Článek je určen pouze expertům! Protože ale na internetu je dneska expertem každý, je vlastně téma pro všechny :) A protože se instalují převážně hybridní FVE či ty s přebytky do vody (a jejich kombinace), zaměříme se hlavně tímto směrem.
">Zveřejněno: 2020-10-12 06:18:22, počet zobrazení: 14075, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Článek je určen pouze expertům! Protože ale na internetu je dneska expertem každý, je vlastně téma pro všechny :) A protože se instalují převážně hybridní FVE či ty s přebytky do vody (a jejich kombinace), zaměříme se hlavně tímto směrem.
Jako první je důležité mít jasnou vizi ještě než si pozvete firmu, která Vám elektrárnu namontuje. Pokud dům stavíte, nebo rekonstruujete, můžete se inspirovat. V hotovém domě pak budete muset o to víc přemýšlet. Samozřejmě, že instalační firma přijede, zaměří, napočítá, ale protože štěstí přeje připraveným, buďte připraveni! Oni v tom domě pak s Vámi bydlet nebudou.
Je jasné, že od panelů se musí přivést energie k měniči / střídači - kromě zastávky v DC rozvaděči na přechodu mezi jednotlivými zónami ochrany proti blesku - se jde rovnou k cíli, ideálně co nejkratší cestou, průměr husího krku je čím větší, tím lepší, počítejte minimálně 5 cm v průměru. Umístění měniče / střídače je vhodné dát na suché místo bez velkých výkyvů teplot, asi garáž poslouží dobře těm, co nemají speciální technickou místnost. U měniče / střídače se většinou osazuje pomocný rozvaděč a od něj vede energie až do hlavního rozvaděče domu.
V hlavním domovním rozvaděči je třeba mít dostatek prostoru pro chytrý elektroměr (5 modulů na DIN liště - jen u hybridní varianty nebo pro brždění přebytků), stykač (3M) pro odpojení výroby na povel z distribuční společnosti (řídí se HDO signálem a nevyhnete se tomu), jističem (3M) pro připojení přívodu od měniče / střídače. V neposlední řadě pak místo pro řízení přebytků, my doporučujeme WattRouter Mx (6M) + jeho měřící modul (4M) + minimálně 3 SSR (3x1M). Komu se to nevejde do existujícího rozvaděče, popřemýšlí nad místem pro další přídavný rozvaděč.
Od rodinného rozvaděče je nutné mít ještě jeden modrý signálový vodič pro HDO signál směrem do elektroměrového rozvaděče.
Rozdíl bude zřejmě jen v tom, jestli budete energii ukládat do baterií. V obou případech se totiž můžete rozhodovat o přebytcích do telplé vody (boiler i vícefázový a případně akumulační nádrž topení), u hybridu (tedy systému s akumulátory) budete potřebovat ale navíc jeden datový kabel mezi hlavním domácím rozvaděčem (kde bude umístěn chytrý elektroměr) a jeden silový kabel pro zálohované okruhy.
Většina měničů / střídačů umožňuje online monitoring - buď přes wifi nebo po LAN, spíše doporučíme LAN, bývá stabilnější, ale potřebuje o jeden datový kabel navíc.
Na závěr ještě jedno přání: Ať Slunce maká za tebe!
Byť se žádná podpora domácností na pořízení elektromobilů nebo alespoň plug-in hybridů nechystá, jedno malé plus v pokračování programu Nová zelená úsporám najdeme. A jak pak nabíjet? V době nočního proudu nebo to jde i levněji?
Změna dotačního programu Nová zelená úsporám je tu několik měsíců a stále se některá fakta pletou. Z nových podmínek vypadlo například dokazování vlastní spotřeby a dotace nekončí 31.12.2021, ale budeme s ní žít minimálně ještě v roce 2025.
Koupím si hybridní fotovoltaickou elektrárnu a baterii jen tak, aby prošla na dotaci. Tak to přece stačí. Uplyne měsíc a vidím, že by možná bylo lepší mít kapacitu o kapánek nebo dva kapánky větší. Po roce už si vím rady i s maximem, které lze připojit, koupil(a) jsem si totiž plug-in hybrid a nebo rovnou elektromobil. Mám smůlu, nebo si můžu připojit "co chci"?