecký státní zástupce obžaloval tři muže, kteří se na konci minulého roku pokusili uplatit jedním milionem korun úředníka Energetického regulačního úřadu (ERÚ), aby získali licenci pro fotovoltaický zdroj ještě podle lepších podmíenk, které platily právě do konce loňského roku.

Žaloby byly podány na konci září a v případě usvědčení hrozí obžalovaným mužům ve věku 27 až 44 let až šest let vězení.

Pro HN to uvedl mluvčí okresního státního zastupitelství v Liberci Petr Hořín.

 

Obžalovaní solárníci byli zástupci českobudějovické společnosti Lumen energetický development a úplatkem chtěli podle policie „finančně motivovat“ rychlejší udělení licence pro novou fotovoltaickou elektrárnu na severu Čech.

Chtěli si tak zajistit „staré“ výkupní ceny, které se v roce 2011 snížili na méně než polovinu.

K domluvenému předání milionu korun mělo dojít 27. ledna 2011.Na místě již nicméně čekali detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), které zaměstnanec ERÚ kontaktoval.

Licence pod stromeček

V otázce podezřele překotného udělování licencí ze strany ERÚ na konci roku 2010 panuje mnoho podezření.

Jen mezi 15. a 31. prosincem bylo poovleno 328 instalací, některé dokonce na Štědrý den. Ke spěchu byl jednoduchý důvod – peníze.

Jen zdroje spuštěné do 31. prosince minulého roku totiž mají nárok na loňskou vysokou výkupní cenu elektřiny, a to na dvacet let.

Nová šéfka úřadu Alena Vitásková tak plánuje provést vnitřní audit, který má postupy přidělování licencí prověřit. K

vůli pochybením při udělování licencí odvolal ještě předchůdce Vitáskové Fiřt šéfa licenčního odboru Luďka Pražáka, minimálně jeden další úředník musel z ERÚ odejít, protože udělil licenci elektrárně, která ještě nebyla dostavěna.

ERÚ inicioval v poslední době několik vyšetřování, na která policii sám upozornil. 

Pracovníci ERÚ pod podmínkou anonymity již dříve pro HN promluvili i o politickém tlaku ve prospěch některých projektů. Ale také o pokusech investorů úřady šidit.

Mezi elektrárnami schválenými těsně před koncem roku jsou i zdroje skupiny ČEZ, ocelářského magnáta Zdeňka Zemka či bývalých vlastníků mosteckých dolů.Četli jste? Jak připojit mikrozdroj?

Zveřejněno: 2020-05-25 07:09:11

Od začátku ledna 2016 platí vyhláška 16/2016 Sb. (o podmínkách připojení k síti), která umožňuje připojit solární elektrárny s výkonem do 10 kWp do sítě zjednodušenou cestou. Co tato "zjednodušená" cesta znamená a proč ji nevyužít si hned popíšeme. Tady to pořekadlo "Není všechno zlato, co se třpytí" platí do poslední unce. Úmysl byl možná dobrý, ale ach, ta naše legislativa!

Více zde.  
 

Baterie pro starší sluneční elektrárny

Zveřejněno: 2020-03-04 10:24:15

V ČR jsou tisíce solárních elektráren postavených v letech 2006 až 2013, které nemají baterii a jedou v režimu Zeleného bonusu. Jen naše firma jich postavila něco okolo stovky a dalším zájemcům dodala stavebnice pro stavbu svépomocí. Občas se někdo ozve s otázkou jak je to s možností připojit baterii do funkčního systému. Jelikož otázek přibývá (i zřejmě pod tlakem nových instalací a programu Nová zelená úsporám), je čas mít základní informace na webu.

Více zde.  
 

FVE vyrobily v roce 2019 více než statistiky předpovídají

Zveřejněno: 2019-11-18 22:59:31

V letošním roce začal Operátor trhu (OTE) podněcovat (úkolovat) Státní energetickou inspekci (SEI) ke kontrolám FVE s produkcí energie za roky 2017 a/nebo 2018 vyšší než 1,1 MWh na instalovanou kWp. Kontrol za rok 2019 bude hodně.

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:
E-MAIL

HESLO


Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2020