Předražené německé slunce

Zveřejněno: 2012-02-20 20:56:39, počet zobrazení: 3211, zdroj: http://www.enviweb.cz/clanek/fotovolt/90261/predrazene-nemecke-slunce. Další novinky zde.

V Německu spěje k hořkému konci jeden z největších experimentů se zelenou energií na světě.

V Německu spěje k hořkému konci jeden z největších experimentů se zelenou energií na světě.Spolková republika se kdysi pyšnila titulem "fotovoltaického světového šampiona", když rozdělovala lidem štědré dotace (podle výzkumu německé Porúrské univerzity více než 130 miliard dolarů), aby investovali do sluneční energie. Nyní však německá vláda slibuje, že dotace seškrtá a během následujících pěti let podporu ukončí.


Bezedná jáma na peníze

S dotacemi neefektivních zelených technologií je jeden zásadní problém: jsou dostupné, pouze pokud se přidělují v miniaturních, symbolických objemech. Němci však v loňském roce instalovali 7,5 gigawattů fotovoltaické kapacity, což byl více než dvojnásobek výkonu, který vláda pokládala za "přijatelný". Kvůli tomu podle odhadů zaplatí průměrný odběratel za elektřinu o 260 dolarů ročně více.


Německé nadšení pro solární energii bylo pochopitelné. Kdybychom dokázali plně zachytit jen jednu hodinu sluneční energie, uspokojili bychom celkovou světovou potřebu energie na celý rok. Jenže Německo - podobně jako většina světa - není bohužel tak slunečné jako třeba Sahara. A ačkoliv je sluneční světlo zdarma, panely a instalace nikoliv. Sluneční energie je nejméně čtyřikrát nákladnější než energie vyrobená z fosilních paliv. Navíc má tu výraznou nevýhodu, že není k dispozici večer a v noci, kdy se spotřebovává velká část elektrické energie.Během krátkých a zatažených zimních dnů nedokáže 1,1 milionu německých solárních systémů generovat vůbec žádnou elektřinu. Ta se pak musí dovážet z jaderných elektráren ve Francii a v České republice.


Navzdory mohutným investicím představuje sluneční energie pouze asi 0,3 % celkové spotřeby energie v Německu. Tyto rozsáhlé investice navíc dělají pozoruhodně málo pro boj s globálním oteplováním. I při nerealisticky velkorysém předpokladu přináší solární energie v čistém výsledku snížení emisí CO2 v Německu zhruba o osm milionů tun - čili asi o 1 % - během příštích 20 let. Výsledkem je snížení průměrné teploty o jednu dvacetitisícinu stupně Celsia. Jinak řečeno: německé dotace do solárních panelů v objemu 130 miliard dolarů pozdrží do konce století zvýšení teploty o 23 hodin.


Při využití sluneční energie platí Německo zhruba 1000 dolarů za snížení objemu CO2 o jednu tunu. Současná cena oxidu uhličitého v Evropě je 8 dolarů.


A to nejhorší teprve přijde: protože je Německo součástí systému obchodování s emisemi, jsou skutečným důsledkem existence extra solárních panelů v Německu nulové redukce CO2, protože celkové množství emisí je už zastropované. Místo toho Němci jednoduše umožňují jiným částem unie emitovat více oxidu uhličitého. Německé solární panely tak pouze zlevnily spalování uhlí Portugalsku či Řecku.


MEZITITULEK: Dotace čínských pracovních míst


Obhájci německých solárních dotací také tvrdí, že přispěli k vytvoření "zelených pracovních míst". Každé takto vytvořené místo však stojí v průměru 175 000 dolarů - to je podstatně víc než cena za tvorbu pracovních míst v jiných částech ekonomiky, jako jsou infrastruktura nebo zdravotnictví. A mnoho "zelených pracovních míst" se navíc vyváží do Číny, což znamená, že Evropané dotují čínská pracovní místa s nulovým snížením CO2.


Německý experiment s dotacemi neefektivní solární technologie selhal. Prozatím zaplatili Němci asi 130 miliard dolarů za klimatickou politiku, která nemá žádný dopad na globální oteplování. Dotují čínská pracovní místa a závislost jiných evropských zemí na špinavých zdrojích energie. A zbytečně zatížili svou ekonomiku. Vlády v jiných koutech světa si nemohou dovolit zopakovat stejnou chybu.Četli jste? Solární systém s baterií - otevřeme téma

Zveřejněno: 2019-11-02 11:45:14

Nová zelená úsporám s akumulací do baterií aktuálně hýbe reklamním prostorem. Kdo z montážních firem přežil svou smrt, snaží se teď vzkřísit svůj byznys za každou cenu a distributoři energie nebo dokonce největší český e-shop se přidávají. Máme pocit, že je nejvyšší čas se postavit a křičet do světa: POZOR!!!

Více zde.  
 

Kolik energie vyrobí sluneční elektrárna?

Zveřejněno: 2020-04-20 06:21:47

Na zajímavou otázku zajímavá odpověď. Teorie je věc pěkná, ale reálná historická data navíc z posledních let jsou k nezaplacení. Jak je to tedy s výrobou fotovoltaických elektráren? Kolik vyrobí FVE energie za den? Přívržence našeho webu potěšíme a některé obchoďáky (s teplou vodou nebo slunečními elektrárnami) asi moc ne.

Více zde.  
 

Extrémní sucho a změna klimatu je tady

Zveřejněno: 2019-11-08 15:18:35

Zdá se, že je něco jinak než by mělo být. Něco, co netěší nikoho. Nebo se pleteme? Ano, majitelé fotovoltaických elektráren totiž zažívají královské období. Ale vždy může být ještě lépe. Pojďme se podívat na pár zajímavých klimatologických údajů, které nám Český hydrometeorologický institut nabízí na svém webu zcela zdarma. Jsou prostě čísla, která stojí za to porovnat.

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:

E-MAIL

HESLO


Další informace:

(c) nemakej.cz 2020