Cena OTE: Reálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Jak se připravit na instalaci sluneční elektrárny

Zveřejněno: 2020-10-12 06:18:22, počet zobrazení: 13203, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Článek je určen pouze expertům! Protože ale na internetu je dneska expertem každý, je vlastně téma pro všechny :) A protože se instalují převážně hybridní FVE či ty s přebytky do vody (a jejich kombinace), zaměříme se hlavně tímto směrem.

Jako první je důležité mít jasnou vizi ještě než si pozvete firmu, která Vám elektrárnu namontuje. Pokud dům stavíte, nebo rekonstruujete, můžete se inspirovat. V hotovém domě pak budete muset o to víc přemýšlet. Samozřejmě, že instalační firma přijede, zaměří, napočítá, ale protože štěstí přeje připraveným, buďte připraveni! Oni v tom domě pak s Vámi bydlet nebudou.

Od střechy až po elektroměrák

Je jasné, že od panelů se musí přivést energie k měniči / střídači - kromě zastávky v DC rozvaděči na přechodu mezi jednotlivými zónami ochrany proti blesku - se jde rovnou k cíli, ideálně co nejkratší cestou, průměr husího krku je čím větší, tím lepší, počítejte minimálně 5 cm v průměru. Umístění měniče / střídače je vhodné dát na suché místo bez velkých výkyvů teplot, asi garáž poslouží dobře těm, co nemají speciální technickou místnost. U měniče / střídače se většinou osazuje pomocný rozvaděč a od něj vede energie až do hlavního rozvaděče domu.

V hlavním domovním rozvaděči je třeba mít dostatek prostoru pro chytrý elektroměr (5 modulů na DIN liště - jen u hybridní varianty nebo pro brždění přebytků), stykač (3M) pro odpojení výroby na povel z distribuční společnosti (řídí se HDO signálem a nevyhnete se tomu), jističem (3M) pro připojení přívodu od měniče / střídače. V neposlední řadě pak místo pro řízení přebytků, my doporučujeme WattRouter Mx (6M) + jeho měřící modul (4M) + minimálně 3 SSR (3x1M). Komu se to nevejde do existujícího rozvaděče, popřemýšlí nad místem pro další přídavný rozvaděč.

Od rodinného rozvaděče je nutné mít ještě jeden modrý signálový vodič pro HDO signál směrem do elektroměrového rozvaděče.

On-Grid nebo hybrid - datové kabely jsou také třeba

Rozdíl bude zřejmě jen v tom, jestli budete energii ukládat do baterií. V obou případech se totiž můžete rozhodovat o přebytcích do telplé vody (boiler i vícefázový a případně akumulační nádrž topení), u hybridu (tedy systému s akumulátory) budete potřebovat ale navíc jeden datový kabel mezi hlavním domácím rozvaděčem (kde bude umístěn chytrý elektroměr) a jeden silový kabel pro zálohované okruhy.

Většina měničů / střídačů umožňuje online monitoring - buď přes wifi nebo po LAN, spíše doporučíme LAN, bývá stabilnější, ale potřebuje o jeden datový kabel navíc.

Na závěr ještě jedno přání: Ať Slunce maká za tebe!

 Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

FVE na dluh potěší nejen banku

Zveřejněno: 2021-01-18 07:32:25

Návratnost solární elektrárny je téma nejen vášnivých matematiků s excelovskou tabulkou. Stále více zájemců o FVE se rekrutuje i z řad běžných spotřebitelů s úvahami nad úsporami. Dělají dobře a ještě lépe ti, kteří uvažují i o půjčce na fotovoltaický  systém, minimálně nad částí, kterou pak pokryje dotace.

Více zde »  
 

Jaký střídač pro novou sluneční elektrárnu

Zveřejněno: 2020-03-17 10:12:15

Jednofázový, třífázový, Grid-ON, Grid-Off, Hybridní... Kdo se v tom má vyznat? Něco si o tom napíšeme, ale jen tak trošku, aby to nenudilo :)

Více zde »  
 

Jak připojit mikrozdroj?

Zveřejněno: 2020-05-25 07:09:11

Od začátku ledna 2016 platí vyhláška 16/2016 Sb. (o podmínkách připojení k síti), která umožňuje připojit solární elektrárny s výkonem do 10 kWp do sítě zjednodušenou cestou. Co tato "zjednodušená" cesta znamená a proč ji nevyužít si hned popíšeme. Tady to pořekadlo "Není všechno zlato, co se třpytí" platí do poslední unce. Úmysl byl možná dobrý, ale ach, ta naše legislativa!

Více zde »  
 
 
VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »