Naše firma žije fotovoltaikou, ale už nemontujeme fotovoltaické elektrárny na klíč v takovém rozsahu jako dříve (viz. naše reference), zaměřujeme se pouze na projekty, které jsou pro investora ekonomicky zajímavé a také sledujeme, co se kde šustne a občas se také rádi podělíme o vlastní zkušenosti.
Jaderná elektrárna Temelín se musí rozšířit, nechci, abychom se z vývozce energie stali dovozci, uvedl ministr životního prostředí Pavel Drobil v sobotním rozhovoru deníku Právo.
Blanensko - V posledním roce nastal na Blanensku boom fotovoltaických elektráren. Lidé ve většině obcí se jim brání, někde stavbu zarazily referenda, jinde se však už panely staví.
Ekologická poušť. Tak nazývají myslivci plochy, kde vznikají solární elektrárny. Jejich stavba totiž vyžaduje zábor velkého území orné půdy.
Stejná technologie, jaká chrání solární panely robotických průzkumníků Marsu před zanesením prachem, může pomoci udržet v činnosti i velké solární elektrárny na Zemi. Pokud není prach odstraňován, účinnost panelů klesá o desítky procent.
Do boje proti solárním panelům se přidávají i města.
Některým místním politikům se totiž přestává líbit, jak solární elektrárny obsazují úrodnou zemědělskou půdu.
Stát chystá několik nových zákonů a předpisů, kterými výrazně sešněruje další rozvoj slunečních a větrných elektráren.
Georg Hotar z firmy Photon Energy včas vycítil příležitost. Ze solárního byznysu se "přes noc" stal zlatý důl. Díky skvělé výnosnosti se ale zároveň vytvořilo prostředí Divokého západu, které rozkolísalo trh.
Stavbám nových slunečních elektráren na polích a na dalších zemědělských pozemcích má být už brzy konec.
Zašová – Novou sluneční elektrárnu za sedm set milionů korun plánuje postavit do konce roku firma Ren power v průmyslové zóně Hačov u Zašové.
Místo výhledu do krajiny pohled na solární panely. S tímto se musí pravděpodobně smířit manželé Okáčovi. Před pár dny totiž prohráli soud s obcí Ústup o stavbu plánované solární elektrárny.
Realitní makléři se vrhli na prodej solárních elektráren. Důvod je prostý, realitní trh šel dolů a prodej nemovitostí již nekvete jako dřív. Naopak dotované elektrárny houfně rostou.
Nová solární elektrárna vyroste u obce Ráječko na Blanensku. Už v srpnu ji tam začne stavět společnost Papeno. Panely zaberou celkem 28 hektarů a měla by být hotová koncem listopadu. Do obecní kasy přinese ročně milion a půl a místní se tak mohou těšit například na přístavbu základní školy.
Přestože Česká republika neleží v slunečném pásmu a obloha je častěji zatažená, než bez mráčku, obsadila šestou příčku na světě ve využívání solární energie. Státní dotace zřejmě udělaly své. Žebříček sestavil server 1BOG na základě údajů Evropské asociace fotovoltaického průmyslu.
Spekulativní prodeje projektů solárních elektráren táhly trh celé první pololetí. Teď je však s nimi podle pátečního vydání deníku E15 konec, protože nepřipravené zdroje se už nestihnou včas připojit do sítě.
Ještě v tomto desetiletí se sluneční energie stane nejlevnějším zdrojem ze všech obnovitelných zdrojů.
Majitelé solárních zdrojů už nebudou moci stavět na zemědělské půdě. Nový zákon zavede pro vlastníky elektráren šrotovací poplatek.
Sluneční a větrné elektrárny čekají špatné časy.
Rozmach výstavby solárních elektráren zasáhl i Světelsko.
Ministři za občanské demokraty chystají razantní omezení podpory solárních elektráren, které má mimo jiné zabránit dalšímu růstu cen elektřiny. Uvádí to páteční vydání deníku E15.
Protest proti výstavbě slunečních elektráren. To je odpověď většiny obyvatel Ralska na Českolipsku, kteří nechtějí být obklopeni slunečními panely. Jeden z obyvatel Miroslav Janoška v otevřeném dopise žádá, aby při projednávání změny územního plánu dali zastupitelé přednost zachování přírody před penězi.
Praha – V České republice se loni z obnovitelných zdrojů vyrobilo téměř sedm procent spotřebované elektřiny. Celková výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů tak loni v Česku podle Energetického regulačního úřadu vzrostla skoro o čtvrtinu na 4,7 milionu megawatthodin (MWh). Za tímto trendem zřejmě stojí i hospodářská krize. V Česku totiž loni hlavně kvůli nižším odběrům podniků klesla hrubá spotřeba proudu, snížila se téměř o pět procent na 68,6 milionu megawatthodin.
Zřízení domácí solární elektrárny není nic těžkého. Přečtěte si, kdy se domácí fotovoltaická elektrárna vyplatí a kdy se vám peníze vrátí.
Siemens získal zakázku na výstavbu fotovoltaické elektrárny Dobré pole. Elektrárna o instalovaném výkonu 4 MW bude umístěna na Břeclavsku, nedaleko státní hranice s Rakouskem.
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Ještě nikdy v historii nedodávaly sluneční elektrárny do energetické sítě v Česku tolik elektřiny jako letos v červenci. Podle společnosti ČEPS, spravující energetickou soustavu, odpovídá výroba ze slunečních panelů výkonu 400 megawatt, což představuje pětinu maximální možné výroby obou bloků jaderné elektrárny Temelín.
Solární škola vznikne postupně na Integrované střední škole technické a ekonomické v Sokolově. Střední škola, jejímž zřizovatelem je kraj, získala dotaci na vybavení učebny, která bude základem pro vznik učebního oboru zaměřeného na ekologické technologie.
Téměř dvě miliardy dolarů (skoro 41 miliardy korun) chtějí vynaložit Američané na výstavbu dvou obřích solárních elektráren. Oznámil to v sobotu americký prezident Barack Obama, který chce peníze poskytnout z programu vládních půjček na podporu ekonomiky v krizi. Jeden z chystaných projektů má být největší svého druhu na světě.
Celkem 19,9 procenta z celkové spotřeby elektřiny v Evropské unii (EU) v loňském roce pocházelo z obnovitelných zdrojů. V pondělí o tom informovala Evropská komise (EK) ve svém tiskovém prohlášení.
Rozhodnutí správce přenosové soustavy ČEPS na „přechodnou dobu“ nepřipojovat k síti nové sluneční elektrárny působí podnikatelům v oboru milionové škody. Navíc velkému množství zaměstnanců hrozí ztráta práce.
České sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES) včera upozornilo, že další rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) všechny spotřebitele i firmy vyjde v dalších 20 letech odhadem na 866 miliard korun. Podle ČSRES je nutná komplexní změna legislativy a „vícezdrojové“ financování OZE.
Fotovoltaická elektrárna je dnes již běžným standardem na střechách rodinných domů. Základní filozofií při pořízení fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům bývá hlavně ušetřit co nejvíce nákladů spojených s provozem domácnosti a zároveň zajistit trvalý výnos investice.