Kdo zaplatí recyklaci

Zveřejněno: 2012-02-18 22:12:46, počet zobrazení: 3466, zdroj: http://www.enviweb.cz/clanek/recykl/90160/fotovoltaika-kdo-zaplati-recyklaci. Další novinky zde.

Provozovatelům tuzemských solárních elektráren se nelíbí část nového zákona o podporovaných zdrojích energie, která jim ukládá povinnost finančně přispívat na recyklaci vysloužilých fotovoltaických panelů.

Provozovatelům tuzemských solárních elektráren se nelíbí část nového zákona o podporovaných zdrojích energie, která jim ukládá povinnost finančně přispívat na recyklaci vysloužilých fotovoltaických panelů.Tvrdí totiž, že na tento účel již finančně přispívají v rámci evropské asociace PV Cycle. Při dvojím zatížení hrozí někteří z investorů arbitrážemi. Sdělilo to sdružení International PhotoVoltaic Investors Club (IPVIC), jehož členy jsou někteří zahraniční provozovatelé fotovoltaických zdrojů v ČR. >>Proč by za recyklaci fotovoltaických panelů měli provozovatelé solárních elektráren platit dvakrát?<< vznesl řečnickou otázku Frank Schulte, generální sekretář sdružení IPVIC. >>Na zpětný odběr panelů by měli přispívat pouze provozovatelé panelů od těch výrobců, kteří do PV Cycle ještě žádné peníze neposílají,<< dodal.

 

Návrh zákona o podporovaných zdrojích energie, který projednává Senát, ukládá provozovatelům solárních elektráren povinnost přispívat na zpětný odběr, zpracování a recyklaci vysloužilých fotovoltaických panelů uvedených na trh před 1. lednem 2013. Podle IPVIC však 90 procent evropských výrobců a importérů na likvidaci panelů přispívá v rámci PV Cycle. Členové PV Cycle poukazují příslušné částky podle výše svého obratu a hmotnosti fotovoltaických panelů prodaných v Evropské unii za uplynulý rok. V roce 2012 budou podle IPVIC všichni členové poskytovat záruku formou vázaného bankovního účtu na odstranění elektroodpadu z fotovoltaických panelů. Panely se v odpad promění za zhruba 20 let. PV Cycle má v Evropě nyní 185 certifikovaných sběrných míst, v České republice jsou dosud dvě.

 

K návrhu se připojila i Česká fotovoltaická průmyslová asociace. Generální sekretářka asociace Zuzana Musilová k tomu uvedla: >>Zdvojená platba nákladů za recyklaci by měla být odstraněna a z povinnosti, kterou návrh zákona o podporovaných zdrojích elektrické energie zavádí, by měly být vyňaty ty subjekty, které již recyklaci řeší a hradí v rámci PV Cycle.<<Četli jste? FVE vyrobily v roce 2019 více než statistiky předpovídají

Zveřejněno: 2019-11-18 22:59:31

V letošním roce začal Operátor trhu (OTE) podněcovat (úkolovat) Státní energetickou inspekci (SEI) ke kontrolám FVE s produkcí energie za roky 2017 a/nebo 2018 vyšší než 1,1 MWh na instalovanou kWp. Kontrol za rok 2019 bude hodně.

Více zde.  
 

Porovnání HV baterií pro použití s hybridními měniči Solax

Zveřejněno: 2020-05-18 08:33:44

Nedávno jsme se na našem webu zabývali tématem kapacity akumulátorů elektrické energie dostatečné pro pokrytí spotřeby odbětného místa v době, kdy už Slunce nesvítí, tak abychom měli dostatek kapacity pro tzv. Time shift a jaký výkon FV panelů k tomu by asi tak nějak seděl. Dnes se podíváme na ukázku konkrétního měniče a možnosti připojení baterií. Snad bude další rozhodování o kapacitě baterií jasnější.

Více zde.  
 

Fotovoltaika v lese nebo ve stínu

Zveřejněno: 2019-11-18 11:11:37

Jdu vám takhle po lese a najednou na mne vykouknou panely. Nevěřím svým očím, musím blíž, je to zajímavé, to jsem ještě nikdy neviděl.

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:

E-MAIL

HESLO


Další informace:

(c) nemakej.cz 2020