Výkup přebytků 2022 - mikrozdroj je fajn, mít licenci je lepší

Zveřejněno: 2022-04-15 21:10:12, počet zobrazení: 38521, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Na téma výkupu přebytků z fotovoltaické elektrárny jdou po internetu téměř legendy. Už nejen anarchistické kroužky skloňují výrazy spotová cena, denní trh, výrobní EAN nebo cenový fix. Licence na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů by také neměla být zaklínadlem.

desítky tisíc shlédnutí má článek 5 firem vykupuje přebytky z FVE a je vidět, že téma výkupu přebytků z FVE je stále aktuálnější. Jak roste množství domácích fotovoltaických elektráren (je vidět i na našich referencích), přibývá i otázek, co s přebytečnou energií v době, kdy ji nezvládneme využít.

Mikrozdroj

Do 10 kWp nemusíme mít licenci a pokud příjem z prodeje přebytků nedosáhne 30 tisíc, tak je dokonce osvobozen od daně z příjmů. O mikrozdroj žádá majitel odběrného místa a je jen na instalační firmě, jak rychle vše zvládne zprovoznit. Ve smyslu článku Dotace na fotovoltaiku bez licence na 10 kWp je lepší než na 5 kWp, zvýší se úspora mějme nainstalováno kupříkladu 10 kWp. Víme, že takový systém vyrobí max. 11 MWh a při vlastní spotřebě domu alespoň 3 MWh za rok můžeme dodat do sítě kupříkladu 8 MWh, což pak z daňového hlediska znamená maximální průměrnou cenu 3,75 Kč/kWh. Při přebytku "jen" 5 MWh za rok je pak taková cena 6 Kč / kWh. A to chceš!

Výkup přebytků z mikrozdroje

Spotová cena energie (cena elektřiny na burze) se pohybuje od pádu Bohemia energy na rekordních hodnotách (reálně od 150 do 400 EUR/MWh = cca od 4 do 10 Kč/kWh), tak bychom čekali, že obchodníci s energií nabídnou nějakou rozumnou cenu za kWh. Bohužel se tak neděje a maximum, co bylo spatřeno, je 1,60 Kč/kWh. Někdo si tedy pěkně mastí kapsu...

Je fér zmínit 2 zajímavé nabídky, které znamenají alternativu k většině tarifů "normálních" obchodníků, kteří spatře mikrozdroj, mají hlavu v písku a nevidí, neslyší.

První alternativou je nabídka ČEZ pro soláry. Nebýt distribučních a jiných poplatků, mohlo by jít o čistý Net - mettering, tedy co do distribuční sítě dám, to si zdarma vezmu. Poplatky tu ale jsou, tak nákup energie zpět vyjde zhruba na 2 Kč. Drobná nevýhoda je, pokud nevyrobíte tolik, co si potřebujete vzít, tam cena naskočí za silovou část o cca 6,50 + DPH.

Jiným, velmi populárním dodavatelem energie je firma bezdodavatele.cz. Zde jdete s kůží na trh, a to doslova. Za spot prodáte přebytek a pak i za spot koupíte při nedostatku. S dobře navrženou hybridní FVE budete soběstační víceméně 8 měsíců v roce. V zimní třetině roku si sice můžete pomoci nákupem energie v nočních hodinách (typicky mezi 2. a 4. hodinou), je na to ale třeba mít připravenou dostatečně velkou baterku a i tak se nějakým nákupům energie nevyhnete.

Licence na výrobu elektřiny

Licence je v podstatě živnost na výrobu elektřiny. Tak jako za živnostenský list zaplatíte tisícovku a stane se z Vás podnikatel, tak s licencí je to stejné. Tedy výrobce může podnikat jako hlavní nebo vedlejší činnost, musí vést daňovou evidenci nebo účetnictví a samozřejmě jsou možná uplatnění nákladů apod. Kdo už živnosťák má, je pro něj výroba elektřiny jen další z aktivit. K licenci se Váže jedna "milá" povinnost - každý měsíc se přihlásit do portálu Operátora trhu a zadat měsíční výkaz o výrobě.

Výrobní EAN

Každé odběrné místo (OM) má své unikátní číslo - EAN (European Article Number = mezinárodní číslo obchodní položky). Má 18 číslic a začíná 859182400... Jelikož odběrné místo má jen jeden EAN (pro spotřebu) a je třeba v některých případech odlišit, že je v OM i výrobna, je možné distribuční společností přiřadit i tzv. EAN výrobní, sloužící k fakturaci dodávky elektřiny do distribuční sítě nezávisle na vlastnictví spotřebního EAN. Tento výrobní EAN je možné přidělit pouze výrobně s licencí.

Výkup přebytků z výrobny s výrobním EAN

Licencovaný výrobce uzavírá smlouvu na výkup energie z výrobny s výrobním EAN. Může si domluvit s obchodníky jak fixní cenu, tak i cenu spotovou. Krása tohoto řešení je možná kombinace nákupu energie za fixní ceny na spotřební EAN a prodej za spotové ceny na EAN výrobní. A to chceš!Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Virtuální baterie není to pravé ořechové

Zveřejněno: 2020-10-19 09:03:44

Už několikrát jsme se na našem webu s pojmem virtuální baterie setkali. Člověk by řekl, píše se o tom, tak to musí být super! Pojďme se na to podívat zleva, zprava a odshora dolů. Třeba budeme inspirovat k lepším řešením, třeba k lepším produktům.

Více zde »  
 

Kdo připojí solární panely?

Zveřejněno: 2021-07-24 14:48:32

Solární panely nebo sluneční elektrárnu? A je myšleno na střeše nebo do sítě? Ten, kdo už se do problému ponořil, jistě ví. Kdo ale stojí a rozhlíží se kam nabrat směr, tomu snad ukážeme pár důležitých bodů.

Více zde »  
 

Reálná statistika FVE za prvních 7 měsíců roku 2020

Zveřejněno: 2020-08-04 07:06:15

Jednou jsi dole, jindy jsi nahoře, tak by se dalo definovat období od ledna do července 2020. To dole byl červen, to nahoře duben. Historický vzato zajímavé anomálie, příroda je mocná čarodějka a na produkci slunečních elektráren je to krásně vidět.

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022