Jak se připravit na instalaci sluneční elektrárny

Zveřejněno: 2020-10-12 06:18:22, počet zobrazení: 9347, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Článek je určen pouze expertům! Protože ale na internetu je dneska expertem každý, je vlastně téma pro všechny :) A protože se instalují převážně hybridní FVE či ty s přebytky do vody (a jejich kombinace), zaměříme se hlavně tímto směrem.

Jako první je důležité mít jasnou vizi ještě než si pozvete firmu, která Vám elektrárnu namontuje. Pokud dům stavíte, nebo rekonstruujete, můžete se inspirovat. V hotovém domě pak budete muset o to víc přemýšlet. Samozřejmě, že instalační firma přijede, zaměří, napočítá, ale protože štěstí přeje připraveným, buďte připraveni! Oni v tom domě pak s Vámi bydlet nebudou.

Od střechy až po elektroměrák

Je jasné, že od panelů se musí přivést energie k měniči / střídači - kromě zastávky v DC rozvaděči na přechodu mezi jednotlivými zónami ochrany proti blesku - se jde rovnou k cíli, ideálně co nejkratší cestou, průměr husího krku je čím větší, tím lepší, počítejte minimálně 5 cm v průměru. Umístění měniče / střídače je vhodné dát na suché místo bez velkých výkyvů teplot, asi garáž poslouží dobře těm, co nemají speciální technickou místnost. U měniče / střídače se většinou osazuje pomocný rozvaděč a od něj vede energie až do hlavního rozvaděče domu.

V hlavním domovním rozvaděči je třeba mít dostatek prostoru pro chytrý elektroměr (5 modulů na DIN liště - jen u hybridní varianty nebo pro brždění přebytků), stykač (3M) pro odpojení výroby na povel z distribuční společnosti (řídí se HDO signálem a nevyhnete se tomu), jističem (3M) pro připojení přívodu od měniče / střídače. V neposlední řadě pak místo pro řízení přebytků, my doporučujeme WattRouter Mx (6M) + jeho měřící modul (4M) + minimálně 3 SSR (3x1M). Komu se to nevejde do existujícího rozvaděče, popřemýšlí nad místem pro další přídavný rozvaděč.

Od rodinného rozvaděče je nutné mít ještě jeden modrý signálový vodič pro HDO signál směrem do elektroměrového rozvaděče.

On-Grid nebo hybrid - datové kabely jsou také třeba

Rozdíl bude zřejmě jen v tom, jestli budete energii ukládat do baterií. V obou případech se totiž můžete rozhodovat o přebytcích do telplé vody (boiler i vícefázový a případně akumulační nádrž topení), u hybridu (tedy systému s akumulátory) budete potřebovat ale navíc jeden datový kabel mezi hlavním domácím rozvaděčem (kde bude umístěn chytrý elektroměr) a jeden silový kabel pro zálohované okruhy.

Většina měničů / střídačů umožňuje online monitoring - buď přes wifi nebo po LAN, spíše doporučíme LAN, bývá stabilnější, ale potřebuje o jeden datový kabel navíc.

Na závěr ještě jedno přání: Ať Slunce maká za tebe!

 Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Nová zelená úsporám pokračuje do roku 2030

Zveřejněno: 2021-08-04 11:32:44

Na nějaké informace o nástupci stávajícího programu čekáme v podstatě od jara 2021. Máme dobré zprávy, ale pořád něco chybí.

Více zde »  
 

NZU C3.9 je tu od 15. května 2020

Zveřejněno: 2020-11-09 09:22:17

No a co? Tomu nerozumím. Chytrému napověz, hloupého... Ok, v uvedeném termínu přibyla zajímavá podoblast dotace na FVE. Když napíšeme zajímavá, tak to bude nutné trochu popsat, pojďme na to.

Více zde »  
 

3 způsoby jak ze solárních panelů dostat šťávu

Zveřejněno: 2020-04-13 09:33:02

Malé doplnění názvu článku je - pro solární systémy bez baterií, tedy připojené do sítě. Když jsme v roce 2008 začali montovat našim zákazníkům sluneční elektrárny na klíč, byla jen jediná možnost, jak celý systém k síti zapojit - proud tekl z panelů do střídače a pak přes vnitřní rozvod energie přímo do sítě. Jestli některé panely byly zastíněné nebo špinavé, to se neřešilo. Časem však chytré zahraniční hlavičky přišly s různými zlepšováky. Pojďme se na to podívat.

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Nová registrace |Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022