Státu vadí solární elektrárny. Ale státní ČEZ je kupuje

Zveřejněno: 2010-09-09 19:18:54, počet zobrazení: 4783, zdroj: http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=676795. Další novinky zde.

Praha - Ministerstvo průmyslu a další státní instituce kritizují nekontrolovatelný rozmach solárních elektráren. Tvrdí, že kvůli příliš štědrým dotacím příští rok narostou ceny elektřiny až o desítky procent.

Státem vlastněná společnost ČEZ přitom patří k významným investorům, který by chtěl letos vyrábět a prodávat sluneční proud ze zdrojů o celkovém výkonu asi 100 megawatt.

Praha - Ministerstvo průmyslu a další státní instituce kritizují nekontrolovatelný rozmach solárních elektráren. Tvrdí, že kvůli příliš štědrým dotacím příští rok narostou ceny elektřiny až o desítky procent.

Státem vlastněná společnost ČEZ přitom patří k významným investorům, který by chtěl letos vyrábět a prodávat sluneční proud ze zdrojů o celkovém výkonu asi 100 megawatt.

Pro srovnání: Největší česká (a devátá na světě) sluneční elektrárna ve Vepřeku u Mělníka má výkon 35 megawatt.

I tak ovšem ČEZ tvrdí, že se drží hodně při zemi. "Měli jsme připraveny projekty v obrovských nevyužívaných areálech našich uhelných elektráren. Všechny jsme zastavili, abychom nepodporovali solární zlatokopecký boom, který nakonec zaplatíme všichni," řekl Aktuálně.cz mluvčí elektrárenské firmy.

Dodal, že ČEZ například vycouval ze svého plánu na solární park ve své elektrárně ve Chvaleticích.

Nepodporujeme sluneční boom, tvrdí ČEZ

Společnost ČEZ tvrdí, že pouze nakupuje projekty, které už mají všechna povolení a je jen otázkou, kdo je koupí.Jelikož jde o jistou investici, vždy soutěžíme i s dalšími zahraničními investory. Jsme přesvědčeni, že pro české občany je lepší, pokud se zisk občanům ze 70 procent vrátí zpět přes vlastnictví v ČEZ než zcela odteče do zahraničí," řekl mluvčí Kříž.

Dodal, že podíl ČEZu na trhu s fotovoltaikou bude jen několikaprocentní. Proto nevidí důvod, proč by se ČEZ měl těchto elektráren vzdávat.

"Z předpokládaného malého podílu na tomto trhu je zřejmé, že opatření směrem k jednomu subjektu by domácnostem a firmám nijak výrazně neulevilo, pouze by je vlastnil někdo jiný," tvrdí Kříž.

Jako 80 fotbalových hřišť

Společnost ČEZ chce například ještě letos uvést do provozu rozsáhlý solární park v jihočeském Ševětíně o výkonu bezmála 30 megawatt. Tmavé panely zaberou plochu takřka 60 hektarů, což představuje přibližně 80 fotbalových hřišť.

Firma rovněž investovala do solárních elektráren v Ralsku, kde se na pěti místech staví parky o celkovém výkonu bezmála 57 megawatt.

"Jsou to jednotlivé projekty, které jsou od sebe vzdáleny kilometry," řekl Aktuálně.cz mluvčí ČEZ pro obnovitelné zdroje Martin Sreier.

ČEZ chce více slunce, tvrdí asociace

Česká průmyslová fotovoltaická asociace chování státních úřadů a státního ČEZ kritizuje. Tvrdí, že stát tímto způsobem přispívá k většímu zdražení proudu.

Navíc je přesvědčená o tom, že ČEZ chystá více solárních projektů, takže instalovaný výkon fotovoltaických elektráren by nakonec mohl být výrazně větší než uváděných 100 megawatt.

"Rozhodně nelze hovořit o pouhém skupování zahraničních projektů za účelem zamezení ,vývozu' zisků z podpory fotovoltaiky do zahraničí," tvrdí František Smolka z představenstva fotovoltaické asociace.

Bursík: Ať ČEZ neprodává za výhodnější cenu

Exministr životního prostředí Martin Bursík navrhnul, aby ČEZ své sluneční elektrárny vyjmul ze systému podpory cen a elektřinu prodával za běžnou cenu.

To ČEZ odmítl. "Pokud někdo zajistí, aby byl zrušen obchodní zákoník, pak to může být k diskuzi. Těžko ale někdo nyní může zvednout ruku, že záměrně poškodí společnost a majetek svých akcionářů," řekl Aktuálně.cz mluvčí ČEU Ladislav Kříž.

"Šlo by o trestný čin. Je to stejné jako ukrást z firmy třeba elektrárnu," dodal Kříž.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Kolik energie vyrobí sluneční elektrárna?

Zveřejněno: 2020-04-20 06:21:47

Na zajímavou otázku zajímavá odpověď. Teorie je věc pěkná, ale reálná historická data navíc z posledních let jsou k nezaplacení. Jak je to tedy s výrobou fotovoltaických elektráren? Kolik vyrobí FVE energie za den? Přívržence našeho webu potěšíme a některé obchoďáky (s teplou vodou nebo slunečními elektrárnami) asi moc ne.

Více zde »  
 

5 firem vykupuje přebytky z FVE

Zveřejněno: 2020-08-17 07:55:12

Máte fotovoltaiku a nevíte, co s přebytečnou energií? Můžete ji uschovat do baterie, nebo využít nabídky některého obchodníka s energií, který nabízí možnost výkupu Vašich přebytků. Na českém trhu je několik takových firem. Obchodníky pak můžeme rozdělit do dvou kategorií - s nutností nové instalace od dané firmy a bez nutnosti nové instalace. Pojďme se mrknout na jejich nabídky.

Více zde »  
 

FVE na dluh potěší nejen banku

Zveřejněno: 2021-01-18 07:32:25

Návratnost solární elektrárny je téma nejen vášnivých matematiků s excelovskou tabulkou. Stále více zájemců o FVE se rekrutuje i z řad běžných spotřebitelů s úvahami nad úsporami. Dělají dobře a ještě lépe ti, kteří uvažují i o půjčce na fotovoltaický  systém, minimálně nad částí, kterou pak pokryje dotace.

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022