Cena OTE: 1.77Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Výkup přebytků 2022 - mikrozdroj je fajn, mít licenci je lepší

Zveřejněno: 2022-04-15 21:10:12, počet zobrazení: 84239, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Na téma výkupu přebytků z fotovoltaické elektrárny jdou po internetu téměř legendy. Už nejen anarchistické kroužky skloňují výrazy spotová cena, denní trh, výrobní EAN nebo cenový fix. Licence na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů by také neměla být zaklínadlem.

desítky tisíc shlédnutí má článek 5 firem vykupuje přebytky z FVE a je vidět, že téma výkupu přebytků z FVE je stále aktuálnější. Jak roste množství domácích fotovoltaických elektráren (je vidět i na našich referencích), přibývá i otázek, co s přebytečnou energií v době, kdy ji nezvládneme využít.

Mikrozdroj

Do 10 kWp nemusíme mít licenci a pokud příjem z prodeje přebytků nedosáhne 30 tisíc, tak je dokonce osvobozen od daně z příjmů. O mikrozdroj žádá majitel odběrného místa a je jen na instalační firmě, jak rychle vše zvládne zprovoznit. Ve smyslu článku Dotace na fotovoltaiku bez licence na 10 kWp je lepší než na 5 kWp, zvýší se úspora mějme nainstalováno kupříkladu 10 kWp. Víme, že takový systém vyrobí max. 11 MWh a při vlastní spotřebě domu alespoň 3 MWh za rok můžeme dodat do sítě kupříkladu 8 MWh, což pak z daňového hlediska znamená maximální průměrnou cenu 3,75 Kč/kWh. Při přebytku "jen" 5 MWh za rok je pak taková cena 6 Kč / kWh. A to chceš!

Výkup přebytků z mikrozdroje

Spotová cena energie (cena elektřiny na burze) se pohybuje od pádu Bohemia energy na rekordních hodnotách (reálně od 150 do 400 EUR/MWh = cca od 4 do 10 Kč/kWh), tak bychom čekali, že obchodníci s energií nabídnou nějakou rozumnou cenu za kWh. Bohužel se tak neděje a maximum, co bylo spatřeno, je 1,60 Kč/kWh. Někdo si tedy pěkně mastí kapsu...

Je fér zmínit 2 zajímavé nabídky, které znamenají alternativu k většině tarifů "normálních" obchodníků, kteří spatře mikrozdroj, mají hlavu v písku a nevidí, neslyší.

První alternativou je nabídka ČEZ pro soláry. Nebýt distribučních a jiných poplatků, mohlo by jít o čistý Net - mettering, tedy co do distribuční sítě dám, to si zdarma vezmu. Poplatky tu ale jsou, tak nákup energie zpět vyjde zhruba na 2 Kč. Drobná nevýhoda je, pokud nevyrobíte tolik, co si potřebujete vzít, tam cena naskočí za silovou část o cca 6,50 + DPH.

Jiným, velmi populárním dodavatelem energie je firma bezdodavatele.cz. Zde jdete s kůží na trh, a to doslova. Za spot prodáte přebytek a pak i za spot koupíte při nedostatku. S dobře navrženou hybridní FVE budete soběstační víceméně 8 měsíců v roce. V zimní třetině roku si sice můžete pomoci nákupem energie v nočních hodinách (typicky mezi 2. a 4. hodinou), je na to ale třeba mít připravenou dostatečně velkou baterku a i tak se nějakým nákupům energie nevyhnete.

Licence na výrobu elektřiny

Licence je v podstatě živnost na výrobu elektřiny. Tak jako za živnostenský list zaplatíte tisícovku a stane se z Vás podnikatel, tak s licencí je to stejné. Tedy výrobce může podnikat jako hlavní nebo vedlejší činnost, musí vést daňovou evidenci nebo účetnictví a samozřejmě jsou možná uplatnění nákladů apod. Kdo už živnosťák má, je pro něj výroba elektřiny jen další z aktivit. K licenci se Váže jedna "milá" povinnost - každý měsíc se přihlásit do portálu Operátora trhu a zadat měsíční výkaz o výrobě.

Výrobní EAN

Každé odběrné místo (OM) má své unikátní číslo - EAN (European Article Number = mezinárodní číslo obchodní položky). Má 18 číslic a začíná 859182400... Jelikož odběrné místo má jen jeden EAN (pro spotřebu) a je třeba v některých případech odlišit, že je v OM i výrobna, je možné distribuční společností přiřadit i tzv. EAN výrobní, sloužící k fakturaci dodávky elektřiny do distribuční sítě nezávisle na vlastnictví spotřebního EAN. Tento výrobní EAN je možné přidělit pouze výrobně s licencí.

Výkup přebytků z výrobny s výrobním EAN

Licencovaný výrobce uzavírá smlouvu na výkup energie z výrobny s výrobním EAN. Může si domluvit s obchodníky jak fixní cenu, tak i cenu spotovou. Krása tohoto řešení je možná kombinace nákupu energie za fixní ceny na spotřební EAN a prodej za spotové ceny na EAN výrobní. A to chceš!Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Postavíme FVE do měsíce - jde to?

Zveřejněno: 2023-03-22 10:21:52

Jde, ale jen někde a chce to i trochu štěstí. Podrobnosti si popíšeme v dalších odstavcích, není to ale taková zívačka, jak některé firmy inzerují. Sakra pozor si dejte na firmu, co chce stavět bez existence Smlouvy o připojení.

Více zde »  
 

Připravujeme svůj dům na instalací hybridní FVE

Zveřejněno: 2022-09-08 06:17:54

Praktických rad není nikdy dost. Projdeme instalaci solární elektrárny od střechy po elektroměrový rozvaděč a mrkneme, na co se připravit.

Více zde »  
 

NZÚ dotace pro on-grid FVE s hybridním měničem

Zveřejněno: 2022-02-04 20:24:47

S poptávkami solárních elektráren se roztrhl pytel, FVE chce každý. Klasická nabídka instalačních firem je buď On-grid FVE bez baterek nebo plnohodnotná hybridní FVE. Ale co když bude hybrid bez baterky nebo on-grid s hybridním měničem? Podpoří takový projekt NZÚ?

Více zde »  
 
 
VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57


Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2023


Cenová kalkulace ZDARMA »