Prohráli boj proti panelům

Zveřejněno: 2010-08-08 21:53:52, počet zobrazení: 3468, zdroj: http://blanensky.denik.cz/zpravy_region/ustup-prohrali-boj-proti-panelum20100806.html. Další novinky zde.

Místo výhledu do krajiny pohled na solární panely. S tímto se musí pravděpodobně smířit manželé Okáčovi. Před pár dny totiž prohráli soud s obcí Ústup o stavbu plánované solární elektrárny.

Místo výhledu do krajiny pohled na solární panely. S tímto se musí pravděpodobně smířit manželé Okáčovi. Před pár dny totiž prohráli soud s obcí Ústup o stavbu plánované solární elektrárny.

„Léta jsme s manželem hledali místo, na němž by mohla vzniknout naše zvířecí farma, která by sloužila pro rehabilitaci postižených lidí. A Ústup nás hned zaujal, je tady opravdu nádherná příroda s krásným výhledem na Vysočinu. Jenže teď mají stát přímo vedle našeho plotu solární panely,“ stěžovala si Yvona Okáčová.

Když se podle jejích slov asi před rokem o záměru vedení obce postavit v Ústupu solární elektrárnu v těsné blízkosti jejich pozemku dozvěděli, dělali vše proto, aby tomu zabránili. „Elektrárna tuto malebnou vesničku jen zohyzdí. Proto jsme se snažili apelovat na lidi, jenže starousedlíků už tady moc není a taky jim to bylo víceméně jedno a rekreanti, kteří sem hojně jezdí, zase nemají volební právo,“ popsala Okáčová.

Referendum, pak žaloba
V obci s pouhými čtyřiceti stálými obyvateli vyhlásili o solární elektrárně referendum. A v tom lidé jednoznačně hlasovali pro stavbu. Přesto se manželé Okáčovi nevzdali a s tvrzením, že nebyli o stavbě elektrárny dostatečně informováni a že chyběly informace na úřední desce nebo webových stránkách Ústupu, obec zažalovali. Proti tomu se zástupci Ústupu ohradili s tím, že informace o projednávání změn uzemního plánu byly řádně vyvěšeny v prosklené vitríně, která v obci Ústup plní funkci úřední desky již po dlouhou dobu a o které lidé vědí, že právě na tomto místě jsou vyvěšovány veškeré úřední písemnosti. Spor manželů Okáčových s obcí se dostal až před Nejvyšší správní soud. Ten však nyní rozhodl ve prospěch Ústupu.

„Soud dal za pravdu obci,“ potvrdil mluvčí Nejvyššího správního soudu František Emmert. Podle rozsudku soudu se manželé Okáčovi dostatečně seznámili s návrhem územního plánu Ústupu a využili svého práva uplatnit proti němu včas svoje námitky. Navíc je podle soudu důležitý i výsledek referenda jako vyjádření práva lidí i obce na samosprávu.

Starosta Ústupu Antonín Toman se k případu odmítl dále vyjadřovat. „Už jsem z toho všeho na pokraji svých sil. Nic ke stavbě solární elektrárny říkat nebudu,“ uvedl pouze Toman a na další výzvy Blanenského deníku nereagoval.

Smířit se s elektrárnou
Rozsudek Nejvyššího správního soudu nepřipouští žádné opravné prostředky. Jak budou manželé Okáčovi postupovat dál, ještě přesně neví. „Další kroky necháme na našem právníkovi. S výsledkem sporu jsme smíření, v podstatě jsme jej očekávali. Možná nám nakonec nezbude nic jiného, než se smířit i s elektrárnou. Ale aspoň nás nebude mrzet, že jsme proti ní nezkusili bojovat,“ dodala Yvona Okáčová.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Jak připojit mikrozdroj?

Zveřejněno: 2020-05-25 07:09:11

Od začátku ledna 2016 platí vyhláška 16/2016 Sb. (o podmínkách připojení k síti), která umožňuje připojit solární elektrárny s výkonem do 10 kWp do sítě zjednodušenou cestou. Co tato "zjednodušená" cesta znamená a proč ji nevyužít si hned popíšeme. Tady to pořekadlo "Není všechno zlato, co se třpytí" platí do poslední unce. Úmysl byl možná dobrý, ale ach, ta naše legislativa!

Více zde »  
 

(Vše)spasitelnost asymetrickým měničem

Zveřejněno: 2020-08-12 09:42:49

Asymetrie u střídače (ten je součástí i hybridních měničů) je v našich končinách věc ekonomicky nezbytná a v podstatě u třífázových systémů nevyhnutelná. Někdy se ale mluví a píše až o všespasitelném řešení, nikde není napsáno jaké jsou limity a o ty nám dnes půjde.

Více zde »  
 

Mohu postupně rozšiřovat kapacitu baterie?

Zveřejněno: 2020-09-28 10:02:54

Koupím si hybridní fotovoltaickou elektrárnu a baterii jen tak, aby prošla na dotaci. Tak to přece stačí. Uplyne měsíc a vidím, že by možná bylo lepší mít kapacitu o kapánek nebo dva kapánky větší. Po roce už si vím rady i s maximem, které lze připojit, koupil(a) jsem si totiž plug-in hybrid a nebo rovnou elektromobil. Mám smůlu, nebo si můžu připojit "co chci"?

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022