Kdo zaplatí recyklaci

Přidáno na server: 2012-02-18 22:12:46, počet zobrazení: 3419, zdroj: http://www.enviweb.cz/clanek/recykl/90160/fotovoltaika-kdo-zaplati-recyklaci. Další novinky zde.

Provozovatelům tuzemských solárních elektráren se nelíbí část nového zákona o podporovaných zdrojích energie, která jim ukládá povinnost finančně přispívat na recyklaci vysloužilých fotovoltaických panelů.

Provozovatelům tuzemských solárních elektráren se nelíbí část nového zákona o podporovaných zdrojích energie, která jim ukládá povinnost finančně přispívat na recyklaci vysloužilých fotovoltaických panelů.Tvrdí totiž, že na tento účel již finančně přispívají v rámci evropské asociace PV Cycle. Při dvojím zatížení hrozí někteří z investorů arbitrážemi. Sdělilo to sdružení International PhotoVoltaic Investors Club (IPVIC), jehož členy jsou někteří zahraniční provozovatelé fotovoltaických zdrojů v ČR. >>Proč by za recyklaci fotovoltaických panelů měli provozovatelé solárních elektráren platit dvakrát?<< vznesl řečnickou otázku Frank Schulte, generální sekretář sdružení IPVIC. >>Na zpětný odběr panelů by měli přispívat pouze provozovatelé panelů od těch výrobců, kteří do PV Cycle ještě žádné peníze neposílají,<< dodal.

 

Návrh zákona o podporovaných zdrojích energie, který projednává Senát, ukládá provozovatelům solárních elektráren povinnost přispívat na zpětný odběr, zpracování a recyklaci vysloužilých fotovoltaických panelů uvedených na trh před 1. lednem 2013. Podle IPVIC však 90 procent evropských výrobců a importérů na likvidaci panelů přispívá v rámci PV Cycle. Členové PV Cycle poukazují příslušné částky podle výše svého obratu a hmotnosti fotovoltaických panelů prodaných v Evropské unii za uplynulý rok. V roce 2012 budou podle IPVIC všichni členové poskytovat záruku formou vázaného bankovního účtu na odstranění elektroodpadu z fotovoltaických panelů. Panely se v odpad promění za zhruba 20 let. PV Cycle má v Evropě nyní 185 certifikovaných sběrných míst, v České republice jsou dosud dvě.

 

K návrhu se připojila i Česká fotovoltaická průmyslová asociace. Generální sekretářka asociace Zuzana Musilová k tomu uvedla: >>Zdvojená platba nákladů za recyklaci by měla být odstraněna a z povinnosti, kterou návrh zákona o podporovaných zdrojích elektrické energie zavádí, by měly být vyňaty ty subjekty, které již recyklaci řeší a hradí v rámci PV Cycle.<<

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019