Cena OTE: 2.13Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Fixujte cenu elektřiny na 20-30 let

Zveřejněno: 2023-05-12 23:05:11, počet zobrazení: 1508, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Představte si, že cenu elektřiny budete mít následujících 30 let furt jen 1,50 Kč za kWh a nebo míň. Ne, to není utopie nebo zbožné přání, s fotovoltaikou to tak prostě je.

Pojďme si zopáknout z čeho se skládá cena kupované elektřiny z distribuční sítě a jak to, nebo co, můžeme přelstít.

Za poslední rok jsme zažili pěknou cenovou houpačku. I v životě to tak bývá, že jednou jsme nahoře, jindy dole. Vysoká cena energie je pro výrobce růžovoučký sen, pro spotřebitele zlá noční můra. Aktuálně nižší ceny energie na burze dlouho nevydrží, dlouhodobě není důvod k nízkým cenám energie, inflační spirála to zase roztočí.

Složení celkové ceny energie

Cena za elektřinu se skládá z několika základních částí:

  • za odebranou energii (tzv. silovka)
  • za přenos energie distribuční sítí
  • za rezervaci kapacity = stálý plat podle velikosti hlavního jističe před elektroměrem
  • za provoz systému a příspěvky na obnovitelné zdroje
  • a po celkovém součtu navíc 21% státu do kapsy ve formě DPH... TO STÁT CHCE!

Co ovlivníme koupí vlastního zdroje?

Ovlivníme všechny položky s vazbou na množství odebrané energie. Tedy silovku, distribuční poplatky za přenos energie a příspěvky na OTE a OZE. Neovlivníme jedině platbu za hlavní jistič (viz titulní obrázek).

DPH se počítá z celkového součtu, takže když budeme brát ze sítě míň, tak i DPH bude malá. S vlastní FVE vždy odebereme míň než bez ní.

A co ta fixace?

Je běžná praxe uzavřít smlouvu s obchodníkem na rok či déle za cenu energie třeba 5 Kč/kWh. Obchodník tu cenu nabídne podle tabulek nebo historie spotřeby a předpokládá tak, že za zasmluvněné období odeberete její určité množství, řekněme 5 MWh, obchod má tak cenu 25 tisíc Kč. Takhle to zná každý.

S FVE to FIXujeme podobně

... akorát je třeba to vzít z druhého konce. Cenu za elektřinu, kterou sluneční elektrárna vyrobí, zaplatíme najednou. Po odečtení dotace 205 investujeme třeba 335 tisíc za FVE 10 kWp + baterie 11,6 kWh. Taková FVE "přes palec" vyrobí za rok 10 MWh energie, za 25 let to bude 250 MWh. Podíl cena/energie vychází na 1,34 Kč/kWh. Když pomineme mírný úbytek výroby v čase degradací technologie, nějaký servis, tak je to slušný výsledek.

Málokdo celou výrobu z FVE spotřebuje

To je sice pravda, ale je naprosto běžné přebytky prodat a to buď za SPOT nebo FIX. Ceny za odkup energie ale nemusí být vždy lákavé, o to víc to pak potěší, když tu energii kupujete... (růžovoučký sen).Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Nejlepší sluneční elektrárna

Zveřejněno: 2021-03-29 08:01:39

Nabídky na fotovoltaiku jsou všude, jak si vybrat, která je ta nej? Pojďme si zanalyzovat dotaci NZÚ C3.7 z pohledu situace na trhu na sklonku března 2021.

Více zde »  
 

Kolik reálně stojí vyřízení dotace NZU na FVE?

Zveřejněno: 2020-11-23 08:21:58

Součástí dotačního programu Nová zelená úsporám je i podoblast C.5 Zpracování odborného posudku a zajištění měření průvzdušnosti obálky budovy. 5000 Kč na projekt. U FVE nás nějaká obálka vůbec nezajímá, tedy co je v tom posudku a kolik to stojí a kdo to může připravit?

Více zde »  
 

Zkušenosti se Solax X3 hybrid G4

Zveřejněno: 2022-10-11 22:34:42

Některé věci musí skončit, aby jiné mohly začít. Na testovací instalaci naší firmy jsme shodili ze zdi G3 a pověsili nový měnič Solax X3-hybrid-10.0D (G4). Změna je očekávaná, u zákazníků už měniče stejného typu montujeme od ledna 2022.

Více zde »  
 
 
VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57


Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2023


Cenová kalkulace ZDARMA »