Cena OTE: 2.00Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Jak se připravit na instalaci sluneční elektrárny

Zveřejněno: 2020-10-12 06:18:22, počet zobrazení: 12251, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Článek je určen pouze expertům! Protože ale na internetu je dneska expertem každý, je vlastně téma pro všechny :) A protože se instalují převážně hybridní FVE či ty s přebytky do vody (a jejich kombinace), zaměříme se hlavně tímto směrem.

Jako první je důležité mít jasnou vizi ještě než si pozvete firmu, která Vám elektrárnu namontuje. Pokud dům stavíte, nebo rekonstruujete, můžete se inspirovat. V hotovém domě pak budete muset o to víc přemýšlet. Samozřejmě, že instalační firma přijede, zaměří, napočítá, ale protože štěstí přeje připraveným, buďte připraveni! Oni v tom domě pak s Vámi bydlet nebudou.

Od střechy až po elektroměrák

Je jasné, že od panelů se musí přivést energie k měniči / střídači - kromě zastávky v DC rozvaděči na přechodu mezi jednotlivými zónami ochrany proti blesku - se jde rovnou k cíli, ideálně co nejkratší cestou, průměr husího krku je čím větší, tím lepší, počítejte minimálně 5 cm v průměru. Umístění měniče / střídače je vhodné dát na suché místo bez velkých výkyvů teplot, asi garáž poslouží dobře těm, co nemají speciální technickou místnost. U měniče / střídače se většinou osazuje pomocný rozvaděč a od něj vede energie až do hlavního rozvaděče domu.

V hlavním domovním rozvaděči je třeba mít dostatek prostoru pro chytrý elektroměr (5 modulů na DIN liště - jen u hybridní varianty nebo pro brždění přebytků), stykač (3M) pro odpojení výroby na povel z distribuční společnosti (řídí se HDO signálem a nevyhnete se tomu), jističem (3M) pro připojení přívodu od měniče / střídače. V neposlední řadě pak místo pro řízení přebytků, my doporučujeme WattRouter Mx (6M) + jeho měřící modul (4M) + minimálně 3 SSR (3x1M). Komu se to nevejde do existujícího rozvaděče, popřemýšlí nad místem pro další přídavný rozvaděč.

Od rodinného rozvaděče je nutné mít ještě jeden modrý signálový vodič pro HDO signál směrem do elektroměrového rozvaděče.

On-Grid nebo hybrid - datové kabely jsou také třeba

Rozdíl bude zřejmě jen v tom, jestli budete energii ukládat do baterií. V obou případech se totiž můžete rozhodovat o přebytcích do telplé vody (boiler i vícefázový a případně akumulační nádrž topení), u hybridu (tedy systému s akumulátory) budete potřebovat ale navíc jeden datový kabel mezi hlavním domácím rozvaděčem (kde bude umístěn chytrý elektroměr) a jeden silový kabel pro zálohované okruhy.

Většina měničů / střídačů umožňuje online monitoring - buď přes wifi nebo po LAN, spíše doporučíme LAN, bývá stabilnější, ale potřebuje o jeden datový kabel navíc.

Na závěr ještě jedno přání: Ať Slunce maká za tebe!

 Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

5 nejdůležitějších bodů pro výpočet návratnosti sluneční elektrárny bez baterek

Zveřejněno: 2020-03-30 11:48:58

Návratnost sluneční elektrárny je věc velmi zapeklitá a má svá temná místa. Pojďme se podívat na pět základních faktorů, které ovlivňují návratnost fotovoltaické elektrárny bez baterie. Uvedená fakta by Vám měla pomoci při úvahách jakou elektrárnu si pořídit, aby na to Vaše kapsa stačila a zároveň aby to nebyly vyhozené peníze za předražený systém solární elektrárny, je tu jedno, jestli se bavíme o pořízení FVE s dotací, nebo bez ní.

Více zde »  
 

Fotovoltaika s akumulací do baterií

Zveřejněno: 2020-04-27 09:11:48

Trocha edukace neuškodí a tak se pojďme podívat jaké základní možnosti nám nabízí výrobci baterií a měničů, jak to vlastně může fungovat. Určitě nás budou zajímat termíny jako DC coupling nebo AC coupling, nízkonapěťové a vysokonapěťové baterie.

Více zde »  
 

Kolik v roce 2022 stojí solární elektrárna?

Zveřejněno: 2022-07-31 07:15:18

Na jednoduchou otázku by mohla být jednoduchá odpověď. Ale není a v podstatě ani nemůže být. Fotovoltaiku dnes nabízí spousta firem, konkurence malých lokálních a velkých molochů, za které to ty malé stejně odedřou, tu je. Na druhou stranu se roztáčí inflační spirála a prachy je třeba v nejisté době investovat do smysluplných projektů. Tak kolik za FVE? 200 nebo 600 tisíc?

Více zde »  
 
 
VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57


Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2023


Cenová kalkulace ZDARMA »