Cena OTE: 2.14Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Solární boom končí

Zveřejněno: 2010-07-30 18:43:43, počet zobrazení: 3665, zdroj: http://zpravy.kurzy.cz/236913-e15-solarni-boom-konci/. Další novinky zde.

Spekulativní prodeje projektů solárních elektráren táhly trh celé první pololetí. Teď je však s nimi podle pátečního vydání deníku E15 konec, protože nepřipravené zdroje se už nestihnou včas připojit do sítě.

Spekulativní prodeje projektů solárních elektráren táhly trh celé první pololetí. Teď je však s nimi podle pátečního vydání deníku E15 konec, protože nepřipravené zdroje se už nestihnou včas připojit do sítě.Další vlna prodejů teď už hlavně hotových elektráren nastane nejdříve příští rok, až se vyjasní, jak bude stát nadále fotovoltaiku podporovat. Na trhu se nyní spekuluje, že podpora může klesnou až o třicet procent, a že ve hře je i zvláštní daň.

V prvním pololetí evidovali distributoři rezervované kapacity pro projekty na výstavbu zhruba za 40 miliard korun. Řada z nich se však neuskuteční, protože některé rezervace propadly a spousta nově uzavřených
smluv má již lhůtu pro připojení až v příštím roce. O tyto záměry tedy není zájem.

Šéf oddělení transakcí a akvizic KPMG Martin Mašát potvrdil, že v prvním pololetí se hodně spekulovalo. „Šlo v podstatě o jakýsi realitní trh s ‚developovanými‘ pozemky či projekty na papíře,“ řekl deníku E15. Podle něho nyní tyto prodeje už jen dobíhají. „Investoři již vidí velké riziko v tom, že se projekty ještě v letošním roce nepřipojí do sítě,“ dodal. Banky navíc nechtějí záměry, které se letos nestihnou připojit, financovat.

To, kolik elektráren se do sítě zapojí, je klíčové pro cenu elektřiny pro domácnosti. Již nyní se odhaduje, že fotovoltaický boom zvedne běžné domácnosti poplatky řádově o tisíce korun ročně. Spekulacím s projekty nahrával potenciální výnos z provozu elektrárny, který se při současných cenách pohyboval až kolem třiceti procent ročně při dvaceti procentech vlastního kapitálu a investici plánované na pět let. Výnosy garantoval na 15 let stát pomocí vysokých výkupních cen solárně vyrobené elektřiny.

Ty se však od příštího roku změní. Energetický regulační úřad oznámí nové ceny do konce listopadu. „Již dnes je zřejmé, že využije možnosti snížit výkupní ceny více než o pět procent proti roku 2010. Nicméně kvůli
tomu, že zákon nestanoví žádnou maximální hranici, o kterou může ceny snížit, s výjimkou principu, že musí být zachována patnáctiletá návratnost investice, nezbývá než vyčkat,“ uvedl Daniel Zejda z advokátní kanceláře Havel & Holásek.

Spekulanti letos s vidinou vysokých zisků přihlásili distributorům energií obrovské množství projektů solárních elektráren o výkonu 4300 megawattů (než distributoři přijímání žádostí zastavili).

Řada projektů se však neuskuteční kvůli tomu, že mnozí nezaplatili povinný „rezervační poplatek“ a neuzavřeli do konce června smlouvu s distributory, jimiž jsou ČEZ Distribuce, E.ON, ČEPS a PRE. Podle
údajů z května byly uzavřeny smlouvy na polovinu rezervovaného výkonu, za červen čísla ještě nejsou.

Projekt na jeden megawatt se v prvním pololetí prodával za deset milionů korun, cena za vystavěnou elektrárnu je pěti- až desetinásobná.

Ovšem ani všechny projekty se smlouvou se nemusejí uskutečnit banky některé z nich odmítly financovat, anebo i uzavřená smlouva s distributorem posouvá lhůtu pro připojení do sítě do příštího roku. „Zájem o projekty s lhůtou připojení v příštím roce je teď nulový. Vše záleží na výši tarifů pro příští rok, které Energetický regulační úřad patrně vyhlásí až koncem roku. Do té doby budou všichni obezřetní investoři čekat,“ dodal Mašát.

Zatím není jasné, kolik elektráren začne do konce roku vyrábět. Šéf se domnívá, že zapojeno bude 1400 megawattů, možná i méně. „Odhaduji, že konečné číslo připojených zdrojů ke konci roku 2010 se ani
nepřiblíží oné často diskutované hranici 1500 megawattů,“ dodal Zejda. Podle ERÚ byly k prvnímu červenci instalovány sluneční elektrárny o výkonu 575 megawattů.



Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Montujeme Solax hybrid a umíme to

Zveřejněno: 2022-09-18 14:27:02

Ten dělá to a ten zas tohle... Někdo montuje Fronius, jiný GoodWe a my Solax. Máme na to své důvody a rádi se s nimi svěříme. Většina montáží je s bateriemi, tak se to bude hodně točit okolo hybridních měničů aktuální verze G4.

Více zde »  
 

NZÚ - sluneční elektrárny i pro domy bez střechy

Zveřejněno: 2021-02-15 08:02:31

Dnes si zanotujeme jednu známou dětskou písničku, jen s trochu jiným textem:
Nemít střechu - nevadí! Nemít pozemek - vadí! Nemít prachy - nevadí! Potkat blbce, jó, to vadí... Fotovoltaika nemusí být nuda :) Podíváme se na jednu velmi rozšířenou dezinformaci a krásně se nám z toho vyloupne i vcelku smysluplný význam jinak podivného nadpisu tohoto článku.

Více zde »  
 

Online kalkulačka dotace NZÚ na FVE

Zveřejněno: 2023-02-03 00:21:52

Zkusme si dát do vyhledávače výraz "Kalkulačka výše dotace pro RD na sluneční elektrárnu". Vyběhne milion reklam a nedozvíme se vůbec nic, ještě možná spadneme do spárů otravných obchoďáků nenasytných firem. To u nás nehro! My máme své zákazníky rádi a nic jim netajíme a nepodbízíme se lacinými sliby dotace až 301 tisíc Kč, podmíněnými zadáním mejlového kontaktu. No, schválně, mrkněte!

Více zde »  
 
 




VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57



Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »