Ministři ODS osekají solární energii

Zveřejněno: 2010-07-23 16:34:40, počet zobrazení: 2854, zdroj: http://zpravy.kurzy.cz/235940-ministri-ods-osekaji-solarni-energii/. Další novinky zde.

Ministři za občanské demokraty chystají razantní omezení podpory solárních elektráren, které má mimo jiné zabránit dalšímu růstu cen elektřiny. Uvádí to páteční vydání deníku E15.

Ministři za občanské demokraty chystají razantní omezení podpory solárních elektráren, které má mimo jiné zabránit dalšímu růstu cen elektřiny. Uvádí to páteční vydání deníku E15.

Ministr průmyslu Martin Kocourek deníku E15 uvedl, že podpora prostřednictvím výkupních cen elektřiny se bude do budoucna týkat pouze malých zdrojů, jako jsou fotovoltaické panely na budovách. Také podle něj bude nutné stanovit celkový strop pro instalovaný výkon jednotlivých obnovitelných zdrojů tak, aby nepřekračoval možnosti přenosových soustav elektřiny. Své plány má i ministr životního prostředí Pavel Drobil. Jeho úřad sice bude dál dotacemi podporovat obnovitelné zdroje, jako je biomasa či bioplynové stanice, ale nikoliv solární či větrné elektrárny. „Je nutné si říct, které obnovitelné zdroje odpovídají českým podmínkám,“ vysvětlil Drobil svůj postoj.

Nový ministr životního prostředí také hodlá bojovat proti „lánům fotovoltaických elektráren“ tím, že prosadí zvýšení poplatků za vyjmutí ze zemědělské půdy. Podle České fotovoltaické průmyslové asociace chystané změny zastaví celý sektor jako takový včetně střešních instalací. „Nové legislativní návrhy by znemožnily realizaci jakýchkoliv nových projektů,“ uvedla Zuzana Musilová, generální sekretářka CZEPHO. Kupříkladu navrhovaný limit pro výkupní cenu elektřiny šest korun za kilowatthodinu je podle ní ekonomicky nepřijatelný pro všechny typy instalací. Druhým limitujícím faktorem jsou právě navrhované stropy pro meziroční nárůst instalovaného výkonu.

Ministr Kocourek však varuje před změnami podmínek pro producenty solární elektřiny, kteří již mají uzavřeny smlouvy s distributory třeba zavedením nové daně. „Tím bychom zpochybnili právní prostředí,“ řekl ministr průmyslu. Na druhé straně se v souladu s některými dříve publikovanými odhady domnívá, že dosavadní podpora fotovoltaiky přijde firmy a koncové zákazníky na desítky miliard korun ročně. „Bohužel se to promítne i do cen elektřiny pro koncového zákazníka,“ řekl Kocourek.

Přesto je podle ministra průmyslu nemožné, aby stát do již uzavřených smluv mezi producenty a distributory zasahoval. Takový zásah by vyvolal spory a arbitráže. S vyššími cenami elektřiny je podle něj nutné počítat. Kocourek nicméně vidí určitou naději v tom, že některé projekty fotovoltaických elektráren kupuje energetická skupina ČEZ, jejímž nejsilnějším akcionářem je stát. Zisk tak třeba nebude mít zahraniční investor, ale zůstane pod kontrolou státu.

„Zisk tak neodejde, ČEZ ho zde použije na rozvoj energetiky,“ uvedl Kocourek.

Zcela jiný pohled na boom fotovoltaických elektráren prezentoval během předchozích koaličních jednání v rozhovoru pro deník E15 vyjednávač TOP 09 pro oblast životního prostředí Bedřich Moldan. Solární elektrárny podle něj prokázaly životaschopnost. Výkupní ceny elektřiny je nyní nutné výrazně snížit, ale díky tomu, že byly dříve nastaveny relativně vysoko, bylo možné dotáhnout technologii do pokročilejšího stavu. A právě proto se nyní ceny podle Moldana radikálně snižují, což je dobrá zpráva.

 Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Co je Wattrouter? A proč ho použít?

Zveřejněno: 2021-02-08 08:11:36

Pojďme se podívat na přístroj pro přesměrování přebytků ze solární elektrárny do boileru, akumulační nádrže nebo třeba pro provoz čerpadla. Návratnost investice se dokonce někdy nedá počítat ani na roky, mohou to být i měsíce.

Více zde »  
 

Získání dotace garantujeme a dáme vám polovinu panelů zadarmo

Zveřejněno: 2020-10-26 05:15:21

Také vás neustále prudí reklamní hesla vyskakující ze všech stran, sotva se začnete o fotovoltaiku alespoň trochu zajímat? Jak to vlastně je s tou garancí získání dotace? A jak si jedna velká firma může dovolit dát polovinu panelů zadarmo? Pojďme si to rozebrat.

Více zde »  
 

Baterie pro starší sluneční elektrárny

Zveřejněno: 2020-03-04 10:24:15

V ČR jsou tisíce solárních elektráren postavených v letech 2006 až 2013, které nemají baterii a jedou v režimu Zeleného bonusu. Jen naše firma jich postavila něco okolo stovky a dalším zájemcům dodala stavebnice pro stavbu svépomocí. Občas se někdo ozve s otázkou jak je to s možností připojit baterii do funkčního systému. Jelikož otázek přibývá (i zřejmě pod tlakem nových instalací a programu Nová zelená úsporám), je čas mít základní informace na webu.

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022