Sluneční elektrárny už nepodpoříme

Zveřejněno: 2010-07-27 20:20:23, počet zobrazení: 3036, zdroj: http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=673466. Další novinky zde.

Sluneční a větrné elektrárny čekají špatné časy.

Sluneční a větrné elektrárny čekají špatné časy.

Podle nového ministra životního prostředí a současně místopředsedy ODS Pavla Drobila jsou totiž pro Českou republiku málo efektivní.

A proto nemohou nadále počítat se státní podporou z evropského Operačního programu Životní prostředí.

"Nebudeme podporovat jakékoli obnovitelné zdroje, budeme podporovat ty, které mají efekt. Tedy: biomasa, bioplynové stanice a v omezené míře geotermální," řekl Drobil, když představoval priority svého resortu.
Fotovoltaické elektrárny navíc od nového roku čeká razantní snížení výkupní ceny elektřiny, který chystá Energetický regulační úřad. S tímto krokem souhlasí i ministr Drobil.

"Situaci, jaká je dneska ve výkupních cenách, považuji za ekonomicky neudržitelnou," řekl Drobil v rozhovoru pro Aktuálně.cz, podle něhož jsou výkupní ceny extrémně vysoko.

"On to někdo musí zaplatit a vždycky to bude konečný spotřebitel. Tím nejsou jenom domácnosti, největším spotřebitelem je český průmysl. Pokud chceme podvázat jeho konkurenceschopnost, pokud chceme zvyšovat nezaměstnanost třeba i kvůli tomu, že ceny energií budou takové, že spousta podnikatelů si nebude moci dovolit provozovat výrobu, pak hurá do fotovoltaiky v té podobě, jaká je dneska."

Takže už žádná fotovoltaika v Česku?

Chci rozlišit mezi dvěma rovinami. Jedna je fotovoltaika na polích, když to řeknu hodně zjednodušeně.

Tady určitě pozice ministerstva bude, že bychom byli neradi, aby další zemědělská půda byla zabírána pro to, aby na ní někdo stavěl pole fotovoltaických článků, ale i větrných elektráren.

Na druhou stranu principiálně nemáme nic proti fotovoltaice na střechách domů, na střechách panelových sídlišť, v opuštěných průmyslových areálech. To je místo, kde by fotovoltaika mohla a měla být. Otázka je ale výkupní cena elektřiny, která je takto vyrobena.

Proč ODS takto nepostupovala, když ve sněmovně více než rok ležela novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, když se v okolí Prahy a dalších velkých měst, podél dálnic staví obří haly, nákupní centra a zabírá se zemědělská půda a…

...Omlouvám se, ale to se musíte zeptat těch členů ODS, kteří v té době byli v parlamentu. Já jsem tam nebyl.

Budete tedy stejně postupovat při ochraně zemědělské půdy i v případě skladů a dalších betonových…

…Myslím, že to, co jsem řekl, by mělo platit obecně. Jedna z věcí, nad kterou my uvažujeme, je ta, jakým způsobem zpřísnit, znevýhodnit pozemky ze zemědělského půdního fondu pro tyto účely.

Ostatně to i v koaliční dohodě jste se zavázali, že do roka přijmete novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, který navýší poplatky za vyjmutí pozemků.

Ano, dokonce to máme v koaliční dohodě.

Proč vám tolik vadí sluneční elektrárny na zemědělské půdě? Fotovoltaika není něco, co by zemědělskou půdu znehodnotilo jako třeba obří sklady. Až panely doslouží, mohou se rozmontovat a na rozdíl od betonových staveb pak na stejném místě znovu vysázet třeba obilí.

Neříkám, že to znehodnocuje. Řekl jsem princip. Je to o rozměrech, o nárazech této elektřiny do sítě a podobně. Nemá to nic společného s nějakou ideologií. Já si myslím, že základní problém se jmenuje výkupní cena takto vytvořené elektřiny.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

3 způsoby jak ze solárních panelů dostat šťávu

Zveřejněno: 2020-04-13 09:33:02

Malé doplnění názvu článku je - pro solární systémy bez baterií, tedy připojené do sítě. Když jsme v roce 2008 začali montovat našim zákazníkům sluneční elektrárny na klíč, byla jen jediná možnost, jak celý systém k síti zapojit - proud tekl z panelů do střídače a pak přes vnitřní rozvod energie přímo do sítě. Jestli některé panely byly zastíněné nebo špinavé, to se neřešilo. Časem však chytré zahraniční hlavičky přišly s různými zlepšováky. Pojďme se na to podívat.

Více zde »  
 

Kolik reálně stojí vyřízení dotace NZU na FVE?

Zveřejněno: 2020-11-23 08:21:58

Součástí dotačního programu Nová zelená úsporám je i podoblast C.5 Zpracování odborného posudku a zajištění měření průvzdušnosti obálky budovy. 5000 Kč na projekt. U FVE nás nějaká obálka vůbec nezajímá, tedy co je v tom posudku a kolik to stojí a kdo to může připravit?

Více zde »  
 

Souvisí spolu vítr, fotovoltaika a pojistka?

Zveřejněno: 2020-07-29 22:21:36

Všechno souvisí se vším. Neštěstí jednoho může poučit tisíce dalších, protože po bitvě je přece každý generál. Bouře s vichřicí v úterý 28.7.2020 zničila fotovoltaiku v obci Vlasatice na Brněnsku. Vše se dá opravit, jak nejde o život, jde o ho... dně peněz.

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022