Cena OTE: 3.23Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Fixujte cenu elektřiny na 20-30 let

Zveřejněno: 2023-05-12 23:05:11, počet zobrazení: 4902, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Představte si, že cenu elektřiny budete mít následujících 30 let furt jen 1,50 Kč za kWh a nebo míň. Ne, to není utopie nebo zbožné přání, s fotovoltaikou to tak prostě je.

Pojďme si zopáknout z čeho se skládá cena kupované elektřiny z distribuční sítě a jak to, nebo co, můžeme přelstít.

Za poslední rok jsme zažili pěknou cenovou houpačku. I v životě to tak bývá, že jednou jsme nahoře, jindy dole. Vysoká cena energie je pro výrobce růžovoučký sen, pro spotřebitele zlá noční můra. Aktuálně nižší ceny energie na burze dlouho nevydrží, dlouhodobě není důvod k nízkým cenám energie, inflační spirála to zase roztočí.

Složení celkové ceny energie

Cena za elektřinu se skládá z několika základních částí:

  • za odebranou energii (tzv. silovka)
  • za přenos energie distribuční sítí
  • za rezervaci kapacity = stálý plat podle velikosti hlavního jističe před elektroměrem
  • za provoz systému a příspěvky na obnovitelné zdroje
  • a po celkovém součtu navíc 21% státu do kapsy ve formě DPH... TO STÁT CHCE!

Co ovlivníme koupí vlastního zdroje?

Ovlivníme všechny položky s vazbou na množství odebrané energie. Tedy silovku, distribuční poplatky za přenos energie a příspěvky na OTE a OZE. Neovlivníme jedině platbu za hlavní jistič (viz titulní obrázek).

DPH se počítá z celkového součtu, takže když budeme brát ze sítě míň, tak i DPH bude malá. S vlastní FVE vždy odebereme míň než bez ní.

A co ta fixace?

Je běžná praxe uzavřít smlouvu s obchodníkem na rok či déle za cenu energie třeba 5 Kč/kWh. Obchodník tu cenu nabídne podle tabulek nebo historie spotřeby a předpokládá tak, že za zasmluvněné období odeberete její určité množství, řekněme 5 MWh, obchod má tak cenu 25 tisíc Kč. Takhle to zná každý.

S FVE to FIXujeme podobně

... akorát je třeba to vzít z druhého konce. Cenu za elektřinu, kterou sluneční elektrárna vyrobí, zaplatíme najednou. Po odečtení dotace 205 investujeme třeba 335 tisíc za FVE 10 kWp + baterie 11,6 kWh. Taková FVE "přes palec" vyrobí za rok 10 MWh energie, za 25 let to bude 250 MWh. Podíl cena/energie vychází na 1,34 Kč/kWh. Když pomineme mírný úbytek výroby v čase degradací technologie, nějaký servis, tak je to slušný výsledek.

Málokdo celou výrobu z FVE spotřebuje

To je sice pravda, ale je naprosto běžné přebytky prodat a to buď za SPOT nebo FIX. Ceny za odkup energie ale nemusí být vždy lákavé, o to víc to pak potěší, když tu energii kupujete... (růžovoučký sen).Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Zelený bonus a baterie. Jde to k sobě?

Zveřejněno: 2020-04-17 04:12:48

Provozujeme elektrárnu z roku 2007 se zeleným bonusem, nejsme v tom sami. Blíží se doba, kdy zelené bonusy přestaneme pobírat. Vyplatí se elektrárnu ponechat v provozu? A co baterie, šly by připojit?

Více zde »  
 

Přebytky z FVE mají svůj strop

Zveřejněno: 2021-08-16 13:56:09

Cena elektřiny láme rekordy, to čteme všude. Majitelé slunečních elektráren si mnou ruce, jak krásně šetří a kdo má místo na střeše, hledá prostor pro navýšení výkonu přidáním dalších panelů. Pozná někdo, že jsem si jich pár přidal(a)?

Více zde »  
 

Jak připojit mikrozdroj?

Zveřejněno: 2020-05-25 07:09:11

Od začátku ledna 2016 platí vyhláška 16/2016 Sb. (o podmínkách připojení k síti), která umožňuje připojit solární elektrárny s výkonem do 10 kWp do sítě zjednodušenou cestou. Co tato "zjednodušená" cesta znamená a proč ji nevyužít si hned popíšeme. Tady to pořekadlo "Není všechno zlato, co se třpytí" platí do poslední unce. Úmysl byl možná dobrý, ale ach, ta naše legislativa!

Více zde »  
 
 
VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »